Konu Bilgileri
Konu: KULUÇKADA HAVALANDIRMANIN TEMELLERİ Yazar: A.Ümit GÜNENDİ
Okunma: 850 Yorum: 4
Konuyu Okuyanlar: A.Ümit GÜNENDİ, 29 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

A.Ümit GÜNENDİ 04-12-2019, Saat: 01:09 AM   
Merhaba Arkadaşlar,

2010 yılından beri kanatlı beslemeğe ve 2011 yılında da, kuluçka yöntemi ile üretim yapmaya çalıştım. Bu zamana kadar olan süreçte, kuluçka konusunda birçok yanlışım oldu ve çok zayiatlar verdim. Kulaktan dolma birçok yanlış bilgiye itibar edip uyguladım, fakat bilgi paylaşan arkadaşların %90 bir başkasının yanlış veya eksik bilgisini paylaştığından, klişe bilgiler ortada dolaşır olmuş. Herkes de bu bilgilerin tam doğru olup olmadığını bilmeden, doğru kabul edip uygulamaya başladı. Bu ortada dolaşan bilgiler bazılarının işine yaradı ve sağlıklı çıkımlar aldı (tesadüf sonucu da olsa). Fakat genelde, tüm kuluçka yöntemi ile üretim yapmaya çalışan arkadaşların çok büyük bir çoğunluğu, bir çok kere hüsranla sonuçlanan tecrübeler yaşadı. Bende, bu hüsranla sonuçlanan deneyimler sonunda, nerede yanlış yaptığımı araştırmak ve nerede yanlış yaptığımı bulmak için arayışlar içerisine girdim. Birçok civciv üretim merkezlerine ulaştım ve bilgi istedim, bazıları beni başından savdı, bazıları da ilgi gösterip bilgi paylaştı.

Bunca yıl sonunda profesyonellerden edindiğim bilgileri, amatör bir üretici olarak ve amatör düşünce ile yaptığım el yapımı kuluçka makinelerim'e uyguladığımda, yıllardır doğru bildiğim yanlışları düzeltince, elde ettiğim sonuçlar neredeyse %100 e yakın çıkımlar ile sonuçlanmaya başladı.

Zaman içerisinde elde ettiğim bilgileri forumda paylaştım, paylaştığım bu bilgilerin linklerini bu konu içerisinde paylaşacağım, paylaştığım linkleri iyice incelerseniz emin olun kuluçka konusunda yaşadığınız bütün sorunlarınızın %90 kısmını çözmüş olacaksınız.

Birinci öncelikle incelemeniz gereken link http://www.kuluckaclub.com/showthread.ph...K-knYkzaUk bu link de, kuluçka devresinde uygulayacağınız ısı,nem ve havalandırma değerlerini görebilirsiniz. Bu sayfayı incelediğinizde ilk 10 gün havalandırmanın bir öneminin olmadığını ve bu dönemde kuluçka makinesin de havalandırmanın sıfır değerde olduğunu görürsünüz. Havalandırma 10 günden sonra önem kazanıyor. KULUÇKANIN ANA CAN DAMARI HAVALANDIRMADAN GEÇİYOR.

Kuluçka konusunda bilgi birikimi konusunda detaylı fazla bilginin zararından çok yararı olacağı için, bu linki de incelemeniz, kuluçka konusundaki bilginize faydası olacağını düşünüyorum. Buradaki bilgi, Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü bölümü bir öğrencinin, okul bitirme tezi. Ek de paylaştığım dosyayı okumanız, kuluçka konusunda bilgi birikiminizi güçlendireceğini düşünüyorum.http://www.kuluckaclub.com/showthread.ph...K-t14kzaUk

Bu konu altında paylaştığım dosya "KULUÇKA HAVALANDIRMANIN TEMELLERİ" isimli dosyayı özellikle incelemenizi isterim. Kuluçka yöntemi ISI - NEM ve HAVALANDIRMA üçlüsünü koordinasyonunun oluşturduğu bir süreçtir. Bu süreçte her birinin önemi çok büyük, fakat biz amatör kullanıcıların en çok dikkat ettiği ISI ve NEM olduğundan asıl olan HAVA yani KARBONDİOKSİT etkisini hiç aklımıza getirmeyip, ve bir çok zayiatlar ile karşılaşmamız.

Şundan emin olmanızı isterim ki, kuluçkada yaşadığınız bütün olumsuzlukların ayak sakatlığı , gelişim eksikliği ve gelişimdeki ölümlerin büyük bir çoğunluğunun KARBONDİOKSİT etkisinden olduğuna emin olun.

Sonuç olarak, el yapımı makinelerde klasik hava deliği olarak tabir edilen, sigara çapında delik büyüklüğünde olan benzetmelerine, bence KESİNLİKLE itibar etmeyiniz. Konu hakkında daha detaylı görüş paylaşmak isterseniz benimle irtibata geçip tecrübelerimizi paylaşabiliriz. Telefon numaram profilimde mevcut, 

Ek Dosyalar
.pdf   Kuluçka Havalandırmanın Temelleri.pdf (Dosya Boyutu: 509.06 KB / İndirme Sayısı: 184)
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 04-17-2019, Saat: 01:13 AM   
Bu güne kadar, bu konuyu okuyan kişi sayısı 113, dosyayı indiren sayısı 34 kişi olmuş. Konuya son bir yorum daha yapmak istiyorum. Linklerini verdiğim konuları ve bu konu eklerinde bulunan dosyaları iyice incelediğinizde, inanın elde ettiğiniz bilgiler ışığında bu bilgileri uyguladığınızda, kuluçka da hiç bir şekilde sorun yaşamayacağınız dır. Daha öncede belirttiğim gibi, kuluçka ISI, NEM ve özellikle HAVALANDIRMA üçlüsünün bir uyumu ile gerçekleşen bir süreçtir. Biz amatör üreticilerin farkında olmadan, yetersiz bilgi veya yanlış bilgi paylaşımından dolayı, ortalık da dolaşan yanlış bilgilere itibar edip hüsranla sonuçlanan bir çok tecrübe yaşadığımızdır. 

Amatör kuluçka yöntemi ile uğraşan ve civciv üretimi yapmaya çalışan arkadaşların istemeden de olsa, bir canlının sakat oluşmasına ve ölümüne sebep olmamaları için, inanın KARBONDİOKSİT etkisinin çok büyük bir rol oynadığını bilmeleri gerekir. Bu güne kadar, ben hiç bir forumda veya bilgi paylaşımı platformlarında Karbondioksit etkisinin hüsranla sonuçlanan kuluçka tecrübelerine sebep olduğunu paylaşan bir bilgiye rastlamadım.

Sonuç olarak tekrar ediyorum, her ne kadar kuluçka yöntemlerinde çok fazla itibar edilip bilgi paylaşımı yapılmasa da, sağlıklı bir kuluçkanın en büyük faktörü karbondioksit etkisidir. Büyük bir çoğunlukla sakat çıkım veya çıkım zamanı ölümlerin baş zanlısı olarak karbondioksit etkisinin olduğuna emin olun derim.

Profesyonel makine üreticilerinin bu konuyu çok iyi bildiğini düşünüyorum. El yapımı makine ile üretim yapan arkadaşların, profesyonel makineler ile yarışmak istiyorlar ise göz ardı ettikleri Karbondioksit zararlarını iyice irdelemeleri ve kuluçkada karbondioksit etkisinin minimize etmeleri gerekiyor.
Ara
Yıldırım SARI 04-18-2019, Saat: 10:46 PM   
Abi iyi akşamlar.
Konu açmıştım müsait zamanında belki bakarsin.
Konuştuğumuz üzere benim makine açık balkonda şuan illaki esinti oldugunda ben yan deliklerde sürekli temiz hava gireceğini bu nedenle bana yararı olacağını düşünüyorum sizler ne dersiniz?
Ara
ALİ DAĞ 05-13-2019, Saat: 09:48 AM   
Emeğinize Sağlık
Allah Razı Olsun
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 05-13-2019, Saat: 10:41 PM   
(05-13-2019, Saat: 09:48 AM)ALİ DAĞ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emeğinize Sağlık
Allah Razı Olsun

Teşekkür ederim Ali bey,

Eklediğim dosyaları indirip detaylı incelerseniz, emin olun kuluçka konusunda çok çok daha tecrübeli ve kuluçka denemeleriniz'in daha az zayiatla, hatta sıfır zayiatla (dölsüz yumurtalar hariç) sonuçlandığını göreceksiniz.
Ara

KULUÇKADA HAVALANDIRMANIN TEMELLERİ Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Hızlı Menü: