Konu Bilgileri
Konu: 2 nci El yapımı Kuluçka Makinam Yazar: A.Ümit GÜNENDİ
Okunma: 20659 Yorum: 22
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

A.Ümit GÜNENDİ 12-29-2014, Saat: 03:41 AM   
Merhabalar,
İlk yaptığım Kuluçka Makinam, büyük olduğu için az yumurta koyduğumda, kocaman makinayı çalıştırmak zorunda kalıyordum. Onun için daha küçük, ucuz, kullanımı ve temizliğinin çok daha kolay olması için, yeni bir Kuluçka Makinası yapmaya başladım.
Isı yalıtım için 2 cm lik mavi foamboard, iç ve dış kaplama için 3 mm lik ahşap plakalardan, yapmayı düşündüğüm ölçülerde kestirdim. Foamboard'ı strafor yapıştırıcısı ile ahşap plakalara yapıştırdım. Böylece 5 parça foamboard'lı plaka hazırlamış oldum.(Kapı hariç)
Dış karkas içinde kalınlığı 2 cm, genişliği 4 cm,boyu 2-3 mt olan çıtalardan 4-5 tane alıp ana karkası oluşturdum, hazırladığım foamboard'lı plakaları bu karkasa vidalayıp ana gövdeyi meydana getirdim.
Yapım aşamasının fotoğraflarını paylaşıyorum. Çevirme, ısıtma ve diğer bölümlerin montaj ve resimlerini hafta sonuna kadar tamamlayıp, bitmiş hali ile son durumunu paylaşacağım.

Ara
A.Ümit GÜNENDİ 12-30-2014, Saat: 02:38 AM   
Yumurta çevirme sistemi olarak, hiçbir zahmeti olmayan çok basit bir düzenek tasarladım. Çevirme motorunu makinanın karşı duvarının dışına monte ettim, sadece mil kısmı içeri giriyor. 20 mm lik alüminyum silindirin merkezine 10mm lik delik delerek motor miline vidaladım. Diğer ucunu da tavana boru kelepçesi ile tutturdum.

Sistem süper çalışıyor ve tamamen seyyar sök - tak şeklinde, kuluçka makinasının işi bittiğinde içerisindeki bütün mekanizmayı söküp temizliğini kolayca yapma imkanı oluyor. Mekanizmayı oluşturan ipler üst kısma çengellere takılıp çıkartılacak şekilde, denge konusunda hiçbir sıkıntı yok.

Bu kuluçka makinamı, Gelişim ve çıkım olarak kullanabiliyorum, gelişim tamamlandığında tablayı ortada yatay pozisyona getirip çevirme işlemini durdurup, viyoldeki yumurtaları tablaya bıraktığımda çıkım tabla üzerinde gerçekleşiyor.

Çevirme sisteminin çalışmasını kaydedip, videosunu daha sonra ekleyeceğim.

Ara
Bahattin Ayar 12-30-2014, Saat: 05:43 AM   
Eline sağlık üstadım İşçilik vs. çok güzel.
Ara
Kamil SAİM 12-30-2014, Saat: 01:35 PM   
işçilik on numara yine abi Wink eline saglik
Ahmet ÖDÜBEK 12-30-2014, Saat: 10:47 PM   
Bereketli olsun, işallah bol çıkım alırsınız. Ama bana dezenfektesi biraz zor olacak gibi geldi. Nitekim ahşap bakterinin kolayca üremesi için en güzel zemini hazırlıyor. Zamanla da nemden dolayı deforme oluyor. Ama işçilik süper. Elinize emeğinize sağlık.
-Gold Brahma
-Lıght Brahma
-Blue  Brahma
- Colombian Blue Brahma
-Black Modlet Brahma
-Güvercin
ahmetodubek@gmail.com
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 12-30-2014, Saat: 11:43 PM   
(12-30-2014, Saat: 05:43 AM)Bahattin Ayar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eline sağlık üstadım İşçilik vs. çok güzel.

(12-30-2014, Saat: 01:35 PM)Kamil SAİM Adlı Kullanıcıdan Alıntı: işçilik on numara yine abi Wink eline saglik

Teşekkür ederim,
Ara
Ümit KÜÇÜKYAVUZ 12-30-2014, Saat: 11:45 PM   
Elinize emeginize sağlik
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 12-30-2014, Saat: 11:55 PM   
(12-30-2014, Saat: 10:47 PM)Ahmet ÖDÜBEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bereketli olsun, işallah bol çıkım alırsınız. Ama bana dezenfektesi biraz zor olacak gibi geldi. Nitekim ahşap bakterinin kolayca üremesi için en güzel zemini hazırlıyor. Zamanla da nemden dolayı deforme oluyor. Ama işçilik süper. Elinize emeğinize sağlık.

Teşekkür ederim Ahmet bey, yapım aşamalarını resimlemek ve yapmayı düşünen arkadaşlara fikir vermesi amacıyla, tam bitmeden resimleri ekledim. Bakteri konusunda haklısınız makinam tam olarak bitirdiğimde iç kısmını, duşa kabinlerde kullanılan sert plastikten kaplayacağım böylece hem nem tutmasını hem de dezenfekte olayını çözmüş olacağım.
Kuluçka makinam tam bittiğinde, emin olun kullanımı ve dezenfekte olayı çok kolay bir makine olacak, ısıtma kısmı bile demonte şekilde tasarladım, tak çıkar şeklinde.
Bütün yapım aşamalarının resim ve video ile paylaşacağım, bittikten sonraki yorumlarınızı da bekliyorum.
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 01-02-2015, Saat: 09:04 PM   
Isıtma kısmının bugün test işlemlerini yaptım. Toplamda 80W'lık bir ısıtıcı oldu (gerektiğinde artırma veya eksiltme imkanım var) bu haliyle istediğim değerler arasında çok güzel çalıştı. Daha öncede söylediğim gibi Sök - Tak şeklinde çalışan bir ısıtıcım oldu, bunu için Born Klemens, erkek ve dişi uçlarını kullandım. Resimler gerekli açıklamayı yapar kanısındayım.

Ara
A.Ümit GÜNENDİ 01-03-2015, Saat: 12:00 AM   
Kuluçka makinamın çevirme sistemi videosu, videoyu hızlandırılmış mod ile kaydettim, normal dönüşü videodan çok daha yavaş.

Çevirme sistemi çok basit ve süper çalışıyor. Karmaşık ve pahalı sistemlere taş çıkartacak bir yöntem oldu. Yapacak arkadaşlara tavsiye ederim.

http://youtu.be/E1j2aJBGou0
Ara
Kemal GÜLAVSAR 01-03-2015, Saat: 05:15 PM   
Ümit bey bana bekle dediğinize cidden deydi, süper bir çalışma olmuş tebrik ederim, çevirme sistemi için googlede ve forumlarda bir sürü araştırma yaptım kafama göre bir sistem bulmuştum ona göre yapmayı planlıyordum. Ama sizin bu çevirme sistemi harika ve çok basit bir sistem olmuş tebrik ederim.
Önceki makinanızda çok güzel görünüyor ama bazı resimler gözükmüyo
Bu makinanızın son halini merak ediyorum, ısı ve nem tutma değerlerini paylaşırsanız seviniri.
Elinize sağlık süper bir çalışma olmuş
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 01-04-2015, Saat: 02:04 AM   
(01-03-2015, Saat: 05:15 PM)Kemal GÜLAVSAR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ümit bey bana bekle dediğinize cidden deydi, süper bir çalışma olmuş tebrik ederim, çevirme sistemi için googlede ve forumlarda bir sürü araştırma yaptım kafama göre bir sistem bulmuştum ona göre yapmayı planlıyordum. Ama sizin bu çevirme sistemi harika ve çok basit bir sistem olmuş tebrik ederim.
Önceki makinanızda çok güzel görünüyor ama bazı resimler gözükmüyo
Bu makinanızın son halini merak ediyorum, ısı ve nem tutma değerlerini paylaşırsanız seviniri.
Elinize sağlık süper bir çalışma olmuş

Teşekkür ederim Kemal bey,
Çevirme sistemi cidden çok hoş oldu, çok basit ve kullanışlı, fazla teferruata hiç gerek kalmadan halloldu. Isı ve nem değerlerini bilahare paylaşacağım, Ahmet ÖDÜBEK beyinde söylediği gibi dezenfekte kolaylığı ve bakteri ürememesi için, şuanda makinanın içerisini duşa kabinlerde kullanılan plastik cam ile kaplıyorum, bittikten sonra testleri yapar sonucu bildiririm.
Ara
ALİ BEY 01-04-2015, Saat: 03:58 AM   
Eline sağlık üstadım
HOROZ KENTLİ
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 01-04-2015, Saat: 10:27 PM   
(01-04-2015, Saat: 03:58 AM)ALİ BEY Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eline sağlık üstadım

Teşekkürler Ali bey,
Ara
Mustafa SARPKAYA 01-05-2015, Saat: 05:26 AM   
(01-03-2015, Saat: 12:00 AM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kuluçka makinamın çevirme sistemi videosu, videoyu hızlandırılmış mod ile kaydettim, normal dönüşü videodan çok daha yavaş.

Çevirme sistemi çok basit ve süper çalışıyor. Karmaşık ve pahalı sistemlere taş çıkartacak bir yöntem oldu. Yapacak arkadaşlara tavsiye ederim.

Kolay gelsin makina ve çevirme sistemi güzel olmuş. buna benzer bir modeli de ben yapmıştım iple çevirme, fakat ben dışarıdan elle yapıyordum günde 3-4 kere. bu sistemd güzel fakat viyol üzerindeki yumurta diziliminin aşağıya yaptığı baskıyı yüzeye eşit dağıtmak gerekiyor ki ip aşağıya bırakıldığında viyol de yumurta ağırlığıyla aşağıya inebilsin... siz burada kullandığınız motoru naradan aldınız. ne kadarda bir çeviriyor...
Metin AYDIN 01-05-2015, Saat: 11:54 AM   
Her tarafında mükemmel el emeği var öama bir şeye direkt müdahele edeceğim (Kusuruma bakmayın) o kablo rezistans birbirini ısıtıp sonucundaki hadiseyi şimdiden görmek istemiyorsanız bence başlamamalısınız..

Kendi tecrübem(!) bu kablo rezistanstan kullandım ve birbirine dokunan yada çok yakın olan kısımları zamanla ısınmaya bağlı erime yaptı ve elektrik tesisatımı mahvetti
biligi olarak paylaştım..Umarım sizde böyle bir sıkıntı olmaz..
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

https://www.facebook.com/hobikulucka28
https://www.facebook.com/groups/1427647234190151/

El emeğiyle Hükmetmeyen, Elin emeğine Mahkum olur...(M.A)
A.Ümit GÜNENDİ 01-05-2015, Saat: 12:16 PM   
(01-05-2015, Saat: 05:26 AM)Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(01-03-2015, Saat: 12:00 AM)A.Ümit GÜNENDİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kuluçka makinamın çevirme sistemi videosu, videoyu hızlandırılmış mod ile kaydettim, normal dönüşü videodan çok daha yavaş.

Kolay gelsin makina ve çevirme sistemi güzel olmuş. buna benzer bir modeli de ben yapmıştım iple çevirme, fakat ben dışarıdan elle yapıyordum günde 3-4 kere. bu sistemd güzel fakat viyol üzerindeki yumurta diziliminin aşağıya yaptığı baskıyı yüzeye eşit dağıtmak gerekiyor ki ip aşağıya bırakıldığında viyol de yumurta ağırlığıyla aşağıya inebilsin... siz burada kullandığınız motoru naradan aldınız. ne kadarda bir çeviriyor...
Merhaba Mustafa bey,
Galiba çevirme sistemim tam anlaşılmadı, viyolün aşağıya doğru inmesi için baskıya hiç ihtiyacı yok, yumurtaları nasıl dizersen diz, ister 1 yumurta isterse 54 yumurta hiç fark etmiyor, viyol sürekli aşağıya inme eğiliminde, aşağıya düşmemesini motor sağlıyor. ((Şöyle bir örnek vereyim, eskiden kullandığımız 30 santimlik tahta cetvelleri bilirsiniz. Bir ucunda kalem girecek kadar küçük bir delik vardır. O delikten baş parmağımız ve işaret parmağımızla sıkıştırdığımızı düşünün, az gevşek bırakınca hemen aşağıya inmeye çalışır. Benim çevirme sistemimin mantığı bu)) Dikkat ettiyseniz eksen uç kısımda, yani tavana asılı kısımdaki ipler aynı zamanda viyolün uç kısmındaki hareket eksen merkezini oluşturuyor. Böyle olunca da viyolün aşağıya inmesi için hiçbir ağırlığa ihtiyacı yok. Eklediğim videonun çekim açısı biraz kötü olmuştu, çalışma mantığı tam belli olmuyor galiba, bu hafta içersin de daha güzel bir çekim eklemeye çalışırım.
Burada kullandığım motoru, Ankara Sanayi caddesinde rezistans satan bir firma vardı(şimdi Ostim'e taşındı) oradan zamanında fiyatı çok uygun geldiği için 5 tane almıştım.
Ara
Kemal GÜLAVSAR 01-11-2015, Saat: 02:28 PM   
Ümit bey ısıtma küçük değilmi 220 V verince yanar gibi görünüyor. Battaniye rezistansı kullanmışsınız anladığım kadarıyla 26 metre halinde satılıyor battaniye rezistansı, siz metreyi azaltmışsınız gibi görünüyor, yanma olmazmı. Nasıl hesapladınız ısıtıcı olayını.
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 01-12-2015, Saat: 12:34 AM   
(01-11-2015, Saat: 02:28 PM)Kemal GÜLAVSAR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ümit bey ısıtma küçük değilmi 220 V verince yanar gibi görünüyor. Battaniye rezistansı kullanmışsınız anladığım kadarıyla 26 metre halinde satılıyor battaniye rezistansı, siz metreyi azaltmışsınız gibi görünüyor, yanma olmazmı. Nasıl hesapladınız ısıtıcı olayını.

Kemal bey, konunun başında yazmam gerekiyordu ama nedense bende atlamışım, bu yaptığım 2nci makinam 12V ile çalışıyor. Isıtma, çevirme, fan hepsi 12V ile çalışıyor.
Battaniye rezistansını kısaltıp 12V ile çalışacak ve ısı alacağım boyuta getirdim. Battaniye rezistansını, benim testlerimde en iyi 90-100 cm kesince, iyi ısı aldım ve ona göre yaptım.
Kısacası bu makinam 12V ile çalışıyor.
Ara
Halil ŞAHİN 01-13-2015, Saat: 11:39 PM   
Elinize sağlık çok güzel olmuş... ısıtma olayını uzun süre test edin ukalalık etmek istemem belki benden daha iyi anlıyorsunuzdur elektrik bilgisi olarak bilmeyeler için söylüyorum bu tür sistemlerde 12 voltluk güçlü bir Smps adaptör kullanmak gerekiyor.. sıradan bir adaptör ile uzun süre yüksek akım çeken ısıtıcı problem yaratır..
Ara

2 nci El yapımı Kuluçka Makinam Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Açık balkonda kuluçka :) Yıldırım SARI 0 1,789 04-15-2019, Saat: 01:48 PM
Son Yorum: Yıldırım SARI
Photo Amator Arduino ile Kulucka Makinasi İbrahim Selcuk 76 109,520 11-11-2018, Saat: 04:35 AM
Son Yorum: Murat Fatih ÖZDEMİR
  Yeni yaptığım yarı otomatik Kuluçka Makinesi Serdar Kesici 4 5,181 03-16-2018, Saat: 10:58 AM
Son Yorum: Serdar Kesici
  Buzdolabından Kuluçka Makinesi Sizlerin yönlendirmesiyle yapalım. Safa ÇİNAR 1 3,314 03-05-2018, Saat: 05:31 PM
Son Yorum: Safa ÇİNAR
  Arduino ile Kuluçka Makinası Ali Debre 2 8,210 02-14-2018, Saat: 11:12 PM
Son Yorum: İbrahim Selcuk
  162 yumurta kapasiteli yeni makinam Tolga Demir 2 5,174 12-30-2017, Saat: 08:07 PM
Son Yorum: MUSTAFA KILIÇ
  Arduino Kuluçka Makinası İlk Yükleme-ön Isıtma Yıldırım SARI 4 5,320 07-16-2017, Saat: 04:41 PM
Son Yorum: A.Ümit GÜNENDİ
  Amatörlükden kurtulalım. El yapımı tam otomatik kuluçka. Yıldırım SARI 14 13,078 05-26-2017, Saat: 10:25 AM
Son Yorum: Yıldırım SARI
  The Gurk - Tam Otomatik Kuluçka Makinası Eray Yaşyerli 4 7,485 05-06-2017, Saat: 10:57 PM
Son Yorum: Eray Yaşyerli
Exclamation Deneme aşamasında olan kuluçka makinem EYÜP ÖZKAN 6 8,696 04-24-2017, Saat: 11:47 AM
Son Yorum: EYÜP ÖZKAN

Hızlı Menü: