Konu Bilgileri
Konu: ameraucanas ırkı incelemem ve easter egger üzerine Yazar: öner gülen
Okunma: 154 Yorum: 2
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

öner gülen 05-01-2018, Saat: 10:30 AM   
Ameraucanas ırk standartları ile ilgili incelemem ve yazım:

Üzülerek takip ediyorum ki son zamanlarda ilanları verilen Ameraucanas cinsi tavuk , civciv ve yumurta satışlarında maalesef ilanların büyük çoğunluğu Easter Egger diye tabir edilen tavuklardır. İlk olarak Easter Egger ne demektir? Hangi tavuklara verilen isimdir? Onu öğrenerek başlayalım konumuza: Easter Egger yurt dışında renkli yumurtlayıp ta hiçbir ırkın standartlarına girmeyen tavuklara verilen isimdir. Easter Egg ; paskalya yumurtası (şaka yumurta) tabiridir. Sonuna aldığı –ER eki ile (Easter Egg-ER) paskalya yumurtacısı anlamına gelen bir tavuk grubudur. Farkındaysanız bir ırk demiyorum , sadece bir gruptur. Yurt dışında paskalya törenleri sırasında yumurta boyama gibi adetleri vardır ve bu Easter Egger grubundaki tavuklar da renkli yumurtladıkları için buradan çağrışım yaparak paskalya yumurtacısı ismini vermişlerdir. Yani Easter Egger.
Uzun zamandır yurt içi ve yurt dışı satış sitelerinde , bazı internet sitelerinde Ameraucanas ilan ve fotoğraflarını takip ediyordum. Bu ilanların fotoğraflarını , yurt dışındaki siteler ile forum sitelerindeki fotoğrafları bu takip sırasında kaydederek başlamıştım işe. Dün akşam fırsat bulup bu fotolar üzerinde ırk standartları hakkında olması gereken ve olmaması gerekenler şeklinde bir inceleme yaptım. Daha sonra biriktirdiğim bu fotoğraflardan da farkları görebileceğimiz 17 tanesini seçtim. Yeşil ve mavi tonlarında yumurta yapan tavuk ırkları şunlardır: Legbar , Ameraucanas ve Aracuanas. Bunların yanı sıra Easter Egger grubu tavuklar da vardır. Türkiye’ye Legbar , Ameracuanas ve Aracuanas yumurta ve canlı olarak sokulduktan sonra bazı kişiler ticari amaçlı olarak Easter Egger ları da fark ettiler ve bunlarda gerek kar amacıyla gerekse bilgisizlikten yurdumuza giriş yaptılar. Birde bunun yanında bazı şahıslar çaprazlama yoluyla benim deyimimle birkaç yıldır bol miktarda renkli yumurtlayan köy tavuğu ürettiler (Easter Egger). İşte bunları da olayların hala farkında olmayan ve ayrımı yapamayan kişilere Ameraucanas olarak satıyorlar. Üzülerek görüyorum ki Türkiye de çoğu kişi ilanlarda Ameraucanas olarak yazıyor tavukların ırklarını. İstedikleri paraları da az çok sizlerde görüyorsunuz. Uyanık geçinen yada olayın farkında olmayan bu kişilerin bence artık şu ayrımı yapma zamanı geldi. Tavuk ırkı neyse onları açık olarak ilanlarda belirtsinler. Eğer hiçbir ırkın standartlarına girmiyorsa Easter Egger diye de belirtebilirler. İlana Easter Egger yazmanın kötü tarafı ne , neden çekiniliyor da yazılmıyor. Ayrıca daha önce şahit olduğum bir sürü olay oldu. Bazı hobicilerin elindeki tavukların fotoğraflarının altına bunlar orijinal değil diye kendilerine yorum olarak yazıldı. Ama neden Ameraucanas diye ilan veren ve kümes fotoğraflarını paylaşan kişilerin fotoğraflarının altına herkes “MAŞALLAH” yazıyor da bu tavuklar Easter Egger diye yazmıyor. Eskiden paraları alıp tavukları göndermeyen , hasta tavuk gönderen , telefonlara çıkmayan dolandırıcılarımız vardı. Şimdi de 10 Tl ye , 15 Tl ye yumurta alarak o yumurtaları makineye atan ve çıkan civcivleri büyütene kadar onların gözünün içine bakan ; civcivler büyüdükçe Ameraucanas cinsi tavuk beklerken leyleğe benzer tavuklar elde ederek ümitleri kırılan kişilerin hayallerini çalan hırsızlarımız var. Lütfen önce herkes elini kalbinin üzerine koysun , gözlerini kapatsın ve yüreği ile muhakemede bulunsun. Tavuk bakmak suç mu , günah mı? Çocuklarımıza bu sevgiyi aşılamak güzel bir şey değil mi? Peki köy tavuğu bakan ile , süs tavuğu bakan kişi arasında fark var mı? Herkes insan , herkesin bir hayalleri var. Kişilerin bu hayallerini yıkmak , çalmak güzel bir şey mi? Lütfen herkes ilanına tavuğu ne ise onu yazsın. Easter Egger yazan bir kişiye kimse hayallerimi çaldın diyemez. Ama Ameraucanas yazıp ta easter egger satan kişiye ilerde herkes bunu diyebilir. Ayrıca bu kişi vicdanen kendini rahat hisseder mi? Bu konu da herkesin biraz daha duyarlı olması dileğimle… Öner GÜLEN (20.04.2017)

NOT: İncelemede kullanılan fotoğraflar yurtiçi ve yurt dışı sitelerde Ameraucanas diye ilan vererek , satış yapmaya çalışan kişilerin ilanlarından ve Ameraucanas ırkının klüplerinin sitelerinden alınmıştır.  

Ek Dosyalar Resimler

Ara
A.Ümit GÜNENDİ 05-01-2018, Saat: 11:58 AM   
Öner bey, ameraucanas ırkı besleyen veya beslemeyi düşünen arkadaşların. ırkın saflığını ve ırk özellikleri konusundaki bu bilgilerden çok yararlanabileceklerini düşünüyorum. Emeğinize sağlık.
Ara
öner gülen 05-01-2018, Saat: 12:04 PM   
Ümit bey bende teşekkür ediyorum. İnşallah elimde çok güzel bilgiler ve konular var. farklı zamanlarda fırsat buldukça bunları buradan üye arkadaşların bilgisine sunmak istiyorum. Benim sloganım şu : "Her yeşil yumurtlayan tavuk AMERAUCANA değildir".
Bir gülümseme ile insanlığınızdan neyiniz eksilir? Belkide o gülümseme ile dünyamız değişir.(öner gülen)
Ara

ameraucanas ırkı incelemem ve easter egger üzerine Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Irkı Nedir ? selim kerem yabas 5 3,421 01-02-2017, Saat: 09:17 PM
Son Yorum: Turhan Gungor
  BU HOROZ DAMIZLIK OLUR MU IRKI NEY Mustafa ALKAN 5 4,573 08-05-2016, Saat: 08:18 AM
Son Yorum: selim kerem yabas
  Irkı ney Furkan POLAT 4 2,549 05-01-2016, Saat: 01:06 AM
Son Yorum: Ahmet ÖDÜBEK
  Tavuk ve horozun ortalama yaşam süreci ve yaşı? Cafer KOÇ 8 9,774 03-05-2015, Saat: 12:27 PM
Son Yorum: İsmail MENGİR
  en iyi etlik tavuk ırkı hangisidir? Mustafa AKÇAY 12 11,756 02-17-2015, Saat: 05:07 PM
Son Yorum: Mustafa AKÇAY
  Bu civcivlerin ırkı nedir? Metin AYDIN 9 4,785 06-12-2014, Saat: 09:23 AM
Son Yorum: Metin AYDIN
  Amrock ırkı Arda EFE 13 13,184 11-01-2013, Saat: 06:49 PM
Son Yorum: Arda EFE
  Lohman irki Ercan UYAR 0 1,504 03-09-2013, Saat: 05:18 AM
Son Yorum: Ercan UYAR

Hızlı Menü: