Konu Bilgileri
Konu: KÜMESLERİMİZDEKİ ALTERNATİF MALZEMELER. Yazar: Ahmet ÖDÜBEK
Okunma: 9162 Yorum: 30
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ahmet ÖDÜBEK 05-03-2014, Saat: 10:49 PM   
Arkadaşlar, kümeslerimizde kullandığımız alternatif malzemeleri, bu başlık altında toplarsak, birbirimize fikir vermiş oluruz, ben genellikle kümeslerimde evde kullanım ömrünü tamamlamış malzemeleri değerlendirmeye çalışırım, eminim ki bir çok hobidaşımızın da aynı şekilde uygulamaları vardır, birbirimize fikir vermek adına hangi malzemeyi ne amaçla kullandığımızı burada paylaşalım.

KÜMESİMDE KULLANDIĞIM ALTERNATİF MALZEMELER,

- Maket bıçağı = küçük ve hassas kesimler için kullanıyorum, örneğin pet şişe, karton.. vb malzemeleri kesmek için.
- Kesim bıçağı = bunu ne işe yaradığını ben de bilmiyorum Big Grin
- Bistüri ucu = Kanatlılarımda cerrahi bir müdahale gerektiğinde kullanıyorum, derine batmış diken, veyahutta içerisinde irin olduğunu ve boşalttıığımda hayvanın rahatlayacağı durumlarda,
- Budama Makası = Kümes tellerinde küçük onarımlar için kullanıyorum
- Tırnak makası (büyük boy) = Hayvanlarımdan tırnaklarında veya gagasında bozukluk olan var sa ve küçük müdahele ile giderilebilecekse bunu kullanıyorum, gaga ve tırnak için iki ayrı makasım var. Eğer bu makaslar küçük gelirse budama makasını kullanıyorum.
- Cımbız = Deri yüzeyinde yara kabuğu, diken, çıkamayan tüy gibi durumlarda kullanıyorum.
- Küp şeker maşası = Eğer kümeste elime almaktan çekindiğim bir şey var ise bu maşalarla düşünüyorum, örn : Enfeksiyonlu dışkı, ölmüş haşere ... vb. gibi.
- Tel zımba = Kümes tellerinin onarımında kullanıyorum.
-Bir miktar ip = Hayvan nakledeceğim zaman ayaklarını bağlamak için, kümeste çuvalladığım gübre çuvallarının ağzını bağlamak için... vb.
- Koli bandı = Paketleme yapacağım zaman kullanıyorum
- Elektrik bandı = Kümesteki herhangi bir elektrik arızasında.
- Sert plastik yapıştırıcı = Suluk ve yemliklerin onarımında.
- Küçük el feneri = Herhangi bir elektrik kesintisi durumunda.
- Çakmak = Dursun lazım olur mantığıyla duruyor.
- Kalem
- Ameliyat eldiveni = Kanatlıya merhem sürerken, içini boşaltırken ve bulaşma riski olan müdahalelerde.. vb.
- Maske = Kümese kireç uygulamasında süper bi şey.
- Kablo bağı (cırt kelepçe) = Ben en küçük kelepçelerden kullanıyorum, yumurtadan çıkan hayvanları ikinci gün işaretlemek için,
- Pense,
- Enjektör = Bazen ilaç ölçümlerinde bazen de ilaç uygulamalarında. Ancak kullanılan enjektör bir daha kullanılmamalı.
- Rende = Yaz sezonunda civcivlere sebze rendelemek için kullanıyorum.
- Ölçülü yağlık = Az sayıdaki civcivlere ilaç uygulaması yaparken kullanıyorum.
- Yemlik kancası = Yemlikleri asmak için kullanıyorum, taban talaş olduğundan bazen kaybedebiliyorum o yüzden yedekleri var.
- Çeşitli ebatlarda jelatin poşet = Veterinere götürmem gereken herhangi bir şey var sa yukarıda bahsettiğim küp şeker maşasıyla bu jelatin poşetlerin içine koyup götürüyorum. (Enfeksiyonlu dışkı, bilmediğim bir böcek asalak olma ihtimaline karşı)
- Derece = Kümes ısısı için
- Suluk aparatları = Yedek parça,
- Tavuk bileziği = Damızlıkları işaretlemek için kullanıyorum
- Tatlı kaşığı ve çay kaşığı = İlaç ölçümlerinde kullanıyorum.

Arkadaşlar daha burada resmini paylaşmadığmı bir çok kullandığım apartlarım var bunların hepsini her gün kullanmasam da illaki lazım oluyor. Neredeydi ne kullansam yerine her zaman gördüğüm materyali nasıl değerlendiririm diye düşünüyorum. Devamı gelecek paylaşımlarımın sırayla paylaşacağım hepsini Big Grin

Ek Dosyalar Resimler

-Gold Brahma
-Lıght Brahma
-Dark Brahma
-Isabel Brahma
-Lıght Sussex
-Denizli
-Hint (Asil)
-Hindi
-Keklik
-Güvercin
ahmetodubek@gmail.com
Ara
MKemal KÖSE 05-03-2014, Saat: 10:58 PM   
Ekleyecek bisey kalmadı Masallah Hastane gibisinBig Grin
Tel: 0542 323 1061

info@saf-kan.com

Ahmet ÖDÜBEK 05-03-2014, Saat: 11:26 PM   
Kemal bey eklemediğim daha bir çok şey var ilaçlar var, yem takviyeleri, yedek yemlikler, suluklar onların aparatları, inşaat malzemeleri, temizlik malzemeleri vs.. diyorum ki arkadaşlarımızın içinde değişik alternatifler var sa eğer onları da paylaşalım olur ya bir gün lazım olur bu burada kullanılır diye,
-Gold Brahma
-Lıght Brahma
-Dark Brahma
-Isabel Brahma
-Lıght Sussex
-Denizli
-Hint (Asil)
-Hindi
-Keklik
-Güvercin
ahmetodubek@gmail.com
Ara
MKemal KÖSE 05-03-2014, Saat: 11:35 PM   
Gercekten faydalı bir konu mesela bende yemlik konusunda Ayhan abide gördügüm seyi uyguladım pimastan yemlik süper oluyor. Sizin yazdıklarınızın yarısına sahip degilim en kısa zamanda temin etmeliyimBig Grin Benim icin en önemlilerini yazayım ozaman.

Daire testere
sarzlı matkap
ispiral
lehim havyası
OSB bence tel örgüden sonra bu isin en önemli parcası Big Grin
Tel: 0542 323 1061

info@saf-kan.com

Erdem ÖZKAN 05-03-2014, Saat: 11:41 PM   
kazma, kürek, kova, bir torba kurumuş ot (yuvalar için)
Ara
Emre OZCICEKCI 05-04-2014, Saat: 04:09 AM   
Bicak klasik olmus el atinda dursun olayi, Smile
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Ali KIRKBAŞ 05-04-2014, Saat: 08:22 AM   
pürmüz geldi aklıma nedenini bilmiyorum.
Metin AYDIN 05-04-2014, Saat: 09:06 AM   
(05-04-2014, Saat: 08:22 AM)Ali KIRKBAŞ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: pürmüz geldi aklıma nedenini bilmiyorum.

Ali bey pürmüz kesilen tavukların mangalını tutuşturmaya Big Grin birebir geliyor...tecrübeyle sabit..Big Grin Big Grin

Kümes yapımında tamir ve onarımında kullanılabilecek
el testeresi,
keser,
çekiç
muhtelif boyutlarda çivi
ahşap ve beton/demiz zeminler için vida/akıllı vida (ihtiyaç kadar)
Katlamalı yada şerit metre,

inşallah Kuluçka makinesi yapmak isteyenler içinde böyle bir çalışma yapılır.alternatif çok ama derli toplu bilgiye ulaşmak epey zaman alıyor ve çok fazla uygulama var...Katkısı olan Herkese TEŞEKKÜRLER..
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

https://www.facebook.com/hobikulucka28
https://www.facebook.com/groups/1427647234190151/

El emeğiyle Hükmetmeyen, Elin emeğine Mahkum olur...(M.A)
Burak ARAS 05-04-2014, Saat: 10:09 AM   
Mini İş Makinası (Kümes çevresi düzenleme, etraf tellerini gömme, kümesleri taşımada kullanıyorum)
Doğrayıcı robot (Haşlanmış yumurta parçalamada kullanıyorum)
Ara
Mustafa SARPKAYA 05-04-2014, Saat: 10:23 AM   
Ahmedim çok güzel bir konu açmışsın gardaşım... Ben de katkı sağlamak isterim...

Bosch şarjlı matkap

Civalı Termometre
Dijital Nemölçer, Termometre (Multifonksiyon)

Yedek Termostat

Yedek Ampuller

Renkli Plastik Kablo Toplayıcı (Ayak bileziği niyetine)

-Çekiç, Yıldız tornavida (ince-kalın uç), kontrol kalemi, Pense, Küçük maket bıçağı , büyük maket bıçağı (2 adet), zımpara, Elektrik bandı, İsviçre çakısı, Çakmak, cd kalemi, Şeffaf silikon. Çeşitli boylarda vida çivi ve matkap ucu

-Pomad, Baticon, New DDVP (Böcek ilacı), Terramycin, Biyodust Toz, Bolfo Toz, Bally yapıştırıcı, Galaxy Sprey Boya,

-Yedek civciv yemliği, Kuş sulukları (küçük civcivler için), Yedek pense, kargaburnu, cetvel, enjektör, rende, Mintiverm (Parazit ilacı), maket bıçağı

Bunların haricinde Fotoğraflayamadığım kürekler tırmık testere şerit metre gibi malzemeler var. Fazla irdelemiyorum uğraştıkça çıkıyor çünkü Smile şimdilik bu kadar...
Hemid ÖZTURNA 05-04-2014, Saat: 12:43 PM   
Arkadaşlar Saymakla bitmezki kulanamayacağımız alet edavat yok herşey gerekli , hepsini toplasanız zaten bir depo malzemeden fazla çıkar , bir terlik bile kümese giriyor işimize yarıyorsa ben kulanamayacağımız birşey düşünemiyorum .
Ahmet BULUT 05-04-2014, Saat: 02:39 PM   
Neler neler var lazım olur diye sakkadığım tozlu raflardaSmile
Ara
Hemid ÖZTURNA 05-04-2014, Saat: 02:53 PM   
(05-04-2014, Saat: 02:39 PM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Neler neler var lazım olur diye sakkadığım tozlu raflardaSmile
Depo yetmedi evin yatak bazalarına saklamaya devam Big Grin
Ahmet ÖDÜBEK 05-06-2014, Saat: 01:58 AM   
Arkadaşlar bunlarda büyüteç ve cep çakım, büyüteci kümeste bitten veya başka bir haşereden şüphelendiğim kısımlarda kullanıyorum, cep çakısı da malum elimin altında bulunsun çocukluktan beri alışkanlık olmuş.

(05-04-2014, Saat: 08:22 AM)Ali KIRKBAŞ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: pürmüz geldi aklıma nedenini bilmiyorum.

Pürmüz kümesin olmazsa olmazlarından benim için bit yakmak için süper bi alet kümes temizliğinde kesinlikle kullanılması taraftarıyım. Ama dikkatli olmak lazım, ahşap kümeslerde yangına sebebiyet vermemek için.

Ek Dosyalar Resimler

-Gold Brahma
-Lıght Brahma
-Dark Brahma
-Isabel Brahma
-Lıght Sussex
-Denizli
-Hint (Asil)
-Hindi
-Keklik
-Güvercin
ahmetodubek@gmail.com
Ara
Kamil SAİM 05-06-2014, Saat: 11:17 AM   
çakı iyimiş abi büyütecte harika olur bende alayım bit için Smile

birde senin 0 - 5 aralıklı derece nasıl kullanılıyor bit pazarında civalısı vardı almamıştım almalımıyım ? iyi bişeyse alayım Smile
Cem ÇETİNKAYA 05-06-2014, Saat: 01:09 PM   
(05-04-2014, Saat: 10:23 AM)Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ahmedim çok güzel bir konu açmışsın gardaşım... Ben de katkı sağlamak isterim...

Bosch şarjlı matkap

Civalı Termometre
Dijital Nemölçer, Termometre (Multifonksiyon)

Yedek Termostat

Yedek Ampuller

Renkli Plastik Kablo Toplayıcı (Ayak bileziği niyetine)

-Çekiç, Yıldız tornavida (ince-kalın uç), kontrol kalemi, Pense, Küçük maket bıçağı , büyük maket bıçağı (2 adet), zımpara, Elektrik bandı, İsviçre çakısı, Çakmak, cd kalemi, Şeffaf silikon. Çeşitli boylarda vida çivi ve matkap ucu

-Pomad, Baticon, New DDVP (Böcek ilacı), Terramycin, Biyodust Toz, Bolfo Toz, Bally yapıştırıcı, Galaxy Sprey Boya,

-Yedek civciv yemliği, Kuş sulukları (küçük civcivler için), Yedek pense, kargaburnu, cetvel, enjektör, rende, Mintiverm (Parazit ilacı), maket bıçağı

Bunların haricinde Fotoğraflayamadığım kürekler tırmık testere şerit metre gibi malzemeler var. Fazla irdelemiyorum uğraştıkça çıkıyor çünkü Smile şimdilik bu kadar...

mustafa bey merhaba; kullandığınız termometreler anlık ölçüm için mi yoksa uzun dönemli kayıt da alıyor mu? bende termometre alacağım kümesime ancak muhtemelen günlük sıcaklıkları kayıt eden birşey alacağım.
Mustafa SARPKAYA 05-06-2014, Saat: 02:12 PM   
Günlük tek tek kayıt tutan birşey kullanmadım hiç. Vardır belki ama pahalı olacağı kanaatindeyim. bunlar sadece geçmişe dönük en düşük sıcaklık ve en yüksek sıcklığı nedir en düşük nem ve en yüksek nem ne olmuş onları gösteriyor....
Kamil SAİM 05-06-2014, Saat: 05:28 PM   
O sekilde kayit yapan hatta verileri pc ye aktaran sistemler vardi ama pahali daha once arastirmistim
Ahmet ÖDÜBEK 08-06-2014, Saat: 01:31 AM   
Yokmu hepsi bu kadar mı, fotoğrafını çekmedim ama, eski vitrin kümeste malzeme dolabı olarak, babannemin eski cehiz sandığı da keza aynı şekilde, kullanımda Big Grin
-Gold Brahma
-Lıght Brahma
-Dark Brahma
-Isabel Brahma
-Lıght Sussex
-Denizli
-Hint (Asil)
-Hindi
-Keklik
-Güvercin
ahmetodubek@gmail.com
Ara
Abdullah GÖKPINAR 08-06-2014, Saat: 11:12 AM   
Olmaz mı Ahmet bey? Ben konuyu yeni farkettim.
İnşaat teli (Demir teli) : kümes-kafes tellerimiz bozulduğunda ya da iki köşeyi birleştirirken örmek için çok uygun ve iş görüyor.
Boş pet su şişeleri çeşitli ebatlarda: Şişeleri kesip tek kullanımlık yada daha uzun süreli kullanılabilir. Mesela tek sefer vereceğimiz ilaç - yiyecekler için kullanılabilir.
Ara

KÜMESLERİMİZDEKİ ALTERNATİF MALZEMELER. Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Hızlı Menü: