Konu Bilgileri
Konu: İ.K.A.S. İlaç Kalıntı Arınma Süresi Yazar: Mehmet İnsel
Okunma: 1251 Yorum: 2
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mehmet İnsel 05-17-2017, Saat: 12:59 PM   
Son yıllarda basında ve çevremizde gördüğümüz/duyduğumuz insanlarda çıkan ciddi hastalıklar ve bunların sebebi olabilecek gıdalar , çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları vs vs vs gibi konuları gördükçe bazı gıdalardan uzak durmaya çalıştım, bunların başında da en çok sevdiğim tavuk eti ve yumurtası yer almaktaydı. Tavuk beslemeye müsait bir bağ evim olması, çocukluğumuzda horoz sesi ile uyanmanın verdiği keyfi de düşündüğümde Tavuk beslemeye başladım, yaklaşık 5 yıldır hobi anlamında bu işi yapıyorum.
           Tavuklar bahçede geziniyorlar yaklaşık 1500 metrekare çayır ve kumlanabilecekleri alanları mevcut, yem olarak sadece buğday veriyorum, arada mısır ve evden getirdiğim meyve sebze ve yemek artıkları ile besliyorum. Amacım en katkısız ve zararsız yumurta yemek olduğu  için yumurta yemi dahi vermiyorum, düşüncem şu az yumurtlasın ama daha doğal olsun, çünkü evde tüketilenin dışındakileri eş dost ile paylaşıyorum, satmıyorum.
            Gelelim asıl meseleye, hepimizin başına geldiği gibi zaman zaman hastalıklar eksik olmuyor. Veteriner tarafından verilen ilaçların tamamına yakını, antibiyotikler, antihelmintikler, cocsidiyoz gibi hepsinin prospektüsünde örneğin, KANATLILAR 7 GÜN GEÇMEDEN KESİME GÖNDERİLMEMELİDİR, İNSAN TÜKETİMİ İÇİN YUMURTA ELDE EDİLEN KANATLILARDA KULLANILMAMALIDIR, ibaresi görüyorum ve ilaç kullanmamaya özen gösteriyorum, sonuç olarakta kayıp çok oluyor.
             İ.K.A.S. hakkında merak ettiğim şeyleri sizlerin  tecrübe ve bilgileri ile gidermek, aman birşey olmaz mantığı ile değil de bilimsel yanı benim merak ettiğim, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

* Ette 7 günde arınan ilaç yumurtada neden arınmıyor?
            * Yumurta için ortalama bir arınma süresi varmıdır?
            * Zorunlu kalıp ilaç verdiğimizde, en az kaç gün tüketmemeliyiz?
            * Ortalama bir tavuğun 3-4 yıl yaşadığını düşünürsek, ömrü boyunca kalıntısız yumurta veremiyecekmi?
            * Piyasada nadir de olsa yumurta tavuğuna kullanabileceğimiz ilaçların prospektüsünde yazan 7  gün
               yumurtasını tüketmeyin gibi bilgiler gerçeği yansıtmıyormu?
        İ.K.A.S. hakkında sizlerinde aklınıza takılan eklemek istediğiniz sorularınızı lütfen yazınız, bu konuda aydınlanmak istiyorum, önce de belirttiğim gibi kulaktan dolma bilimselliği olmayan bilgilerden çok, teknik ve bilimsel yorumlar bekliyorum, herkese çok teşekkürler Saygılarımla...
Ara
Serkan TASCİ 05-17-2017, Saat: 05:35 PM   
Merhaba, sorduğunuz sorularla ilgili düşüncelerimi paylaşayım, bilimsel yada teknik olmakdan daha çok kendi uygulamalarım.

Çeşitli sebeplerle hayvanlara ilaç vs kullanıyoruz, her ilaçta da farklı farklı i.k.a.s. var. Ben şahsen bunlara dikkat ederek hareket etmeye, yumurtaları ve tavukları kesip yememeye özen gösteriyorum. Ancak bu yıl içerisinde süren bir süreç değil. Ne zaman tüketmiyorum diyecek olursam;

iç parazit ve dış parazit uygulaması yaptığımda iki - üç  hafta kadar, (yılda iki defa uygulama yaparım.)
antibiyotik verdiysem bir hafta on gün tüketim yapmamaya özen gösteriyorum.

Yani yıl içerisinde toplamda iki ay kadar yumurta tüketimim olmuyor, antibiyotik de zaten tüm hayvanlara vermiyorum, sadece hasta olanlara veriyorum. İşin doğalına bırakmak en güzeli. Biz onlar için elverişli şartları sağlamaya çalışalım, gerisi geliyor.
New Hampshire, Bresse, RIR, Silver Pencilled Rock, Specklet-Buff Sussex, Silver-Blu-Splash Laced Wyandotte
0505 627 25 16
Face Sayfamız
Ara
Mehmet İnsel 05-18-2017, Saat: 01:21 PM   
Teşekkür ederim serkan bey...
Ara

İ.K.A.S. İlaç Kalıntı Arınma Süresi Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular