Konu Bilgileri
Konu: ! KULUÇKA MAKİNASI TAVSİYESİ ! Yazar: Cihat özkan
Okunma: 18890 Yorum: 53
Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Serkan TASCİ 04-05-2016, Saat: 06:57 PM   
Hayırlı olsun, bol bol çıkım alırsınız inşallah.
New Hampshire, Bresse, RIR, Silver Pencilled Rock, Specklet-Buff Sussex, Silver-Blu-Splash Laced Wyandotte
0505 627 25 16
Face Sayfamız
Ara
Muhammed KARATEKİN 04-05-2016, Saat: 08:01 PM   
youtube da fındık kuluçka makinası videosu vardı hiç biri çıkmadı diye yumurtaları paylaşmış oluşmuş ama ölmüş yumurtalar hep. inşallah iyidir sizinkide.
Ancɑk yɑrɑdɑn dener kulunu, insɑn insɑnı denerse kɑlp hüküm giyer…
İbrahim Selcuk 04-05-2016, Saat: 09:33 PM   
Selamlar,

Markası ne olursa olsun, Kuluçka Makinaları çok basit makinalar, düşününki plastik saklama kabınin iki ampul icine biraz su koyup bile yapabiliyorsunuz. Onun icin ben hiç bir makinanın ilalebet sorunlu olacağı yada hep verimsiz çıkım alınacağını düşünmüyorum. Hepsinde ilalabet sorunlar vardır önemli olan bu sorunları tespit edip makinayı en iyi hale getirmektir.

Mesela dediğiniz hiç çıkım alınaması illa makinanın kalitesizliğinden kaynaklanacak diye bir şart yok. Yumurtalarda oluşum başlaması ama hiç çıkım alınamaması:

- Kuluçka Gelişim evresinde kapağın çok açılıp kapanması
- Yumurtalara mikrop bulaşması
- Makina Isı ayar hatası
- Çıkım süresinde Nem ayar hatası
- Çıkım esnasında kapak açılması

gibi bir sürü sebepten olabilir.

Öte yandan makinada da tabi aksaklıklar olabilir. Ama bunlar daha öncede dediğim gibi çözülmesi kolay sıkıntılardır. Önemli olan bu sorunu öncelikle düzgün ve doğru tespit etmek sonrasında eğer makina ciddi bir firmanın ise firmanın çözmesini beklemek eğer olmaz ise çözümü kendimiz üretmemizdir.

İlk kez kullanılacak makinalarda dikkat etmemiz gerekenler bence şu şekilde.

- Yükleme öncesi 1-2 gün çalıştırmak
- Isı ve Nem değerlerini ikinci/üçüncü bir ölçüm cihazı ile kontrol etmek gerekirse kalibre etmek
- Mümkün olan en ucuz yumurtaları kullanmak
- Mümkünse ilk kullanımda %50 kapasite ile kullanmak
- Gün içinde 3-4 kere tüm değerleri ve çevirme sistemini kontrol etmek

Kolay Gelsin
Ara
Ali karataş 04-07-2016, Saat: 12:07 AM   
Makinanin ayarkari gibi makinanin bulundugu ortamin ve disardaki havaninda makinaya etkisi var aslında her sey bizim elimizde duzenli kontrolü sürekli yapmak lazim
Sen doğru yolda ol da, varsın seni eğri sansinlar.
Ara
Cihat özkan 04-07-2016, Saat: 12:18 AM   
Nem oranı 54 olunca sinbo makina devreye giriyo en fazla 59 oluyo bu değerler doğrumu ?

Ek Dosyalar Resimler

Ara
Ali karataş 04-07-2016, Saat: 12:39 AM   
Bence 50 girse 55 te dursa daha iyi olur gelisimde 50 55 ideal kabul ediliyor
Ara
İbrahim Selcuk 04-07-2016, Saat: 05:01 AM   
(04-07-2016, Saat: 12:39 AM)Ali karataş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence 50 girse 55 te dursa daha iyi olur gelisimde 50 55 ideal kabul ediliyor

Evet 59 yüksek ali beyin dediği gibi.

Ben olsam buhar makinasının watt ina ve ne sıklıkla kabinin isi ve nem kaybettiğine bakarım. Eğer Buhar Makinasının Watt'i 30-40 watt gibi ise 53 lerde filan açtırırım.

Buhar makinası bir kere calistiktan ve durduktan sonra nem gostergesini kontrol ederim. Makina evet nem 55 olunca kesiyor ama performanslı bir nem aleti ise sonrasında nem 60 a kadar yukseliyor olabilir. Zira o makina oda icin siz bunu yarim metrekup bir kutu icin kullanıyorsunuz. Eger boyle bir durum var ise, yani makina durduktan sonra nem 60 a yukseliyor ise, durdurmayı 50 ye, baslamayı 45 e cekerim. Bu sekilde makina durduktan sonrada biraz iceri nem vereceği icin siz 50 de durum deseniz bile o 55 de duracaktır.

Sizede mantıklı gelirse bir deneyin.
Aman ilk calistirma sık sık takip etmeyi unutmayin.

Kolay Gelsin.
Ara
Servet ÇOBAN 04-07-2016, Saat: 03:29 PM   
Aynı marka termostat aynı marka nemlendirici kullanıyoruz sizinle sistemimiz aynı.Bu kadar nem farkı nemlendiricinin maksimum ayarda çalışmasından kaynaklı olabilir.Bir anda içeriye nem doldurması iyi değildir.Termostatın PİD kontrolde çalışırken ısı tutturmasına da etki eder, nemlendiriciyi mümkün olduğunca minumum ayarda çalıştırın (makinenin nem ayarını sağlayabilecek kadar minumum).
Ara
Ahmet KUNT 04-07-2016, Saat: 05:13 PM   
Trabzon'daki tavukla afyondaki tavuk gurka yatsa büyük bir nem varki vardir. Ayrica cikimda nem artirma olayı kafami karistiriyor. Bence çıkan civcivlerin ıslaklığından oluşan nem artışı o.
Aslen sabit bir değer ayarlayıp sonuna kadar onla devam edilebilir diyorum ben. Biz artirinca birde civcivler cikinca dahada nem çoğalıyor.
Ara
İbrahim Selcuk 04-07-2016, Saat: 07:01 PM   
(04-07-2016, Saat: 05:13 PM)Ahmet KUNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Trabzon'daki tavukla afyondaki tavuk gurka yatsa büyük bir nem varki vardir. Ayrica cikimda nem artirma olayı kafami karistiriyor. Bence çıkan civcivlerin ıslaklığından oluşan nem artışı o.
Aslen sabit bir değer ayarlayıp sonuna kadar onla devam edilebilir diyorum ben. Biz artirinca birde civcivler cikinca dahada nem çoğalıyor.

Benimde yazılan tavsiye edilen bazı seyleri mantıgım almıyor ama uyguluyorum. Sonucta eger basarili oluyor ise dogrudur. Okuduklarımdan bir iki not dusiyim belki kafanızı karıstıran yerler biraz netleşir.

Tavuklar genelde ilkbahar ile bölgeye gore yazın ortasına kadar gurk olurlar. Bunun sebebi bulundukları iklim kosullarında yumurta icin gerekli isi ve nem degerlerini en kolay saglayabilecekleri zaman olmasıdır. Gurk tavuk yumurtulardaki nem oranını saglamak icin yumurta ile temas eden tuylerini yolar ve yumurtanın cıplak deri ile temasını arttırır bu sekilde nemi yukseltir. Isıyi ise bildigim kadari ile nefes alis verisi ile dengeler. Burdan sunu soyliyebilirim sanırım rutubeti dusuk bir yerdeki gurk tavuk kendini daha fazla yolacak, yüksek rutubetli yerdeki gurk tavuk kendini daha az yolacaktır.

Kulucka makinasında ise, nem cikim esnasında yuksek olması gerekmektedirki yumurta kabugu yumusak olsun ve civciv kabuga yapısıp sıkısmasın.

Dediğiniz gibi çıkan civcivlerin ıslaklıgından dolayı belli bir nem artısı olacaktır ama o civciv kurudugunda nem tekrar azalmaya baslayacaktır. Sizin dediginizin olabilmesi icin devamlı cikim olması lazımdır ki ortam nemini devamlı yukseltsin. Ote yandan ilk cıkım icin gerekli yuksek nemi siz vermediginiz surece cikim olmayacagı icin bu dongunun baslaması cok zordur. Burda tum civcivlerin aynı anda cikmadıgını ve cikimin bazen 8-10 saat bir yumurta icin surdugunu unutmamak lazım. Bundan dolayıda cıkım esnasında buyuk ihtimalle asiri bir nem yukselmesi olmayacaktır.

Kolay Gelsin.
Ara
Servet ÇOBAN 04-07-2016, Saat: 09:44 PM   
Allah kimseyi Çimuka nın eline düşürmesin onlara hırsımdan kendi makinemi kendim yaptım.Kimse çimukaya mecbur değil bir sürü seçenek var.
Ara
Cihat özkan 04-25-2016, Saat: 01:55 AM   
arkadaşlar elektriklerin gidip gelmesinden dolayı makinada şöyle bir sıkıntı yaşadım kuluçka makinası dükkanda duruyo evimin altında tesadüf oldu bakmaya girdim ekranda nem oranı % 99 olmuş neyse makina sürekli buhar basıyo takılmış herhalde telefon acıp aradım tarif ettiler termostat takılı kalmış üst kapağı söküp emko yazan cihazın üstüne bir kaç defa tıkla dediler sonra buhar makinası normale döndü sonrasında aynı hatayı yapmasın diye hemen ertesi gün kargo ile parça gönderdiler bende tarif ettikleri gibi taktım şimdi normal ama nemden dolayı cıkımlarda sıkıntı yaşarmıyım bilmiyorum buhar makinasındaki suyun yarısını boşaltmış... bu arada az önce baktım bir kaç yumurta catlamış bakalım nasıl bi cıkım olacak

Ek Dosyalar Resimler

Ara
A.Ümit GÜNENDİ 04-25-2016, Saat: 12:02 PM   
(04-25-2016, Saat: 01:55 AM)Cihat özkan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: arkadaşlar elektriklerin gidip gelmesinden dolayı makinada şöyle bir sıkıntı yaşadım kuluçka makinası dükkanda duruyo evimin altında tesadüf oldu bakmaya girdim ekranda nem oranı % 99 olmuş neyse makina sürekli buhar basıyo takılmış herhalde telefon acıp aradım tarif ettiler termostat takılı kalmış üst kapağı söküp emko yazan cihazın üstüne bir kaç defa tıkla dediler sonra buhar makinası normale döndü sonrasında aynı hatayı yapmasın diye hemen ertesi gün kargo ile parça gönderdiler bende tarif ettikleri gibi taktım şimdi normal ama nemden dolayı cıkımlarda sıkıntı yaşarmıyım bilmiyorum buhar makinasındaki suyun yarısını boşaltmış... bu arada az önce baktım bir kaç yumurta catlamış bakalım nasıl bi cıkım olacak

Cihat bey, aynı takılma olayına bizzat bende maruz kaldım, makinedeki bütün yumurtalar telef olmuştu, nozül'ün bulunduğu su kabı, şamandıra sayesinde depodan sürekli su alıyordu. Her ne oldu ise nozül akşamdan sabaha kadar çalışmış, nem cihazı Eror hatası veriyordu. Biraz düşününce çıkış rölesinin yapıştığı, takıldığı kannati oluştu bende ve harici röle kullanmaya başladım.
Sizin bu olayınızda şaşırdığım nokta şu, Emko madem böyle bir sorunu biliyor (röle yapışması gibi) neden çıkıştaki röle akım değerini yüksek tutmuyor. bunu anlamış değilim. Demek ki röle yapışması konusunda Emko'nun bilgisi var ki, size harici yüksek amperli röle yollamışlar, birde cihazın üzerine vurmanızı tavsiye etmişler klasik Türk tamir sistemi Smile
Ara
A.Altan SEZEN 04-25-2016, Saat: 12:10 PM   
(04-25-2016, Saat: 12:02 PM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...
Sizin bu olayınızda şaşırdığım nokta şu, Emko madem böyle bir sorunu biliyor (röle yapışması gibi) neden çıkıştaki röle akım değerini yüksek tutmuyor. bunu anlamış değilim. Demek ki röle yapışması konusunda Emko'nun bilgisi var ki, size harici yüksek amperli röle yollamışlar, birde cihazın üzerine vurmanızı tavsiye etmişler klasik Türk tamir sistemi Smile

Tek kelimeyle başarı hikayesi(!) Aklımdan o kadar çok şey geçiyor ki anlatamam.. O yüzden ulusal markalara güven oluşmuyor. Hemen "rekabet ortamı, maliyetler" mazereti arkasına saklanıyorlar.
Ara
Ali karataş 04-25-2016, Saat: 12:11 PM   
Gecmis olsun nalesef ayni sikintiyi bende yasadim size parcayi findik kulucka mi yoksa emko mu gonderdi siz kimi aramistiniz.mumkunse o parcanin ve kontrol kutusunun daha detayli foto atabilirmisiniz kendi makinasini yapan hobicilere yol gösterici olur.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bende 3722 almayi düşünüyorum yalniz nerden guvenilir alabilirim onu arastiriyorum.

Bildiginiz daha kaliteli firma ve cihazi varsa bi yardimci olun lütfen

Ara
A.Ümit GÜNENDİ 04-25-2016, Saat: 12:22 PM   
(04-25-2016, Saat: 12:11 PM)Ali karataş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gecmis olsun nalesef ayni sikintiyi bende yasadim size parcayi findik kulucka mi yoksa emko mu gonderdi siz kimi aramistiniz.mumkunse o parcanin ve kontrol kutusunun daha detayli foto atabilirmisiniz kendi makinasini yapan hobicilere yol gösterici olur.

Bende 3722 almayi düşünüyorum yalniz nerden guvenilir alabilirim onu arastiriyorum.

Bildiginiz daha kaliteli firma ve cihazi varsa bi yardimci olun lütfen

Benim Tek tavsiyem şu olur. Hangi markayı kullanırsanız kullanın, kafanızın rahat olmasını istiyorsanız çıkışa röle ekleyip o şekilde kullanın, sonuçta size 20 -30 tl ek masraf ekler ama, bu şekildeki röle yapışması konusundaki sorunları önceden çözmüş olursunuz.
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 04-25-2016, Saat: 12:29 PM   
(04-25-2016, Saat: 12:10 PM)A.Altan SEZEN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(04-25-2016, Saat: 12:02 PM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...

Tek kelimeyle başarı hikayesi(!) Aklımdan o kadar çok şey geçiyor ki anlatamam.. O yüzden ulusal markalara güven oluşmuyor. Hemen "rekabet ortamı, maliyetler" mazereti arkasına saklanıyorlar.

Cidden Emko'nun bu olayına çok şaşırdım, maliyetten ziyade birazda kalite ile öne çıkmaya çalışsalar, insanlarda cihazlardan kaynaklı sorunlarla boğuşmak zorunda kalmazlar.
Aslında yapılması gereken, bu cihazları kullanan bizlerin de imalatçı firmayı bu sorunlarla ilgili sürekli arayıp, kafalarını şişirmemiz gerekiyor. Yoksa onlar bu sorunlardan bi haber imalata devam edip dururlar.
Ara
Cihat özkan 04-25-2016, Saat: 02:58 PM   
Bana gönderdikleri cihaz bu bağlantı şekli bu şekilde yapılmış..

Ek Dosyalar Resimler

Ara
Servet ÇOBAN 04-25-2016, Saat: 09:20 PM   
Emkonun 2 çeşit alarmı var, dahili olan ses ile uyarı veriyor bu alarm (sesli uyarı) için birçok seçenek var örnek: düşük ısı düşük nem yüksek ısı yüksek nem sensör kopması gibi, birde çıkış kontağı var bu çıkış kontağından 220V çıkış veriyor, bu çıkış kontağı için de bu seçenekleri ayrı ayrı seçerek açabiliyorsunuz.Bence çıkış kontağını içeren alarm sistemi için makinaya bir fan takılabilir, röle takılma yaptığı zaman en azından fazla olan sıcaklığı ve ya nemi dışarıya atması için. Sesli alarmı her zaman duyamayabiliriz.
Ara
Ali karataş 04-25-2016, Saat: 10:34 PM   
Bende bugun sipariş verdim 3722 yi ssr cikisli 25a ssr rolesi 10a de finder role takildigom yerlerde yardiminizi istiyorum inşallah

Ara

! KULUÇKA MAKİNASI TAVSİYESİ ! Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İdeal Kuluçka Değerleri A.Ümit GÜNENDİ 7 2,970 09-02-2017, Saat: 07:26 PM
Son Yorum: Nihat ÇAMLIBEL
Question Kuluçka makinası sorunları Ali Debre 3 534 06-16-2017, Saat: 03:55 AM
Son Yorum: Ekrem Lokman
  Eski Akvaryumdan kuluçka makinası yapımı. Yıldırım SARI 2 895 04-28-2017, Saat: 09:38 PM
Son Yorum: Yıldırım SARI
Question Kuluçka makinası için kabin Ali Debre 5 1,566 04-18-2017, Saat: 11:00 PM
Son Yorum: Ali Debre
  Sıfırdan kuluçka makinası nasıl yapılır ? Barış Can Taşdibek 1 1,358 06-15-2016, Saat: 04:54 PM
Son Yorum: Murat ÖZTÜRK
  Sinbo buhar makinası Cihat özkan 6 2,731 05-20-2016, Saat: 01:35 AM
Son Yorum: Cihat özkan
  Çok ilginç bir Kuluçka Yöntemi, A.Ümit GÜNENDİ 3 2,008 05-16-2016, Saat: 11:58 AM
Son Yorum: burak demirkapak
Rainbow kuluçka takibi için excel programı soner adalı 5 2,365 05-03-2016, Saat: 04:58 PM
Son Yorum: Ahmet KUNT
  İos & Android İçin Kuluçka Takip Programı Kamil SAİM 14 5,828 04-13-2016, Saat: 09:11 AM
Son Yorum: altan tuncer
  Yüksek Kuluçka Sıcaklığı ve Sonuçları Hasan ÇETİNEL 3 2,348 06-30-2015, Saat: 10:03 AM
Son Yorum: Uğur DEMİR

Hızlı Menü: