Konu Bilgileri
Konu: TAVUK NEDİR Yazar: öner gülen
Okunma: 740 Yorum: 0
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

öner gülen 05-01-2018, Saat: 10:14 AM   
#1
TAVUK NEDİR? (Anlatım ve kısa bilgiler) :
 
Tavuk: Omurgalı hayvanlardan Kuşlar sınıfının Karinalılar alt sınıfının Tavuksular takımının Sülüngiller familyasından bir kuştur. Kanatlı hayvanlardan özellikle eti ve yumurtası için beslenen bir kümes hayvanıdır. İlk olarak Güneydoğu Asya’da evcilleştirilmiştir. Bugünkü tavuk ırkının Hindistan tavuğundan geldiği kabul edilir. Evcilleştirilmiş tavuğun Çin ve Hindistan’da MÖ 1400’lerde yetiştirildiği ve MÖ 600’lerde Babil’e, sonra da Roma’ya geçtiği saptanmıştır. Tavuğun başı yuvarlak ve küçüktür. Gagası ve boynu orta uzunluktadır. Başının üstünde kıkırdak dokudan oluşan etten, kırmızı renkli bir ibik vardır. Gaganın altında da yine kıkırdak dokudan kırmızı etten iki parçalık bir sakal vardır. Başının iki yanında yer alan gözlerin üç parçalı kapağı korur. Tavuklar geceleri iyi görmezler. Tavuğun gövde kesimi yumurtayı andırır. iki bacağı ve uçma yeteneğini yitirmiş kanatları vardır. Ayaklarında çoğunlukta üçü önde biri arkada olmak üzere dört parmağı bulunur. Arka parmak ötekilerden az da olsa yukarıdadır. Tavuğun üstü öteki kuşlar gibi tüylerle örtülüdür. Tavuğun midesi, kursak, ön mide ve katıdan oluşur. Yenen besinler kursak ve ön midede yumuşatıldıktan sonra katıda sindirilir. Katı bölümü oldukça kalındır ve burada tavuğun yuttuğu taş ve toprak gibi katı maddeler biriktirilir. Obur bir hayvan olan tavuk, hemen hemen tüm gününü eşinip ,beslenerek geçirir. Başlıca besin maddeleri taneler, böcekler, tırtıl, yaprak gibi maddeler oluşturursa da tavuk çiftliklerinde bilimsel yöntemlerle beslenirler. Tüm öteki kuşlar gibi tavuk da yumurtayla çoğalır. Cins bir tavuk yılda 250-300 arasında yumurta yapar. Tüy değiştirdikleri dönemlerde yumurtlamazlar. Öteki kuşlar gibi tavuk da sıcak kanlı bir hayvandır Bu ısı sayesinde kuluçkaya yatar, civcivler çıkana kadar bu ısısını kanatlan altında da korur.Günümüzde ekonomik değer açısından kuluçkadan çok kuluçka makinelerinden yararlanılır. Tavuğun kuluçka süresi 21 gündür. Civcivler yumurtadan çıktıkları andan başlayarak ayağa kalkıp ,beslenirler.
Tavuğun erişkin erkeğine horoz, erişkin dişisine tavuk, yumurtadan yeni çıkan yavrusuna civciv , genç olanına piliç – ferik adı verilir. Tavuk ömrünün tamamladıktan sonraki aşamalarda da duruma göre ; ızgara, şiş, freid chicken, tavuk kıyma , tavuk göğsü gibi adlar aldıkları da olur. Birde senelerdir sorulan o meşhur “Tavuk mu yumurtadan çıkar? Yumurta mı tavuktan çıkar?” sorusu vardır. Bence bu olayın önemi yoktur. Çünkü her ikisi de örnekli ve göreceli olarak kanıtlanmıştır bazı olaylar la. Mesela benim tavuklardan her gün yumurta çıkar ve bu yumurtaları makineye atınca da 21 gün sonra yumurtadan civciv çıkar. Böylelikle her iki durumda doğrudur ve kanıtlanmıştır. Benim aklımın almadığı soru bu değil aslında. Ben neden tavukları taaaaa bin küsür yıl önce evcilleştirip te evin içinde bakmadığımızı yada bakamadığımızı anlayamıyorum asıl. Bugün bir kedi yada bir köpekte evin içinde bakılıyorken , neden tavukları hala kümeste besliyoruz? Madem kümeste besleyecektik ; neden evcilleştirmek için uğraş verildi?
Gelelim tavukların aile yapılarına. Genelde bir kümeste en az 3 -4 tavuk. Başlarında 1 tane horoz ve muhtemelen o aileden oluşmuş bazı ferikler olur. Kümeste hiyerarşik bir sistem hakimdir. Söz sahibi kümesin ağası olan horozumuzdur. Ondan sonra da herşeye karışan ihtiyar hanımı , meraklı hanımı , dedikoducu hanımı gelir horozdan sonra. Birde horoz çok sinirlidir. Horozumuz sabah sabah milleti uyandırıp işinden kümese döndüğünde “Bugün ne pişirdiniz?” diye sorar ihtiyar tavuğa. Tavuk “Biz arpayı ve buğdayı pişmeden çiğ yemiyor muyuz” demeden horozdan yer bir iki gaga darbesi. İşte böyledir kümeste işleyiş.
Birde tavuklar yaza ve kışa girmeden tüylerini dökerek değişecek olan hava şartlarına kendilerini hazırlarlar. İşte bu dönemlerde yumurta da yapmazlar ve devreye biz kümes sahipleri gireriz. “Ne biçim tavuksunuz ya, doğru düzgün yumurta da yapmıyorsunuz. Kümesi boşaltın Avustralya’dan Lorp kuzenleriniz gelecekler” deriz hemen. Bu arada horozların kuyruk tüyleri de yok olur. Horozumuz da bu tüylerin de hava şartlarından döküldüğünü söyler diğer kümeslerin horozlarına. Ama işin aslı öyle değildir .O kadar tavuğun dırdırını çekmek ve koca bir kümesi idare etmek kolay değildir.
Birde tavuk ve horozların zeka sevilerine değinelim.Aslında çok zeki ve IQ seviyeleri yüksek hayvanlardır. Uçamadıkları varsayılır. Ama bunu bilinçli olarak yapmaktadırlar. Kuşlar ne için uçarlar? Yem ve su bulmak için mi? Tavuklar ve horozlarda uçsalar haliyle kimse yem vermeyecek bunlara. Onlarda uçamıyormuş gibi yapıp bizi kandırarak karınlarını doyurmuş oluyorlar bu sayede. Birde tavukları fazla yumurtlatmak için farklı ve süslü folluklar yapıp onları kandırabiliyoruz ama horozlar bu konuda biraz daha uyanıklar. Onları kandırmak için şişme tavuk ta atsak kümese 2 gaga darbesi ile bu oyunu çözüyorlar ve kandıramıyoruz. Buda demek oluyor ki Horozların IQ seviyesi tavuklara göre az daha yüksektir.
Horozlarımız yörelere göre adına folklor oyunları ve türküler yazılan şahsiyetlerdir. Hatta bazı atasözlerimizde de yerlerini almışlardır. Horozumu kaçırdılar , damdan dama uçurdular türküsü en meşhur olanıdır ve çok acıklı bir hikayesi de vardır: Bir gün bir köyde köyün haylaz çocukları 6 tavuk + 1 horozdan oluşan kümese girerek köyün en yakışıklı ve genç horozunu kaçırırlar. Rivayetlere göre bu horoz araucanas cinsi bir horozdur. Gaga rengi , ayak rengi ,yumurta rengi gibi ipuçları şarkıda geçmese de bunu küpeli olmasından anlıyoruz. Çocuklar evlerin damlarına çıkarak horozu o evin damından bu evin damına uçurmaya çalışıyorlarmış. Halsiz kalan ve uçamayan horoz en sonunda 3. Katın damından kafa üzerine çakılıp ölüyor. İşte bu türkü horozlarını kaybeden 6 tavuğun gıdaklamaları ile meydana gelen feryatları sonucu ortaya çıkmış içli bir türküdür.
 
Kısa Bilgiler:
1. Tavuklar kendi türleri arasından 100’den fazla yüzü ayırt edebilen bir hafıza sahiptir.
2. Tavuklar da bizler gibi renklerin tamamını görebilmektedirler.
3. Ve birbirlerine gördükleri şeyleri anlatabilirler. 24 farklı vokalizasyon ile farklı türdeki yırtıcılar ile ilgili birbirlerini uyarabildikleri gibi, iyi olup olmadıklarını da birbirlerine anlatabilirler.
4. Tavukların ağrıyı hissedebilecek reseptörleri bulunmaktadır. Acı ve üzüntüleri hissedebilirler.
5. Tavuklar yavrularını diğer yırtıcılardan koruma içgüdülerine sahiptirler.
6. Tavuklar güneşlenmeyi, oyun oynamayı ve koşmayı çok severler.
7. Tavuklarda bizler gibi rüya görebilirler.
8. Çimenleri bizim makarna yediğimiz gibi yiyebilirler.
9. Tamamen doğada bulunan vahşi bir tavuk yılda ortalama 15 yumurta verirken, üretim merkezlerindeki tavuklar her gün yumurtlayabilir.
10. Tavukların matematiksel olarak sonuca varma, kendini kontrol etme ve inşa etme bilgilerinin bir çocuk ile aynı olabildiği araştırmalarla kanıtlanmıştır.
11. Tavuklarda hiyerarşi vardır. Kimin patron olduğunu hepsi bilirler.
12. Tavukların orijinleri yağmur ormanlarının olduğu tropikal bölgelerdir.
13. Yapılan araştırmalar, doğal yaşamlarında başlarına gelen yırtıcı saldırılarının %90’ından kurtulabilmeyi başardıkları göstermiştir.
14. Horozlar kur yapmak için başlarını yukarı aşağı oynatarak dans ederler. Ancak tavuklar ibiği en büyük olan horozları daha çok önemser.
15. Tavuklar bir objenin görüntüsünü hafızalarında tutabilirler. Bu yetenek çok küçük çocuklarda bile bulunmamaktadır.
16. Anne tavuklar, yumurtadan çıkmadan önce yavrularıyla konuşurlar.
17. Güneşi kullanarak yönlerini, yemeklerini bulabilirler. Hatta saatle ilgili bilgiye sahiptirler.
18. Tavuklar topraklarla temizlenmeye bayılırlar. Bu yöntem, dış parazitleri uzaklaştırmalarını da sağlar.
19. Doğal yaşamlarında tavukların ömürleri 5 ila 11 yıl arasında değişebilir.
20. Tavuklar dinozorlar ile en yakın ilişkisi olan türlerdir.
21.Bir tavuk ortalama 20. haftaya ulaştığında yumurta vermeye başlar.
22.Dünya üzerinde 25 milyar tavuk vardır.Bu diğer kuş türlerinden oldukça fazladır.Ve dünyada 7 milyar insan yaşadığı kabul edilirse dünya üzerinde insandan daha çok tavuk vardır.
23.Tavuk korkusuna alektropohobia denir.
24.Tavuklar kesildiklerinde kafasız olarak kısa bir süre daha yaşayabilirler.
25.Civciv , 31.1 santigrat derecede gelişmeye başlar.
26.Bilim adamları tavukların yaklaşık 8000 yıl önce evcilleştirildiğini düşünüyor.
27.Tavukların boyunlarında zürafalarinkinden daha fazla kemik vardır.
28.Tavuklar tatlı tadı alamazlar.
29.Bir tavuk için rekor uçuş süresi 13 saniyedir.
30.Tavukların vücutlarının %75 i sudur.
31.Tavukların kalbi dakikada 300 defadan fazla atar.
32.Her yıl 452 milyon tavuk yumurta için kullanılır.
33.Tartılan en büyük tavuk yumurtası 340 gramdır.
34.Eğer tavuğun kırmızı kulak lobu varsa kahverengi yumurta, beyaz kulak lobu varsa beyaz yumurta yapacaktır.
35.Birbirleri için yas tutarlar.
36.Tuzlu besinlerin tadını alabilirler.
37.Bir tavuğun kayıtlara geçen 1 günde en fazla yumurtlama rekoru 7dir.
38.Turken denilen tavuk cinsi hindi-tavuk kırması değildir. Bu bir söylentiden ibarettir
39.Tavuklar geceleri hava karardıktan sonra göremezler. Bu tarz rahatsızlık sonucu insanlarda da geceleri iyi göremeyen kişilere tavukların bu durumundan esinlenerek tavuk karası denmektedir.
40. Yaklaşık olarak 60 gramlık bir yumurtayı kuluçkaya atsanız 21 gün sonra yaklaşık olarak genel ağırlığının %60 ına denk gelen 36 gram civarı bir civciviniz olur.
Ara
Cevapla


TAVUK NEDİR Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Question Cinsiyeti Nedir? Ali Debre 2 1,248 12-26-2017, Saat: 10:57 AM
Son Yorum: Ali Debre
  gurk tavuk ve civciv bakimi Okan Sancak 3 1,926 08-15-2017, Saat: 10:02 PM
Son Yorum: Servet ÇOBAN
Smile "TAVUK YUMURTLUYOR MU?" NASIL ANLARIM? Serkan ÖZGÜRBÜZ 10 13,028 03-02-2017, Saat: 09:11 AM
Son Yorum: H. İBRAHİM ALAN
  Horoz -Tavuk oranı Eren YILDIRIM 4 4,965 02-13-2017, Saat: 10:03 AM
Son Yorum: Burak ARAS
  Irkı Nedir ? selim kerem yabas 5 4,845 01-02-2017, Saat: 09:17 PM
Son Yorum: Turhan Gungor
  CİNSLERİ NEDİR YARDIMCI OLURMUSUNUZ ALİ ÖZEL 4 4,127 10-10-2016, Saat: 11:05 AM
Son Yorum: ALİ ÖZEL
  Tavuk Ve Tavuk Yumurtası Ile Ilgili Kafamda Sorular Dönüyor :) Berk Demirakı 9 7,032 09-29-2016, Saat: 06:47 PM
Son Yorum: Serkan TASCİ
  TAKLA ATAN TAVUK Furkan POLAT 4 3,873 07-04-2016, Saat: 08:59 AM
Son Yorum: Murat Gülcek
  Kanatlı Sevgisi(Tavuk) ... demektir. BARIŞDOĞAN 7 4,517 11-18-2015, Saat: 12:50 AM
Son Yorum: BARIŞDOĞAN
  cinsi nedir mustafa eren Yıldız 5 3,433 10-23-2015, Saat: 11:04 PM
Son Yorum: Murat ÖZTÜRK

Hızlı Menü: