Konu Bilgileri
Konu: Amator Arduino ile Kulucka Makinasi Yazar: İbrahim Selcuk
Okunma: 24895 Yorum: 76
Konuyu Okuyanlar: 15 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

İbrahim Selcuk Photo  03-18-2016, Saat: 01:28 AM   
Merhabalar,

Subat ayında Brensea marka Mini Advance kulucka makinası aldım 7 tane yumurta kapasiteli amaç yazlıkta evin yanında bir iki tavuk bakalım aynı zamanda taze yumurta yiyelim bir uğraş meşkale olsun du niyet. Biraz okuyunca konuya biraz fazla kaptırmışım kendimi bir baktım kendimi kulucka makinası yaparken buldum. 29 Subatta Mini Advance e yukleme yaptım. Yumurtalar'i gebzeden Hür tavukculuktan aldım. Rode İsland Red ve Atak-s karısık. Tabi 21 gun uzun bir sure ve 8 gun boyunca yabancı forumlar videoları izlerken 8'inci gun yumurtaların 3 tanesinin dolsuz oldugu anlasıldı. Bunun uzerine, elimizde 4 dollu yumurta kaldı, 4 te 4 tavuk cıkma ihtimalide cok dusuk diye dusunerek 100 luk bir makina yapmaya karar verdim. 8 Subat'ta yapımına basladim 15 subatta bitirdim. Yapım asamalarını biraz anlatmaya calisicam, ozellıklerınden bahsedicem bununla beraber bir hata gorurseniz deneyimli arkadaslar uyarırsa cok sevinirim.

Öncelikle Temel Özelliklerimiz:
1. Otomatik/Manuel Cevirme
2. Cevirme Süresi tanımlama (60-120-180-240-300 DK)
3. Otomatik Isı Kontrol
4. Otomatik Nem Kontrol
5. Gunde bir kere istenen sürede sogutma. (60 - 120 DK.)
6. LCD Gosterge Paneli
7. Maksimum Isı Göstergesi
8. Gun Hesabı - Son 3 Gun cevirmeyi durdurma
9. Detaylı veri kaydetme ve Raporlama(Geliştirme Sürecinde)

Kullanılan Malzeme
1 X Arduino Uno
1 X 12 Volt Adaptor
1 X Arduino Proto Shield
1 X 4 Lu Röle Seti
1 X Dht 22 Isı Sensörü (0,1 Derece Hassasiyetli)
1 X 20 X 4 LCD Ekran
3 X Kırmızı Led
3 X Led Yuvası Metalik
1 X RTC Zaman Modulu
3 X Push Button Düğme (Renk Sari ve Lacivert)
1 X Nem Nozulu
1 X 5 V Adaptor (Nem Nozulu İçin)
1 X 200 Watt Tüp Isıtıcı Resistans
3 X 2 delikli Kosebent (Resistansi baglamak icin)
1 X Power Supply Girişi Sigortalı
1 X Guc Kablosu
2 X 48 lık kendinden motorlu Viyol
1 X 15 Watt Led Ampul
1 X e27 Duy
1 X 12 CM 220 Volt Fan
1 X Klemens Orta Boy
3 Metre Izole 3 X 1,5 Elektirik Kablosu
3 Metre 8 telli telefon kablosu yada Ethernet kablosuda olur. (Sensorler için)
60 5 X 5 Vida
3 X Tabaka Mavi Izolasyon Kopugu
4 X Tekerlek
2 X Menteşe
1 X Çektirmeli Kilit
+ Sunta

Kullanılan Aletler
- Tornavida
- Maket Bıçağı
- Matkap
- El Frezesi
- Sıcak Silikon Tabancası

Royal Kuluckadan aldim 48'lik. Acık soylemek gerekir ise tasarim guzel ama boyle bir makina yapacak arkadaslar eger cıkım sepetini hazır almayı dusunuyorlarsa bu boyutta cıkım sepeti varmı diye kontrol etmelerinde fayda var. Ben sahsen bulamadım. Ayrıca Arduino ile yada bir timer ile kontrol etmek cok kolay değil. En hazır aldıgım malzeme ondanda cok memnun kalmadım. Yanlıs anlasılmasın benim urun secimim cok dogru olmadı firmada bir sıkıntı yok.

Makina kısmı için bu şekilde bir tasarım dusundum. Çift kat sandiviç tasarım. Malzeme seçimi belki tahta olmasından dolayı mikrobik bir ortam hazırlayabilir ama eğer ilerde verim duserse malzemeyi toptan değiştirebilir yada içine plastik kaplama yapabilirim diye dusunuyorum.

Burda dış katın içine iç kaplama girmiş şekilde gozukuyor. Mukemmel bir sekilde sıkı sıkıya oturdu. İlk hesapladığım kabloları kopugun arasından ilerlettim. Ama ilerki aşamalarda deneyimim olmadıgı icin sonradan cıkan kablolar oldu. Bundan dolayıda içinde bir kablo goruntu kirliği oldu. Önceden kagıt ustunde çizmediğime bundan dolayı biraz pişman oldum.

Burda Ön hariç izolasyon yapılmıs ve kabloların sağ üstten cıkmıs hali gozukuyor.

Burda on kapak takıldıktan ve sağ arka tarafa kontrol paneli yerleştirilmiş halini gorebilirsiniz. Kontrol Paneli kutusunu mumkun oldugunca buyuk almaya calistim. Arduino her ne kadar kucuk olsada cok fazla kablo ve karısıklık olacagı icin ayrıca kutunun icinde iki adaptor duracağı için geniş olması işi çok kolaylaştırdı.

Kontrol Panelinin iç kısmı ve düğmeler. Burda kutunun içine monte edilmiş ilk 12 V luk adaptor gozukuyor. Ayrıca düğmeler gozukuyor. (Çıkım oranları yüksek olması için düğme renkleri özenle seçildi.)

Burda içerde ısıtıcı resistansin, nem nozulunun, fanın ve aydınlatmanın baglandıgı an. Nem nozulu testi yaparken cekmıstım bu fotografı. Suana kadar bu nozul sorunsuz calisti. (Yaklasik 6 gun). Daha kaliteli olanları var. Ben ne olur ne olmaz diye kritik parcalardan iki tane aldım. Yani her hangi bir asamada bozulur ise hemen değiştirebileyim diye.

Burda iç portatif rafların yapılmış hali ve ustune çevirici viyollerin takılmıs halini gorebilirsiniz. Genel olarak bu asamaya kadar hiç sorunsuz geldim. Her ne kadar on tarafta cam yapmak istemiyorsamda genel testleri yapabilmek için devamlı ac kapa yapmaktan sıkıldım. Ve en sonunda on kapıyı keserek bir cam yeri actım.

Buda camlı duruşumuz. Çok daha güzel ve ticari geldi gozume bu şekilde.

Kontrol Paneli kutumuz. 3 Düğme menuleri kontrol etmek için. Ledler soldan sağa Isıtma, Nem ve Çevirme sisteminin çalışma durumu hakkında bilgi veriyor. Aynı zamanda LCD üzerinden de bu bilgilere ulaşılabiliyor. Şuan bu fotoğrafa göre Isıtma ve nem çalışıyor, Çevirme çalışmıyor. (Çevirme devredışı anlamına gelmiyor. Zamanın gelip çalıştığında ışık yanıyor.)

Yaptığım kumanda panelinin iç kısmı. Siyah Adaptor Arduino adaptoru, Sol attaki beyaz eski bir Iphone adaptoru Nem nozulu için kullandım. 4 Lu mavi kart Isı nem ve Cevirmeleri açılıp kapanmasını kontrol eden Relay Kontrolcusu. Soldaki tüm karısık kabloların altındada arduino beyin fonksiyonlarını gerceklestiriyor. Onların ustundeki ustunde yatay pil olan kartta zaman devresi olan RTC karti. Bağlantıları leyimlemekle yada biraz daha kucultmekle ugrasmadim biraz daha basit bir şey yapılabilirdi ama kutunun icinde boyle calismasinin en azindan simdilik bir mahsuru olacağını zannetmiyorum. Heralde en pis gozuken kısım bu. İçime benimde cok sinmedi ama mudahale kolaylıgı acisindan bu sekilde daha rahat ettim. Sonucta bir prototip olduğu için ve geliştirme surecinde devamlı bir şeyleri değiştirdiğim için böyle çok kolay oldu.

Son olarak buda kontrol ekranı.
1. Satir.
D: (Programlı Derece) (Suanki Ölçulen Derece) M: (Maksimum ölçülen derece)
2. Satir
N: (Programlı Nem) (Suanki Olculen NEm)
3. Satir.
G: (Toplam Kulucka Suresi) (Kalan Kulucka Suresi) Cev: (Bir sonraki cevirme saati )
4. Satir
(Saat ) (ALARMLAR Su an gozukmuyor tabiki olmadıgı icin)

Resimlerde gozukmuyor ama birde sonradan nem nozulu su haznesine otomatik doldurma yaptım. Bu sayede kapak acılmadan su otomatik doluyor. Ayrıca yine fotograflarda gozukmeyen havalandırma deliklerim mevcut. 2 X 3 CM çap.
Makina kısıca bu kadar. İnşallah gorsel ve yazılı olarak yeterince detaylı olmustur.

Makinayı bitireli iki gun oldu ve iki gundur boş bir şekilde çalıştırıyorum. Oda sıcaklıgım 22 derece. Makine sadece 5 dakikalıgına 38 dereceye cikti onun disinda hep 37,2 ile 37,8 arasında gidip geldi. Nemi %45 ayarladım ve Nemde %43 ile %46 arasında gidip geliyor. Çok kararlı gozukuyor simdilik. Değişik yerlerine cıvalı termometre koyarak yaptıgım okumalar digital sensör ile Üst raf ve alt raf olarak uyumlu fakat on ve arka 0,5 derecelik bir farklılık var. Bunun sebebi olarak ön ısı izalasyonunu yapmamış olmam oldugunu dusunuyorum. Daha kapaklara lastik contada takmadım. Bunları yaptıgım zamanda bu fark devam ederse resistansın yanına one dogru ufleme yapan bir fan daha koymayı dusunuyorum.

Cevirme yazılımını yaparken istenen açıda dondurme yapıcak bir yazılım yapmıstım ama ne yazık ki viyoller o kadar keskin/hassas zaman motoruna sahip degiller. Onun icin düzensiz bir cevirme yapıyor suan için. Yani bir saga bir sola değilde Sağa yatık, sola yatık, dik düzensiz bir sıralamada cevirme yapıyor. Okuduklarımdan bunun yeterli olacagi inancındayım. Yani onemli olan yumurtanın aynı pozisyonda uzun sure kalmaması gerektiği ve suan bunu sağlıyabiliyorum.

Yumurtaların yeterli havalandırılması konusunda matematiksel bir veriye ulasmaya calistim ama bulamadım. Yani en azından 100 yumurta icin kac mm2 hava girişi ve çıkışı olmalı gibi bir veriye ulalasamadım. Onun icin 2 tane 3 cm çapında bir alttan bir ustten delik açtım. Yeterli olacağını dusunuyorum aynı zamanda on kapak izolasyonunu yapmadığın için ordanda cok az hava geliyor. Tabi bunun yeterli olup olmadığını bilemiyorum. Deneme yanılma yolu öğrenmek istemediğim için hemen yumurta koymak içinde çok acele etmiyorum.

Ote yandan bir tane kuru/ıslak termometre siparişi verdim. Isı kalibrasyonu yaptım ama nem sensorunu baska olcum yapan bir cihaz ile karsılastırma sansim olmadı. Buyuk ihtimalle dogru calisiyor ama yinede bunu kuru/islak bir termometre ile testini yaptıktan sonra yumurta yükleyeceğim.

Evet genel olarak yaptıgım alet bu. Kendimce şimdilik yaptıgım tek hata sunta kullanmıs olmam bunun disinda eger hatalarım var ise gozunuze carpan yada soyle olsaydı daha iyi olur dediğiniz bir sey var ise eleştiri ve firkirlere acıgım.

Teşekkurler
Ibrahim
Ara
Erkan Şensoy 03-18-2016, Saat: 01:56 AM   
Hayırlı olsun arduinoya ben de merak saldım ilgileniyorum ama daha edinmedim kod olayı beni korkutuyo
Ara
İbrahim Selcuk 03-18-2016, Saat: 02:59 AM   
(03-18-2016, Saat: 01:56 AM)Erkan Şensoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hayırlı olsun arduinoya ben de merak saldım ilgileniyorum ama daha edinmedim kod olayı beni korkutuyo

Kod kısmı esasında çok zor değil. İngilizce biliyorsanız (Türkçe kaynakta bol miktarda var) Arduino ve kodlamayı hiç bilmeseniz bile sadece kopyala yapıştır ile çoğu şeyi yapabilirsiniz. Bazı zor kısımlar olabilir ondada forumlardan yardım alabiliyorsunuz.

Eğer ilerde bir gun dusunurseniz yardımcı olurum merak etmeyin

İyi calismalar
Ara
Erkan Şensoy 03-19-2016, Saat: 12:18 AM   
(03-18-2016, Saat: 02:59 AM)İbrahim Selcuk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-18-2016, Saat: 01:56 AM)Erkan Şensoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hayırlı olsun arduinoya ben de merak saldım ilgileniyorum ama daha edinmedim kod olayı beni korkutuyo

Kod kısmı esasında çok zor değil. İngilizce biliyorsanız (Türkçe kaynakta bol miktarda var) Arduino ve kodlamayı hiç bilmeseniz bile sadece kopyala yapıştır ile çoğu şeyi yapabilirsiniz. Bazı zor kısımlar olabilir ondada forumlardan yardım alabiliyorsunuz.

Eğer ilerde bir gun dusunurseniz yardımcı olurum merak etmeyin
İyi calismalar
Teşekkür ederim facebookta arduino geliştirme platformu diye bir grupta birisi full sistem yapmış kodlar sitesinde yazıyor belki ilerde yavaştan bende başlarım site: http://arduinom.org/full-otomatik-kulucka-makinasi-v1/
Ara
Mustafa ALKAN 03-19-2016, Saat: 01:06 AM   
Hayırlı olsun baya el beceriniz varmış maliyet hesabını da bir eklerseniz daha iyi olur ayrıca iç hava sürkülasyonunu sağlayan fan kaçlık nerede tam olarak göremedim hava dolaşımı iyimi
Ne kadar bilirsen bil, anlatabildiklerin, karşındakinin anlayabileceği kadardır.
Mevlana

Ara
A.Ümit GÜNENDİ 03-19-2016, Saat: 01:15 AM   
İbrahim bey,

Arduino ile ilgili, bilmeyen arkadaşlarında anlayabileceği bir kolaylıkta anlatım yapabilirmisiniz. Kuluçka makinesi için gerekli olan malzemeler nedir, nereden alınır, çalışma mantığı nedir, öğrenmesi kolay mı.

Buna benzer bilgileri anlatan geniş bir açıklama yaparsanız, zannedersem forumdaki üyelerimizin epey işine yarayacak bir döküman ortaya çıkmış olacak diye düşünüyorum.
Ara
İbrahim Selcuk 03-20-2016, Saat: 02:12 PM   
Mustafa bey tabiki maliyet hesabini yaparim en kisa surede tesekkurler

Tabikide arduino hakkinda detaylandirmaya calisirim. 3-4 gun sehir disindayim tapatalk calismadi forumda duzgun kategoriler gelmiyor bir turlu ondan dolayi cepten bu verileri yazmam cok zor sali gunu dondukten sonra yazarim. Tesekkurler.
Ara
Halil ŞAHİN 03-21-2016, Saat: 01:03 AM   
Çok güzel bir çalışma olmuş. Bende iki yıldır niyetleniyorum hem 12 V. hem 220 v. uygun malzemeler aldım bir türlü başlayıp bitiremedim.
şimdi birde Arduino çıktı sil baştan tekrar SmileSmile Merakla takip edeceğim .. inşallah emeğinizin karşılığını bolca alırsınız.Hayırlı olsun
Ara
Erkan Şensoy 03-21-2016, Saat: 11:44 AM   
(03-19-2016, Saat: 01:15 AM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İbrahim bey,

Arduino ile ilgili, bilmeyen arkadaşlarında anlayabileceği bir kolaylıkta anlatım yapabilirmisiniz. Kuluçka makinesi için gerekli olan malzemeler nedir, nereden alınır, çalışma mantığı nedir, öğrenmesi kolay mı.

Buna benzer bilgileri anlatan geniş bir açıklama yaparsanız, zannedersem forumdaki üyelerimizin epey işine yarayacak bir döküman ortaya çıkmış olacak diye düşünüyorum.

Maliyet çok farklılık gösterebilir mesela arduino uno r3 orjinali 100 tl klonu(sahtesi çin malı) 20tl malzeme alacak kişilerin aliexpress ten alışveriş yapmasını öneririm çindeki 5 liralık şeyi türkiyede 10 15 liraya satıyorlar
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 03-21-2016, Saat: 12:21 PM   
(03-21-2016, Saat: 11:44 AM)Erkan Şensoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-19-2016, Saat: 01:15 AM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İbrahim bey,

Maliyet çok farklılık gösterebilir mesela arduino uno r3 orjinali 100 tl klonu(sahtesi çin malı) 20tl malzeme alacak kişilerin aliexpress ten alışveriş yapmasını öneririm çindeki 5 liralık şeyi türkiyede 10 15 liraya satıyorlar

Bu ürünün orjinalini üreten firma veya ülke hangisi.
Ara
Erkan Şensoy 03-21-2016, Saat: 01:18 PM   
Arduino italyan malı ve en çok kullanılan modeli uno r3 modeli şu linkte 70 tlymiş orjinal diyor http://www.robotistan.com/orjinal-arduin...i-versiyon
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 03-21-2016, Saat: 01:59 PM   
(03-21-2016, Saat: 01:18 PM)Erkan Şensoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arduino italyan malı ve en çok kullanılan modeli uno r3 modeli şu linkte 70 tlymiş orjinal diyor http://www.robotistan.com/orjinal-arduin...i-versiyon

Evet aynı ürün Ebay' da 4 ila 7 dolar arasında var. Bence almayı düşünenlerin acelesi yoksa Ebay veya Aliexpress'den almaları mantıklı, buradakilerin fiyatı Ebay'dakilere bakarak üçte bir fiyatı, yurtdışı siparişlerde bence 2-3 dolar fazla verip Kargo takip numarası (Tracking Number) talep ettiklerinde ürünleri imza karşılığı teslim edilmek zorunda, yani garanti oluyor. Diğer türlüde ürün geliyor fakat bazen (nadirde olsa) kayboluyor.
Erkan bey, konuyu açan İbrahim beyden Arduino hakkında bilgi paylaşırsa, nedir ne değildir, nerelerde nasıl kullanılabilir şeklinde bir açıklama yaparlarsa, forumda işine yarayan arkadaşların olabileceği, Arduino konusunda hep birlikte bilgilenmiş oluruz diye detaylı bir anlatım istemiştim. Sizinde ürün hakkında detaylı bilginiz varsa paylaşırsanız, fena olmaz. Geniş bir anlatımı da yaptığı zaman İbrahim beyden okuruz.
Ara
Ahmet KUNT 03-21-2016, Saat: 06:02 PM   
Selam. Kolay gelsin.
Ben dün uno r3 ü 2.5 dolara aldım. Ücretsiz kargo hemde. Arduino ögrenme işine girip, yeni bir kulucka kiti yapacağım inş.

Size tavsiyem: Nem icin dht11 veya dht22 kullanabilirsiniz ama kesinlikle ısı için kullanmayın. Hassasiyeti 2 derece.
Dhtlerin ısı bölümünü kullanmayın kesinlikle.
Isı için ds18b20 kullanın cok hassas ve doğru ölçüm verir.
Ayrıca yeni tasarimda 3 tane dht 3 tane 18b20 kullanmayı planlıyorum. Sebebi ise kabinin farklı noktalarinda(viyole yakın noktalar) ısı ve nem farklılıkları olabilir. 3 nem sensörünün aritmetik ortalamasına göre nem dengede tutulmalı. Sizin soğutma diye tabir ettiğiniz sistem yerine. Dışa fazla nemi çeken bir fan olmalı bence. Nemi de bir kabdaki su yapmalı. Kesinlikle nozül değil. Sebebi ise. Kısa sürede fan viyol kabin ve ne kadar aksam varsa kireç ićinde kalırr. Nozüller belli bir frekansta piezo sayesinde su damlalarını zerrecikler hâlinde fırlatır. Bunu yaparken kirec vs ne varsa hepsini püskürtür.
Suyu kaba koyup buharlaşmasını beklerseniz nemi sadece h2o molekuleri yapar. Kireç sadece su kabında olur.
Viyol kontrolünü ise ben saniye ile yapiyorum. Ilķ yumurtalari koyduğumda bir tarafa iyice yatinca baslama yaptiriyorum. 2 saatte bir 12 saniye calis diuorum. Bir uctan bir uca 13 saniyede geliyor.
Yine soracak oldugunuz bisey olursa cvplarim
Ara
Mustafa ALKAN 03-21-2016, Saat: 10:46 PM   
Arkadaşlar bende biraz baktım ama teknik bilgi, İngilizce ve biraz elektronikle uğraşmış olmak gerek değişik parçalar proğramlama beni aşar uğraş olsun diyordum uma bu biraz fazla uğraştırır fiyatta neredeyse aynı gibi geldi bana
Ne kadar bilirsen bil, anlatabildiklerin, karşındakinin anlayabileceği kadardır.
Mevlana

Ara
Erkan Şensoy 03-21-2016, Saat: 11:52 PM   
(03-21-2016, Saat: 01:59 PM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-21-2016, Saat: 01:18 PM)Erkan Şensoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arduino italyan malı ve en çok kullanılan modeli uno r3 modeli şu linkte 70 tlymiş orjinal diyor http://www.robotistan.com/orjinal-arduin...i-versiyon

Evet aynı ürün Ebay' da 4 ila 7 dolar arasında var. Bence almayı düşünenlerin acelesi yoksa Ebay veya Aliexpress'den almaları mantıklı, buradakilerin fiyatı Ebay'dakilere bakarak üçte bir fiyatı, yurtdışı siparişlerde bence 2-3 dolar fazla verip Kargo takip numarası (Tracking Number) talep ettiklerinde ürünleri imza karşılığı teslim edilmek zorunda, yani garanti oluyor. Diğer türlüde ürün geliyor fakat bazen (nadirde olsa) kayboluyor.
Erkan bey, konuyu açan İbrahim beyden Arduino hakkında bilgi paylaşırsa, nedir ne değildir, nerelerde nasıl kullanılabilir şeklinde bir açıklama yaparlarsa, forumda işine yarayan arkadaşların olabileceği, Arduino konusunda hep birlikte bilgilenmiş oluruz diye detaylı bir anlatım istemiştim. Sizinde ürün hakkında detaylı bilginiz varsa paylaşırsanız, fena olmaz. Geniş bir anlatımı da yaptığı zaman İbrahim beyden okuruz.

İbrahim Bey açıklama yapsa çok daha iyi olur ben bilgilendirecek kadar bilgilenemedim

http://arduinom.org/full-otomatik-kulucka-makinasi-v1/ bu sitedeki malzemeleri aliexpress ten alcak olsak yaklaşık 60 tl civarı tutuyor full kontrol termostatlar 180-200 tl arduinoyla çok daha ucuza geliyor kodlar falan sitede var yapcaklar sadece malzemeleri sitedekine göre bağlayıp arduinonun programına kodları kopyalayıp yapıştırcanız kolay yani
Ara
Halil ŞAHİN 03-22-2016, Saat: 01:31 AM   
Kolay demekle olmaz... Bizzat devreyi kurup çalışmasını test ettikten sonra kolay diyebilirsiniz.. Kod u kopyalayıp yapıştıracaksın derken kodun nasıl çalıştığını biliyormusunuz yada herkesin bildiğinimi zannediyorsunuz. Bu bir metinden şiir yada güzel söz kopyalayıp yapıştırmak değilki.. Bunu birisinin detaylı bir şekilde anlatması lazım o zaman meraklılar bende yaparım diyebilsin. ( Bu konuyu izleyip takip edenlerin çoğu belkide iki lambayı paralel bağlamayı, termostat bağlamayı bilmiyor.)
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 03-22-2016, Saat: 01:45 AM   
(03-22-2016, Saat: 01:31 AM)Halil ŞAHİN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kolay demekle olmaz... Bizzat devreyi kurup çalışmasını test ettikten sonra kolay diyebilirsiniz.. Kod u kopyalayıp yapıştıracaksın derken kodun nasıl çalıştığını biliyormusunuz yada herkesin bildiğinimi zannediyorsunuz. Bu bir metinden şiir yada güzel söz kopyalayıp yapıştırmak değilki.. Bunu birisinin detaylı bir şekilde anlatması lazım o zaman meraklılar bende yaparım diyebilsin. ( Bu konuyu izleyip takip edenlerin çoğu belkide iki lambayı paralel bağlamayı, termostat bağlamayı bilmiyor.)

Halil bey, konuyu ilk açan İbrahim bey, kendisinden detaylı bir anlatım yapması ve bu konu hakkında bilgi vermesini rica ettim. Şehir dışında olduğunu döndüğünde bu konuda bilgi paylaşımında bulunacağını yazdı. Forumda bu konuya ilgi epey var, İbrahim beyde konuyu merak edenlere yardımcı olur diye düşünüyorum.
Ara
İbrahim Selcuk 03-22-2016, Saat: 03:02 AM   
Merhabalar,

Öncelikle kusura bakmayın, 3 gun şehir dışında olduğum için bir şey yazamadım.

Maliyet konusunda bilgi vermeden önce önce termostat konusunda sanırım genel olarak kullanılanlar KTM-14 ve EMKO nun ESM 3710 gibi modelleri. Bu modeller sanırım 100 TL civarında ve uzun zamandır piyasada kullanılan güvenilirliği kanıtlanmış modeller. Bunun dışında kullanacağınız dolap, ısıtıcı, nem, çevirme motoru gibi şeyler zaten ikisindede aynı kullanmak zorundasınız. Arduino kullandığınız için nem nozulu almayacaksınız gibi bir durum söz konusu değil.

Ben burda ne yaptığımı veya nasıl yaptığımı anlatırken yaptığım yöntemin "UCUZ" olduğunu yada "DAHA GÜVENİLİR" olduğunu söylemedim. Sizinde yazdıklarımdan böyle bir anlam çıkartmanızı istemem. Yazmamdaki yada anlatmamdaki amaçlardan bir tanesi "Bakın böyle bir alternatifte var" demek, birde bu işte deneyim sahibi olan arkadaşlardan fikir almaktı. Bir başka nedeni ise özellikle gençlerin yaptığı saklama kabından yapılan kuluçka makineleri için belki bir örnek teşkil eder yada alternatif düşünceler ortaya çıkar diye düşündüm. Çünkü o saklama kabı işini kim buldu ise bütün herkes onun peşinden gidiyor alternatif yada daha iyi bir şey geliştirmeye çalışmıyor. 30 tane yapım tarifi var ise nerede ise hepsi aynı ama ne çok düzgün bir tarif var nede adım adım bir açıklama. Yada bunu yapanların içinde bir kişide çıkıp, bunu ben hazır bir "Kendin Yap" seti haline getiriyim, elini yüzüne bir makyaj yapıyım dememiş. Herneyse gelelim konumuza

Neden Arduino ?

Yukarda Ahmet Bey bahsetmiş, Arduino 2,5 dolar diye. Ewet bu tip seçenekler var. 2,5 dolara hem ısıyı hem nemi kontrol etme kapasitesine sahip bir elektronik parça alabilirsiniz. Ustune belki 10 dolar daha verip Isı, nem sansorlerinide alabilirsiniz. Ama kendiniz denemeden, ve çok iyi bir işçilik ve test süreci çıkarmadan bunun 21 gün gece gündüz hiç durmadan hatasız çalışacağını EMKO gibi garanti edemessiniz. Ama yinede bu sünger ile nem ayarı yapmaya çalışmaktan daha iyi bir yoldur. Eğer maddi durumunuz EMKO almaya yetmiyor ise.

Gelelim baska bir hususa, cogunuzda 2-3 Kulucka Gelisim ve belki 1 tane çıkım makinası var. Yani 4 makina 4 tane ESM 3722 (Nem + ISI) kullanmak zorundasınız. 4 X 200 TL = 800 TL ama bütün bu işi sadece bir ARduino ile yapma şansınız var. Bundan dolayı belki bazılarına Arduino mantıklı gelebilir.

Ben şahsen biraz daha maceracı, teknolojik ve otomasyona yönelik olmayı sevdiğim için Arduino kullanmayı seçtim. Emko her ne kadar stabil çalışan bir alet olsada öte yandan Arduino sizin hayallerinize hitap ediyor. Mesela:
-Cep Telefonunuza elektirik kesildiğinde SMS attırabilirsiniz,
-Internet Uzerinden Alarm (Yuksek Isı, Düşük Nem Vs.) durumlarında SMS yada Mail attırabilirsiniz,
-Cep Telefonunuzdan makinanın yanına gitmeden anlık derecesini, nemini görebilirsiniz,
-Detaylı Isı ve Nem raporları alabilirsiniz.
-Birden fazla kuluçka makinasını tek kart ile kontrol edebilirsiniz.
-(eğer biraz daha hayal edersek) Yumurtalara döl kontrolü yaptırtabilir ve boş yumurtaların tespitini sağlayabilirsiniz. (http://www.avianbiotech.com/buddy.htm)

Yani benim arduino seçmemdeki sebeplerden en başında kendi hayal ettiğim şeyleri yapmaya çalışmaktı. Sebep ucuz olması yada daha güvenli çalışması değildi.

Hep güven güven dedim sanki Arduino biraz kötü bir cihazmış gibi bir algı yaratabilir. Burda önemli kavram bunu amatör bir insanın geliştirdiğini ve programladığını unutmamak. Eğer yazılımcı bir hata yaptı ise Arduino'da hata verecek ve çalışmayacaktır. Ama bu gerçekten çok kolay değil.

Biraz yaptığım testlerden bahsedelim isterseniz ve bu konuyu kapıyalım ve maliyet kısmından bahsedelim sonrada.

Öncelikle kullandığım Arduino Uno R3. Yaklaşık 5 Mart'tan beri çalıştırıyorum. Üstünde DHT22 sensörü var. Ahmet Kunt beyin dediği gibi DHT11 sensorunun hassasiyet aralığı az. Ama DHT22 Sensörü +-0,10 hassasiyet ve +-0,5 dogruluk payında. Yani kullanmakta ben bir sakınca görmedim. Ds18b20'de almıştım ama yanyana yaptığım olcumler nerede ise farksız olduğu için onu yedek olarak saklıyorum simdilik.

Dediğim gibi 10 gundur Arduino calisiyor, bu gune kadar bir tutukluk yapmadı, Ote yandan makine ve montaj bitince 3 gun Gelişim simulasyonu yaptım. Sonuç Gerçekten çok iyiyidi. Nerede ise ısıtıcı ve nemde 0,80 Derece uzeri oynama olmadı. ah cok basarili diye yumurta yuklemedim. 3 gun sonunda %65 nem yani çıkış testi yaptım. Aksaklıklar burda basladi. Aldığım nozul, bu boyutlardaki bir ortamı (55X55X70cm) bu havalandırma delikleri ile %70 in ustune cikartamıyor. Nem disari kacmakta cok israrci yani. Onun icin ikinci bir nem cihazı koyucam yada baska bir sey dusunucem.

Ote yandan içerdeki nemi %70 e cikardiğimda on cam oldugu gib su oluyor. On cam icinde Arabaların arka camındaki resistans gibi bir sey yapmayı deniyorum ama çok basarili bir iş ve işçilik çıkmayacak sanırım. Eğer olmaz ise çift cam deniyecem ama kapağım ağaç olduğu için bu seferde araya eğer nem girerse bu sefer camın arasını temizleme şansım olmayacak. Bundan dolayı heralde camcıda orjinal bir çift cam yaptırmam gerekecek.

Ahmet Bey, Çevirme konusunda saniye ile çevirmek bana cok mantıklı gelmedi. Cunku diyelimki 2 saat te bir çeviriyorsunuz, her çevirimde 0,2 sn geç başlama, zorlanma yada takılma yaptı. 5 çevirmede 1 SN hata payınız olur, 35 cevirmede 7 sn hata payınız olur. Buda 72 saatte yarım tur hatalı işlem yapmanıza neden olur. 72 saat sonra viyoller ortadan başlayacak sağa yada sola dönecek ve ortada yine duracaklardır. Yani viyolleriniz bu hata payı ile 72 saatte hat safada olmak uzere 60 saat ile 84 uncu saatler arası nerede ise hiç hareket etmeyeceklerdir. Benim düşüncem bu şekilde yine denemek size kalmış.

Ewet çok uzatmadan Arduino ??

Arduino 2005 yılında italyada 3 ögrenci tarafından geliştirilmiş açık kaynak kodlu ve tasarımlı benim tabirimle kolay elektronik devre yapılabilecek bir geliştirme Ana Karti. Arduino donanımıda açık kaynaklı olduğu için isterseniz gerekli miktochip, entegre ve devreleri alıp evde leyimleyip yapabiliyorsunuz. Projeyi desteklemek istiyorsanız orjinalini yada guvenebilirseniz bir çin KLON u olarak tabir edilen kopyasını alabiliyorsunuz. Ama özellik olarak bir değişikşik yok. Ömür konusunda bir şikayet okumadım şimdiye kadar.

Geliştirme ise şu şekilde, Arduino için geliştirilmiş sensör, motor, sürücü yada modul diyebileceğimiz bir sürü yan urun var. Bunları satın alıp ustune bir iki basit kablo ile eklediğinizde ve yazılımına ne nereye baglı tanıttıgınız zaman o cihazı kullanabiliyorsunuz. Yani bir ekran ise bağladıgınız cihaz yazı yazdırabiliyor, eğer bir GSM soketi ise internete baglanabiliyor, bir Isı sensoru ise ısıyı olcebiliyorsunuz, bir motor ise motora yazılım yolu ile saga don sola don diyebiliyorsunuz. Kısaca Arduino, İLERİ elektronik bilgisi olmadan evde uzaktan kumandalı bir perde yapmanızı sağlayabiliyor. Ama bunun için hiç bir bilginiz yok ise biraz okumanız anlamanız lazım.

Parçalar Ve Arduino için:
http://www.robotistan.com/arduino-setleri-1
http://www.direnc.net/Arduino,LA_1281-2....els=1281-2

adreslere bakılabilir.

Basit anlatımlar icin
http://arduinoturkiye.com/
http://forum.arduinoturkiye.com/

Okumayı Sevenler
http://www.direnc.net/Arduino-Kitap,LA_1...els=1301-2

Bakabilir.

Örnek çok basit bir kodlamada su sekilde
if (derece > 37)
{
digitalWrite(7, HIGH);
}
else
{
digitalWrite(7, LOW);
}

Burda cok basitce Eğer değer derece 37 den buyukse 7 nolu sokete elektirik ver, eger kucukse elektiriği kes seklinde mantıksal bir işlem yapıyor.

Kısaca yazabileceklerim şimdilik bu kadar. Maliyet kısmını inşallah yarın yapacağım. İnşallah yardımcı olmuştur yada aklınıza yeni fikir ve projeler getirmiştir.

Kolay Gelsin.
Ara
Ahmet KUNT 03-22-2016, Saat: 12:50 PM   
Teşekkürler ibrahim bey;
Dht22 yide ayni hassasiyette saniyordum. Birde dhtlerin cin Menşeili olduğunu düsündüğüm için ds daha mantıklı gelmişti.
Tek sensör yerine en az 2 sensör daha iyi sanirim.
Cam için ise sadece bakarken temiz olmasını istiyorsaniz bu miknatisli cam siliciler var. Disardan miknatisi oynatinca icerdeki silicide hareket ediyor. Bu sayede hallolabilir. Smile
Viyol olarak hazir viyol kullanıyorum ben. Saniye bazinda dönme olayınını ondalikli yaparsak dahada iyi olur.yani 12.2 saniye mesela. Bu sekilde bir ayarlama sapmayi azaltir. Bunu neden yapıyorum. Bu siviç işini hic sevmiyorum. Onlar olmadan konumu anlayan bir yapi yazilim olursa sizinki cok daha iyi. Evdeki wifiye bağlayıp uzaktan takip cok iyi olur.
Nozül olayini tekrarliyorum, kullanacaksaniz bile aritmaniz varsa o sudan kullanin.
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 03-22-2016, Saat: 01:06 PM   
Nem nozül'ü kullanıp makineyi kapattığımızda, kullanılmayan nem nozül'ü üzerinde toplanan kireç tortusu yüzünden bazı sorunlar çıkartabiliyor. Kireç nozül'ün çalışmasını engelliyor, bozuk diye atabiliyoruz. Bunun için nozül'ü sirke içerisinde bir süre beklettiğinizde kireçten arınmış, tertemiz şekilde çıkıyor. Faydalı bir not olarak bu bilginin, bir köşede bulunsun istedim.
Ara

Amator Arduino ile Kulucka Makinasi Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Amatörlükden kurtulalım. El yapımı tam otomatik kuluçka. Yıldırım SARI 14 1,389 05-26-2017, Saat: 10:25 AM
Son Yorum: Yıldırım SARI
  Arduino ile Kuluçka Makinası Ali Debre 1 355 05-12-2017, Saat: 08:11 PM
Son Yorum: İbrahim Selcuk
  The Gurk - Tam Otomatik Kuluçka Makinası Eray Yaşyerli 4 746 05-06-2017, Saat: 10:57 PM
Son Yorum: Eray Yaşyerli
Exclamation Deneme aşamasında olan kuluçka makinem EYÜP ÖZKAN 6 1,035 04-24-2017, Saat: 11:47 AM
Son Yorum: EYÜP ÖZKAN
  Saklama Kabından Kuluçka Makinam tarik aksoy 5 1,528 03-24-2017, Saat: 02:16 AM
Son Yorum: A.Ümit GÜNENDİ
  Kuluçka Makinası yaptım Nem artmıyor Berk Demirakı 8 2,732 12-28-2016, Saat: 11:18 PM
Son Yorum: ali altur
  EL YAPIMI KULUÇKA MAKİNEM Furkan POLAT 3 2,105 08-01-2016, Saat: 12:12 PM
Son Yorum: Kamil SAİM
  ahşap kuluçka sandığım özhan dönmez 1 1,271 07-17-2016, Saat: 06:36 PM
Son Yorum: Serkan TASCİ
  İlk kuluçka makinesi Furkan POLAT 8 3,324 06-08-2016, Saat: 02:11 AM
Son Yorum: Furkan POLAT
  hedıyelık kulucka SERKAN KAPLAN 2 1,575 06-03-2016, Saat: 02:26 AM
Son Yorum: SERKAN KAPLAN

Hızlı Menü: