Konu Bilgileri
Konu: Mükemmel ötesi basit makina Yazar: Ahmet BULUT
Okunma: 23133 Yorum: 94
Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Rasim Efekan ALTUN 03-13-2014, Saat: 01:27 AM   
Abi zaten kap 30L olduğu için ısı dağılımı gibi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. 2 duy da ortalıyor kabı. İnşallah sorunsuz bitiririm.
Ara
Ahmet BULUT 03-13-2014, Saat: 01:46 AM   
fazla duydan zarar gelmez

fazla duydan kaçmayın ne kadar fazla duy o kadar stabil demek
Ara
Can YILDIZ 03-14-2014, Saat: 01:13 AM   
Abi benim makinemde en ufak bir suyun yer değişikliği nemde bayağı sapma yapıyor anlamadım ne güzel sabitlemişdim nemi sonra su bittimi diye kontrol ettim açmışken suyu tazeledim koydum %59 %60 da sabit olan nem %66 lara çıkdı şimdi kabın yerini değiştirdim nem %62 ile %63 arasında gidip geliyor
Ara
Rasim Efekan ALTUN 03-20-2014, Saat: 10:23 PM   
Acaba sizin makinelerinizde duyları yapıştırırken kullandığınız slikon ampulün ısısıyla eridi mi?
Yaşım :14
Beslediğim türler: Hint (Asil), köy tavuğu.
Ara
Ahmet BULUT 03-21-2014, Saat: 12:42 AM   
Erime olmadı çünkü 6 duy ve düşük watlar var bu olaylarda hesap edildi
Ara
Rasim Efekan ALTUN 03-21-2014, Saat: 12:49 AM   
(03-21-2014, Saat: 12:42 AM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Erime olmadı çünkü 6 duy ve düşük watlar var bu olaylarda hesap edildi

25 watta erime oluyor. Ben yumurta ampul arasını azaltmak için bayağı dışarı çıkardım duyu sanırım ondan.

Sizin makinenizde de 25 wattlık 2 ampul varmış siz nasıl sağlıyorsunuz slikonun erimemesini. Yoksa ısı sabitlenince yan sön yaptığı için erimiyor mu? Çünkü ben deneme için kaba koydum 37.8'e getirene kadar bayağı sönmeden yandılar. Yan sön olunca o kadar sıcağa maruz kalmıyor mu, yoksa başka bir çözüm mü uyguluyorsunuz?
Ara
Ahmet BULUT 03-23-2014, Saat: 03:00 PM   
İki 25 dört 15 watt bende ısı oturunca aç kapa çok kısa çalışıyor
Ara
Rasim Efekan ALTUN 03-23-2014, Saat: 03:17 PM   
(03-23-2014, Saat: 03:00 PM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İki 25 dört 15 watt bende ısı oturunca aç kapa çok kısa çalışıyor

Ben de 4 duya çıkardım 2 adet 25 watt, 2 adet 15 watt.
Ara
Rasim Efekan ALTUN 03-23-2014, Saat: 06:26 PM   
Benim termostat geç sokuyor devreye ampulleri. Neden anlamadım. Ben 37.8 'e ayarladım 37.8 olunca kapatıyor. 37.7 oluyor. 37.6 ya düşüyor birkaç saniye ondan sonra çalışıyor. Ben 0,1 ayarladım diF ayarlarını neden böyle oluyor. 0.2 derece düşüyor onda bile biraz bekliyor. Geç devreye giriyor. Ben de bu yüzden 37.9 ayarladım yine biraz geç devreye giriyor. Ayarlardan olacağını tahmin ediyorum. Hangi ayarı ne yapmam lazım? (PL-1200-T)

Sizinki hemen devreye giriyor o yüzden merak ettim. Sonra sıkıntı olmasın.
Ara
Rasim Efekan ALTUN 04-01-2014, Saat: 03:07 PM   
Bugün yüklemeyi yapacağım ama kabın içi boya kokuyor. Kaynağı da 10 wattlık ampullerin üstüne sürdükleri boya. Bu koku sıkıntı olur mu? Hava delikleri var yeterli miktarda. Bu koku sıkıntı yaratır diye korkuyorum. Sadece kokudan değil bir zararı vardır diye düşünüyorum.
Ara
Fatih DEMİRAYAK 04-26-2014, Saat: 09:30 AM   
İyi gunler kulucka makinasi yapacagim fakat lamba kullaninca isik yumurtalarin cikimini etkiliyor diyorlar lambalarin isigini nasil kesebilirim sadece isi verecek sekilde.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ara
Ahmet BULUT 04-26-2014, Saat: 10:09 AM   
Işık etkiliyor diyorlar ama biz hep ampulle yapıyoruz genelde
Siz yinede o diyenleri dinlemek isterseniz alternatifde var merak etmeyin ampulle yapmazsınız battaniye rezisdansı olabilir
Ara
Fatih DEMİRAYAK 04-26-2014, Saat: 10:15 AM   
(04-26-2014, Saat: 10:09 AM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Işık etkiliyor diyorlar ama biz hep ampulle yapıyoruz genelde
Siz yinede o diyenleri dinlemek isterseniz alternatifde var merak etmeyin ampulle yapmazsınız battaniye rezisdansı olabilir

Rezistans bulamadim ve termostar pid ozellikli olmadigi icin isiticiyi kapattikdan sonra kendi isisi yetiyormus dediler o yuzden onu kullanmak istemedim. Aliminyum yaldiz boyalar var sobalari falan boyuyorlar acaba onla yapsam isiyi engellemez heralde.

Ara
Metin AYDIN 04-26-2014, Saat: 11:01 AM   
(04-26-2014, Saat: 10:15 AM)Fatih DEMİRAYAK Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(04-26-2014, Saat: 10:09 AM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Işık etkiliyor diyorlar ama biz hep ampulle yapıyoruz genelde

Rezistans bulamadim ve termostar pid ozellikli olmadigi icin isiticiyi kapattikdan sonra kendi isisi yetiyormus dediler o yuzden onu kullanmak istemedim. Aliminyum yaldiz boyalar var sobalari falan boyuyorlar acaba onla yapsam isiyi engellemez heralde.

Fatih bey ben 30 lt lik kabda Kablo ısıtıcı (battaniye rezistansı) kullandım ama burada dikkat edilmesi gereken 30 litre kab için en fazla 4 metre kablo yetiyor fazla olunca geç ısınma yapıyor ısınınca da termostat kapattığı halde ısı yükselmeye devam ediyor 37,6 ya ayarlı bir ısı 38-39 derecelere çıkıyor ( bu tespit fazla kablo kullanılırsa oluyor),kablolar sarılıncada birbirine çok yakın olmaması gerekiyor yakın olursa birbirini çok ısıtıyor farklı sıkıntı oluşturuyor,Makinanda yer kazanmak için yeterli kablo rezistans kullanabilirsin ama lamba kullanmak ilk başlayan için daha prfesyonelce oluyor,benim tavsiyem...fikir olur diye kendi makinemin resmini koydum,umarım faydalı olur,(Ben şu an 2. dolumu 1.deki hataları düzelterek yaptım)...Kolay gelsin..

Ek Dosyalar Resimler

Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

https://www.facebook.com/hobikulucka28
https://www.facebook.com/groups/1427647234190151/

El emeğiyle Hükmetmeyen, Elin emeğine Mahkum olur...(M.A)
Ali KIRKBAŞ 04-26-2014, Saat: 11:22 AM   
bende kombile yaptım makinayı

buda benim kombine makinam

Ek Dosyalar Resimler

Metin AYDIN 04-26-2014, Saat: 11:41 AM   
(04-26-2014, Saat: 11:22 AM)Ali KIRKBAŞ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bende kombile yaptım makinayı

buda benim kombine makinam

Ali bey Makinanı kaç litrelik kaptan yaptın ve hiç çıkım aldın mı maliyeti ne kadar oldu...
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

Ali KIRKBAŞ 04-26-2014, Saat: 12:11 PM   
çıkım aldım iyi çıkımlarda oldu

kötü çıkımlarda oldu. fakat rezinstansı emre abinin tavsiyesi ile yeni ekledim şu an 25 yumurta var 2. gün bakalım etkisi ne olucak.
2 tanesi çatlaktı soguk silikon ile yapıştırdım çıkarsa diye.
23 yumurta var 13 tanesi red broiler 7 tanesi ligorin 3 tanesi benim rırlardan

30 litrelik kaba yaptım

iyi çıkımda aldım kötü çıkımda aldım ama makinanınn kalibrasyou ile alakalı

rezistansı yeni sardım 23 yumurta koydum 3 tanesi rır 7 tane ligorin 13 tane red broiler.
Metin AYDIN 04-26-2014, Saat: 01:52 PM   
(04-26-2014, Saat: 12:11 PM)Ali KIRKBAŞ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: çıkım aldım iyi çıkımlarda oldu

kötü çıkımlarda oldu. fakat rezinstansı emre abinin tavsiyesi ile yeni ekledim şu an 25 yumurta var 2. gün bakalım etkisi ne olucak.
2 tanesi çatlaktı soguk silikon ile yapıştırdım çıkarsa diye.
23 yumurta var 13 tanesi red broiler 7 tanesi ligorin 3 tanesi benim rırlardan

30 litrelik kaba yaptım

iyi çıkımda aldım kötü çıkımda aldım ama makinanınn kalibrasyou ile alakalı

rezistansı yeni sardım 23 yumurta koydum 3 tanesi rır 7 tane ligorin 13 tane red broiler.

Bana göre çatlak yumurtaları almalısın,çıkım almak yerine zararlı bakteri üretimine sebep olabilir diye düşünüyorum,Gerisinden de inşallah yüksek oranda çıkım alırsın,Kolay gelsin..
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

Fatih DEMİRAYAK 04-26-2014, Saat: 02:20 PM   
(04-26-2014, Saat: 11:01 AM)Metin AYDIN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Fatih bey ben 30 lt lik kabda Kablo ısıtıcı (battaniye rezistansı) kullandım ama burada dikkat edilmesi gereken 30 litre kab için en fazla 4 metre kablo yetiyor fazla olunca geç ısınma yapıyor ısınınca da termostat kapattığı halde ısı yükselmeye devam ediyor 37,6 ya ayarlı bir ısı 38-39 derecelere çıkıyor ( bu tespit fazla kablo kullanılırsa oluyor),kablolar sarılıncada birbirine çok yakın olmaması gerekiyor yakın olursa birbirini çok ısıtıyor farklı sıkıntı oluşturuyor,Makinanda yer kazanmak için yeterli kablo rezistans kullanabilirsin ama lamba kullanmak ilk başlayan için daha prfesyonelce oluyor,benim tavsiyem...fikir olur diye kendi makinemin resmini koydum,umarım faydalı olur,(Ben şu an 2. dolumu 1.deki hataları düzelterek yaptım)...Kolay gelsin..
Metin bey sizin mesajinizi gormeden once (az once) 6 metre uzunlugunda aldim Smile demek ki dogru almisim. Saklama kabi aldigim yerde 15 litrelik varmis daha buyugunu siparis verdi bugun yarin gelir litresine gore sorarim size kac metre olacaksa olacaksa yada denerim. Bu kablo iyiymis lamba cok zahmetli ve yer kaplıyor. Tesekkur ederim yinede.

Ara
Metin AYDIN 04-26-2014, Saat: 02:28 PM   
(04-26-2014, Saat: 02:20 PM)Fatih DEMİRAYAK Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(04-26-2014, Saat: 11:01 AM)Metin AYDIN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Metin bey sizin mesajinizi gormeden once (az once) 6 metre uzunlugunda aldim Smile demek ki dogru almisim. Saklama kabi aldigim yerde 15 litrelik varmis daha buyugunu siparis verdi bugun yarin gelir litresine gore sorarim size kac metre olacaksa olacaksa yada denerim. Bu kablo iyiymis lamba cok zahmetli ve yer kaplıyor. Tesekkur ederim yinede.

Fatih bey benim yazdığım kendi denediğim şu an bahsettiğim aşırı ısı yükselmesi yada geç ısınması gibi sıkıntı olmuyor,benim aldığım 10 metreydi ben kestim 4 metreye indirdim yani kapakta olanı söktüm iptal ettim şu an sıkıntı yok umarım sizinkide faydalı olur..(ısıtıcı Kabloların birbirini ISITMAMASINA dikkat edin kablolar eriyince sıkıntı oluyor..)
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

Mükemmel ötesi basit makina Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Wink 12 Tavuk 48 Bıldırcın Kombine Makina Yapmaya Koyuldum Ahmet KUNT 11 1,863 04-20-2016, Saat: 10:08 AM
Son Yorum: Dündar Konuk
  El yapımı, yeni kuluçka makina imalatı, A.Ümit GÜNENDİ 37 13,349 12-29-2014, Saat: 07:23 PM
Son Yorum: Metin AYDIN
  Yeni kuluçka makina kabini Ali KIRKBAŞ 12 2,829 05-23-2014, Saat: 11:34 AM
Son Yorum: Kamil SAİM
  elyapımı makina yapmak istiyorum yardım lütfen Mehmet KURT 8 3,353 03-02-2013, Saat: 09:43 PM
Son Yorum: Mehmet KURT
  Kuluçka Makina Yapımı (AB58 Modifiye) Ahmet KARTAL 17 7,341 01-16-2013, Saat: 11:17 AM
Son Yorum: Burhan ÖZDEMİR

Hızlı Menü: