Kulucka Club

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ÇEVİRME İÇİN ZAMAN RÖLESİ PROJEM
Selam arkadaşlar;
zaman rölesine ucuz yollu bir çözüm getirmek için yazılım hakkında kıt bilgimle ve değerli dostalarımın yardımınıda alarak bir zaman rölesi yaptım. şuan deneyemedim fakat kesinlikle çalışacaktır. devreyi simülasyonda denediğimde güzel çalışıyor.
devre şunu yapacak:
devreye elektrik verilince 12 saniye röle açık kalıp motoru çevirecek, bu esnada yeşil bir led yanıp sönecek sürekli. 12 saniye sonunda röle kapanıp motorda duracak. ve 3 saat boyunca kıpırdama olmayacak.bu süre zarfında kırmızı bir led yanıp sönecek sürekli.
3 saat geçince yine baştan başlar gibi 12 sn çalış 3 saat dur diyerek bu döngü devam edecek..
ben bu sistemi hazır viyol alanlar için yaptım ve diğer sistemlere de uydurulabilir.
12 saniyenin sebebi benim viyoldeki motor, viyolü bir uctan diğer uca 12 saniyede götürüyor. bu değeri farklı viyollerdeki motorlara göre yazılımda kolayca halledebiliriz. mesela sizin motor 15 saniyede götürüyorsa ona göre ayar veririz yazılıma.
kullandığım işlemci ve malzemeler çok ucuz. pcb baskısını denemeden sonra vereyim diyorum. ayrıca ihtiyacı olan arkadaşlar motorlarının viyolü bir uctan diğer uca getirme süresini kronometre ile ölçüm bana bildirirlerse ona göre yazılımı da ekleriz.
işte yerleşim şeması:
7kq2NN.jpg
Ara
ahmet hocam bundan 5 ay kadar önce ali hocam bize higrostat tasarlamıştı. ben halen kullanıyorum. 4 roleli nem in nem out sıcaklık in ve zaman rolesi olarak..

bir makinada istenilen tüm özellikleri karşılayan bir sistem yani.. ve gayet güzel çalışıyordu Wink dediğiniz olayı termostata ekleyerek yaparsanız daha güzel olur diye düşünüyorum sadece zaman rolesi olarak değilde..
(05-18-2015, Saat: 04:59 PM)Kamil SAİM Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ahmet hocam bundan 5 ay kadar önce ali hocam bize higrostat tasarlamıştı. ben halen kullanıyorum. 4 roleli nem in nem out sıcaklık in ve zaman rolesi olarak..

bir makinada istenilen tüm özellikleri karşılayan bir sistem yani.. ve gayet güzel çalışıyordu Wink dediğiniz olayı termostata ekleyerek yaparsanız daha güzel olur diye düşünüyorum sadece zaman rolesi olarak değilde..
Kamil bey , o projenin linki var mi acaba.
Ayrıca termostati olanlar için düsünmüştüm ben. Nemi su kabının genişliği ile ayarlayan ve cevirmeyi elle yapanlar icin basit birsey bu. 10 lira tutmaz bile. Swic kullanmayada gerek kalmaz.
Ara
(05-18-2015, Saat: 04:31 PM)Ahmet KUNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selam arkadaşlar;
zaman rölesine ucuz yollu bir çözüm getirmek için yazılım hakkında kıt bilgimle ve değerli dostalarımın yardımınıda alarak bir zaman rölesi yaptım. şuan deneyemedim fakat kesinlikle çalışacaktır. devreyi simülasyonda denediğimde güzel çalışıyor.
devre şunu yapacak:
devreye elektrik verilince 12 saniye röle açık kalıp motoru çevirecek, bu esnada yeşil bir led yanıp sönecek sürekli. 12 saniye sonunda röle kapanıp motorda duracak. ve 3 saat boyunca kıpırdama olmayacak.bu süre zarfında kırmızı bir led yanıp sönecek sürekli.
3 saat geçince yine baştan başlar gibi 12 sn çalış 3 saat dur diyerek bu döngü devam edecek..
ben bu sistemi hazır viyol alanlar için yaptım ve diğer sistemlere de uydurulabilir.
12 saniyenin sebebi benim viyoldeki motor, viyolü bir uctan diğer uca 12 saniyede götürüyor. bu değeri farklı viyollerdeki motorlara göre yazılımda kolayca halledebiliriz. mesela sizin motor 15 saniyede götürüyorsa ona göre ayar veririz yazılıma.
kullandığım işlemci ve malzemeler çok ucuz. pcb baskısını denemeden sonra vereyim diyorum. ayrıca ihtiyacı olan arkadaşlar motorlarının viyolü bir uctan diğer uca getirme süresini kronometre ile ölçüm bana bildirirlerse ona göre yazılımı da ekleriz.
işte yerleşim şeması:

Yapılmadan değerlendirmek sağlıklı olmaz,ürünün boyutları önemli işlevselliği önemli size bilgi verilerek ayarlanacak cevirme süresi ve çevirme aralığı ürün üzerinde manuel olarak yapılabilmeli olmazsa sadece bir çeşit makinede kullanılabilen bir role olurki buda sıkıntı olur.
ürün üzerine aç/kapa tuşu konulabilir. Daha çok şey var ama öncelikle bunların olması lazım,
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

https://www.facebook.com/hobikulucka28
https://www.facebook.com/groups/1427647234190151/

El emeğiyle Hükmetmeyen, Elin emeğine Mahkum olur...(M.A)
(05-18-2015, Saat: 05:31 PM)Metin AYDIN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(05-18-2015, Saat: 04:31 PM)Ahmet KUNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selam arkadaşlar;
devre şunu yapacak:
işte yerleşim şeması:

Yapılmadan değerlendirmek sağlıklı olmaz,ürünün boyutları önemli işlevselliği önemli size bilgi verilerek ayarlanacak cevirme süresi ve çevirme aralığı ürün üzerinde manuel olarak yapılabilmeli olmazsa sadece bir çeşit makinede kullanılabilen bir role olurki buda sıkıntı olur.
ürün üzerine aç/kapa tuşu konulabilir. Daha çok şey var ama öncelikle bunların olması lazım,
en ucuZ hali ile yaptım ben metin bey. Ac kapa düğmesini motora giden kabloya konulabilir.
Deneme sonucunu bildiririm.
Yapmak isteyen yapar. Ona göre hex yazar eklerim. Pic yüklemeyi bilenler yapar. Lazım olan elbet vardır.
En basit hali ile yeter bu devre
Ara
Alıntı:en ucuZ hali ile yaptım ben metin bey. Ac kapa düğmesini motora giden kabloya konulabilir.
Deneme sonucunu bildiririm.
Yapmak isteyen yapar. Ona göre hex yazar eklerim. Pic yüklemeyi bilenler yapar. Lazım olan elbet vardır.
En basit hali ile yeter bu devre

Tamam Ahmet bey mesele anlaşıldı bir yap bakalım sonucu ne çıkacak..
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

Devreyi yaptım Smile
dce7d60f0986abec7d7927e146d10004.jpg
Ara
(05-21-2015, Saat: 01:57 AM)Ahmet KUNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Devreyi yaptım Smile
Ahmet bey Son durum nedir çalışma mantığı ile ilgili herhangi bir problem gözlemlediniz mi ?..
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

(05-21-2015, Saat: 09:37 AM)Metin AYDIN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(05-21-2015, Saat: 01:57 AM)Ahmet KUNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Devreyi yaptım Smile
Ahmet bey Son durum nedir çalışma mantığı ile ilgili herhangi bir problem gözlemlediniz mi ?..
Şuan gayet iyi Metin bey. Bir kac gün denemeden geçireceğim.
Ara
Arkadaşlar zaman rölemin süresini 1 saatte 1 yaptım, daha homojen olması açısından. dönme süresini ise 11 saniye gibi değide 33 saniye gibi yaptım. bu sayede diğer yöne gidecek gelecek ve ilk konumdan zıt yöne varıp duracak. bu sayede güzel bir çevirme de olmuş olur. yeni yaptığım makinamda kullanıyorum gayet güzel. yumurtalar ilk yüklendiğinde ve start verildiğindeveya elektrk gidip geldikten sonra çalıştığı anda 1 kez dediğim hareketi yapıp 1 saat beklemeye alaccak kendini. ilk 45 derecelik açıyı aleti çalıştırınca tam istenilen açı konumuna viyol geldiğinde motorun fişi prizden çekilecek, ve motor rölesinden tık sesi geldiğinde geri takılacak. bu sayede artık 45 derecelik açılarla hareket yapılmış olacak. yani 1 saat sonra çalıştığında 33 saniye sonunda diğer yönde 45 derece yatmış olacak. bu 45 derecelik açı bazen bozulur yani motor sorlanması tam saniye veya konum olmamaması vs yüzünde. bunlara çözüm olsun diye 1 saatte bir 3 hareket yapacağı için bu sıkıntılar ortadan kalkmış oluyor. bu röleyi otomatik viyoller için yaptım ve 2.5/3 rpm motor olanlar için kulanıyorum. farklı saniyede isteyen olursa ona göre hex kodu hazırlarım.
videosu: https://www.facebook.com/ahmet.kunt.003/...780227080/
yapmak için proje dosyaları : https://yadi.sk/d/HxuWTN0MqrhUo
Ara
Clubden bir arkadas full kontrollü bir cihaz yapsada kaliteli alıp kullansak
Kafamda güzel bir proje var, bu sene onu yapacağız bir dostumla inş. Ceple falan kontrol vs. Coklu sensör vs.
Ara
Eğer ısı ve nem kontrolü ile ilgili yaparsan çok daha kullanışlı olur diye düşünüyorum, hatta aşırı ısı, aşırı nem ikazı ile düşük ısı ve düşük nem uyarısı olursa tam olur bence
Ara
Yeni projede full artı full olacak zaten. Ikazda ekleriz.
En önemlisi uzaktan kontrol vs.
Ara
(04-09-2016, Saat: 11:59 PM)Ahmet KUNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yeni projede full artı full olacak zaten. Ikazda ekleriz.
En önemlisi uzaktan kontrol vs.

O zaman bir ekleme daha yapayım, aşırı nem ve aşırı ısı durumunda ikaz eklediğiniz gibi, bir kontağı kumanda etsin, yani aşırı nem ikazında kontak açılıp, bir fan devreye girip içerideki fazla nemi dışarı atsın.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çevirme sistemi arızası Fethi Oğuz 4 673 05-16-2016, Saat: 10:30 PM
Son Yorum: Ali karataş
  Cevirme sorunu burak demirkapak 7 1,512 03-30-2016, Saat: 11:40 AM
Son Yorum: ugur torun
  Cevirme tablası zaman ayarı burak demirkapak 2 564 02-09-2016, Saat: 08:30 PM
Son Yorum: burak demirkapak
  çevirme sistem animasyonu Ramazan YAMAN 6 1,465 03-26-2015, Saat: 07:11 PM
Son Yorum: Ramazan YAMAN
Question ÇEVİRME SİSTEMİNDE PROBLEM.TECRÜBELİ ARKADAŞLARDAN LÜTFEN YARDIM!!! Mehmet KURU 4 1,855 03-09-2015, Saat: 04:30 PM
Son Yorum: Mehmet KURU
  AB58 için otomatik çevirme sistemi Ramazan YAMAN 11 3,615 01-11-2015, Saat: 12:07 PM
Son Yorum: bayezid kayar
  Kuluçka Çevirme Motoru A.Ümit GÜNENDİ 3 1,215 01-05-2015, Saat: 11:57 AM
Son Yorum: Metin AYDIN
  çevirme açısı ve süresi Soner YAYLA 8 2,387 05-26-2014, Saat: 09:18 PM
Son Yorum: Mesut TAHA
  yeni çevirme sistemi Ramazan YAMAN 16 3,938 03-22-2014, Saat: 01:16 PM
Son Yorum: Süleyman SAKALLI
  çevirme Salih ÖZKAN 4 1,908 02-28-2014, Saat: 10:50 AM
Son Yorum: Soner YAYLA

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi