Konu Bilgileri
Konu: İdeal Kuluçka Değerleri Yazar: A.Ümit GÜNENDİ
Okunma: 3374 Yorum: 7
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

A.Ümit GÜNENDİ 05-21-2016, Saat: 08:57 PM   
Tanıştığım bir arkadaş, zamanında 300.000 - 400.000 bin kapasiteli bir kuluçka hanenin müdürlüğünü yapmış. Mümkün olduğu kadar tecrübelerini anlattı, kuluçka konusunda hem bilgi verdi hemde örnek web sitesi gösterdi. Buradaki bilgiler bu şekilde toplanmış ve tavsiye edilen bilgilerdir. Bu kısımda paylaşacağım bilgileri daha önce, forumda konu açan bir arkadaşın yazılarına ek olarak eklemiştim.

Fakat ayrı bir başlık açıp tekrar paylaşım yapmayı, böylece daha kolay ulaşılabileceğini düşündüğümden tekrar paylaşıyorum.

Bilgiler Alıntıdır.

Kuluçka Makinelerinde Tekli Yükleme Sistemi

Makine içindeki tüm yumurtaların aynı yaşta ve dolayısıyla aynı embriyonik gelişim döneminde olduğu inkübasyon metodudur. Her yüklemede makinenin tümü dolar ve her transferde tamamı boşalır. Bu inkübasyon yöntemi aynı zamanda ‘Hepsi içeri, hepsi dışarı’ olarak da bilinmektedir.
Bu sistemin alternatifi olan inkübasyon metodu ise, makinelerin sürekli çalıştığı ve yumurtaların haftada bir veya iki defa yüklendiği ÇOKLU YÜKLEME metodudur.
Tekli yükleme sisteminin başlıca faydaları,
Ayda bir defa makineler tamamıyla boşalır ki bu uygun temizlik ve dezenfeksiyona olanak tanır.
İnkübasyon şartları embriyonik gelişimin her evresinde yumurtanın ihtiyaçlarını çok daha uygun şekilde karşılamaya olanak verir.

AMAÇ:

Unutulmaması gereken en önemli konu, her makine farklı iç-çevresel koşullara sahip olduğu için ortak ve tek bir inkübasyon programından söz etmek mümkün değildir. Her ne kadar bu anlamda üretici firmalar tarafından inkübasyon programı verilse de, kuluçkahane müdürü kendi kuluçkahanesi için, kendi şartlarını göz önünde tutarak en uygun inkübasyon programını geliştirmelidir.

Örnek İnkübasyon programı

SICAKLIK

Tekli yüklemelerde inkübasyon sıcaklığı 37,9°C den (100,3°F) yüksek başlayıp inkübasyon süresince azalarak, inkübasyon sonunda 37°C altında bir sıcaklıkta kapanır.
Kullanılan ısı programı, makinelerin ısı kontrol özelliklerine bağlı olsa da, amaç yumurta sıcaklığını kılavuz niteliğinde verilen ısı programını uygun şekilde sürdürmektir.
Genelde tekli yükleme inkübasyon programlarında, sıcaklık 37,8-38 °C (100-100,5°F) ile başlar ve inkübasyonun ikinci haftasında 37,5 °C ye düşer. İnkübasyonun ortasından itibaren embriyonun ürettiği metabolik ısıyı karşılayabilmek amacıyla sıcaklık değeri 37,5 °C’nin altına iner. Tekli yüklemede sıcaklık değeri kademeli olarak düşerek inkübasyonun sonunda 36,2 -37,2 °C değerlerine çekilmektedir.
Genel bir kural olarak, büyük yumurtalar küçük yumurtalara göre inkübasyonun başlangıcında daha yüksek sıcaklık, inkübasyon sonunda ise düşük sıcaklık istemektedirler.
NEM
Tüm kanatlılar transfer zamanına kadar yumurta ağırlığının %11-13 nü kaybederler. Dolayısıyla makinelerdeki nem değeri ayarlaması yapılırken bu gerçek dikkate alınmalıdır.
İnkübasyon öncesi belirlenen en az 3 tepsinin tartılması ile bulunan yumurta ağırlığı ve aynı tepsilerin transfer esnasında tekrar tartılması ile bulunan nem kaybı dikkate alınarak makinelerin nem ayarları yapılmalıdır.
Bununla birlikte nem değerleri %50 ile başlayıp inkübasyonun sonunda %70 e ulaşmaktadır. Yumurtların tartılması şartıyla, inkübasyonun başlangıcında yüksek, sonunda düşük nem değeri uygulamasının daha iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir.
Makinelerde kullanılan nemlendirme sistemleri makine içinde bölgesel soğukluk yaratacağı için makine içinde sıcaklık dalgalanmalarına sebep olur. Dolayısıyla nem programı yapılırken mümkün olduğunca nemlendiricilerin az çalıştırılacağı program tercih edilmelidir.

HAVALANDIRMA

Gelişen embriyonun ihtiyacı olan oksijeni sağlamak ve ürettiği karbondioksiti ortamdan uzaklaştırmak için olduğu gibi, inkübasyonun yarısından itibaren soğutma sistemine yardımcı olması açısından da havalandırma önem taşımaktadır.
Tekli yükleme sisteminde ilk 10 günlük havalandırma ihtiyacı neredeyse sıfırdır. Dolayısıyla makine tamamen kapalı tutulabilir ve karbondioksit seviyesi embriyoya zararlı herhangi bir etki olmadan %1’e ulaşabilir.
İlk 12 gün havalandırma yapmadan makineyi kapalı tutmak makine içindeki nemi artırır ve ısıtma ve nemlendirme ihtiyacını en aza indirerek daha istikrarlı bir ortam sağlar.
Eğer makineler tamamen hava geçirmez ise, makine içinde nemlenmenin olduğu durumlarda havalandırmayı çok az açmak gerekebilir.
İnkübasyonun 12. Gününden itibaren biriken karbondioksiti dışarı atmak ve yeterli oksijen sağlamak amacıyla havalandırmalar açılmalıdır. Yapılan havalandırmanın derecesini belirlerken karbondioksit seviyesi %0,6 in altında ve eğer mümkünse %0,30-0.40 olacak şekilde ayarlanmalıdır. Buna ek olarak su soğutma ve nemlendiriciler mümkünse minimum düzeyde çalıştırılmalıdır.
Zorlamasız havalandırma ve su soğutma sayesinde makinelerin etkili soğuması yapılamıyorsa, fanların çalıştırılıp içeriye hava üfleyerek (zorlamalı havalandırma) içeriyi soğutması etkili bir yöntem olabilir. Bununla birlikte zorlamalı havalandırmayı kullanmamak, çok zorunlu olmamak koşulu ile en iyisidir.

ÇEVİRME

Yumurtalar en azından inkübasyonun ilk 18 günü her saat bir defa çevrilmelidir. 18. Günden sonra çevirme işlemine devam edilip edilmemesi, yumurta sıcaklığına ve yumurtalar üzerindeki hava hareketine bağlıdır. Bazı inkübatör çeşitlerinde 18. Günden sonra da yumurtaların yatay tutulması yumurtalar arasındaki boşluğu artıracağından dolayı daha iyi havalandırma imkânı sağlayacak ve bu da makine içinde daha üniform yumurta sıcaklığına olanak tanıyacaktır.
Ara
İbrahim Selcuk 05-22-2016, Saat: 05:17 AM   
Ümit bey,

Bu çok yararlı oldu. Özellikle burda ön ısıtma yapıldığını görmem çok işime yaradı. Zira bende ilk seferde ısı yükselmesi olmuştu. Fakat ikinci seferde bende buna benzer bir metod uyguladım ve dölsüz değerimde (ISIDAN kaynaklı ilk gün embriyo ölümü) ciddi düşüş oldu.

Çok Teşekkürler.
Ara
Servet ÇOBAN 05-22-2016, Saat: 04:31 PM   
İlk 10 günlük oksijen ihtiyacının düşük olması doğru, son yaptığım kuluçkada fana dimmer bağlayarak devirini azalttım hava deliklerini de azalttım hava giriş çıkışları da yavaşladı verim çok yüksek oldu ilk 10 gün makinenin içerisinde bir sürü fan çalıştırıp fırtınalar kopartmaya gerek yok sıcaklık ve nem tutsun yetiyor.
Ara
Ali karataş 05-22-2016, Saat: 11:12 PM   
Guzel bir paylaşım olmus teşekkür ederim benimde bugun onuncu gun tabloyu dikkate alcam inşallah.bende on isitma yapmadim daha onceden makinayi test etmistim yumurtalari yukledim ve calistirdim inşallah sikinti olmaz.nemide buhar makinasi olmasina rağmen iki tane yarimlik kavonozu ampullere yaklastirarak ayarladim soguk buhar cok az devreye giriyor. Birde umit bey bu onuncu gunden itibaren % li manuel havalandirmaya bir açıklık getirirseniz cok memnun olurum.
Sen doğru yolda ol da, varsın seni eğri sansinlar.
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 05-23-2016, Saat: 01:46 PM   
(05-22-2016, Saat: 11:12 PM)Ali karataş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Guzel bir paylaşım olmus teşekkür ederim benimde bugun onuncu gun tabloyu dikkate alcam inşallah.bende on isitma yapmadim daha onceden makinayi test etmistim yumurtalari yukledim ve calistirdim inşallah sikinti olmaz.nemide buhar makinasi olmasina rağmen iki tane yarimlik kavonozu ampullere yaklastirarak ayarladim soguk buhar cok az devreye giriyor. Birde umit bey bu onuncu gunden itibaren % li manuel havalandirmaya bir açıklık getirirseniz cok memnun olurum.

Buna şöyle bir açıklama getirilebilirim, 10 güne kadar havalandırmalar kapalı, 11 nci gün makinedeki normal havalandırma delikleri açılıyor, tablodaki % manuel havalandırma değerlerini, makinelerimizdeki mevcut deliklerin büyük bir olasılıkla karşılayacağını düşünüyorum. Sadece 21 ve 22 nci günde ben havalandırma deliklerinin 1 veya 2 tanesine küçük fan bağlayarak içeriye çekilen hava miktarını çoğaltıyorum (arabalardaki Turbo durumu), çıkım esnasında daha çok oksijene ihtiyaç olduğu için. Paylaştığım tablonun söylemek istediği bu,
Ara
Erhan Öztürk 09-27-2016, Saat: 12:54 AM   
Cok saolun süper paylaşım olmuş.
70 yumurta bastım 19 tanesinde oluşum baslamadi.
2 taneside erken ölüm oldu.
Yeni makina yapacam resmen ufkum açıldı.
Fanlara anahtar bağlayacam. 10 gün fanlar kapalı kalacak enerji tasarafffu da olacaktır.
ön ısıtma yapacağım.
Cok saolun.
Ara
Ekrem Lokman 06-16-2017, Saat: 03:52 AM   
A.Ümit Günendi bey, sizin bu paylaşımınıza geçen sene bir şekilde ulaşmıştım, süper bilgi paylaşımı olmuş. Paylaştığınız ısı değerleri tablosunu aynen uyguluyorum ve çok çok güzel neticelere ulaştım.
Kuluçka makinası olan tüm arkadaşlara bu ısı değerleri tablosuna uymalarını tavsiye edrim. Başarı oranını çok yükseltiyor
Ara
Nihat ÇAMLIBEL 09-02-2017, Saat: 07:26 PM   
Bu tabloyu bıldırcına nasıl uygulayacağız? 15'e kadar ve son 3 gün farklı değil mi?
Kanadımı kırdılar, uçamadım Angel
Ara

İdeal Kuluçka Değerleri Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Question Kuluçka makinası sorunları Ali Debre 3 681 06-16-2017, Saat: 03:55 AM
Son Yorum: Ekrem Lokman
  Eski Akvaryumdan kuluçka makinası yapımı. Yıldırım SARI 2 1,077 04-28-2017, Saat: 09:38 PM
Son Yorum: Yıldırım SARI
Question Kuluçka makinası için kabin Ali Debre 5 1,909 04-18-2017, Saat: 11:00 PM
Son Yorum: Ali Debre
  ! KULUÇKA MAKİNASI TAVSİYESİ ! Cihat özkan 53 20,840 11-20-2016, Saat: 01:39 PM
Son Yorum: Serkan TASCİ
  Sıfırdan kuluçka makinası nasıl yapılır ? Barış Can Taşdibek 1 1,505 06-15-2016, Saat: 04:54 PM
Son Yorum: Murat ÖZTÜRK
  Çok ilginç bir Kuluçka Yöntemi, A.Ümit GÜNENDİ 3 2,253 05-16-2016, Saat: 11:58 AM
Son Yorum: burak demirkapak
Rainbow kuluçka takibi için excel programı soner adalı 5 2,716 05-03-2016, Saat: 04:58 PM
Son Yorum: Ahmet KUNT
  İos & Android İçin Kuluçka Takip Programı Kamil SAİM 14 6,290 04-13-2016, Saat: 09:11 AM
Son Yorum: altan tuncer
  Yüksek Kuluçka Sıcaklığı ve Sonuçları Hasan ÇETİNEL 3 2,609 06-30-2015, Saat: 10:03 AM
Son Yorum: Uğur DEMİR
  Güvensiz kuluçka makinaları-test sonuçları Burak ARAS 7 4,438 06-05-2015, Saat: 02:55 PM
Son Yorum: hakan bayraktar

Hızlı Menü: