Kulucka Club Hoşgeldiniz

Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gurk Tavuk Hakkında Merak Ettiklerim
Merhaba arkadaşlar geçtiğimiz günlerde yani yaklaşık 1 hafta önce ilk tavuğum gurk olmuştu.

Hemen ardından birtane daha oldu yani şuanda toplam 2 tavuğumda gurk geçen hafta salı günü yatmıştılar bu gün çarşamba 8. gündeler yani

Altlarına her birinin 9 yumurta koydum 1 yaşında sussex cinsi bir tavuk için 9 yumurta azmıdır ortalama kaç yumurta koyulmalıydı sizce?

birde ben yemlerini tavukların önüne veriyorum çünkü 2 gün oluyor kalkmıyorlar korkuyorum gurk yatarken ölecekler diye bu sebeplede önlerine yem döküyorum günde 1-2 defada özel kaba su doldurup kendim içirtiyorum. hiç kalkmıyorlar acaba bu şekilde hiç kalkmamaları sıkıntı olur mu? yani kendi elimle tutup kaldırmalımıyım bazı insanlar gurkta ölen tavuklar çok olur onlar kalkmaz kendiniz kaldırın bi gezinsinler açılsınlar diyorlar ama sizce nasıl bir yol izlemeliyim?
Ara
Bide 2 gruk tavuğum aynı yerde duruyor acaba onları ayırsam mı bazen dışkı yapmak için ikisi birden cıktıklarında ikiside aynı yumurtalara yatmaya koşuyor birisi dışarda kalınca feryadı figan , bir tanesine ince kum yaptım onda kendin koyunca yatıyorlar acaba ince kumda sıkıntı olur mu koydum mu üstüne yatıyorlar.

İnce kumu koydum daha sıcak daha serin bit yapmaz fln dediler ama 1 hafta oluyor yumurtalar soğuk gibi geldi bana kumdakiler :/ kum sorun olur mu acaba?
Ara
Kardeşim sen tavuğu kaldırma benımkıler 5 6 gun bıle kalkmadığı oluyor yemını suyunu önünden eksik etme yeterli yatan hayvan genelde bitlenir ve öldüren genelde hareketsiz kaldığı ve banyo yapmadığı için bittir arada ilaçla altından kumu kaldır ya az saman koy yada gergin bir bez koy benım 7 tavuğum bırden yattı zaten umurtaların ustunden kalktıklarında genelde hemen banyo yaparlarki tüylerini nemlendirirler yumurtalar yumuşasın diye etrafta gezinebilecekleri topraklı alan varsa çok daha güzel inşallah hayırlı çıkımlar alırsın
=AUSTRALORP
=LİGHT SUSEX
AUSTRALORP,LİGHT SUSEX FACEBOOK
=0507 321 24 94
Ara
normalde benim bahçeli ev toprak fln var ama ben tavukları diğerlerinden ayırdım diğer tavuklar rahatsız etmesin diye ikisinide aldım terasa çıkarttım. Terasta kimse rahatsız etmesin diye öyle kendi hallerindeler teras olduğu için toprak fln yok banyo yapamıyorlar acaba sıkıntı olur mu? yada başka bir çözüm mü bulmalıyım?

O zaman ben ellemiyorum şimdi gittim baktım kendileri kalkmış 3 ayrı yere at gibi dışkı yapmışlar MaşAllah dedim.Bu cüsseden bu dışkı Tongue

ama kumdaki yumurtalar beni korkutuyor çıkmıcak diye, diğeri saman o sıkıntı yok gibi acaba kum koymak ile yanmış mı yaptım :/
Ara
evet kum'u kaldırman lazım kum serin olur yumurta üstten sıcaklık alır alt taraftan üşür olmaz bozulurlar kasa gibi bişeye koyun saman koyun üstünede gergin yumurtaların yuvarlamıca ve istediği gibi çevirebileceği bi bez koyun ve bence çıktıklarında toprakta banyo yapabilecekleri biyer olsun bu önemli kümes dışında byerde yatırın onlar kalkmaz dışkılarını biriktiriler iyice sıkışında bi çıkar yaparlar bide banyo yapıp girerler
=AUSTRALORP
=LİGHT SUSEX
=0507 321 24 94
Ara
yaklaşık 5-6 gündür kumda yatırdığım vardı acaba onlar bozulmuşmuyudr? yeni yumurta yeni bir yer yapıp koyayım mı yoksa kumdakilerin halen şansı varmıdır acaba Sad

1-2 haftadır gurk bu tavuk acaba baştan yeni yer yapsam ve altına yeni yumurtalardan koysam çıkartana kadar tekrar durur mu yoksa sıkıntı olur mu ne dersinz?
Ara
Durur durur sadece tavuk bıraz daha guçsuzleşir iyi bakışması lazım arada bit ilacı yapın yatan tavuk daha çok bitleniyor ama bence o yumurtaların hala şansı var ama diyorsanızki yumurtaları tutuyorum serinler 5 6 günden bişey olmaz yumurtaları değiştirin yeni yer yapın diğer tavuklar tarafından rahatsız edilmicek şekilde yer ayarlayın dediğim gbi bez koyun gergin olsun saman olursa sadece samanın aralarına kaçabiliyor dışarda kalabiliyor ve bozuluyor haliyle ilk gurk oluyorsa ve 1 yaşındaysa daha dayanıklıdır 9 yumurta çok iyi hayvanın ebatına göre değişir yumurta sayısı ama en ideal 9
=AUSTRALORP
=LİGHT SUSEX
=0507 321 24 94
Ara
fatih bey yumurtalrı kontrol edin gelişme var mı diye sonra kum olayını halledip devam edersiniz.... karanlık ortamda el feneri gibi bir şey ile yada cep telefonu ışığı ile kontrol edebilirsiniz...kolay gelsin..
Ara
Bahçeye civcivler çıkacağı zaman anneleri ile beraber gezmeleri ve büyümeleri için özel bir kafes yaptırmıştım orayı ayarladım koyduğum kumu eşelenmesi için kafesin içerisine döktüm güzel geniş bir kartonuun içerisine saman doldurdum ve içerisindeki samanı bez ile sarmaladım.

kumdaki yumurtaların yanına 3 yumurta daha ilave ettim toplam 12 yumurta oldu.

Kuma yatırmış oldugum yumurtalar cumartesiden beri yatıyor 4-5 gün oldu yani.Bunların yanına 3 daha ilave ettim sorun olmaz umarım.Yemini suyu kafesin içerisine koydum kumun yanına şimdilik üstünü kapattım biraz alışşsın yeni yerine ve yatmaya yarın açacağım. artık kendisi çıkar yer eşelenir girer diye tahmin ediyorum bakalım hayırlısı

Heart

ZNlmbZ

qqzV55
MYjmON
QXjm6k
XWZmV7

[quote='Fatih BULUT' pid='43781' dateline='1403110036']
Bahçeye civcivler çıkacağı zaman anneleri ile beraber gezmeleri ve büyümeleri için özel bir kafes yaptırmıştım orayı ayarladım koyduğum kumu eşelenmesi için kafesin içerisine döktüm güzel geniş bir kartonuun içerisine saman doldurdum ve içerisindeki samanı bez ile sarmaladım.

kumdaki yumurtaların yanına 3 yumurta daha ilave ettim toplam 12 yumurta oldu.

Kuma yatırmış oldugum yumurtalar cumartesiden beri yatıyor 4-5 gün oldu yani.Bunların yanına 3 daha ilave ettim sorun olmaz umarım.Yemini suyu kafesin içerisine koydum kumun yanına şimdilik üstünü kapattım biraz alışşsın yeni yerine ve yatmaya yarın açacağım. artık kendisi çıkar yer eşelenir girer diye tahmin ediyorum bakalım hayırlısı

Heart

ZNlmbZ.jpg

qqzV55.jpg

MYjmON.jpg

XWZmV7.jpg
Ara
Ustam 4 5 gun geçtı ve yumurta ılave ettım dıyosun ama cıvcıvler çıkınca tavuk en fazla 2 veya 3 gun daha yatar cunkı cıvcıvler altından yem yemeye çıkıyor oda onlrla kalkıyor yumurtaların soğur uzerıne duser takıp edersen sıkıntı olmazda dığer turlu soğuma yapar yada yavruları çıkınca ışıklı bi kutuya al dığerlerı çıkınca altına sok
=AUSTRALORP
=LİGHT SUSEX
=0507 321 24 94
Ara
kutu derin olduğu için çıkamazlar civcivler anne çıkmadan yemide kutunun içerisine atsam :/ bi sıkıntı olur mu 2 gün flnda öyle takılsalar :c anne altında daha iyi Tongue
Ara
SmileSmile 2 gün bişeyb olcanı pek zannetmıyorum ama yınede dikkatlı olun
=AUSTRALORP
=LİGHT SUSEX
=0507 321 24 94
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gurk yeri degistirme Turhan Gungor 2 121 02-13-2017, Saat: 03:01 PM
Son Yorum: Soner YAYLA
  GURK İÇİN NE YAPMALIYIM Soner YAYLA 9 2,630 10-13-2016, Saat: 04:14 PM
Son Yorum: Faruk ALGÜL
  Kışın ortasında gurk tavuk ne yapmalıyım Ali karataş 22 2,919 03-13-2016, Saat: 08:53 PM
Son Yorum: Cihat özkan
  Aynı tavuk x2 kuluçka Utku Keçeci 5 1,352 10-30-2015, Saat: 07:42 PM
Son Yorum: Utku Keçeci
  Gurk Habeşler Burak Bahri PEKER 17 3,626 09-11-2015, Saat: 05:27 PM
Son Yorum: Burak Bahri PEKER
  Makineden Gurk Tavuğun Altına Bahattin Ayar 4 1,259 12-10-2014, Saat: 08:18 PM
Son Yorum: Bahattin Ayar
  GURK OLAN TAVUK NEDEN YUMURTALARINI BIRAKIR? Abdullah GÖKPINAR 2 1,224 07-15-2014, Saat: 11:15 AM
Son Yorum: Abdullah GÖKPINAR
  Gurk Anne'nin Civcivlerini Ayırmak! Fatih BULUT 13 4,070 07-02-2014, Saat: 01:16 AM
Son Yorum: Ahmet ÖDÜBEK
  Gurk Tavugun Altındaki Yumurtalar Kirilmis Fatih DEMİRAYAK 18 2,884 05-28-2014, Saat: 11:21 PM
Son Yorum: Fatih DEMİRAYAK
  Tavuk gurk oldu ama hala yumurtluyor Tevfik ERCAN 9 2,799 04-25-2014, Saat: 11:15 AM
Son Yorum: Kamil SAİM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi