Konu Bilgileri
Konu: FACEBOOK TAKİ İHALELER ÜZERİNE -1- Yazar: öner gülen
Okunma: 316 Yorum: 2
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

öner gülen 05-01-2018, Saat: 12:27 PM   
İHALELER , DERNEKLER ,FEDERASYON VE YARIŞMA ÜZERİNE(1) :

Son zamanlarda yeni moda haline gelerek ihale usulü ile tavuk satılmaya başlandı. Yarın saat 22.00 ye kadar açık artırma, en yüksek teklifi verende kalır diyor satıcı arkadaş. Sonra bakıyorsun o saate kadar olayı şişiren satıcı arkadaşın anlaştığı kişilerde fiyat yükseltmek için teklif veriyorlar. bazı kişiler olmasına rağmen satıcı arkadaşın 10 dakika kalana kadar olan fiyat hoşuna gitmiyor ve sözü geçtiği bir kişiye en yüksek teklifi vur ve tavuklar sende kalsın diyor. Oda öyle yapıyor. Belirli bir süre bekliyorlar ve satıcı arkadaş aynı ilanı tekrar veriyor. Altına ilave olarak alıcı arkadaş vazgectiginden dolayı tekrar ihale olacaktır yazıyor yada hiç çaktırmıyor. Bu sefer 300 lira , 500 lira gibi normal ederine yakın bir fiyat yazıyor ve ihaleyi öyle açıyor. Bu işin bile çakallığını bulduk ya diyecek birşey bulamıyorum.
Ne dernekler ise yaradı ne federasyon. Herkes işin ticari boyutunda. Çoğu ismi çıkmış üreticinin çok iyi tavukları vitrinde oluyor ama arka bahçede çakma tavukları oluyor. Vitrinde 5 tavuğu oluyor görsel ve müşteri çekmek amaçlı. Yumurta istiyorsun 5 günde 50 yumurta biriktiriyor. Çıkan civcivleri görüyoruz vitrindeki tavuklar safkan ve beyazken, çıkan civciv lerin neredeyse tamamına yakını benekli ve ırk özelliklerini taşımıyor. Şikâyet için aradığında da bu kişi ya polis emeklisi oluyor. Yada seni bu piyasadan silerim diye tehdit ediyor. Gerçek hobici Allaha emanet anlaşılan.
Peki avrupada bu iş nasıl? Adamlar bu işi bizdeki gibi 3.000 tl lik damızlık alayım. senede 10.000 tl lik yumurta ve civciv satayım diye düşünmüyorlar. Adamlar bu işi uzun vadede temiz olarak yapmaya çalışıyorlar. Geçen bir arkadaşım sende de bu 20.000 tl lik tavuklardan varmı. varsa bana birkaç yumurta versene büyütüp satayım bir broadway alsam yeter dedi. Şu an Türkiye'de hobiye bakış açısı milletin gözünde bu.
Gelelim federasyona. İyi kötü dernekler ve federasyon kuruldu. Çok ta iyi oldu inşallah Türkiye de hobi tavukçuluğu bu sayede biryerlere gelir. Bazı eğitimler verildi konusu ne ve amacı ne bu eğitimlerin? tavuk ırklarını tanımak ve hakem yetiştirmek. Bu iş bir iki günde olacak iş değil. olaya temelden başlanması gerekiyor öncelikle. Bir evin temelini atmadan kat çıkmaya başlar mısınız? Demek istediğim şu bir arkadaş hakemlik eğitimine gitmiş ve hakem sertifikası almış. birkaç gün sonra bana yazıyor özelden ya benim tavukların gözü şişti , zor nefes alıyor. geçmiş olsun bir fotoğraf at bakalım duruma diyorum. Arkadaş bir fotoğraf atıyor. evin balkonunun altı kümes. yerde 5-6 cm tavuk gübresi var ve nemli gibi duruyor. Kümesin %80 i ışık görmüyor. Böyle bir durumda tavuklar çok bile dayanmışlar. İşte bence bu işin temeli de bu. Bir lişiye hakem olmadan önce yada o kişileri tavuk güzelliğinde yarıştırmadan önce bu işe sıfırdan başlamanız lazım. Her üyenizi eğitime alıp tavuk nasıl bakılır , hastalıkları neler , kümeste olması gerekenler ne , beslenme rejimi nasıl olmalı önce bunları öğretmeniz gerekli bence. Sonra her üyenin kümesini belirli bir refah oratamına kavuşturup , dernek kümes numarasını ve logosunu kapısına yapıştırmanız ve belirli bir aralıklarla kontrol etmeniz lazım. İşte bu temeli dernekler ve federasyon düzgün atarsa , sonrasında hiçbir sıkıntı yaşamayacaklardır. Bu durumda 2. paragrafta belirttiğim arka bahçe olayının da bir nebze önüne geçmiş olacaklar.
Bir gülümseme ile insanlığınızdan neyiniz eksilir? Belkide o gülümseme ile dünyamız değişir.(öner gülen)
Ara
öner gülen 05-01-2018, Saat: 12:28 PM   
İHALELER , DERNEKLER , FEDERASYON VE YARIŞMA ÜZERİNE YAZIMIN DEVAMIDIR (2)  :
Birinci yazımı yazdığımda yorumda bazı arkadaşlara söylemiştim. O akşam aklıma gelen aksaklıklar , sorunlar ve yapılması gerekenler ile ilgili bazı şeyleri önce deftere karalamıştım. Bu karalama toplamda 3 sayfa olmuştu. Birinci yazımda bu 3 sayfayı tamamen yazmaya kalksaydım eğer çoğu arkadaşım bu kadar uzun bir yazıyı ya okumayacaktı ya da sıkılacaktı. Bundan dolayı sadece ana başlıkları ve özet şeklinde yazmaya çalıştım.
Dün ve bugün listemde arkadaşların bazılarının benim karalayıp ta burada yazmaya yer bulamadığım konularda bir sürü şikayet paylaştıklarını gördüm. Biraz daha bu konulara girme kararı verdim bu şikayetler üzerine. İlk olarak çoğu hobici ve ticari olarak bu işi yapan arkadaşlarımın ortak derdi canlı tavuk nakliyesi ve yumurta nakliyesi. Hani geçen ki yazımda başıma gelen bir olayı anlatmıştım. Piyasa da boy boy reklam yapılan 20.000 tl lik tavuklar vardı ya. Arkadaşım bana bu tavuk yumurtalarından birkaç tane ver de ; bende bakıp satayım ve bir broadway alsam bana yeter demişti bu reklamları gördükçe televizyonlarda. Bazen otobüsler ile arkadaşlarıma hediye , ilaç gibi malzemeler yolluyorum. Teslim alan muavin ilaç dersem abi bir çay yada sigara parası ver yeter diyor. Ama tavuk , yumurta falan dersem abi buna özel bakmam lazım , canlı taşımak bizde yasak ama yaparız birşeyler ve hatta bu reklamları gören muavinler varsa hani şu süs tavuklarından mı diyorlar ve istedikleri ücret muavini , ayakçısı , şoförü derken 100 – 150 tl gibi rakamlara çıkıyor. Hatta son günlerde 250 tl verdim diyen arkadaşları görüyorum. Bu konu ile ilgili ne yapılabilir onu şu an bende kestiremiyorum. Federasyon olarak firma bazında falan görüşmeler yapılabilir mi , bunu yetkili bir firma elemanı ile konuşmak gerekiyor. Sadece dernek yararına satılan bu tarz ihalelerin çok fazla reklam yapılmaması gerektiğini kestirebiliyorum şu an.
Birde yumurtaları kargo ile yollamak gerekiyor bazen. 100 tl lik yumurta alıyor arkadaş senden bunu kargo yapmaya kalkıyorsun en ucuz kargo 20 tl civarına gidiyor ve bu fiyatlar yukarıya doğru çıkıyor. Bazı arkadaşlar daha ucuza göndermek için son günlerde Ptt Kargo ile gönderiyorlar. Ama o firmanın da çoğu yerlerde şubeleri ya da mobil dağıtımları yok. Bundan dolayıdır ki o mevkiinin postacıları bu dağıtımları haftanın bir günü falan yapıyor. Bu durumda da “nerdesin yollarını gözledim sevgili yumurta kolim” hali meydana geliyor. Haliyle bu yumurtalardan bir verimde bekleyemiyorsunuz. İşte bunun çözümü var. İllerde kurulan dernekler yada federasyon bir kargo firması ile resmi olarak görüşüp anlaşma yaparlarsa , kargolar çok uygun fiyatlara Türkiye genelinde gönderilme durumu söz konusu.
Tekrar gelelim ırk özelliklerine birkaç gündür yine her ırklardan çok enteresan tavuklar satışa çıkmaya başladı. Tırtıl ibikli sultan , paçasız maran , Yeşil yumurtlayan Turken görünümlü Amerikanus (satıcının ilan başlığı bu şekilde aynen yazıyorum – Öner Ameraucanas ı bile yazamamış burada bir şeyler sallıyor demesin kimse J ) . Ya arkadaşlar bu ırkların standartları yok mu? Bu standartlar APA (American poultry Assocation / Amerikan Kümes Hayvanları Derneği) tarafından belirleniyor ve literatüre alınmıyor mu? Hatta APA tarafından bu ırk tavuk ırkıdır denilmeyen tavuk ırkları resmi olarak bir statü kazanamıyor dimi. Peki bu standartları neden hakem seminerinde anlatıyorsunuz da diğer üyelerinizi ve hobicileri bilinçlendirmiyorsunuz? Bu camiada şu an en yetkili kurum dernekler ve federasyon değil mi? Neden Türkiye ye sadece Romanya dan hakemler , eğitmenler geliyor ve bizim yetkililerimiz neden sadece Romanya ve Bulgaristan ile kümes ziyareti faaliyetinde bulunuyorlar? Amerika da , Almanya da hiç üretici , hakem , eğitmen yok mu? Bizim federasyonu muzun bu ülkelerde bir statüsü yok mu? Neden tek ülkeye bağlı kalıyoruz? Federasyonumuzun bir internet sitesi var. Bu ırk özellikleri federasyonun hakem sertifikası alan arkadaşlar tarafından çevrilerek bu internet sitesinde yayınlamaz mı? Yada federasyon olarak bu ırk standartları bir kitapçık haline getirilip isteyen arkadaşlara ücreti karşılığı satılamaz mı? Hatta hatırlıyorum geçen senelerde bir arkadaş yurt dışından bir klüpten getirdiği bir ırk standartları kitabını çeviri falanda yapmadan isteyenlere para ile satmıştı. Mesela Ali bu ırk özelliklerini bilmiyor. Federasyon eğitimlerine katılmadı. Elinde bir sürü melez tavuk var. Bir derneğimize üye oldu. Derneğimiz buna bilezik bastırdı ve verdi. Ali bu tavukları bilezikli olarak hangi ırk adı altında satacak. Bu işin hiç denetimi olmayacak mı? Maalesef bu denetim bilezik takmakla olmaz. Bu sistemi kümes denetimi ve üyelere standartları öğretmekle , kümes bakımı öğretmekle sağlayabilirsiniz.
Son günlerde bir derneğimizden 2017 yılı içerisinde bileziksiz hayvan sattırmayacağız diye çatlak sesler geliyor. Sevgili dernek yetkilim : “Ne olacak bileziği olan melez tavukları mı sattıracaksınız?” Satışları kesinlikle tüm Türkiye de denetleyemezsiniz. Ancak şöyle bir sistem getirebilirsiniz. Dernekler yada federasyon kanatlı ile garantili satış sitesi kurabilirsiniz. Tavuklarını satacak olan kişiler ilanı vermesi için bu sistemin yetkilisine fotoğrafları ve talep ettiği minimum ücreti atar. Sistem yetkilisi fotoları inceler. Irk özellikleri var mı. İlanı ona göre belirterek üretici ismi dernek ve kümes numarası ile birlikte verir. Alıcı kişi parayı ilk olarak sistem yetkilisine gönderir. Tavuklar eline ulaştı mı inceler eğer herhangi bir aksilik yok , tavuklar sağlıklı ise sistem yöneticisine olur verir ve paranın sistem tarafından cüzi bir hizmet masrafı kesilerek üreticiye ödenmesini sağlar. Eğer problem var ise sistem yöneticisine bunu bildirerek çözüm talebini yapması gerekir. İşte derneklerin yapması gereken satış yöntemi bu olmalı. Yok arkadaş ben bileziksiz hayvan sattırmam diye bir uygulama olmaz ve yapılamaz.(nokta)
Artık bu işi sadece kendime yumurta yemek ve hevesimi körlemek amacıyla yapıyorum. Bu hobi işinden hiçbir maddi beklentim yok bunu da özellikle belirtmek istiyorum. Bazı derneklerden ve bu camiadan bazı arkadaşlar ile hala irtibatımı koparmadım. Ben yaptığım araştırmaları ve çevirileri buradan herkese açık olarak paylaşıyorum. Ben bunları paylaştıkça bazı kişilerin arkamdan sövdüğünü de biliyorum. Ama Allah razı olsun diyenler çıkıyor ve onlarda bana yetiyor. İnşallah dernekler ve federasyonda bir an önce elini taşın altına koyar ve emekleyen bebeklere koşu yarışı yaptırmak yerine önce sağlam olarak yere basarak yürümeyi öğretir. Sağlıcakla kalın. (Öner Gülen – 09.12.2017)
Bir gülümseme ile insanlığınızdan neyiniz eksilir? Belkide o gülümseme ile dünyamız değişir.(öner gülen)
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 05-02-2018, Saat: 01:04 AM   
Öner bey, facebook veya herhangi site üzerinden yapılan ihaleli satışların ve verilen tekliflerin gerçeği yansıtmadığını tahmin ediyorum. Biliyorum ki, bunu herkes biliyor. Bunlar show yapmayı seven ve malını çok daha fazla paraya satmayı planlayan showmenlerin işi diye düşünüyorum, ve bir çok kişininde benim gibi düşündüğünü tahmin ediyorum.
Satışını yaptığın kaliteye güveniyorsan, ihaleye gerek yok, kaliteyi bilen ederini verir ve alır.
Ara

FACEBOOK TAKİ İHALELER ÜZERİNE -1- Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YUMURTA KABUĞU RENKLERİ ÜZERİNE öner gülen 0 346 05-08-2018, Saat: 01:15 PM
Son Yorum: öner gülen
  SÜS TAVUKÇULUĞU SORUNLARI ÜZERİNE öner gülen 0 275 05-02-2018, Saat: 10:14 AM
  TAVUK CAMİASI ÜZERİNE (DERNEKLER VE FEDERASYON HKK.) öner gülen 0 225 05-01-2018, Saat: 12:20 PM
  facebook'da denk geldim Emre OZCICEKCI 4 3,099 05-24-2015, Saat: 02:56 AM
Son Yorum: Servet ÇOBAN
  FACEBOOK SAHTEKARLARI Ahmet BULUT 1 1,731 02-11-2013, Saat: 10:43 AM
Son Yorum: Emre OZCICEKCI
  facebook üzerinden dolandırıcılık Ahmet BULUT 4 3,587 09-15-2012, Saat: 10:18 AM
Son Yorum: Kadir YAVUZ
  Facebook yabancı gruplar Ahmet BULUT 0 1,677 09-08-2012, Saat: 12:39 AM
Son Yorum: Ahmet BULUT

Hızlı Menü: