Konu Bilgileri
Konu: CİVCİVLERDE BACAK AYRIKLIĞI Yazar: öner gülen
Okunma: 243 Yorum: 0
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

öner gülen 05-02-2018, Saat: 10:08 AM   
YENİ ÇIKAN CİVCİVLERDE BACAK AYRIKLIĞI :

Bu aralar yoğun olarak civcivlerde ayak yamukluğu ile ilgili sorular alıyorum. ve forumlarda sık sık görüyorum. Çok basit nedenleri vardır ve çoğu insan ile alakalıdır. Bunlara baştan dikkat edilirse bu vakalar azalacaktır. Buyrun yazımıza geçelim...:
NEDENLERİ :1- Bacakları ayrık doğan civcivler çıkım sepetinin kaygan olmasından. civcivler nemli oldukları ve sepetler plastik olduğu için ayakları kaymakta ve çıkık durumunu almakta. En pratik çözüm sepetlere halı kaydırmaz tarzı birşey yaymaktır.
2-Anaçlar içerisindeki akraba eşleşmesınden. Buda tavuk ve horozlar arasındaki kan bağı (kardeş) olmaları ile alakalı bir durum. Her iki kuşaktan sonra elde edilen tavukların başına ayrı kandan bir horoz horoz getirerek bu durumu da engelleyebilirsiniz.
3-Damızlıkların yetersiz beslenmesinden kaynaklanabilir. Bunu okuyunca da herkesin aklına yediği önünde , yemediği arkasında demek gelecektir hemen. Maalesef tavuklar ne kadar fazla yem yerlerse yesinler kendileri için ve yumurta yapmaları için gerekli olan vitamin ve minarelleri tam alamazlar. Buda besleyen kişinin yem maliyetini düşürmek için her gün tavukları sadece buğday gibi tek tip yemleme yapması ile alakalı bir durumdur. Bunun çözümünüde biraz pamuk eller cebe yaparak bulabilirsiniz. Eğer bu tavuklar size bakıyorsa , unutmayın sizinde onlara iyi bakmanız lazım.
4- Bir diğer olasılıkta kuluçka makinesi aksaklıklarıdır. Yumurtaların makinede yüklü olduğu ve gelişim evresinde olduğu dönemdeki aşırı yüksek ısı , aşırı düşük ısı yada ani ısı dalgalanmaları gibi durumlarda bu olayı tetiklemektedir.
ÇIKIM SONRASI ÇÖZÜM: İlk 1-2 gün içerisinde ayakları açık civcivin her 2 ayağını birleştirip bant (elektrikçi bandı yada kağıt bant tercihtir) ile çok sıkmadan bantlayınız,1 gün sonra açtığınızda % 90 opranında ayak düzelecektir... ayakların aralığı 2 parmak civarı olarak bantlayınız.(yaklaşık 2,5 cm) Bant yaklaşık 24 saat ayağında takılı kalsın. Sadece bantta değil tabi. Siz kendinizde değişik yöntemler geliştirebilirsiniz. En basiti banttır. Bunun dışında saç lastiği , strafor , ip , karton ve hatta tahta ile bile bu tedavi uygulanabilir. Konu ile ilgili video ve çizimleri de yazının sonuna ekliyorum. (09.09.2017 / ÖNER GÜLEN)

https://www.youtube.com/watch?v=ADeDfJ2P2Us

https://www.youtube.com/watch?v=xFhLL2yJvFc

Ek Dosyalar Resimler

Bir gülümseme ile insanlığınızdan neyiniz eksilir? Belkide o gülümseme ile dünyamız değişir.(öner gülen)
Ara

CİVCİVLERDE BACAK AYRIKLIĞI Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Civcivlerde kanlı ishal geçmiyor Ali Debre 3 1,663 09-27-2017, Saat: 09:22 PM
Son Yorum: burak demirkapak
  civciv ayrık bacak arkaya tedavi Ahmet BULUT 14 18,130 06-18-2016, Saat: 10:44 PM
Son Yorum: burak demirkapak
  Bacak Çıkıntısı Ahmet KARTAL 5 3,415 07-19-2015, Saat: 12:09 AM
Son Yorum: Mehmet EmiR
Sad Tavuk ve Civcivlerde Tıksırık Mustafa Herek 1 3,381 05-18-2015, Saat: 12:06 PM
Son Yorum: İsmail MENGİR
  civcivlerde pıskırma Osman ŞENGUN 2 1,760 10-15-2014, Saat: 10:01 PM
Son Yorum: Ümit KÜÇÜKYAVUZ
  CİVCİVLERDE TÜY DÖKÜLMESİ Gokhan DİLBAZ 4 7,935 07-06-2014, Saat: 08:39 PM
Son Yorum: Mesut TAHA
  CİVCİVLERDE BACAK EĞRİLİĞİ Murat KALGIDIM 4 4,300 06-05-2014, Saat: 02:24 PM
Son Yorum: Murat KALGIDIM
  Bacak ve İbik Selçuk AYDOĞDU 12 10,120 05-22-2014, Saat: 05:32 PM
Son Yorum: Selçuk AYDOĞDU
  Civcivlerde Ayak Tutmaması Kamil SAİM 15 17,612 03-16-2014, Saat: 12:24 AM
Son Yorum: Rasim Efekan ALTUN
  Civcivlerde kursak şişmesi Eren YILDIRIM 6 26,375 07-07-2013, Saat: 10:49 AM