Kulucka Club

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kafes için yemlik tasarımım
Selamlar,
Forumda bir konuda bahsetmiştim ama konu sahibi gerek duymamıştı.
Burada genel paylaşım ve değerlendirmeniz için açıyorum.
Pelet takozlarına "delik açma testere uçları" nın en büyük ve bir küçüğü ile aynı merkezden aynı derinlikte uygulayınca bir kanal açılıyor. O kanala yarısını kestiğim plastik boruyu yerleştirdim. Yem dökmesinler diye de bir plastik köşebent (sarı olan) vidaladım. Sonuç resimlerde..

Ek Dosyalar Resimler

Ara
Güzel bir çalışma olmuş. Altan bey pvc ye vidaladığınız beya parçanın görevi nedir.
Ara
(04-23-2016, Saat: 08:30 PM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel bir çalışma olmuş. Altan bey pvc ye vidaladığınız beya parçanın görevi nedir.

Üzerinde 105 yazan beyaz parçanın içindeki kanala teli yerleştirdim.
Diğer benim sarı dediğimi kastediyorsanız gagalarıyla yemi çekiştirip dökmelerine engel olsun, hiç değilse azaltsın diye...
Ara
Kullandığınız borunu çapı kaç?Hesapladığım kadarıyla 50 lik boru?Birazdaha geniş çaplı bir boru daha iyi olur gibi ,benim fikrim.Monte ettiğiniz köşebentin de biraz daha büyüğünü; boruya değilde; bir kenarı borunun altından dış kısmına sıfır değecek şekilde ve kenarlardaki yatak takozlarına ve alttaki tahtaya monte ederseniz daha iyi olacak.(bence tabiki) Smile Önce bir kullanın bakalım nasıl olacak.Senin yaptığınla bu anlattığım şekli birleştirip ben de yapacağım.Fikir için sağol kardeşSmileSelamlar.
''İlim şehri ben isem, Ali kapısıdır; Ali den geçmeden bana varılmaz''.
Hz.Muhammet(sav)
(04-24-2016, Saat: 12:14 AM)Yasin ÖKSÜZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kullandığınız borunu çapı kaç?Hesapladığım kadarıyla 50 lik boru?Birazdaha geniş çaplı bir boru daha iyi olur gibi ,benim fikrim.Monte ettiğiniz köşebentin de biraz daha büyüğünü; boruya değilde; bir kenarı borunun altından dış kısmına sıfır değecek şekilde ve kenarlardaki yatak takozlarına ve alttaki tahtaya monte ederseniz daha iyi olacak.(bence tabiki) Smile Önce bir kullanın bakalım nasıl olacak.Senin yaptığınla bu anlattığım şekli birleştirip ben de yapacağım.Fikir için sağol kardeşSmileSelamlar.

Değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.
Boru çapını dıştan dışa 7,3 cm. olarak ölçtüm. Kanaldan su aldırılan bahçe sifonu eskisiydi. Sizin kullandığınız birimle 70 lik oluyor sanırım. Daha kalını vardı ama pelet takozu küçük geliyor ve çok büyük görünüyordu ve civcivler içine girebilir diye düşündüm.
Köşebenti boru dışında bir yere monte edince sabit yükseklikte bir yemlik oluyor. Boruya monteli olunca boruyla birlikte dönüyor ve yemlik yüksekliği istenildiği gibi civciv boyuna göre ayarlanıyor. Sistemin döner olmasının bir sebebi bu. Diğeri de tabi ki çevirip yemi dışardan doldurmak.
Takozlardaki kanala yem dolmasının önüne geçecek bir çözüm düşündüm ama uygulama fırsatım olmadan civcivler büyüdü zaten.
Bu sistemle İsmail Mengir Bey'den aldığım Rhode Island White civcivleri büyüttüm. Oldukça memnun kaldım.
Ara
Borunu çapı iyiymiş; ben yanlış hesapladımSmile.Yemliğin yükseklik ayarını düşünmemiştim; oda iyiymiş.Takozdaki kanallara gelince; borunun kanala giren kısmını tam bırakırsan( boruyu tamamen kesmeden; ağız açarsan) kanal kapalı kalır ve yem de içerisine girmez.İyi çalışmaSmile benden geçer not aldı SmileSelamlar.
''İlim şehri ben isem, Ali kapısıdır; Ali den geçmeden bana varılmaz''.
Hz.Muhammet(sav)
(04-25-2016, Saat: 07:57 AM)Yasin ÖKSÜZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Borunu çapı iyiymiş; ben yanlış hesapladımSmile.Yemliğin yükseklik ayarını düşünmemiştim; oda iyiymiş.Takozdaki kanallara gelince; borunun kanala giren kısmını tam bırakırsan( boruyu tamamen kesmeden; ağız açarsan) kanal kapalı kalır ve yem de içerisine girmez.İyi çalışmaSmile benden geçer not aldı SmileSelamlar.

Konulan yemin takozdaki kanala akışına engel olacak, boru çapında, yarım ay şeklinde iki plastik parça karşılıklı iki takoz önüne monte edilebilirdi.
Yem akışı oldukça borunun ne şekilde kesildiğinin çok önemi kalmıyor.
Zaten yem doldurmak gibi sebeplerle veya bilerek hareket ettirildiğinde akış tersine oluyor bir sıkışma yaşanmıyor. Tek sorun orada kalan yemlerin bozulma ihtimali. Civciv yetişme süresi içerisinde taze yemin bozulmayacağını düşününce o da önemini yitiriyor.

Geçer not aldığına sevindim. Teşekkürler.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Information Yeni Civciv Kumesim icin tavsiyeler Tuncer ÖZDEMİR 2 1,733 07-19-2015, Saat: 10:28 PM
Son Yorum: Tuncer ÖZDEMİR
  YENİ CİV CİV BÜYÜTME KAFESİ BAHÇE İÇİN Mustafa ALKAN 6 1,860 06-06-2015, Saat: 07:18 PM
Son Yorum: Mustafa SARPKAYA
  Civciv Büyütme Kabinleri İçin Termostat Ali KIRKBAŞ 11 3,135 04-30-2015, Saat: 02:20 PM
Son Yorum: hakan bayraktar
  CİVCİV BÜYÜTMEK İÇİN ÖZEL LAMBA!!! Abdullah GÖKPINAR 14 13,400 03-03-2015, Saat: 07:43 AM
Son Yorum: Mustafa AKÇAY
  Ayrı kümeste büyüyen civcivlerim için güvenlik kamera görüntülerim :) Özkan KESKİN 5 1,523 02-27-2015, Saat: 03:06 PM
Son Yorum: Serhat BEYAZ
  Büyütme Ünitesi Sıcaklık Kontrol için Hangi ekipman? Mustafa SARPKAYA 33 9,822 06-14-2014, Saat: 12:05 PM
Son Yorum: Kamil SAİM
  civcivler için yumurta Ahmet CAN 8 1,712 03-24-2014, Saat: 01:13 AM
Son Yorum: Yasin ÖKSÜZ
  Civciv büyütme ünitesi için ne gerekli? Yasin İLTER 26 5,407 02-01-2014, Saat: 03:29 PM
Son Yorum: Mustafa SARPKAYA
  Civciv büyütme kafes tasarımı. Kamil SAİM 4 2,590 12-09-2013, Saat: 01:13 PM
Son Yorum: Kamil SAİM
  Civciv Kafesi Yapımı için Yardım Abdullah SEMERCİ 6 10,301 11-26-2013, Saat: 01:41 AM
Son Yorum: Ali İrfan ÇEVİK

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi