Konu Bilgileri
Konu: ATAKS Yazar: öner gülen
Okunma: 333 Yorum: 0
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

öner gülen 05-01-2018, Saat: 11:32 AM   
#1
ATAKS IRKI (MİSS PEPPERPOT):
 
Modern bir hybrid (Melezleme) ırktır. Rhode Island Red ile Maran ve ardından Plymouth Rock çaprazlamaları sonucunda elde edilir. Koyu renk ve iri yumurtası vardır. Tüyler siyahtır ve göğüs , boyun ile baş bölgesinde sarı tüyleri vardır. Gaga rengi siyahtır. Ayaklar gri tondadır ve dört parmaklıdır. İri olmayan küçük bir tırtıl ibiğe sahiptir. Paça , sakal yoktur. Yapısı itibariyle çok uysaldırlar. Türkiye’de başkentimiz Ankara’da Tavuk Araştırma (TAE) tarafından üretimi yapılan bir ırktır. Özellikle melezleme olmalarından dolayı Türkiye’de ki iklim şartlarına ve ortama uyumlulardır. Özellikle salma tavukçulukta lohman ırkı ile birlikte en çok kullanılan ırktır. Yukarıda saydığımız renk özellikleri sadece dişilerine özeldir. TAE den alınan yumurtaların horozları Plymouth Rock desenli olarak çıkmaktadır. Civcivlerin cinsiyeti ilk günden anlaşılabilir.
Kısa Bilgiler :
1- Hyrbrid (Melezleme ırk) ırk nedir: En az iki yada daha fazka ırkın çaprazlaması sonucunda elde edilen ırklara verilen genel bir isimdir. Hybrid ırklardan elde ettiğiniz yumurtalardan civciv çıkarsanız bile anaçlarınızın ırkını tekrar tutturamazsınız.
2-Pazarlarda satılan siyah civcivlerin çoğu çiftlikler için çıkarılan ataks tavukların dişi olanların ayrılıp çiftliklere gönderilmesi sonucu kalan horoz adaylarıdır. Pazarda satılan bu civcivlerin başının üzerinde beyaz bir benek vardır. Bu benek olmayan civcivler dişidir. Bu cinsiyet ayrımı Ataks , Plymouth Rock ve Amrock civcivleri için geçerlidir.
Not: Son fotoğraftaki civcivler bahsettiğim gibi horoz adayıdır. :-) (26.04.2017 / ÖNER GÜLEN)


Ek Dosyalar Resimler
           
Bir gülümseme ile insanlığınızdan neyiniz eksilir? Belkide o gülümseme ile dünyamız değişir.(öner gülen)
Ara
Cevapla


ATAKS Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ATAKS TAVUĞU RESİMLERİ Ahmet BULUT 1 10,026 10-12-2012, Saat: 12:29 PM
Son Yorum: Ahmet BULUT
  ATAKS Ahmet BULUT 0 3,594 10-12-2012, Saat: 12:19 PM
Son Yorum: Ahmet BULUT

Hızlı Menü: