Konu Bilgileri
Konu: Plastik El Yapımı Bıldırcın Kafesi Yazar: hakan bayraktar
Okunma: 25122 Yorum: 32
Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

hakan bayraktar 04-18-2015, Saat: 01:54 PM   
Arkadaşlar,

Hobi amaçlı birkaç yıldır bıldırcın yetiştiriyorum.
En büyük sorunların başında üretmek değil, barındırmak geliyor. Hep akıllarda ki soru kafeslerin eni boyu nedir, nasıl yaparım, hangi malzemeyi kullanırım vs.

Bazen kullanmak istediğimiz malzemeler hep gözümüzün önündedir ama göremeyiz.

Buna örnek vermek için kendi yaptığım yetiştirme kafeslerini sizler ile paylaşacağım.

Bu kafesleri yapmak için İngiltere de Range, B&@ isimli mağazalar da TÜRKİYE de Koçtaş veya Bauhouse de bulabileceğiniz aşağıda ki resim deki plastik sepetleri kullabilirsiniz..

Bu sepetlerde 3 (üç) adet kullanırsanız yapacağınız kafes sisteminde 40-45 bıldırcın barındırabilir siniz..

Sepetlerin boyutları ise şu şekilde...

Boy:47 X Yükseklik :24 X En:34

Hazır Cimuka kafes sistemlerinde ise bu ölçüler;
Boy:45 X Yükseklik:22 X En:31,5 dir.

Bu sepetleri plastik kablo bağları ile birbirine bağlamak mümkün.

Oltomatik sulama sistemi yerleştirilmiş halini aşağıda görebilirsiniz.

Sepet ön kapı yerlerinin kesilmiş hali ve sulama sisteminin içeriden görüntüsü aşağıdadır...

Kafes sisteminin son şekli ve bitmiş hali aşağıdadır. Zemin teli 2X2 cm galvaniz teldir. Yemlik olarak orta boy yağmur oluğu kullandım. Kasa dışında PVC borular ile ayak tasarladım, oldukça sağlam ve taşıyıcı oldu. İstediğiniz kadar katı yapıp üstüne ilave edebilirsiniz..

Ayrıca aynı plastik sepetler ile termostatlı civciv büyütme ünitesi yaptım. Oda oldukça basit. Zemin teli 1X1 cm ebatlarında

Toplam maliyet ne kadar derseniz, hazırının 3 te 1 fiyatına geldiğine eminim...
Ara
Serhat BEYAZ 04-19-2015, Saat: 11:11 AM   
Hakan hocam gerçekten çok güzel olmuş elinize sağlık..
hakan bayraktar 04-19-2015, Saat: 07:48 PM   
Bana göre hobicilik hazır olanı alıp kullanmak değil, elde ki imkanları hobiye uygun kullanarak ihtiyaca cevap vermekle mümkündür.

Bunun yeni adına Gezegen Mühendisliği deniliyor.

Bazen başkalarının çöplüğü hobicilerin hazinesi olabilir. Smile
Ara
Kamil SAİM 04-20-2015, Saat: 11:06 AM   
harika olmuş konuyu tek başına bi yere aldım. Wink
Ferhat ÖZARSLAN 04-20-2015, Saat: 12:37 PM   
Hazır sistemlerden farksız olmuş elinize sağlık
Ara
hakan bayraktar 04-20-2015, Saat: 01:21 PM   
Arkadaşlar, bu tip sistemler geliştirmeye oldukça açık..

Plastik kablo bağları kullanarak yapıldığı için tekrar sökmek ve yeniden inşa etmek son derece kolay...

Plastik olması sebebi ile yaralanmalar en aza iniyor.

Tek dikkat edilmesi gereken plastik kablo bağlarının uçlarının bıldırcınların ulaşamayacağı yerlerde bitmesi...

Alttaki resimde ki duruma dikkat edin...

Plastik ile çalışmak kolay ve temiz. Bağlantı yerlerini delmek için 40wattlık kalem tipi havya işinizi görür.

Resimdeki havya bir örnektir ancak uç kısmı resimdeki gibi olursa açtığınız delikler son derece temiz olur. Örnek aşağıdaki resimde dir.

Ara
Mustafa SARPKAYA 04-20-2015, Saat: 02:39 PM   
Tertemiz bir işçilik olmuş. Uzun zamandır plastikten bir kafes yapmayı planlıyordum fakat kullanacağım malzemeyi bir türlü bulamıyurdum

bu malzemeden düşündüm ama boyutları pek ideal gelmedi ve heryeri delikli...

sizin kullandığınız malzeme bu iş için biçilmiş kaftanmış. Ama buruda bizim için en önemlisi maliyet tam olarak ne kadar oldu. Yani en son haliyle ne kadar oldu.

----------------------------------------------
şimdi kısa bir araştırmayla bazı bilgiler edindim....
Bahose sitesinde var bu sepet; http://online.bauhaus.com.tr/Catalog/Pro...ndex/11718
Buna göre hesaplarsak ve ben civciv büyütme kabini yapmak istiyorum...
Tr Fiyatı 21,75 ; kargo ücret bilgisi göremedim...
tek kata sizin gibi 3 sepet yapsak 21,75x3= 65,25 yapar sepetler.

lambalar duylar kullanılacak kablo vs, nipel sulama sistemi full, termostat, plastik kelepçeler, alt tel, gübre tavası gibi aksesuarlara toplamda 80 tl civarı para gidiyor. Kabaca 15-20 tl de ayaklar ve yemliğe gitse TOPLAM MALİYET ; 65+80+20=165 TL yapar ki bu ürünün çimuka fiyatı 380 tl, bu halde fiyat gayet uygun oluyor. Tabi işçilik olayını saymazsak...
İsmail MENGİR 04-20-2015, Saat: 03:01 PM   
Ellerinize sağlık ,gerçekten çok güzel olmuş.Biz de vakit bulabilirsek yapabiliriz inşaallah.Kullanılan malzemelerin tamamını ve fiyatlarını yazmanız mümkünmü acaba?
Rhode Island White, Light Sussex, Splash Blue Laced Wyandotte, Silver Laced Wyandotte, Australorp
Tel:0551 104 74 39

Ara
hakan bayraktar 04-20-2015, Saat: 03:14 PM   
benim kullandığım sepetler aşağıdaki linkte mevcut.

Plastik katlanır Sepet

Ancak İstanbul Eminönü yada Karaköy de bu sepetlerin yarı fiyata alınabileceğini sanıyorum...

Benim yaptığım Civciv Büyütme ünitesinde tek bir termostat var. Bu termostat orta sepet grubunundaki sıcaklığı ölçüyor.

Sepetlerin dış çevresine Kalın Renkli Sera Naylonu kullandım.

Lambaları sabitlemek için 40 mm lik pvc boruyu delik açıp duyları buraya sabitledim. 40 mm lik PVC nin sepetlere giriş yeri aşağıdaki resimde görülebilir.

Gübre tavaları için alternatif çözümü ben petshoplar da köpek kafesleri için kullanılan yedek plastik tepsi ile çözdüm.

Köpek kafesi alt yedek plastik tepsi
Ara
Metin AYDIN 04-20-2015, Saat: 03:25 PM   
Konuıyu takip ediyorum başarılı çalışma olunca ALKIŞLAMAK gerekiyor,bizde bu fikirden yola çıkarak bir deneme yapmamız sağlıklı olur ..
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

https://www.facebook.com/hobikulucka28
https://www.facebook.com/groups/1427647234190151/

El emeğiyle Hükmetmeyen, Elin emeğine Mahkum olur...(M.A)
hakan bayraktar 04-20-2015, Saat: 04:10 PM   
Plastik sepetle civciv büyütme sisteminde en büyük endişe lamba ile ısıtma da yaşanacak sıcaklık olabilir.

ben bunu çözmek için ısıya biraz dayanıklı bir pvc den siperlik kesip bunu alüminyum folya ile sardım ve resimdeki gibi lambanın üstüne gelecek şekilde sabitledim.

Bu ısıyı %85 oranında durdurdu. %15 lik sıcaklı sepete zarar vermiyor...

Mevcut sistemime yeni bir kat daha ekledim.. Otomatik sulama sistemi henüz bağlanmadı çünkü şuan gerek yok Smile

Baby bıldırcınlarım 2 haftalık oldular bugün..

Civciv Büyütme Sistemi tabanı telli olduğundan ilk haftalar ısıtma sorununa karşı gazete kağıdı kullandım ama sonra kafes etrafına etek yerleştirdim ve bu alttan gelen soğuk esintiyi kestiği için kafes içinde sıcaklığı sabit tutabildim.

Ara
Fatih BAYRAMOĞLU 04-20-2015, Saat: 09:32 PM   
Olay budur helal olsun çok güzel .

0541 206 11 70
https://www.facebook.com/turab.bayramoglu
AUSTRALORP-LIGHT SUSSEX -SPLASH BLUE LACED RED WYANDOTTE- BRESSE -RHODE İSLAND RED - RHODE İSLAND WHİTE-.
Ara
hakan bayraktar 04-20-2015, Saat: 09:40 PM   
(04-20-2015, Saat: 09:32 PM)Fatih BAYRAMOĞLU Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Olay budur helal olsun çok güzel .

Teşekkür derim....
Bilgi paylaştıkça büyür...
Ara
Kamil SAİM 04-21-2015, Saat: 12:31 PM   
orta boy yağmur oluğu dediğiniz malzeme hırdavatçılarda var mı ?
hakan bayraktar 04-21-2015, Saat: 01:12 PM   
(04-21-2015, Saat: 12:31 PM)Kamil SAİM Adlı Kullanıcıdan Alıntı: orta boy yağmur oluğu dediğiniz malzeme hırdavatçılarda var mı ?

Orta Boy Yağmur oluğundan kastım 7cm kanal genişliği 3cm kanal derinliği olan yağmur oluğu...

Bu oluklar TÜRKİYE de olur mu bilmiyorum?
Ara
hakan bayraktar 04-22-2015, Saat: 12:21 AM   
Bugün kafes altlarına konacak gübre tavalarım geldi. Bu gübre tavaları aslında köpek kafeslerinin tabanı için kullanılıyor.

Genişlik 105 X Derinlik 72,5 X Yükseklik 3,2 cm.

Galvaniz saç kestirmek istedim tanesine 20 Sterlin istediler. Oysa plastik tavalar 7 sterlin. Bir adet saç tava yerine 3 adet aldım.

TÜRKİYE de petshoplar da yedek kafes tepsisi diye satılabilir.

Ayrıca yemlikler içerisine yemlerin dağılmalarını önlemek için mesh (Türkçesi ; plastik ağ) yerleştirdim.

Bu meshi de mutfak malzemeleri satan yerden aldım. Bulaşık sepetlerinin altına yada mutfak lavabosu içine konuluyor.

Ara
İsmail MENGİR 04-22-2015, Saat: 12:18 PM   
Gerçekten her ayrıntı düşünülmüş,tebrik ederim.Ellerinize sağlık.
Rhode Island White, Light Sussex, Splash Blue Laced Wyandotte, Silver Laced Wyandotte, Australorp
Tel:0551 104 74 39

Ara
hakan bayraktar 04-23-2015, Saat: 01:29 PM   
İngiltere de Bıldırcın yetiştiriciliği nerede ise yok denecek kadar az..

Burada bazı şeyleri bulmak aslında zor ama kaynak neye ve ne için baktığına göre değişir.

Şuan için benim tek zorlandığım konu otomatik sulama sistemi için PVC su borusu bulmak. Çünkü burada tüm evlerde su boruları bakırdandır. Burada PVC su borusu yerine pvc atık su borusu satılır 21,5 mm çapında. Bu boru ile su sistemi kurmak. Artık buna bir çözüm arıyorum ben...
Ara
hakan bayraktar 04-26-2015, Saat: 01:19 PM   
Civciv büyütme sistemi yapacak arkadaşlar için bir kaç önerim olacak.

Kafes sistemi içerisinde kullanacağınız Lamba Duylarının hepsi porselen olsun. Bunları satın alırken maksimum kaç watt lamba takılır dikkat edin.

Isıtma için kaç watt lamba gerekir gibi bir soru hep sorulmuştur.
Buna açıklık getirmek isterim..

Önce kafesi koyacağınız yerin dış ortam sıcaklığını ölçün, sürekli esinti varsa buna dikkat edin.

Ortam Sıcaklığı 10-16 C° ise ve esinti yoksa 75W Sarı Tungsten lamba,
Ortam Sıcaklığı 16-21 C° ise ve esinti yoksa 60W Sarı Tungsten lamba,
Ortam Sıcaklığı 21-26 C° ise ve esinti yoksa 40W Sarı Tungsten lamba,
Ortam Sıcaklığı 26-30 C° ise ve esinti yoksa 25W Sarı Tungsten lamba,

Ortam Sıcaklığı 10-15 C° ise ve esinti varsa 100W Sarı Tungsten lamba,
Ortam Sıcaklığı 16-21 C° ise ve esinti varsa 75W Sarı Tungsten lamba,
Ortam Sıcaklığı 21-26 C° ise ve esinti varsa 60W Sarı Tungsten lamba,
Ortam Sıcaklığı 26-30 C° ise ve esinti varsa 40W Sarı Tungsten lamba,

Sarı Tungsten Lamba herkesin bildiği aşağıda ki lambadır.

Tasarruflu olur düşüncesi ile tasarruflu lambalar kullanmayın. Bunların sıcaklıkları düşük olur ve ısıtmak için daha çok enerji tüketirsiniz.
Ara
Kamil SAİM 04-27-2015, Saat: 01:41 AM   
harikasınız her bilgi için teşekkürler ..

Plastik El Yapımı Bıldırcın Kafesi Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Video Bu kafes e kaç bıldırcın sıgar Hamza AKAR 0 601 11-15-2016, Saat: 01:22 PM
Son Yorum: Hamza AKAR
  Kümes Yapımı Hakkında Bilgi Edinmek İstiyorum. Tamer Sezen 9 3,862 03-11-2016, Saat: 04:40 PM
Son Yorum: Tamer Sezen
  yeni kümes yapımı hakkında bilgi Cafer KOÇ 11 6,859 08-18-2015, Saat: 02:40 PM
Son Yorum: İsmail MENGİR
  Ev icin civciv kafesi burak demirkapak 8 3,893 06-25-2015, Saat: 03:23 AM
Son Yorum: burak demirkapak
  Yapımı devam eden kümesim serdar çelepçıkay 8 5,240 05-16-2015, Saat: 06:14 PM
Son Yorum: Hakan ZEBEK
  Yeni Yaptığım Bıldırcın Kafesim Kemal KİPER 16 9,277 04-28-2015, Saat: 02:03 PM
Son Yorum: hakan bayraktar
  5 Katlı Bıldırcın Kafesi Yapımı RESİMLİ ANLATIM Halil ARIKAN 17 31,056 04-19-2015, Saat: 07:38 PM
Son Yorum: hakan bayraktar
  Yeni Kümes Yapımı Hasan Hüseyin YAĞMUROĞLU 45 39,157 03-29-2015, Saat: 08:51 PM
Son Yorum: Mustafa AKÇAY
  Kümes yapımı ve Fındık Farelerine çözüm AhmetKartal 2 2,865 12-13-2014, Saat: 10:20 PM
Son Yorum: AhmetKartal
Lightbulb Horoz Kafesi Kamil SAİM 12 5,092 09-03-2014, Saat: 02:54 AM
Son Yorum: Ahmet ÖDÜBEK

Hızlı Menü: