Konu Bilgileri
Konu: organik tarım ve mücadele yöntemleri Yazar: Ahmet Ünsal CİVELİ
Okunma: 1434 Yorum: 0
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ahmet Ünsal CİVELİ 06-03-2014, Saat: 12:39 PM   
#1
Ev Yapımı organik bitki ilaçları: sarımsak özütü
Özellikleri : Fungisit / İnsektisit.
Bu preparat yıl boyunca kullanılabilse de, özellikle ilkbaharda hastalıkların çoğunluğunun meydana geldiğinde kullanılır. Yaprak bitleri ve soğan sineklerine karşı oldukça etkilidir.

Kaynatılmış sarımsak özütü hazırlama yöntemi :
İnce kıyılmış 100 gram sarımsağı, 12 saat boyunca 2 çorba kaşığı sıvı yağda (keten yağı, %95 parafin içeren beyaz yağlar) bekletin.

1 litre yağmur suyu ilave edip, karıştırın. Karışımı süzüp, cam veya plastik bir kabın içinde saklayın.

İlaçlamadan evvel, 1/20 oranında suyla seyreltin.

Yapraklara püskürtüp, bitki ve sebzelerin dibine dökün.

Bu işlemi 3 gün aralıkla 2-3 kez yineleyin.

Çilek ve diğer hassas bitkilerdeki akarlara karşı (kırmızı örümcek), Mayıs başında üç gün aralıkla üç kez ilaçlayın (kaynatma : her litre su için 70 gram ve 1/7 oranında seyrelterek püskürtün).

Asalaklara karşı çok ince yapılı damlalarla püskürtmek üzere, üç katı daha fazla saf suyla seyreltilir.

Bu kaynatma çoğu zaman bostan ve meyve bahçesinde kullanılmakta, ama aslında bitkilerin tamamıma uygulanabilir.

Kaynatılmış sarımsak özütü özellikle şu hastalık ve haşerelere karşı etkilidir :
Mildiyö

Pas hastalığı

Monilya hastalığı veya meyve çürüklüğü

Şeftali yaprak kıvırcıklığı hastalığı

Yaprak bitleri

Asma yaprak kıvırcıklığı virüsü

Kırmızı örümcekler

Yaprak biti

Soğan sineği

Bu preparatı saklamak mümküm olmadığından, artan miktarları diğer bitkiler için kullanmaktan çekinmeyin; bu onlara mutlaka iyi gelecektir.

Bitki özütleri
Bitki özütleri yapımında tercihen yağmur suyu kullanılır. (eğer musluk suyu kullanmak zorundaysanız, onu üstü açık -metal olmayan- bir kaba döküp, arada bir karıştırarak üç gün bekletiniz).

Fermante bitki özütü : Fermentasyon kabarcıkları yok olduktan sonra • genelde 8 ilâ 12 gün sonra • ilk etapta en büyük parçaları almak için bir süzgeçle süzün. İkinci kez, süzgecin içine bir külotlu çorap yerleştirin ! Gübre suyunu ışık ve hava geçirmez bir kapta bordrumda bir kaç hafta saklayabilirsiniz.

Emiştirilmiş bitki özütü : taze veya kurutulmuş bitkiyi 24 saat boyunca soğuk suda bekletiniz.

Haşlanmış bitki özütü : bitkiyi suyun içinde kesip, tencereyi ısıtınız. Kaynamaya başlayınca, ateşten alın, tencerin üstünü kapatıp, demlemesini bekleyin.

Kaynatılmış bitki özütü : taze veya kurutulmuş bitkiyi 24 saat boyunca soğuk suda beklettikten sonra, tencerenin üstünü kapatıp, karışımı 20-30 dk kaynatın (tarla at kuyruğunu 1 saat kadar kaynatın).

Emiştirme, haşlama ve kaynatma uzun süre saklanmaz : bir kaç saat içinde ya da en geç iki gün içerisinde kullanılmalıdır. Her durumda, süzüp, zarar görmüş bitkilere ya da tedbir olarak püskürterek kullanın. Tedaviyi 8 ile 10 gün sonra yineleyin.

Fermente olmuş bitki özütlerinin etkinliği titiz ve deneyci bahçıvanlar tarafından birçok kez tespit edilmiş olmasına rağmen bu özütlerin sihirli iksir olduğu düşünülmemeli. Bitki özütü/ gübre suyunun etkinliği titiz bir hazırlık ve uygulamaya bağlıdır. Uygulamadan sonra hedeflenen bitki ve haşeratın verdiği tepkiyi gözlemlemek gerek. Genelde, bir kaç günlük aradan sonra (canlandırıcı ve gübreleyiciler için 1 ilâ 2 hafta sonra) tedavinin yinelenmesi gerekir.
http://www.organikoop.com/

Başlangıç
Basında Biz
Etkinlik
Gizlilik Ve Uyarılar
Hakkımızda
İletişim Ve Künye
Topluluklar
Üye Girişi / Kayıt
Üyeler
Fitness, diyet, sağlıklı yaşam, sağlık, spor ve vücut geliştirme siteniz - BODYTR.COM
Fitness, Diyet, Sağlıklı Yaşam, Sağlık, Spor Ve Vücut Geliştirme Siteniz - BODYTR.COM
Zinde Türkiye dergisi; body building, vücut geliştirme, sağlıklı yaşam, fitness, egzersiz, spor ve antrenman bilgi kaynağıdır. Onlarca yazar, yüzlerce makaleyle alanında Türkiye'nin lider sitesidir.


Fitness »
Diyet »
Sağlık »
Spor »
Yaşam »
Zinde Ünlüler
Özel »
Forum
ZT Market
Basında Biz
Bitkileriniz İçin Organik İlaçlarEngin Yüksel 31 Temmuz 2012 Bitkileriniz İçin Organik İlaçlar2013-12-26T17:21:04+00:00 Organik 2 Yorum
Doğal bitki ilacı yapımı, doğal böcek ilaçları uygulaması, organik ilaçlama, sıvı bitki ilaçları, organik sebze ilacı, zararsız tarım ilaçları, evde sebze, saksıda sebze, balkonda domates yetiştiriciliği, balkonda sebze yetiştirmek, saksıda sebze yetiştirme, balkon bahçesi, balkon bahçeciliği, bahçe bitkiler, ev sebzeleri, evde sebze yetiştirmek, ev bahçesi gibi konular hakkında olup sebze yetiştiriciliği, doğal yaşam ve sağlıklı yaşam konularıyla ilgili olan bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: USDAgov, Lon&Queta ve zoetnet Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.


Doğal Bitki İlaçları Yapımı

Yazan: Engin Yüksel

Önceki yazımızda bitkilerimize musallat olan zararlılarla doğal mücadele yöntemlerini öğreneceğimizi belirtmiştik (önceki yazımız için bakınız: Bahçede Organik Gübre Yapımı). İşte size, evimizde bulunan malzemelerle hazırlayabileceğimiz birkaç pratik tarif; sanırım çok işimize yarayacak...

Alkol Spreyi

1-2 fincan %70′lik isoprophyl alkol 1/4 su ile karıştırılarak kullanılır. Seyreltilmemiş alkol kullanımı bitki için risklidir. Afitler, beyaz sinek, tripsler ve unlu bite karşı uygulanmaktadır.

Sarımsak Spreyi

1 baş (bütün dişleriyle) sarımsak,1 litre su, 1 orta boy soğan, 1 çorba kaşığı kırmızıbiber, 1 çorba kaşığı sıvı sabun karıştırılarak hazırlanır. Sarımsak ve soğan küçük küçük kesilerek karıştırılır. Su içerisine konularak bir saat beklenir. Bir saat sonra sıvı sabun ilave edilir. Karışım dolapta bir hafta bekletilebilir. Sümüklü böceklere karşı kullanılabilir.

Yine aynı şekilde yaprakları yiyerek zarar yapan böceklere karşı soğan-sarımsak spreyi tarifleri bulunmaktadır. Bir diğer spreyin hazırlığı 4 kırmızı biber, 4 soğan, 2 baş sarımsaktan karışım hazırlanarak karışım sabunlu su içerisinde 24 saat bekletilir. Süzülerek üzerine 2 litre su ilave edilip uygulama yapılır. Serin şartlarda bu solüsyon 2 haftadan daha fazla süre bekletilebilir. Sarımsak spreyi; patates böceği, kaphra böceği, crucifera’larda zarar yapan larvalar ve nematot’larda etkili olmaktadır
Cevapla


organik tarım ve mücadele yöntemleri Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Hızlı Menü: