Kulucka Club

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
yeni yaptığım kuluçka sistemi
Question 
merhabalar.yeni yaptığım kuluçka sistemim.hatalar nelerdir.yorum ve önerilerinizi bekliyorum.bide nem makinesini bağlamadım çünkü sisteme nereden vermem gerektiği konusunda kararsızım alta yakın bölgeden sol yada sağ tarafı mı seçmeliyim yukarıdan sol sağ mı yoksa dolabın arka kısmınındaki yüzünden mi içeriye nemlendirme yapmalıyım.sizce hava sirkülasyonu uygun olur mu?altta ki fan 220 ile çalışıyor.bide en üste koydum bir fan.ayrıca hava oluklarını kaç cm ve hangi bölgeden açmalıyım? işte bunlar da fotoğrflar:

Ek Dosyalar Resimler

Ara
(05-10-2016, Saat: 08:11 PM)soner adalı Adlı Kullanıcıdan Alıntı: merhabalar.yeni yaptığım kuluçka sistemim.hatalar nelerdir.yorum ve önerilerinizi bekliyorum.bide nem makinesini bağlamadım çünkü sisteme nereden vermem gerektiği konusunda kararsızım alta yakın bölgeden sol yada sağ tarafı mı seçmeliyim yukarıdan sol sağ mı yoksa dolabın arka kısmınındaki yüzünden mi içeriye nemlendirme yapmalıyım.sizce hava sirkülasyonu uygun olur mu?altta ki fan 220 ile çalışıyor.bide en üste koydum bir fan.ayrıca hava oluklarını kaç cm ve hangi bölgeden açmalıyım? işte bunlar da fotoğrflar:

- İçerdeki havalandırma düzgün olduğu sürece nemin verildiği yön önemli değil. Yeterki havalandırma düzgün olsun. Eğer sirkulasyon az ise tabana yakın bir yerden verebilirsin.

- Hava sirkulasyonunun düzgün olup olmadığı anlamak için aynı tip termometreden bir tane tabana bir tane tavana koyarsın. Eğer bu iki termometre arasında fark yok denecez kadar az (<.5 Derece) ise hava sirkulasyonu yeterlidir. Eğer 1 derece civarında ise alt raf ile üst raf arasında çıkım sürelerinde farklılıklar olacaktır. Isı ayarına daima en yüksek termometreye gore yapman doğru olur.

- Havalandırma bir yerde okumuştum her 100 yumurta için 1 cm çapında iki delik diyordu. Bende buna göre yaptım. Havalandırmayı yanlardan biri yukardan biri aşağıdan olacak şekilde yaptım. Günde 1 kere filan içersi bir havalansın diye kapağı 2-3 saniye açıyorum birde havasızlık sıkıntım olmuyor. (Sadece Gelişimde)

Kolay Gelsin.
Ara
(05-10-2016, Saat: 08:31 PM)İbrahim Selcuk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(05-10-2016, Saat: 08:11 PM)soner adalı Adlı Kullanıcıdan Alıntı: merhabalar.yeni yaptığım kuluçka sistemim.hatalar nelerdir.yorum ve önerilerinizi bekliyorum.bide nem makinesini bağlamadım çünkü sisteme nereden vermem gerektiği konusunda kararsızım alta yakın bölgeden sol yada sağ tarafı mı seçmeliyim yukarıdan sol sağ mı yoksa dolabın arka kısmınındaki yüzünden mi içeriye nemlendirme yapmalıyım.sizce hava sirkülasyonu uygun olur mu?altta ki fan 220 ile çalışıyor.bide en üste koydum bir fan.ayrıca hava oluklarını kaç cm ve hangi bölgeden açmalıyım? işte bunlar da fotoğrflar:

- İçerdeki havalandırma düzgün olduğu sürece nemin verildiği yön önemli değil. Yeterki havalandırma düzgün olsun. Eğer sirkulasyon az ise tabana yakın bir yerden verebilirsin.

- Hava sirkulasyonunun düzgün olup olmadığı anlamak için aynı tip termometreden bir tane tabana bir tane tavana koyarsın. Eğer bu iki termometre arasında fark yok denecez kadar az (<.5 Derece) ise hava sirkulasyonu yeterlidir. Eğer 1 derece civarında ise alt raf ile üst raf arasında çıkım sürelerinde farklılıklar olacaktır. Isı ayarına daima en yüksek termometreye gore yapman doğru olur.

- Havalandırma bir yerde okumuştum her 100 yumurta için 1 cm çapında iki delik diyordu. Bende buna göre yaptım. Havalandırmayı yanlardan biri yukardan biri aşağıdan olacak şekilde yaptım. Günde 1 kere filan içersi bir havalansın diye kapağı 2-3 saniye açıyorum birde havasızlık sıkıntım olmuyor. (Sadece Gelişimde)

Kolay Gelsin.

teşekkürler.yani havalandırmayı tavan-taban ve sağ-solda biri tavana yakın biri de tavana yakın olacak şekilde mi açmalıyım?
Ara
Selam,

0001.jpg

Nevzat Beyin yaptığı anlatım var. Çaplar hakkında. Ben yaparken bulabildiğim tek kaynak buydu havalandırma çapları hakkında. Mantıklı geldi bu şekilde yaptım bir sıkıntı çekmedim.

http://www.nevzatturken.net/hava.html

Fotorafta gozuken giriş. Sağ ön kapağa yakın taban seviyesinde, Bunun çıkışı ise Sol arkaya yakın tavan hizasında. Yani tam ters simetriği.

Kolay Gelsin.
Ara
teşekkürler.çok yardımcı oldu bu durum.hehe
Ara
Termostat ve higrostat çin malı sanırım. İyi marka almanızı öneririm, gelişimin ortasında sıkıntı yaşarsanız geri dönüş olmaz.. emko ve eforstar benim tercihim.
Ara
(05-11-2016, Saat: 10:41 AM)altan tuncer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Termostat ve higrostat çin malı sanırım. İyi marka almanızı öneririm, gelişimin ortasında sıkıntı yaşarsanız geri dönüş olmaz.. emko ve eforstar benim tercihim.

haklısınız fakat bunları ben almadım.kardeşim almış ben de kullandım.sıkıntı olursa yakın arkadaştan hemen bi emko alabilecek kadar yakınım.fakat elde bundan varken de onu almayayım dedim.higrostat için ise ne gibi sorunlar olabiliyor çin mallarında?

bir de havalandırma deliklerinin dolabın içinde kalan kısmına minik bi fan koyarak içeri temiz hava avakumlama ve yukardan da içerdeki havayı dışarı tahliye eden bi fan koymak gerekir mi?
Ara
Bu sıkıntıları Emko da bile görmek mümkünken çin malında daha yüksek olasılıkla röle yapışması gibi durumlar görülebilir. Nem cihazı sürekli çalışabilir, Probe ları kalitesiz olduğu için bir süre sonra içine nemlenmeden dolayı su birikerek yanlış ölçüm yapabilir vs..

Havalandırma için akvaryum pompası da olabilir..
Ara
(05-12-2016, Saat: 08:52 AM)altan tuncer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu sıkıntıları Emko da bile görmek mümkünken çin malında daha yüksek olasılıkla röle yapışması gibi durumlar görülebilir. Nem cihazı sürekli çalışabilir, Probe ları kalitesiz olduğu için bir süre sonra içine nemlenmeden dolayı su birikerek yanlış ölçüm yapabilir vs..

Havalandırma için akvaryum pompası da olabilir..
Haklısınız aslında ben ısı artışı için bi de gazlı termostat koymayı düşünüyorum 39 dereceye ayarlı. Olur da Takılı kalırsa ısı yükselmeye başladı mı 39 derecede kesilsin diyorum. Siz ne dersiniz? Bide şöyle bi durum var termometreler hep ayrı ayrı noktaları gösteriyor? Hangisine güvenir ki insan?

ef16aa4987b39a0f22902c2818141a27.jpg7dc8257570e68a08d0479c828f34911e.jpg54da074bede3f72e5f246851187c4355.jpg61be7845126d9abb5455d0a83bba5eb1.jpg
2c9bec4c617a38445d3c5bb166389f48.jpg

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben en son görünen fotoğraftakini baz alarak ayarlama yapıyorum

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ara
Gazlı termostat güzel bir çözüm olabilir arka arkaya bağlarsınız.O küçük dijital termostatlara güvenmeyin doğru ölçüm yapmıyorlar.Bugün onlardan 4 tanesini ve efor starın prob ucunu birbrilerine tutturup makinenin içerisine koyduk aynı noktadan ölçüm yaptılar 5 ayrı ölçüm aldık.
Ara
(05-17-2016, Saat: 01:08 AM)Servet ÇOBAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gazlı termostat güzel bir çözüm olabilir arka arkaya bağlarsınız.O küçük dijital termostatlara güvenmeyin doğru ölçüm yapmıyorlar.Bugün onlardan 4 tanesini ve efor starın prob ucunu birbrilerine tutturup makinenin içerisine koyduk aynı noktadan ölçüm yaptılar 5 ayrı ölçüm aldık.

Big GrinBig GrinBig Grin aynı ürünün sonuçları birbirini tutsa bari Big GrinBig GrinBig Grin termostatları peşpeşe bağlayacağım dediğiniz gibi biri güvenlik zamanı için çalışıp kesecek diğer termostatın elektriğini ...peki tecrübenize güvenerekten sormak isterim cıvalı termometreye göre ayarlamak en mantılısı olmaz mı? ikinci olarak da ilk raf ile ikinci raf arasında dijital o küçük termometreye göre 1 derece gibi bi fark oluşuyor.normal mi içerdeki döngüyü artırmak amacıyla bir fan daha koyulmalı mı?
Ara
(05-17-2016, Saat: 01:08 AM)Servet ÇOBAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gazlı termostat güzel bir çözüm olabilir arka arkaya bağlarsınız.O küçük dijital termostatlara güvenmeyin doğru ölçüm yapmıyorlar.Bugün onlardan 4 tanesini ve efor starın prob ucunu birbrilerine tutturup makinenin içerisine koyduk aynı noktadan ölçüm yaptılar 5 ayrı ölçüm aldık.

Servet ölçüm değerleri ne idi, aralarında ne kadar fark vardı.
Ara
Civalı termometre hiç kullanmadım kuluçkada emko kullanıyorum 21. günde çıkım alıyorum bu da kalibrasyonunun doğru olduğunu gösteriyor bence, o küçük dijitaller bu gün 4 tanesi aynı noktadan farklı sonuçlar veriyor 2 raf arasında ki 1 derece fark ne kadar doğru , kullandığınız buzdolabı uzun bir dolap kullandığınız fanlarla ısı farkı mutlaka olur, aksiyel fanlarda havayı bir duvara çarpıtarak dağıtmak gerekir direk yumurtaların üzerine hava vermesi bence doğru değil.

(05-17-2016, Saat: 01:53 AM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Abi ölçümleri tam not almadım ama bu küçük dijitallerle iş yapılmaz. Ben bunlardan 2 tane kendime almıştım emko dan 0,4 derece fazla okuma yapıyorlardı ikisi de istikrarlı bir ölçüm yapıyor 0,4 derece fazla ölçüm bu ölçümü ilk pillerini taktığımda verdiler 2 ayı geçen bir süre oldu şimdi ikisi de birbirini tutmuyor şimdi emkonun altında ölçüm yapıyorlar aletlerin bir günü bir gününü tutmuyor.
Ara
(05-17-2016, Saat: 01:54 AM)Servet ÇOBAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Civalı termometre hiç kullanmadım kuluçkada emko kullanıyorum 21. günde çıkım alıyorum bu da kalibrasyonunun doğru olduğunu gösteriyor bence, o küçük dijitaller bu gün 4 tanesi aynı noktadan farklı sonuçlar veriyor 2 raf arasında ki 1 derece fark ne kadar doğru , kullandığınız buzdolabı uzun bir dolap kullandığınız fanlarla ısı farkı mutlaka olur, aksiyel fanlarda havayı bir duvara çarpıtarak dağıtmak gerekir direk yumurtaların üzerine hava vermesi bence doğru değil.

(05-17-2016, Saat: 01:53 AM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Abi ölçümleri tam not almadım ama bu küçük dijitallerle iş yapılmaz. Ben bunlardan 2 tane kendime almıştım emko dan 0,4 derece fazla okuma yapıyorlardı ikisi de istikrarlı bir ölçüm yapıyor 0,4 derece fazla ölçüm bu ölçümü ilk pillerini taktığımda verdiler 2 ayı geçen bir süre oldu şimdi ikisi de birbirini tutmuyor şimdi emkonun altında ölçüm yapıyorlar aletlerin bir günü bir gününü tutmuyor.

demek istediğinizi anladım (: yarın bir adet emko termostat alıp sisteme eklerim.sıkıntı yok. ama işte onun da kalibrasyonunun doğru oldugundan emin olmak için bişeyler yapmam gerekir gibi hissediyorum.
Ara
Soner bey elinizde termostatınız var emko almanıza gerek yok.Ben ısı kontrol yapabilen termostatların kalibresinde hata olabileceğine pek inanmıyorum.Ben sadece yardımcı olarak alınan küçük, sadece ölçüm yapanları kastettim.
Ara
(05-17-2016, Saat: 02:25 AM)Servet ÇOBAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Soner bey elinizde termostatınız var emko almanıza gerek yok.Ben ısı kontrol yapabilen termostatların kalibresinde hata olabileceğine pek inanmıyorum.Ben sadece yardımcı olarak alınan küçük, sadece ölçüm yapanları kastettim.

doğru söylüyorsunuz da servet bey sıkıntı da burada başlıyor işte.prob ucu ve cıvalı termometre aynı noktada olmasına rağmen cıvalı olan 37 derece iken dijital olan 40 derecede oluyor.bu da beni çelişkiye düşürdü.146 adet yumurta var fakat sisteme giremiyorum ikilemde kaldım (:
Ara
Böyle durumlarda bekleyen yumurtalar çok sıkıntı yaşatır.Markalı makineler de bile civalı termometre ile dereceler çoğu zaman tutmuyor.
Ara
(05-17-2016, Saat: 02:53 AM)Servet ÇOBAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Böyle durumlarda bekleyen yumurtalar çok sıkıntı yaşatır.Markalı makineler de bile civalı termometre ile dereceler çoğu zaman tutmuyor.

yumurtalar bugun geldi elime yarın girerim dedim.ama bi zayiat vermeyeyim diye uğraşıyorum.yarın dizmek zorundayım en kötü.ama civalı termometreye göre hareket ederim muhtemelen.bi de şu enda yada emko gibi bi termostat bağlayıp denemek istiyorum.yarın sonuçları buraya yazabilirim.

ilgi alakanız için de ayrıca teşekkür ederim.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Photo Amator Arduino ile Kulucka Makinasi İbrahim Selcuk 67 10,545 01-14-2017, Saat: 01:15 AM
Son Yorum: ali altur
  Kuluçka Makinası yaptım Nem artmıyor Berk Demirakı 8 612 12-28-2016, Saat: 11:18 PM
Son Yorum: ali altur
  [ Saklama Kabından El Yapımı Kuluçka Makinesi ]-Sabit Konu Mustafa SARPKAYA 49 83,273 11-19-2016, Saat: 06:30 PM
Son Yorum: Ferhat PİLAYDIN
  EL YAPIMI KULUÇKA MAKİNEM Furkan POLAT 3 1,072 08-01-2016, Saat: 12:12 PM
Son Yorum: Kamil SAİM
  ahşap kuluçka sandığım özhan dönmez 1 579 07-17-2016, Saat: 06:36 PM
Son Yorum: Serkan TASCİ
  İlk kuluçka makinesi Furkan POLAT 8 1,491 06-08-2016, Saat: 02:11 AM
Son Yorum: Furkan POLAT
  hedıyelık kulucka SERKAN KAPLAN 2 757 06-03-2016, Saat: 02:26 AM
Son Yorum: SERKAN KAPLAN
  Yeni Makineye Başlıyorum ''Desteklerinize İhtiyacım Var'' burak demirkapak 47 4,778 05-28-2016, Saat: 12:19 AM
Son Yorum: burak demirkapak
  yeni makine yeni proje SERKAN KAPLAN 2 542 05-25-2016, Saat: 01:31 AM
  kulucka ıcı kullanılacak malzeme secımı yardım SERKAN KAPLAN 4 895 05-19-2016, Saat: 05:46 PM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi