Konu Bilgileri
Konu: Yumurta için gerekli şartlar nelerdir? Yazar: Haydar AKYAVUZ
Okunma: 1861 Yorum: 4
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Haydar AKYAVUZ Information  07-15-2016, Saat: 03:26 AM   
[*]Güneş görmeyen tavuk yumurtlar mı?

[*]Her daim kümeste kalacak tavuk için ot + yem sağlandığında yumurtlama yapar mı?

[*]Her daim kalacakları kümesin büyüklüğü neleri etkiler?

Şimdiden teşekkürler...
Ara
Uğur DEMİR 07-15-2016, Saat: 10:36 AM   
[quote='Haydar AKYAVUZ' pid='62981' dateline='1468538761']
[*]Güneş görmeyen tavuk yumurtlar mı?

Tavukların yumurtlaması için illaki güneş görmesi gerekmez. uygun ışıklandırma uygulanırsa yeterli olacaktır. bunun için minimum 7, maximum 12 saat uygun ışık şiddeti ayarlanarak sağlanabilir.

[*]Her daim kümeste kalacak tavuk için ot + yem sağlandığında yumurtlama yapar mı?

kullanacağınız yemin rasyonuna göre farklılık gösterebilir. yumurtlamaya başlamış yada hali hazırda cinsel olgunluğa erişmiş tavuğa fenni yumurta yemi verildiği takdirde ot bile vermenize gerek kalmaz. bu yemlerin içerisinde tasvip ve kullanımını tavsiye etmesemde her türlü vitamin, mineral katkısı bulunmaktadır.

[*]Her daim kalacakları kümesin büyüklüğü neleri etkiler?

kümesler, tavukların yaşam alanı değil sadece onları dış olumsuz etkenlerden korumak için barındıkları yerdir. serbest gezen tavuklar için m² ye maximum 4 tavuk olarak hesaplanır. daha küçük olması sorun teşkil edeceği gibi büyük olmasıda çokta olumlu yönde etkilemez.

bu sorularınızdan anladığım kadarıyla tavukları serbest bir şekilde kapalı bir kümes ortamında barındıracaksınız. bu eğer kafes tavukçuluğu yapmıyorsanız beraberinde bir çok sorunuda ortaya çıkaracaktır. bu tasvip edilmeyen bir durumdur. tavuklarda birçok hastalık, bit, pire, kanabalizm, karaciğer büyümesi, eklem ve bacak sorunları gibi olumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz. bu arada m² ye 4 tavuk da fazla gelecektir. illaki bu sistemi kullanacak iseniz. kümes tabanının uygun altlık yada yerden yükseltilmiş ızgara sistemi kurmanız, ext. havalandırma sistemi kurmanız, yemliklerinizin ve suluklarınızın her daim temiz tutmanız, folluk sistemini ortadan kaldırmanız gerekecektir. içeride dışkıdan oluşacak olan azot, tavukların solunum yollarını tahriş ederek kalıtsal hastalıklarada davetiye çıkarabilir.

tam bir bilgim yok lakin bu işin uzmanlarından gerekli destek ve yardımı alarak istediğiniz ortamı belki sağlayabilirsiniz.

bunca olumsuz şeyler yazdıktan sonra kapalı yerde tavuk bakanlar nasıl yapıyor diye düşünebilirsiniz. kapalı alanda kafes tavukçuluğu ve broiler etlik tavukçuluk uygun donanım ve sistemlerle yapılmaktadır. en ufak bir aksilik yaşanması durumunda geri döndürülemez bir çok sorun ve zararıda göze almanız gerekmektedir.
*{ SERRAF }*

Beslediği Türler
...: Rhode Island Red :...

Mail: ugurdemir81@hotmail.com
Düzce, Merkez

Ara
Haydar AKYAVUZ 07-16-2016, Saat: 05:38 PM   
Şu an metrekare başına 1 tavuk düşüyor.
Eğer faydası olursa 40-45 metrekareye bir tavuk düşecek bir alanda sağlama olanağım var. Fakat kapalı bir alan.
Ne dersiniz?
Ara
Serkan TASCİ 07-17-2016, Saat: 06:01 PM   
Kapalı alanlarda beslenen broiler tavuk çiftliklerinde havalandırma için büyük fanlar kullanılmakta, bence fırsatınız ve imkanınız varsa Yakınlarınızda bulunan tavuk çiftliklerini ziyaret edin ve havalandırmaya dikkat edin. Çiftliklerde bile hayvanlar 45gunde bakılıyor ve gerekli dezenfektanlar sağlanıp yeni hayvan alımı yapılıyor. Yumurtacı çiftliklerde ise kafes sisteminde bakılıp hijyene ve havalandırmaya çok dikkat edilmeli.

Küçük sayılarda başlayıp duruma göre eksi ve artılarını görüp sayıyı yükseltip gerekli hazırlıkları yapmanız daha iyi olacaktır.
New Hampshire, Bresse, RIR, Silver Pencilled Rock, Specklet-Buff Sussex, Silver-Blu-Splash Laced Wyandotte
0505 627 25 16
Face Sayfamız
Ara
Murat Gülcek 07-26-2016, Saat: 01:47 AM   
Bahçede rottweiler köpeklerim olduğu için tavuklarımı salamıyorum.
Çoğunlukla kümeslerde vakitlerini geçirmek zorunda kalıyorlar.
Yaklaşık 4 metrekareye 4 tavuk koyuyorum.
Tavuğun yaşına uygun yem seçimi yapıyorum.
Kümeslerimde folluk, suluk ve tünekler mevcut.
Her gün sularını değiştiriyorum.
Kümeslerim havadar ve el yapımıdır kendim yaptım.
Sayı yükselmediği müddetçe tavuk yaşam alanına alışıyor.
En büyük handikap bit olayı ve ilaçlama yapmak zorunda olunması.
Bunun içinde şimdilik sadece mazot kullanıyorum.
Tavukların solunum yollarına zarar vermemesi adına kullanılacak ilaç önemli.
Tavuklarımın hepsi yumurtluyor ve gurk oluyorlar.
Bitten başka sağlık sorunumuz yok allaha şükür.
Yem dışında her hafta en az bir kere yeşillik, kavun karpuz vb yiyecekler, yoğurt yada ayranlı ekmek gibi elimdeki imkanları değerlendiriyorum.
Gerekli gördüğüm zamanlar vitamin takviyeside yapıyorum.
En önemli kriterlerden biride temizlik, sürekli temizlemek çok iyi oluyor.
Fakat fazlasıyla yorucu tabii Smile
Ara

Yumurta için gerekli şartlar nelerdir? Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yumurta İçinde Hareket Eden Civciv Serkan TASCİ 0 116 05-04-2017, Saat: 08:32 PM
Son Yorum: Serkan TASCİ
  Kuluckalik yumurta temizligi Ali karataş 4 1,657 02-26-2017, Saat: 01:00 PM
Son Yorum: H. İBRAHİM ALAN
Rainbow DAMARLI YUMURTA!!!! Nuri ALKAYIŞ 2 1,258 08-19-2016, Saat: 11:58 PM
Son Yorum: Nuri ALKAYIŞ
  4 Bresse Tavuk 5 Yumurta Serkan TASCİ 4 1,954 07-26-2016, Saat: 01:25 AM
Son Yorum: Murat Gülcek
  5 gün erken çıkan yumurta? soner adalı 3 1,469 07-01-2016, Saat: 06:26 PM
Son Yorum: burak demirkapak
  Sürpriz Yumurta Kerim Elbey 1 1,081 06-29-2016, Saat: 03:28 PM
Son Yorum: Yusuf Türk
  kuluçkalık yumurta saklanması Ahmet BULUT 89 45,760 05-04-2016, Saat: 10:13 PM
Son Yorum: Halil Tekin
  Fazla Yumurta(lütfen katılın) Fevzi ÜNAL 10 3,005 04-12-2016, Saat: 06:04 PM
Son Yorum: Serkan TASCİ
  Yumurta Yeme Alışkanlığı Refik Arda 10 2,408 03-19-2016, Saat: 12:37 AM
Son Yorum: Yusuf Türk
  110 Gr Yumurta Mete Akdemir 5 3,041 02-28-2016, Saat: 04:56 AM
Son Yorum: Refik Arda

Hızlı Menü: