Konu Bilgileri
Konu: Aşı Gerekliliği Yazar: Ali Debre
Okunma: 1453 Yorum: 4
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ali Debre 06-19-2017, Saat: 04:06 PM   
Merhabalar daha önceden kendim tavuk bakmıştım 10 adet vardı herhangi bir aşılama yapmıyordum. Bu sene kendim civciv'den büyütüyorum, araştırdığım kaynaklarda genellikle aşılama yapılması gerektiği yazıyor.

En basitinden bir program aşağıda var fakat bu aşıları sorduğumda en az 1000'lik dozda var hobi olarak bakanlara en azından 100'lük dozlarda olsa çok daha iyi ve ekonomik olur diye düşünüyorum fakat maalesef yok.

Fiyatlarına baktığım zamanda 
  Gumboro 1000 lik -> 60 TL 
  Newcastle 1000 lik -> 25 TL
  Newcastle+i.bronşit 1000 lik -> 50 TL
maliyet olarak fazlaca çıkıyor.

Civcivleri bir kutuda evin içerisinde besliyorum talaş, kum var altlarında geceleri sabit 33 derecede duruyor gündüz'leride güneşe çıkartıyorum. Kutu içerisindeki dışkılarınıda baktığım zaman günde 3-4 kere alıyorum bırakmıyorum. Benim gibi bakanlarında en mecburi yapılması gereken bir aşılama var mıdır? Aşılar fiyat olarak yüksek ve bir kerelik boşuna gidiyor çok yüksek dozlara sahip.

7.Gün   -> ND + IB -> MA5 + Clone 30 -> NEWCASTLE + BRONŞİT
15.Gün -> IBD -> LZD228  -> GUMBORO
20.Gün -> ND -> MA5 -> NEWCASTLE
25.Gün -> IBD -> LZD228 -> GUMBORO
35.Gün -> ND -> MA5 -> NEWCASTLE
70.Gün -> ND -> MA5 -> NEWCASTLE

3 Ayda 1 -> ND + IB -> MA5 + Clone 30 -> NEWCASTLE + BRONŞİT
Ara
Hasan Çakır 06-20-2017, Saat: 10:57 AM   
Malesef yıllardır çözülemeyen bir sorun.Her ortamda merdiven altı üretimlere laf atan hatta satanları hapis cezası ile tehdit eden veterinerler malesef bu sorun hakkında yıllardır tek adım atmadı.Ya da ben bilmiyorum.Hobiciler için makul fiyatlarda bir ilaç üretimi olsa kimse merdiven altı satıcılara mahkum olmaz.
Ara
Ali Debre 06-20-2017, Saat: 11:08 AM   
(06-20-2017, Saat: 10:57 AM)Hasan Çakır Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Malesef yıllardır çözülemeyen bir sorun.Her ortamda merdiven altı üretimlere laf atan hatta satanları hapis cezası ile tehdit eden veterinerler malesef bu sorun hakkında yıllardır tek adım atmadı.Ya da ben bilmiyorum.Hobiciler için makul fiyatlarda bir ilaç üretimi olsa kimse merdiven altı satıcılara mahkum olmaz.

Hobicilere bir çözüm bulamadılar 5-10-30-50 hayvan bakanlar için çok fazla miktarda ilaç. Merdiven altı alıp kullanmaktansa hiç kullanmamayı tercih ederim. Eğer çok gerekli bir aşılama olursa o zaman mecburi kullanmak durumunda kalırım veterinerden.
Ara
Soner YAYLA 06-22-2017, Saat: 02:44 PM   
ali bey bende sizin gibi hiç aşı yapmıyordum sonra öğrendimki  veba aşısı çok önemli ve hayvanlarımın büyük kısmı vebadan ölüyormuş son zamanlarda CRD de çok nüksetmeye başlayınca  2 li karma aşı yapıyorum  bence sizde yapın içiniz rahat olsun
VARLIĞINDAN UTANDIĞIM BİR GÜMÜŞHANELİ YOKTUR.
                                                             M.OLTAN SUNGURLU
                            GÜMÜŞHANELİ
Ara
Ali Debre 06-22-2017, Saat: 02:54 PM   
Vebadan bende biraz çekiniyorum, ilk bi civcivlere veba aşılama yapayım sonraki civciv çıkımında hepsine tekrar bi veba + bronşit yapacağım sonbaharda en azından kritik bir hastalığa karşı önlem almış olayım
Ara

Aşı Gerekliliği Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  AŞI PROGRAMI SERKAN KARÇALAR 0 1,158 02-21-2017, Saat: 02:37 PM
Son Yorum: SERKAN KARÇALAR

Hızlı Menü: