Konu Bilgileri
Konu: NEM konusunda Yardımcı 1-2 Örnek Yazar: İbrahim Selcuk
Okunma: 3328 Yorum: 7
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

İbrahim Selcuk 04-01-2016, Saat: 09:10 PM   
Selamlar,

Nem konusunda sorunları tespiti icin ingilizceden farklı bir iki kaynagi cevirmeye calistim. Ayrıca En altta NEM in 21 gunluk surecte gösterge disinda dogru olup olmadıgını takip edebileceginiz iki farklı yontem aciklamaya calistim.

Sahsen ben suan icin bunları uygulamıyorum. Cunku ilk yuklememi yeni yaptım ve cikimda eger cok kayip olur ise detaylı arastirmak icin bu yollardan birini kullanıcam eger gerek kalırsa tabi.

Bu asagidaki ornekler, sorunlu makinalarda sorun nem den kaynaklanıp kaynaklanmadıgını tespit etmek icin. İnsallah yardimci olur.

Isı ve Nem ile alakalı genel sorunlar ve çözümleri:

1. Gün - Dölsüz Yumurta
- Genç Horoz, spermi bozuk horoz, Genelde çok genç yada çok yaşlı Tavuk/Horoz
- Horoz / Tavuk oranı yanlış
- Zor Hava Koşulları
- Kümeste Hastalık
- Aşırı Kilolu Tavuk/Horoz özellikle horoz
- Yanlış Beslenme
- Parazit
- ilaç Kullanımı yada kümeste veya çevre bahçe, bağlarda gübre/kimyasal kullanımı.

2. Gün - Döllü ama gelişmeyen yumurta

- Uzun süre saklanıp kullanılan yumurta
- Saklama kosulları kötü yumurta (15 Derece %60 Nem)
- Taşıma yada yerleştirme sirasinda hasar görmüş yumurta
- Kulucka ISI sı cok yuksek
- Çok genç ebebeyn
- Kümeste Hastalık
- Farklı ırklama sonucu kromozom hataları

3. gün - Ölü Embiriyo

- Uzun süre hatalı ortam sıcaklığında saklanmış yumurta
- ÇOK düşük yada ÇOK yüksek kuluçka ısısı
- Taşıma yada yerleştirme sirasinda hasar görmüş yumurta
- Kümeste Hastalık
- Yaşlı Ebebeyn
- Farklı ırklama sonucu kromozom hataları
- Ebebeyne uygulanan ilaç yada toksinler
- Elden yada makinadan geçen mikrop, parazit

3-6 Gün - Ölü Embiriyon

* 3. Günkü sebeplerede bakınız
- Kulucka Makinası yanlış/eksik havalandırma
- Yumurta çevirmesi eksik yada hatalı

7-17 Günler - Ölü Embiriyo - 8. Gün kıl kökü oluşur, 11 gün tüyler

- Yanlış Isı ve Nem (*Low humidity increases abnormalities of the aortic arches.)
- Hatalı yada çok seyrek yumurta döndürme
- Yetersiz Havalandırma
- Ebebeyn gen hataları
- Bakteri/Mikrop bulaşmış yumurta

18. 21. Günler - Ölü Embiriyo

- Hatalı kulucka ısısı, nemi yada ilk 12 gün hatalı/eksik yumurta çevirme, yetersiz havalandırma
- Mikrop/ Bakteri
- Çok Sert Soğuğa maruz kalma, ani soğuma
- Çift sarılı yumurta, ikiz
- Zayıf Yumurta Kabuğu
- Kümesten, anne babadan gelen hastalık
- Gen hataları
- Anormal kromozonlar

Civciv yumurtayı kıramadı, Yumurtada Öldü. Yumurtanın Sarısı tam özümsenmedi.

- Yumurta ilk hafta düzgün çevrilmedi.
- İlk 18 gün boyunca yada son 3 gün çok yüksek nem
- Kuluçka ısısında düzensizlikler, çok yüksek yada çok düşük Isı
- Soydan gelen hatalar
- Kümeste Hastalık
- Kulucka öncesi çok fazla süre saklanmış yumurta
- Yetersiz Havalandırma

Civciv kabugu kırdı ama çıkamadı öldü.

- Uzun süre Düşük Isı veya Düşük Nem
- Son 3 gün düşük NEm
- Son 3 gün Çok yüksek Isı
- Kümeste hastalık
- Yetersiz Havalandırma
- İlk 12 gün yetersiz yumurta çevirme/döndürme
- Çok uzun süre saklanmış yumurta kullanımı

Civcivler Erken Çıkıyor

- Aşırı küçük Yumurta kullanımı
- Kulucka ısısı 18 gün boyunca yüksek
- 18 gün boyunca düşük nem

Civcivler Geç Çıkıyor

- Normalden büyük yumurta
- Yaşlı Ebebeyn
- Çok fazla depolanmış yumurta
- Kulucka isisi düşük (0.5 derece farklılık 24 saat gecikmeye neden olabilir)
- Kuvvetsiz/Zayıf/Kalitesiz embiriyo
- İlk 18 gün Nem çok yüksek

"Sticky" chicks - chicks smeared with albumen

- Düşük Kulucka Isısı
- Yüksek Nem
- Az yada eksik döndürme.
- Uzun süre saklanmış yumurta kullanımı
- Çok büyük yumurta

Yumurtada sıkışmış civciv, civcivler kuru üzerlerinde kabuklar var

- Yumurta saklanırken/kulucka esnasında yada cikim esnasında düşük nemde bekletilmiş

Yukardaki kısmı yabanci sitelerden derleyip elimden geldiğince çevirmeye çalıştım. Baktıgınızda sağlıklı bir kulucka icin önce ilk gerekli şey kümesin salıklı olması, anne babanın sağlıklı olması.

İkinci olarak yumurtaların çok bekletilmemiş ve doğru kosullarda saklanmış olması.

Eğer bu işi devamlı yapıyor ve devamlı çıkım alıyorsak. Çıkım başarımızı yükseltmemiz için yapmamız gereken sey makinamızın tutarlı çalısması ve cıkım sonrası gerekli incelemeleri yaparak gerekli degisiklikleri/duzeltmeleri yapmak. Isı konusunda cok sıkıntı yok. Hepimiz 37,5 derece tutmamız gerektiğini biliyoruz ama NEM konusunda cok farklı fikirler var.

Benim tavsiyem kendinize en uygun olanı aramanızda. Kullanılan farklı makinalar burda cok buyuk bir etken. Ozellikle Saklama Kabı ile yapılan makinalarda bu anladıgım kadari ile cok farklılık gosterebiliyor. Onun icin bu isi tekrar tekrar yapıyorsanız her cıkımda cok iyi not tutup inceleme yapmanız yerinde olacaktır.
Her cıkımda ilk 18 gunluk gelisim surecinde ne kadar ısı ve nem verdiginizi, sonra 3 gunluk cıkım surecinde verdiğiniz Nem i tutup. Basari oranı dusuk oldugunda Nem'i bir sonraki kuluckada dusurdugunuz/yukselttiginizde nasıl etkisi oldugunu arastırarak kendiniz icin en dogru ayarı bulabilirsiniz.

Genel Olarak okuduklarımda soyle bir durum var.
Yabancı siteler:
18 Gun %45-50 Nem
3 Gun %60-70 Nem
Yerli Siteler
18 Gun %55-60 Nem
3 gun %65-70 Nem

Bu farkı degerlendirip ayarlarınızı ona gore yapmanızda fayda var.

Nemi yanlıs ayarladığınızı dusunuyorsanız kontrol edebileceginiz daha kesin ama zahmetli bir yol daha var.

Bir yumurtanın kulucka süresi boyunca %13 ağırlık/nem kaybetmesi gerekiyor.
13 / 21 = % 0,61 yani her gun icin. Bunu ağırlık üzerinden yapmak isterseniz hassas bir terazi alıp tek tek kontrol edebilirsiniz.

Yada 5'er 5'er gruplayıp yumurtaları ilk gun tartıp bu değere not edip sonra gunluk yada 2-3 gun aralıklarla tartıp bunları not ederek gunluk agırlık kaybını ortalama olarak hesaplıyabilirsiniz. Eger gunluk %0,61 lik bir kayıp yok ise neminiz yüksek eğer fazla ise neminiz dusuk oldugunu anlıyabilirsiniz.
Örnek olarak il gün 60 gramlık bir yumurta 3 gunde 1.1 gram kaybetmesi gerekir. 21 inci gunde yaklasık 7.7 gram kaybetmiş olmalıdır. Eğer kulucka sonunda cıkmayan yumurtalarınız bu oranı saglamıyor ise NEM de hatanız var demektir.

Bu olcumlerin duzgun yapılması icin:
- Yumurtalar her gun aynı saatte tartılmalı
- Sadece 1 yumurtaya gore işlem yapılMAMAlı
- Son 3 gun tartım yapılmamalı. Kulucka cıkımı bittikten sonra kalan yumurtalar kontrol edilmeli
- İşlemi yaparken el ve kullandığımız ortamlar hijyenik olmalı
- Amacınız 21 gunun sonundaki değeri tutturmak olmakla beraber. Onemli olan gunluk %0,61 i yakalayabilmektir. Eğer 15 gun dusuk nemde calisip yumurtayı kuru birakip son 6 gun yumurtayı asiri neme maruz birakip hedefi tutturmanız size bir fayda saglamayacaktır.
- Bu hesaplama halihazırda kuluckada olan yumurtaların iyi bir yolda olup olmadıgı hakkında bilgilendirir. Daha sonraki yuklemeler icin makinanızı ayarlama hataları duzeltme imkanı verir. Cok buyuk sapmalarda hatalarda, anlık düzeltme yapsanız bile hasar oluştu ise bunu geri döndürme şansınız olmayacaktır.

Tartma işlemi zor ve meşakatli diyorsanız size matematiksel bir sonuc vermesede aşağı yukarı nerede hata yaptıgınızı bildirecek bir görsel de hava keseciğinin takibi.

Soldaki yumurta tavuk, sağdaki yumurta hindi ve ördek için.

Diyelimki ilk gün bir yumurtayı ampulde baktınız hava kesecigini isaretlediniz ve sonra 7, 14 ve 18 inci gün tekrar kontrol ettiniz. Eger hava kesecegi resimdeki gibi genislemedi ise Neminiz yuksek, eger daha buyuk ise neminiz dusuktur.
Bunun kabataslak bir hesaplama oldugunu ve gozle yapıldıgı icin gorecelı oldugunu unutmayalım.

İnsallah isinize yarar yada yardımcı olur.

Kolay Gelsin.

Ara
Mustafa ALKAN 04-02-2016, Saat: 02:36 PM   
Ben ilk denememi yaptım makinada gelişim süresince nem % 52-55 arısı Simbo buhar makinası ile sağladım

çıkımda nemi %68 ile 71 arısı ayarladım su kabı ile 50 döllü yumurta dan 45 civ civ aldım 1 si gömbeği tam kapanmamıştı öldü 44 civ civ

Kalan 5 yumurta yı incelediğimde 4 ünde hiç oluşum olmamıştı. 1 tane de iri yumurta vardı kırdığımda civ civ oluşmuş ama yumurta gibi civ civ de baya iriydi ama hiç yumurtayı kırmadan ölmüş sebebini anlayamadım
Ne kadar bilirsen bil, anlatabildiklerin, karşındakinin anlayabileceği kadardır.
Mevlana

Ara
Fethi Oğuz 05-10-2016, Saat: 05:13 PM   
İlk 36 saat nem 60-66 seviyesindeydi. daha sonra 55- 58 arasında tutuyorum. Yumurtalar zarar görmüş olabilir mi?
Ara
İbrahim Selcuk 05-10-2016, Saat: 05:38 PM   
(05-10-2016, Saat: 05:13 PM)Fethi Oğuz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlk 36 saat nem 60-66 seviyesindeydi. daha sonra 55- 58 arasında tutuyorum. Yumurtalar zarar görmüş olabilir mi?

Fethi Bey,

Sanırım bahsettiğiniz ilk 36 saat yumurtaları koyduktan sonraki ilk 36 saat eğer yanlış anlamadıysam.

Öncelikle yumurtalara nem azlığı yada çokluğu zarar vermez. Yumurta uzun süreli aşırı sıcak yada soğuk, birde bakteri bulaşırsa kuluçka esnasında zarar görür. Burda bahsettiğimiz tabiki normal sayılan %35 - %80 arası nem değerleri, bunun altında yada üstündeki uzun süreli nem değerlerinin kuluçka süresinin sonuna yaklaştıkça zarar verme ihtimali git gide artar.

Kuluçka esnasında nemin sabit tutulmasının sebebi hava kesesinin buyuklugunun ayarlanmasıdır. Sizin neminiz yüksek olur ise kese küçük kalır, düşük olur ise kese büyük kalır. Buda civcivin gelişim sürecini başarı ile tamamlasa bile nemden dolayı kese büyüklüğü sorunlu olduğu için çıkımı başaramayabilir.

Eğer nem ile ilgili kafanızda bir endişe var ise yada çıkımlarınızda başarı düşük ve bunun nemde kaynaklandığını düşünüyorsanız. Kuluçka süresinde 7, 14 ve 19 uncu günler yumurtalarınızı kurşun kalem ile hava keseciklerinin büyüklüklerini işaretleyip yukarıdaki resim ile orantılamanız ve karşılaştırmanız. Eğer oranlarınız tutmuyor ise nemde sorununuz vardır.

Kolay Gelsin.
Ara
Fethi Oğuz 05-10-2016, Saat: 08:05 PM   
Teşekkürler İbrahim bey,
Makineyi yeni aldım. Almanya'dan çok uğraşarak 10 adet Ko Shamo yumurtası getirttim. Makineyi deneme fırsatım olmadan yumurtaları yerleştirdim. Su haznesine biraz fazla su koymuş olabilirim, ilk birbuçuk gün nem 60-65-67 arasında gezindi ama iki gündür 55-57 arasında, bundan sonra da böyle devam edeceğim. Acaba yumurtalar zarar gördü mü diye endişelenmiştim. Şimdi içim rahat Smile
Ara
İbrahim Selcuk 05-10-2016, Saat: 09:00 PM   
(05-10-2016, Saat: 08:05 PM)Fethi Oğuz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler İbrahim bey,
Makineyi yeni aldım. Almanya'dan çok uğraşarak 10 adet Ko Shamo yumurtası getirttim. Makineyi deneme fırsatım olmadan yumurtaları yerleştirdim. Su haznesine biraz fazla su koymuş olabilirim, ilk birbuçuk gün nem 60-65-67 arasında gezindi ama iki gündür 55-57 arasında, bundan sonra da böyle devam edeceğim. Acaba yumurtalar zarar gördü mü diye endişelenmiştim. Şimdi içim rahat Smile

Fethi Bey,

İnşallah başarılı bir çıkım olur. Tavsiyem mümkün oldugunca makinayı kontrol altında tutmanız. Hem ısı hem nem olarak.

Forumdada belki rastlamışsınızdır makina yapan yada makina alan çoğu kişi ilk çalıştırmada hemen değerli cinsler ile makinayı çalıştırıyor. Her ne kadar elektronik olarak çok komplike aletler olmasada üretim hatası yada kullanım hatası çok sık yaşandığına inanıyorum.

Bundan dolayı ilk defa makina kullanıcak arkadaşlar.
- Makinayı 2-3 gün boşta çalıştırsınlar test etsinler.
- Bu test sürecinde sadece gelişim süresi testi yapmasınlar, çıkım testi (yüksek nem ayarı) ilede test yapsınlar.
- İlk yüklemede riskin farkında olarak, kargo ile gelmiş, maddi değeri yüksek yumurta kullanmasınlar. Zira, kargo ile gelen yumurtalarda çıkım oranları düşük olabiliyor. Burda suç her zaman kargoda değil bazen satıcıdada olabiliyor.
- İlk kullanımda makinayı çok sıkı takip etsinler.
- Kendi deneyimlerini oluştursunlar. Mesela nem konusunda ben %45 yapıyorum, ama çoğu kişi %55 yapıyor. Çıkımda %60-65 yapıyorum. %80 yapan arkadaşımız var. İkimizde kendimize göre iyi verim alıyoruz. Ama sizin için hangisi daha doğru ancak bunu deneme yanılma ile öğrenebilirsiniz.

Demek istediğim kısaca şu:
- Yeni Makina
- İlk kullanım, ilk tecrube
- Yurtdışı taşıma yumurta
- Tanınmayan satıcı

Negatif bir durumda sorunun nerede olduğunu doğru tespit etmeniz biraz zor olacak.
İnşallah başarılı bir çıkım olur.

Kolay Gelsin.
Ara
Fethi Oğuz 05-10-2016, Saat: 09:45 PM   
Bilgilendirme için çok teşekkürler.İnşallah kötü bir deneyim olmaz...
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 05-15-2016, Saat: 02:29 AM   
Bu Konuya Ek Olarak Faydalı Olacağını Düşündüğüm Bilgiler ( Konu Alıntıdır)

Kuluçka Makinelerinde Tekli Yükleme Sistemi

Makine içindeki tüm yumurtaların aynı yaşta ve dolayısıyla aynı embriyonik gelişim döneminde olduğu inkübasyon metodudur. Her yüklemede makinenin tümü dolar ve her transferde tamamı boşalır. Bu inkübasyon yöntemi aynı zamanda ‘Hepsi içeri, hepsi dışarı’ olarak da bilinmektedir.
Bu sistemin alternatifi olan inkübasyon metodu ise, makinelerin sürekli çalıştığı ve yumurtaların haftada bir veya iki defa yüklendiği ÇOKLU YÜKLEME metodudur.
Tekli yükleme sisteminin başlıca faydaları,
Ayda bir defa makineler tamamıyla boşalır ki bu uygun temizlik ve dezenfeksiyona olanak tanır.
İnkübasyon şartları embriyonik gelişimin her evresinde yumurtanın ihtiyaçlarını çok daha uygun şekilde karşılamaya olanak verir.

AMAÇ:

Unutulmaması gereken en önemli konu, her makine farklı iç-çevresel koşullara sahip olduğu için ortak ve tek bir inkübasyon programından söz etmek mümkün değildir. Her ne kadar bu anlamda üretici firmalar tarafından inkübasyon programı verilse de, kuluçkahane müdürü kendi kuluçkahanesi için, kendi şartlarını göz önünde tutarak en uygun inkübasyon programını geliştirmelidir.

Örnek İnkübasyon programı

SICAKLIK

Tekli yüklemelerde inkübasyon sıcaklığı 37,9°C den (100,3°F) yüksek başlayıp inkübasyon süresince azalarak, inkübasyon sonunda 37°C altında bir sıcaklıkta kapanır.
Kullanılan ısı programı, makinelerin ısı kontrol özelliklerine bağlı olsa da, amaç yumurta sıcaklığını kılavuz niteliğinde verilen ısı programını uygun şekilde sürdürmektir.
Genelde tekli yükleme inkübasyon programlarında, sıcaklık 37,8-38 °C (100-100,5°F) ile başlar ve inkübasyonun ikinci haftasında 37,5 °C ye düşer. İnkübasyonun ortasından itibaren embriyonun ürettiği metabolik ısıyı karşılayabilmek amacıyla sıcaklık değeri 37,5 °C’nin altına iner. Tekli yüklemede sıcaklık değeri kademeli olarak düşerek inkübasyonun sonunda 36,2 -37,2 °C değerlerine çekilmektedir.
Genel bir kural olarak, büyük yumurtalar küçük yumurtalara göre inkübasyonun başlangıcında daha yüksek sıcaklık, inkübasyon sonunda ise düşük sıcaklık istemektedirler.
NEM
Tüm kanatlılar transfer zamanına kadar yumurta ağırlığının %11-13 nü kaybederler. Dolayısıyla makinelerdeki nem değeri ayarlaması yapılırken bu gerçek dikkate alınmalıdır.
İnkübasyon öncesi belirlenen en az 3 tepsinin tartılması ile bulunan yumurta ağırlığı ve aynı tepsilerin transfer esnasında tekrar tartılması ile bulunan nem kaybı dikkate alınarak makinelerin nem ayarları yapılmalıdır.
Bununla birlikte nem değerleri %50 ile başlayıp inkübasyonun sonunda %70 e ulaşmaktadır. Yumurtların tartılması şartıyla, inkübasyonun başlangıcında yüksek, sonunda düşük nem değeri uygulamasının daha iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir.
Makinelerde kullanılan nemlendirme sistemleri makine içinde bölgesel soğukluk yaratacağı için makine içinde sıcaklık dalgalanmalarına sebep olur. Dolayısıyla nem programı yapılırken mümkün olduğunca nemlendiricilerin az çalıştırılacağı program tercih edilmelidir.

HAVALANDIRMA

Gelişen embriyonun ihtiyacı olan oksijeni sağlamak ve ürettiği karbondioksiti ortamdan uzaklaştırmak için olduğu gibi, inkübasyonun yarısından itibaren soğutma sistemine yardımcı olması açısından da havalandırma önem taşımaktadır.
Tekli yükleme sisteminde ilk 10 günlük havalandırma ihtiyacı neredeyse sıfırdır. Dolayısıyla makine tamamen kapalı tutulabilir ve karbondioksit seviyesi embriyoya zararlı herhangi bir etki olmadan %1’e ulaşabilir.
İlk 12 gün havalandırma yapmadan makineyi kapalı tutmak makine içindeki nemi artırır ve ısıtma ve nemlendirme ihtiyacını en aza indirerek daha istikrarlı bir ortam sağlar.
Eğer makineler tamamen hava geçirmez ise, makine içinde nemlenmenin olduğu durumlarda havalandırmayı çok az açmak gerekebilir.
İnkübasyonun 12. Gününden itibaren biriken karbondioksiti dışarı atmak ve yeterli oksijen sağlamak amacıyla havalandırmalar açılmalıdır. Yapılan havalandırmanın derecesini belirlerken karbondioksit seviyesi %0,6 in altında ve eğer mümkünse %0,30-0.40 olacak şekilde ayarlanmalıdır. Buna ek olarak su soğutma ve nemlendiriciler mümkünse minimum düzeyde çalıştırılmalıdır.
Zorlamasız havalandırma ve su soğutma sayesinde makinelerin etkili soğuması yapılamıyorsa, fanların çalıştırılıp içeriye hava üfleyerek (zorlamalı havalandırma) içeriyi soğutması etkili bir yöntem olabilir. Bununla birlikte zorlamalı havalandırmayı kullanmamak, çok zorunlu olmamak koşulu ile en iyisidir.

ÇEVİRME

Yumurtalar en azından inkübasyonun ilk 18 günü her saat bir defa çevrilmelidir. 18. Günden sonra çevirme işlemine devam edilip edilmemesi, yumurta sıcaklığına ve yumurtalar üzerindeki hava hareketine bağlıdır. Bazı inkübatör çeşitlerinde 18. Günden sonra da yumurtaların yatay tutulması yumurtalar arasındaki boşluğu artıracağından dolayı daha iyi havalandırma imkânı sağlayacak ve bu da makine içinde daha üniform yumurta sıcaklığına olanak tanıyacaktır.

Çeviren: Barbaros GÖKÇEYREK
Kaynak: Aviagen Teknik bülten-Nicholas Turkey
Ara

NEM konusunda Yardımcı 1-2 Örnek Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Nem Tahliye Için önerilerinize Ihtiyacım Var Nihat ÇAMLIBEL 3 596 06-08-2017, Saat: 12:37 PM
Son Yorum: A.Ümit GÜNENDİ
Information !!! İç-Dış Sıcaklık ve Nem Ölçer !!! gereklilik ve tavsiye mesut balaban 2 808 05-06-2017, Saat: 12:46 AM
Son Yorum: İbrahim Selcuk
  Nem Otomasyonu İçin Ne yapmalıyım? Berk Demirakı 1 964 02-26-2017, Saat: 11:04 PM
Son Yorum: Tolga Demir
  El Yapımı Nem kontrol Cihazı Ahmet KUNT 0 648 01-18-2017, Saat: 02:17 PM
Son Yorum: Ahmet KUNT
  21 günlük ısı ve nem ayarı ersin kara 4 2,163 06-18-2016, Saat: 04:15 PM
Son Yorum: ersin kara
  Nem kutusu burak demirkapak 23 7,180 05-23-2016, Saat: 03:44 PM
Son Yorum: Ahmet KUNT
  Makinemin Isı ve Nem Değerleri Halil ARIKAN 14 6,036 05-21-2016, Saat: 03:09 PM
Son Yorum: Fethi Oğuz
  Nem ayarı burak demirkapak 9 3,195 03-23-2016, Saat: 10:53 AM
Son Yorum: Ali karataş
  NEM İbrahim Selcuk 3 1,627 03-19-2016, Saat: 01:22 AM
Son Yorum: burak demirkapak
  nem oranı ENGİN ESER 2 1,641 12-12-2015, Saat: 01:00 AM
Son Yorum: İbrahim Mert

Hızlı Menü: