Konu Bilgileri
Konu: Çıkan civcivler yumurtaya zarar vermesi Yazar: Yasin Eroğlu
Okunma: 2212 Yorum: 6
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Yasin Eroğlu 05-15-2016, Saat: 10:39 AM   
Merhaba abilerim ben bugün 3. Çıkımımı tamamlıyorum
ve şu anda 2 tane civcivin çıktı.Civcivler 11 saattir makinede duruyor(nem düşüp zar yapışmasın diye alamadım)bu durma süresi içinde de makinenin içinde gezerken yumurtaları oynatıyorlar,bu civcivler nasıl almam gerekli veya yumurtayı oynatmaları zararlı mıdır?
Teşekkürler
Ara
İbrahim Selcuk 05-15-2016, Saat: 11:05 AM   
Selamlar,

Hayır hiç bir sorun olmaz. Doğal ortamındada aynı durum mevcut. Koskoca tavuk yumurtaların ustunde ayrıca civcivler dolaşıyor ustunde.

Bir sorun teşkil etmez merak etmeyin.

Kolay Gelsin
Ara
Ahmet KUNT 05-15-2016, Saat: 12:49 PM   
bence kesinlikle zararlı... dogal tavuk altinda yumurtalar kolay kolay yerinden oynamiyor.
ama makinada bunu tecrube ettim hava deligi acilinca yumurta döndüğünde icerde olan az miktar sıvı bu delik aşağı gelirse oraya birikip boğuyor. cok kez bunu tecrübe ettim.
çıkımda civciv konum aliyor cikim icin ve o yüzden cevirmeyi de durduruyoruz. yumurta cikim yaklaşirken döndürülürse delinen hava kesesi noktası tutturulamiyor hayvan ölüyor boğulup.
Ara
Yasin Eroğlu 05-15-2016, Saat: 05:13 PM   
(05-15-2016, Saat: 12:49 PM)Ahmet KUNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bence kesinlikle zararlı... dogal tavuk altinda yumurtalar kolay kolay yerinden oynamiyor.
ama makinada bunu tecrube ettim hava deligi acilinca yumurta döndüğünde icerde olan az miktar sıvı bu delik aşağı gelirse oraya birikip boğuyor. cok kez bunu tecrübe ettim.
çıkımda civciv konum aliyor cikim icin ve o yüzden cevirmeyi de durduruyoruz. yumurta cikim yaklaşirken döndürülürse delinen hava kesesi noktası tutturulamiyor hayvan ölüyor boğulup.
Peki civcivleri içinden nasıl alabilirim ?
Ara
Ahmet KUNT 05-15-2016, Saat: 05:18 PM   
dönmüs yumurtada ölüm kisa sürede gercekleşir.
cikimda kabini acmayın aninda kabuk yapisiyor. civcivler nerdeyse 2 gün ac kalabilirler ilk çıkışta.
çıkım tepsisinde yumurtaları sabit tutacak oluklu bir yapi yapilmali. bir sonraki cikimimda deneyeceğim bunu.
facedeki gurkistan amator kulucka girisimcileri grubumda örnek resim atmıştim.

bıldırcın yumurtaları için örnek bunu deniyeceğim
Ara
Ahmet KUNT 05-15-2016, Saat: 08:23 PM   
Mustafa bey cıkım 20 ile 21 günde yoğun olur. 22. güne nadir kalır. Eğer cıkımlar dengesizse yalıtım havalandırma ısı ve nem değerlerinizde sıkıntı vardır.
1 kez bile açıldığında yapişmalar basliyor. nişan yeri uzun süre ayni kaliyorsa ve civciv yaşıyorsa biraz genisletip ılık suyla yumurtayi ıslatıp geri makinaya koyun.
ve kesinlikle çıkımda makinayi acmayin
Ara
Servet ÇOBAN 05-15-2016, Saat: 09:42 PM   
Çıkım zamanında civcivler yumurtanın içerisinde pozisyon alıyorlar bu son 3 gün yumurtalar çevrilmemeli, çıkan civcivlerin hareket alanını küçültmek lazım ben de bu sorunun çözümü için çıkım sepetini 3 bölüme ayırdım.
İllaki kapağı açmak civcivi çıkartmak zorundaysanız benim tavsiyem fanı durdurun, fan içerideki nemi çabuk dışarı atıyor.Fanı durduramıyorsanız makinanın fişini çekin işiniz bitince tekrar takın.
Ara

Çıkan civcivler yumurtaya zarar vermesi Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  5 gün erken çıkan yumurta? soner adalı 3 1,679 07-01-2016, Saat: 06:26 PM
Son Yorum: burak demirkapak
  Yeni Yumurtaya Geçiş! Fatih BULUT 9 3,212 01-17-2014, Saat: 04:42 PM
Son Yorum: Mustafa SARPKAYA