Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Otomatik kümes kapısı projem
Arkadaşlar selamlar, internetten yabancı bir forum sayfasından bulup yaptığım mini bir elektronik kart sayesinde motoru iki yönlü sürerek, otomatik açılıp kapanan bir kapı yaptım. Kış aylarında bağ evimizde oturmadığımızdan önümde üç seçenek vardı, sabah erken kalkıp kümesin kapısını açmak için 8 km yol gitmek, tavukları içeride hapsetmek, yada otomatik kapı... Yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum beni her türlü zahmetten kurtardı, yalnız bir problemim var, motor bir yönde çalıştığında durmasını sağlayan sviçler kümes ortamındaki tozdan zaman içerisinde özelliğini yitirmekte, motor durmadığı için kapıyı saran misina kopmakta ve tüm sistemi söküp düzenleyip tekrar devreye almam gerekmekte, bu işlem beni biraz yordu. Sviçleri tozdan koruyamadım, dolayısıyla bu sviçler den kurtulmam gerekiyor, araştırdım bunun tek çözümü programlanabilir elektronik devreler (ARDUİNO) genel mantığını çözdüm ama gerekli kartlar ve programlama konusunda yardıma ihtiyacım var, bana bu konuda yardımcı olabilecek bir arkadaşımız varsa çok sevinirim, şimdiden teşekkürler...

Ek Dosyalar Resimler

Ara
hocam malzeme olarak ne kullandınız acaba benim bahçede elektirik yok bunun şarjlı vidalama makinası bataryasıyla falan yapmam lazım
Ara
(09-24-2016, Saat: 12:12 PM)abdullah bulut Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam malzeme olarak ne kullandınız acaba benim bahçede elektirik yok bunun şarjlı vidalama makinası bataryasıyla falan yapmam lazım

Abdullah bey bu proje elektrik olmadan olmaz, motor 12 volt araba cam motoru, kalkışta yüksek akım çekmekte, baştan uyarlamak lazım. Kapı yukarı pozisyonda iken, besleme kesildiğinde şarjlı vidalama motoru boşa çıkacaktır, kapı kapanacaktır. Elektrik olmadığından bu proje olmaz bence, iyi günler dilerim...
Ara
(10-04-2016, Saat: 07:55 PM)Mehmet İnsel Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(09-24-2016, Saat: 12:12 PM)abdullah bulut Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam malzeme olarak ne kullandınız acaba benim bahçede elektirik yok bunun şarjlı vidalama makinası bataryasıyla falan yapmam lazım

Abdullah bey bu proje elektrik olmadan olmaz, motor 12 volt araba cam motoru, kalkışta yüksek akım çekmekte, baştan uyarlamak lazım. Kapı yukarı pozisyonda iken, besleme kesildiğinde şarjlı vidalama motoru boşa çıkacaktır, kapı kapanacaktır. Elektrik olmadığından bu proje olmaz bence, iyi günler dilerim...

bunun bir formulunu bulmam lazım haklısınız bosa cıkınca kapı geri kapanır napsam acaba diye düşündüm hocam sizden ricam bunun semasını bana atarsanız çok memnun olurum neler kullandınız acaba malzeme olarak.teşekurler
Ara
(10-05-2016, Saat: 11:15 PM)abdullah bulut Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

bunun bir formulunu bulmam lazım haklısınız bosa cıkınca kapı geri kapanır napsam acaba diye düşündüm hocam sizden ricam bunun semasını bana atarsanız çok memnun olurum neler kullandınız acaba malzeme olarak.teşekurler

Abdullah bey selam, kapının genel parça ve elemanları şu şekildedir:
1 adet sigorta (220 v ile kullanacaksanız)
1 adet güç kaynağı
1 adet zaman saati
1 adet zaman rölesi (model ENTES MCB-7)
1 adet elektronik devre
1 adet 12 volt motor Rediktörlü
Sizin için tekrar inceledim, tüm parçalar 12-24 volt çalışabilir ancak, zaman saati 220 volt gerektirmekte, bilgilerinize... Belki güçlü bir güç kaynağı işinizi görür...
Kolay gelsin...

Ek Dosyalar Resimler

Ara
Zaman saati DC 12v çindeki satıcılarda bulunmakta, belki onu adepte edebilirsiniz.
https://www.aliexpress.com/item/Brand-Ne...75b1e372d3
Ara
(10-10-2016, Saat: 05:48 PM)Mehmet İnsel Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

1 adet güç kaynağı
1 adet zaman saati
1 adet elektronik devre
Sizin için tekrar inceledim, tüm parçalar 12-24 volt çalışabilir ancak, zaman saati 220 volt gerektirmekte, bilgilerinize... Belki güçlü bir güç kaynağı işinizi görür...
Kolay gelsin...

çok sağolun mehmet bey emeğinize sağlık devreye yakın zamanda yapmaya başlıycam birkaç anlamadığım husus var elektronik devrenin işlevi nedir alırken ne diyerek alıcam ne için özelliği gibi sorarlarsa ne diyip almak lazım 2.ise aşağı yukarı açılıp kapanan sensör görevi yapan sivici şemada göremedim onlar nereye bağlanacak.iygünler

(10-11-2016, Saat: 08:35 AM)Burak ARAS Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Zaman saati DC 12v çindeki satıcılarda bulunmakta, belki onu adepte edebilirsiniz.

elektronik muhendisi dayı oğlu var ona bi sorayım dediğiniz gibi hemde dijital belki uyarlarız yoksa komşu bağ evinde güneş enerjili elektrik var rica edip sadece bu iş için kullanabilirim belki.teşekürler
Ara
Abdullah bey selam, devrenin işlevi motoru 2 yönlü kullanabilmektir, bu satın alabileceğiniz hazır bir devre değildir, ben internetten bulduğum şemanın baskılı devresini çizdim, bakır plakaya aktarıp kendim oluşturdum, ancak elektronikçi yakınınız yapabilir sanırım, siviçler açık şemada yeri gözükmekte, ancak elektronik parçaları ve simgelerini tanımak gerekli. Keşke aynı ilde olsak yardımcı olurdum ama internet ortamından ancak bu kadar. Elektronik bilen birinin yardımcı olması şart size, sizden ricam elektronikçi yakınınız eğer Arduino (programlanabilir elektronik devreler) hakkında bilgili ise bende yardım rica edeceğim, o sistemi kurarsa size 220 volt derdinden kurtulursunuz, bende siviç probleminden kurtulurum. Kolaylıklar diliyorum sevgiler...
Ara
mantıklı bir çalışma olmuş elinize sağlık switch yerine sensör kullanabilesiniz daha kararlı çalışır saygılar
Ara
(10-11-2016, Saat: 01:28 PM)abdullah bulut Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(10-10-2016, Saat: 05:48 PM)Mehmet İnsel Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

1 adet güç kaynağı
1 adet zaman saati
1 adet elektronik devre
Kolay gelsin...

çok sağolun mehmet bey emeğinize sağlık devreye yakın zamanda yapmaya başlıycam birkaç anlamadığım husus var elektronik devrenin işlevi nedir alırken ne diyerek alıcam ne için özelliği gibi sorarlarsa ne diyip almak lazım 2.ise aşağı yukarı açılıp kapanan sensör görevi yapan sivici şemada göremedim onlar nereye bağlanacak.iygünler

(10-11-2016, Saat: 08:35 AM)Burak ARAS Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Zaman saati DC 12v çindeki satıcılarda bulunmakta, belki onu adepte edebilirsiniz.

elektronik muhendisi dayı oğlu var ona bi sorayım dediğiniz gibi hemde dijital belki uyarlarız yoksa komşu bağ evinde güneş enerjili elektrik var rica edip sadece bu iş için kullanabilirim belki.teşekürler

burak hocam çok sağol zaman ayırdığın için bi dunya uğraştırdım seni yakın zamanda tarlaya elektirık vericekler heralde ozaman yapıcam inşallah
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  DEMONTE KÜMES PROJEM abdullah bulut 19 2,306 12-27-2016, Saat: 04:39 PM
Son Yorum: abdullah bulut
  kumes selim kerem yabas 2 588 12-09-2016, Saat: 05:46 PM
Son Yorum: Tamer Sezen
  Kazlar icin kumes selim kerem yabas 1 590 10-04-2016, Saat: 11:46 AM
Son Yorum: Faruk ALGÜL
  Kümes burak demirkapak 8 1,581 07-26-2016, Saat: 02:16 AM
Son Yorum: Murat Gülcek
  Kümes Yapım Aşamaları. Tamer Sezen 8 1,974 05-28-2016, Saat: 10:58 AM
  Tavuklar için yeni kümes projesi.. Cihat özkan 19 3,640 04-04-2016, Saat: 02:31 PM
Son Yorum: ugur torun
  Kümes Yapımı Hakkında Bilgi Edinmek İstiyorum. Tamer Sezen 9 2,273 03-11-2016, Saat: 04:40 PM
  Bit sorunu yüzünden yeni kümes inşaatı Ümit KÜÇÜKYAVUZ 9 5,280 01-03-2016, Saat: 09:10 PM
Son Yorum: Ümit KÜÇÜKYAVUZ
  yeni kümes yapımı hakkında bilgi Cafer KOÇ 11 5,132 08-18-2015, Saat: 02:40 PM
Son Yorum: İsmail MENGİR
  Amatör beton kümes denemesi BARIŞDOĞAN 11 4,838 07-19-2015, Saat: 01:00 AM
Son Yorum: Ümit KÜÇÜKYAVUZ

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | KuluckaClub | Yukarı Git | | Arşiv | RSS