Konu Bilgileri
Konu: PYRİDABEN %20 (BİT SORUNU ÇÖZÜMÜ) Yazar: öner gülen
Okunma: 2327 Yorum: 12
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

öner gülen 05-01-2018, Saat: 12:14 PM   
“PYRİDABEN %20” (ETKEN MADDESİ):
Uzun zamandır hobici arkadaşlarımı uyarıyorum. Bu uyarıyı son kez yapacağım. Bundan sonra karışmayacağım. Biraz ağır kaçacak ama bazı uyanık arkadaşlar hala ısrarla sizleri saf yerine koymaya devam ediyor. Pyridaben %20 bu ne diye çoğunuz anlamamış olabilirsiniz ama bu tarım ilaç sektöründe kırmızı örümcek ve farklı bitler için kullanılan bütün ilaçların etken maddesinin ismi ve içerisindeki yoğunluk miktarını göstermekte. Bu ilaçlar üretici firmalara göre farklı isimler adı altında üretiliyor. Moonmite, Canhiper , Polymite , Sanmite ,… gibi daha birçok isimde şu an piyasada bulmak mümkün. Bu ilaçların sulandırılıp kullanım dozu yapılacağı yerdeki bit , örümcek yoğunluğuna göre değişiyor. 100 litre suya 50 g , 75 g yada 100 g gibi. Ben bu ilacı toz olarak kullanıyorum. Şimdi “neden?” diyeceksiniz. Bazı markaların ilaçlarındaki dolgu maddelerinin su ile kullandığımda ilacın etkisini azalttığını fark ettim ve bende tavuk üzerlerinde kuru olarak ve kümes tavanı , duvarları gibi yerlerde sıvı olarak kullanıyorum. İçi kuru olan 0,5 lik su şişesinin kapağına çivi ile 3-4 delik deliyorum ve tavukların kanat altları ile ense tüylerinin arasına azıcık sepeliyorum. Bu yetiyor.
Gelelim olayın maddi boyutuna. Bu ilaçların ortalama 1000 gr lık ambalaj fiyatları 35 tl ile 50 tl arasında değişiyor. 1 litreye ortalama olarak 100 gr ile sulandırdığını düşünürsek 1 paketten 10 lt sıvı ilaç elde edilir. Alan kişileri saf yerine koyarak 1 lt sini 50-100 tl arasına satan uyanıklar var. Yani 1 paket ilaçtan minimum 500 tl , maksimum 1000 tl ciro elde ediliyor. İlacın paketinin fiyatını bu cirodan düşün. Alın size yarım asgari ücret kar. Bu uyanık arkadaşları tebrik etmek gerekiyor ayrıca. Bu ticari kafa ile 10 yıla kalmaz ülkenin en köklü firmaları olan sabancı , koç gibi firmalarla yarış yapar hale gelirler.
Arkadaşlar sizden ricam okuyan bütün hobiciler bunları üye oldukları gruplarında , kendi ana sayfalarında paylaşsınlar. Herkes artık bilinçlensin. Boşu boşuna harcanılan bu parayı artık tasarruf etsinler ve bu para ile baktıkları tavuklarının başka bir ihtiyacını karşılasınlar. Lütfen artık uyuduğunuz bu derin uykudan uyanın. Kendinizi bu uyanıklara karşı saf yerine koydurmayın. Paranız cebinizde kalsın. (ÖNER GÜLEN / 06.03.2018)

Ek Dosyalar Resimler

Bir gülümseme ile insanlığınızdan neyiniz eksilir? Belkide o gülümseme ile dünyamız değişir.(öner gülen)
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 05-01-2018, Saat: 11:45 PM   
Öner bey, harika bir uyarı ve bilgilendirme olmuş kanatlı besleyen ve onların sağlığı için çaba sarf eden arkadaşlar için. Bazen beslenen hayvanların sağlığı için gereksiz o kadar çok para harcanıyor ki, bu uyarıdan sonra konuyu okuyan arkadaşların çok daha bilinçli karar vereceğini düşünüyorum.

Kümeslerdeki  bit konusundaki mücadelenin benim tercih ettiğim yöntem yakma yöntemi, ilaç ile uğraşmaya gerek kalmadan kolay ve basit bir yöntemle bu sorunun üstesinden gelmek çok kolay. Sizin yakma konusundaki görüşünüzü öğrenmek isterim.
Ara
öner gülen 05-02-2018, Saat: 08:51 AM   
(05-01-2018, Saat: 11:45 PM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öner bey, harika bir uyarı ve bilgilendirme olmuş kanatlı besleyen ve onların sağlığı için çaba sarf eden arkadaşlar için. Bazen beslenen hayvanların sağlığı için gereksiz o kadar çok para harcanıyor ki, bu uyarıdan sonra konuyu okuyan arkadaşların çok daha bilinçli karar vereceğini düşünüyorum.

Kümeslerdeki  bit konusundaki mücadelenin benim tercih ettiğim yöntem yakma yöntemi, ilaç ile uğraşmaya gerek kalmadan kolay ve basit bir yöntemle bu sorunun üstesinden gelmek çok kolay. Sizin yakma konusundaki görüşünüzü öğrenmek isterim.

Ümit bey yakma konusu özellikle yumurtaları üzerinde kesin bir yöntem. Fakat bit ile mücadele ile ilgili acemilik zamanlarımda kümeslerde çatı altı tahta ekleri gibi yerlerde bizim ulaşamayıp , göremediğimiz o kadar fazla bit ve yumurtası  olduki baş edemedim bir türlü. Daha sonra buradan bir arkadaş bana moonmite gönderdi. sağolsun ilk kullanımda kökünü kuruttu. Blotic kullanıyordum bir ara ama yumurtalar üzerinde etkili değil. 15 gün içerisinde döngü gerçekleştiğinde kümesler tekrar bit içinde kalıyor. yakma işide kesin çözüm ama yinede bir ilaç ile tavuk üzerlerindeki bitlere de müdahale edilse yakma ile birlikte dört dörtlük olur kanaatindeyim.
Bir gülümseme ile insanlığınızdan neyiniz eksilir? Belkide o gülümseme ile dünyamız değişir.(öner gülen)
Ara
Gökhan AKAYDIN 05-05-2018, Saat: 02:35 AM   
Ümit bey merhaba. Yakma olayını biraz anlatır mısınız? Benim kümesim sandviç panelden yapıldı.
(05-01-2018, Saat: 11:45 PM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öner bey, harika bir uyarı ve bilgilendirme olmuş kanatlı besleyen ve onların sağlığı için çaba sarf eden arkadaşlar için. Bazen beslenen hayvanların sağlığı için gereksiz o kadar çok para harcanıyor ki, bu uyarıdan sonra konuyu okuyan arkadaşların çok daha bilinçli karar vereceğini düşünüyorum.

Sent from my PRO 6 using Tapatalk
Ara
öner gülen 05-05-2018, Saat: 10:19 AM   
Gökhan bey , benim anlatımımda da göreceğiniz gibi bitlerin döngüsü 21 gün. 7 günde yumurtadan çıkıyorlar ve çıktıktan sonra 14 günde de yumurta yapıyorlar. Özellikle ek yerlerine ve oyuklar varsa oralara yuva yapıyorlar. Piyasa da bulunan bir çok ilaç anlık olarak biti öldürse de yumurtalara birşey yapmıyor. doğal olarak ta kümesiniz 14 gün içinde tekrar bit içinde kalıyor. Bundan dolayı ilaçlama işinin ilk ilaçlamadan 10-15 gün sonra tekrar yapmanızı öneririm. ayrıca gelelim yakma işine. 1 tane piknik tüpü ve pürmüz edinmeniz gerekiyor. Kümesi boşaltın ve pürmüzü orta kuvvette bir alev ile açın. kümesin içinde ek yerlerinde , ahşap kısımlarında , çatı altında gezdirin. alevi bu malzemelere değdirerek. o sırada yumurtaları yakacaktır. dikkat etmeniz gereken özellikle ahşap hemen karararak yanma moduna giriyor. çok uzun süre tutmayın. Kümeste bir yangına sebep olmanızı istemeyiz. kolay gelsin.
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 05-05-2018, Saat: 01:56 PM   
(05-05-2018, Saat: 02:35 AM)Gökhan AKAYDIN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ümit bey merhaba. Yakma olayını biraz anlatır mısınız? Benim kümesim sandviç panelden yapıldı.
(05-01-2018, Saat: 11:45 PM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öner bey, harika bir uyarı ve bilgilendirme olmuş kanatlı besleyen ve onların sağlığı için çaba sarf eden arkadaşlar için. Bazen beslenen hayvanların sağlığı için gereksiz o kadar çok para harcanıyor ki, bu uyarıdan sonra konuyu okuyan arkadaşların çok daha bilinçli karar vereceğini düşünüyorum.

(05-05-2018, Saat: 10:19 AM)öner gülen Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gökhan bey , benim anlatımımda da göreceğiniz gibi bitlerin döngüsü 21 gün. 7 günde yumurtadan çıkıyorlar ve çıktıktan sonra 14 günde de yumurta yapıyorlar. Özellikle ek yerlerine ve oyuklar varsa oralara yuva yapıyorlar. Piyasa da bulunan bir çok ilaç anlık olarak biti öldürse de yumurtalara birşey yapmıyor. doğal olarak ta kümesiniz 14 gün içinde tekrar bit içinde kalıyor. Bundan dolayı ilaçlama işinin ilk ilaçlamadan 10-15 gün sonra tekrar yapmanızı öneririm. ayrıca gelelim yakma işine. 1 tane piknik tüpü ve pürmüz edinmeniz gerekiyor. Kümesi boşaltın ve pürmüzü orta kuvvette bir alev ile açın. kümesin içinde ek yerlerinde , ahşap kısımlarında , çatı altında gezdirin. alevi bu malzemelere değdirerek. o sırada yumurtaları yakacaktır. dikkat etmeniz gereken özellikle ahşap hemen karararak yanma moduna giriyor. çok uzun süre tutmayın. Kümeste bir yangına sebep olmanızı istemeyiz. kolay gelsin.

Gökhan bey, Öner bey açıklama yapmış yakma konusunda. Sandviç panel kümeslerde yakma işi nasıl yapabilirsiniz ona bir şey diyemiyorum. Sandviç panel çabuk alev alan bir malzeme cinsi ise, yakma işlemini tercih etmenizi kesinlikle önermem. Yakma işlemi konusunda yotube de bir çok video bulabilirsiniz. Örnek bir video linki ekliyorum.
 https://www.youtube.com/watch?v=mj_WCV_YnVg
Ara
Gökhan AKAYDIN 05-05-2018, Saat: 03:54 PM   
(05-05-2018, Saat: 10:19 AM)öner gülen Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gökhan bey , benim anlatımımda da göreceğiniz gibi bitlerin döngüsü 21 gün. 7 günde yumurtadan çıkıyorlar ve çıktıktan sonra 14 günde de yumurta yapıyorlar. Özellikle ek yerlerine ve oyuklar varsa oralara yuva yapıyorlar. Piyasa da bulunan bir çok ilaç anlık olarak biti öldürse de yumurtalara birşey yapmıyor. doğal olarak ta kümesiniz 14 gün içinde tekrar bit içinde kalıyor. Bundan dolayı ilaçlama işinin ilk ilaçlamadan 10-15 gün sonra tekrar yapmanızı öneririm. ayrıca gelelim yakma işine. 1 tane piknik tüpü ve pürmüz edinmeniz gerekiyor. Kümesi boşaltın ve pürmüzü orta kuvvette bir alev ile açın. kümesin içinde ek yerlerinde , ahşap kısımlarında , çatı altında gezdirin. alevi bu malzemelere değdirerek. o sırada yumurtaları yakacaktır. dikkat etmeniz gereken özellikle ahşap hemen karararak yanma moduna giriyor. çok uzun süre tutmayın. Kümeste bir yangına sebep olmanızı istemeyiz. kolay gelsin.
Öner bey teşekkür ederim. Kümeste 3 tane tavuk gurk oturuyor. Onları ilaçlama sırasında dışarı çıkarmam gerekirmi? Tavuğun biri çok ürkek. Kalkar diye korkuyorum.

Ara
Gökhan AKAYDIN 05-05-2018, Saat: 03:54 PM   
(05-05-2018, Saat: 01:56 PM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(05-05-2018, Saat: 02:35 AM)Gökhan AKAYDIN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ümit bey merhaba. Yakma olayını biraz anlatır mısınız? Benim kümesim sandviç panelden yapıldı.

(05-05-2018, Saat: 10:19 AM)öner gülen Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gökhan bey , benim anlatımımda da göreceğiniz gibi bitlerin döngüsü 21 gün. 7 günde yumurtadan çıkıyorlar ve çıktıktan sonra 14 günde de yumurta yapıyorlar. Özellikle ek yerlerine ve oyuklar varsa oralara yuva yapıyorlar. Piyasa da bulunan bir çok ilaç anlık olarak biti öldürse de yumurtalara birşey yapmıyor. doğal olarak ta kümesiniz 14 gün içinde tekrar bit içinde kalıyor. Bundan dolayı ilaçlama işinin ilk ilaçlamadan 10-15 gün sonra tekrar yapmanızı öneririm. ayrıca gelelim yakma işine. 1 tane piknik tüpü ve pürmüz edinmeniz gerekiyor. Kümesi boşaltın ve pürmüzü orta kuvvette bir alev ile açın. kümesin içinde ek yerlerinde , ahşap kısımlarında , çatı altında gezdirin. alevi bu malzemelere değdirerek. o sırada yumurtaları yakacaktır. dikkat etmeniz gereken özellikle ahşap hemen karararak yanma moduna giriyor. çok uzun süre tutmayın. Kümeste bir yangına sebep olmanızı istemeyiz. kolay gelsin.

Gökhan bey, Öner bey açıklama yapmış yakma konusunda. Sandviç panel kümeslerde yakma işi nasıl yapabilirsiniz ona bir şey diyemiyorum. Sandviç panel çabuk alev alan bir malzeme cinsi ise, yakma işlemini tercih etmenizi kesinlikle önermem. Yakma işlemi konusunda yotube de bir çok video bulabilirsiniz. Örnek bir video linki ekliyorum.
 https://www.youtube.com/watch?v=mj_WCV_YnVg

Ümit bey teşekkürler.

Ara
öner gülen 05-06-2018, Saat: 01:17 AM   
Gökhan bey gurk olan tavuk birkaç gündür yatıyorsa kolay kolay kalkmaz. Ama daha eğilimi varsa ve sürekli gezinip arada yatıyorsa dikkat edin. Ilaclamay i eğer benim dediğim gibi yapacaksanız kanat altı. Sırt ina ilaç serpin yeter. Boşuna kaldırmayın tavuğu. Yakma işini aynı yere uzun süre tutmadan hızlıca yapın. Köpük çabuk alev alıyor maalesef paneldeki. Kolay gelsin.
Ara
Gökhan AKAYDIN 05-06-2018, Saat: 02:08 AM   
Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim.
(05-06-2018, Saat: 01:17 AM)öner gülen Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gökhan bey gurk olan tavuk birkaç gündür yatıyorsa kolay kolay kalkmaz. Ama daha eğilimi varsa ve sürekli gezinip arada yatıyorsa dikkat edin. Ilaclamay i eğer benim dediğim gibi yapacaksanız kanat altı. Sırt ina ilaç serpin yeter. Boşuna kaldırmayın tavuğu. Yakma işini aynı yere uzun süre tutmadan hızlıca yapın. Köpük çabuk alev alıyor maalesef paneldeki. Kolay gelsin.

Ara
öner gülen 05-07-2018, Saat: 08:58 AM   
(05-06-2018, Saat: 02:08 AM)Gökhan AKAYDIN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim.
(05-06-2018, Saat: 01:17 AM)öner gülen Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gökhan bey gurk olan tavuk birkaç gündür yatıyorsa kolay kolay kalkmaz. Ama daha eğilimi varsa ve sürekli gezinip arada yatıyorsa dikkat edin. Ilaclamay i eğer benim dediğim gibi yapacaksanız kanat altı.  Sırt ina ilaç serpin yeter. Boşuna kaldırmayın tavuğu. Yakma işini aynı yere uzun süre tutmadan hızlıca yapın. Köpük çabuk alev alıyor maalesef paneldeki. Kolay gelsin.

rica ederim. İnşallah bilgilerim ve tecrübelerim ile faydalı olurum.
Ara
Gökhan AKAYDIN 06-18-2018, Saat: 10:21 PM   
Kesinlikle faydalı oldunuz. Çok teşekkür ederim. İlk başlarda sizin söylediğiniz ilacı bulamadım ve blotic kullandım ama tam sonuç alamadım. Ama sizin tavsiye ettiğiniz ilaç hem tavukları hem de beni kurtardı. Sağolun.
(05-07-2018, Saat: 08:58 AM)öner gülen Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(05-06-2018, Saat: 02:08 AM)Gökhan AKAYDIN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim.
(05-06-2018, Saat: 01:17 AM)öner gülen Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gökhan bey gurk olan tavuk birkaç gündür yatıyorsa kolay kolay kalkmaz. Ama daha eğilimi varsa ve sürekli gezinip arada yatıyorsa dikkat edin. Ilaclamay i eğer benim dediğim gibi yapacaksanız kanat altı.  Sırt ina ilaç serpin yeter. Boşuna kaldırmayın tavuğu. Yakma işini aynı yere uzun süre tutmadan hızlıca yapın. Köpük çabuk alev alıyor maalesef paneldeki. Kolay gelsin.

rica ederim. İnşallah bilgilerim ve tecrübelerim ile faydalı olurum.

Ara
öner gülen 06-19-2018, Saat: 05:48 PM   
Gökhan bey eğer bilgilerimiz ile faydalı olabildiysek ne mutlu bize..
Ara

PYRİDABEN %20 (BİT SORUNU ÇÖZÜMÜ) Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tavugumun sorunu ne ACİL H. İBRAHİM ALAN 12 4,530 02-18-2017, Saat: 06:07 PM
Son Yorum: H. İBRAHİM ALAN
  Bit oluşumu Haydar AKYAVUZ 2 1,972 06-17-2016, Saat: 01:06 AM
Son Yorum: Ali karataş
  kümes temizliği ve bit pire Ahmet BULUT 13 33,959 01-08-2015, Saat: 02:19 PM
Son Yorum: Ferhat ÖZARSLAN
  Wyandotte tavuklarda balta ibik ve dolsuz yumurta sorunu Emre OZCICEKCI 12 8,650 01-22-2014, Saat: 12:25 PM
Son Yorum: Burak ARAS

Hızlı Menü: