Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bu gerçek mi ?
Video 
Facebook'da dolaşan bu video gerçek mi, fake mi anlamış değilim.

https://www.youtube.com/watch?v=W1brCHgb...e=youtu.be
Ara
Cok ilginc ama gercek olabilir
Sonuç saçma gibi biz yumurtanın içerisinde çıkaramıyoruz dışında nasıl çıkacak.Kısa süre gelişim izlenebilir ama çıkım olmaz bence.
Ara
evet bu gerçek.japonların kafa bi değişik çalışıyor.tavuklar tanıdık bilindik canlılar olmasından dolayı embriyoları okullarda inceleme amacıyla bu şekilde bi inkübasyon yapımı söz konusu.deniz kestanesi felan da incelemiş fakat onlar tavuklar kadar bilindik olmadıgı için yumurta ile haşır neşir olmak daha mantıklı diye yaklaşmışlar.bu sistemde çevirme de şart değil çünkü yapışma söz konusu olmuyormuş.okudugum makalede böyle bi çeviri yapmıştı yanlış hatırlamıyorsam çeviri programı.

ben bi tane de olsa denemeyi düşünüyorum ama tam yapılışını bulmam lazım tekrar
Ara
İlginç bir durum Big Grin
Ara
abi bu koniçivalar yapıyosa vardır bi olayı Big Grin
Ara
(05-27-2016, Saat: 03:19 PM)Furkan POLAT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: abi bu koniçivalar yapıyosa vardır bi olayı Big Grin

Valla ne çıkarsa hep bunlarda çıkıyor Smile
Ara
yumurtanın içerisindekı olusan gazları dısardan vererek tüplerle olusumunu izlemek amac coklu üretim degil videosunu 1 yıl once felan gormustum anlatımı vardı yandakı gaz tuplerı o işe yarıyor...
Giden 'O' olsun Terkeden 'Ben' artık zaman hakikatle yüzleşmekten...
Ara
(05-28-2016, Saat: 12:09 AM)SERKAN KAPLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: yumurtanın içerisindekı olusan gazları dısardan vererek tüplerle olusumunu izlemek amac coklu üretim degil videosunu 1 yıl once felan gormustum anlatımı vardı yandakı gaz tuplerı o işe yarıyor...
Yandan ne gazı veriyorlar ?
Ara
tam olarak bılgım yok ama gelısım surecınde yumurtanın ıcınde olusan gazları verdıklerını bılıyorum sadece
Ara
tekrar merhaba aradığım makaleyi buldum.ve kabaca anlatmak isterim.kurulum resmi aşağıdadır.burada gerekneler;

-430 ml polisitilen plastik kap
-kabın dibinden 2 cm yukarıda olacak şekilde
1-1,5 cm çapında delik açılır ve bu delik
pamukla tıkanır ki bu fitre oluşturmuş olur
-bu pamuğun altından 2 mm çapında bi
pipet tarzı boru içeri geçirilir(oksijen alımı için)
-%0.01 lik benzalkonyum klorid
kabın dibine 40 ml eklenir
-polimetilpenten film kabın içine konkav olacak
şekilde kırışıklardan arınmış halde gerilir.üzerine
10 adet delik (oksijen alması için) kabın üst kısmına
yakın yerden açılır.
-ve son olarak da polisitilen film ile kabın üzeri kapatılır.

olayın prensibi bu şekilde.daha sonra 48-55 saat arası 38 derece ve 60 nem ortamda yumurtalar kabukları kırılmadan önce kuluçka öncesi hazırlık dönemine okulur.süre sonunda önce hazırladığımız kap içersine 250 gram kalsiyum laktat ve 2-3 ml kadar distile su konulur sonra hazırlık aşamasındaki yumurtamız dışarı alınarak %70 ethanol ile silinir ve hafif kırılarak hazırladıgımız kap içerisine alınır.

aslında bundan başka da bişey yok olayın içinde.tabi biraz yemek tarifi gibi oldu ama prensip böyle.yapılması kolay değil gibi duruyor ama ben denemeye çalışacağım.bakalım.yakın sürede yapabilirsem paylaşırım (:

Ek Dosyalar Resimler

Ara
Buldugunuz makalede disardan ne verildiginide yaziormu

X6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ara
(05-29-2016, Saat: 10:33 PM)SERKAN KAPLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Buldugunuz makalede disardan ne verildiginide yaziormu

evet.o görünen tüplerde saf oksijen var.oksijen saatte 500 ml olacak şekilde virilir diyor fakat bu oksijen verme işlemi son 3 gün yani çıkım esnasında olacak.ondan öncesinde normal gelişim yerindeki kadar oksijen alması yeterli.bir de eğer ki 19-20. güne gelindiğinde civciv kendi becerisiyle koriyoallantoik membranı kendi kendine delemez ise gagaya yakın ve damarın olmadığı bir kısıma gelecek şekilde 5 mm kadar bi yırtık yapılmalıdır diye de uyarıyor.

buradaki tabloya göre plan yapılıyor.

pre-incubation: yumurtayı kırarak kabın içine almadan önceki süreç
culture with the artificial vessel: yapay kap içindeki gelişim süreci
oxygen aeration:oksijen ile destekleme süreci

unutmadan söylemeliyim ki günde iki kere saat yönüne doğru 120° ile döndürme yapılmalı, 38°C ve 80% nem ortamında 18. güne kadar bu böyle devam edilmeli.

aklıma sürekli bişeyler de geliyor.yine makalede yazan bişeyi söylemek istiyorum.yapılan deneyde 2 grup oluşturulmuş ve A grubundaki kaplara o bahsettiğim 10 havalandırma deliği açılmış B grubundakilere ise hiç havalandırma deliği açılmamıştır.ve sonuç olarak B grubundaki döllü yumurta embriyoları 7-8. gün sonunda tamamı ölmüştür.A grubundakilerin ise bir iki hariç tamamı yaşamıştır.yani forumda da ilk 10 gün oksijen isteği neredeyse sıfırdır denmesinin sebebi de burada onaylanmışır.on güne yakın süreçten sonraki dönemler ortamdan oksijen alamayan embriyolar ölür.

Ek Dosyalar Resimler

Ara
Hmm guzel bi calisma olmus ilk 10 gun hava girisi olmasada olur yani buna gore pis hava cikisini saglamak yeterli buyuk kuluckalarda ise yarar enerji sarfiyati icin

Ara
(05-30-2016, Saat: 01:39 AM)SERKAN KAPLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hmm guzel bi calisma olmus ilk 10 gun hava girisi olmasada olur yani buna gore pis hava cikisini saglamak yeterli buyuk kuluckalarda ise yarar enerji sarfiyati icin

çalışmalar onu gösteriyor.8 gün yaşamışlar oksijensiz ortamda.tabi ortama katılması gereken kimyasal ve özellikle kalsiyum bileşeni olmadan da olmuyor. çünkü kabuğu alınan ortamda gelişen civciv in kalsiyum ihtiyacı kabuktan karşılanması gerektiği için olmadığı ortamda da kalsiyumu koymak bize düşüyor.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bu kuluçka makinesi sizca nasıl? Fatih BULUT 14 2,437 06-14-2014, Saat: 07:34 PM
Son Yorum: ALİ BEY
  Ucuz ve otomatik kuluçka makinası. Bunlar alınır mı? Yemliha KORKMAZ 11 6,342 03-11-2014, Saat: 07:04 PM
Son Yorum: İsmail ARIK

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | KuluckaClub | Yukarı Git | | Arşiv | RSS