Kulucka Club

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bu nedir? Fikri Olan Var mı?
Arkadaşlar bugün gold tavuğumun arka kısmında poponun hemen alt kısmında resimdeki gibi bir şişilik tespit ettim. Yakaladım ve kontrol ettim. portakal büyüklüğünde bir şişlik içi su dolu balon gibi yumuşak. bu bir hastalıkmıdır nedir. eğer hastalıksa tedavisi hakkında bilgisi olan var mı? ya da ölümcül müdür bulaşıcı mıdır. Sebebi ne olabilir fikri olan varsa yardımcı olsun...

Bu tür şeyler genellikle uzun süreli antiboyotik kullanımından olur ama çok da anlayamadım işin doğrusu
ÇANAKKALE
Ara
(04-02-2014, Saat: 03:27 PM)Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar bugün gold tavuğumun arka kısmında poponun hemen alt kısmında resimdeki gibi bir şişilik tespit ettim. Yakaladım ve kontrol ettim. portakal büyüklüğünde bir şişlik içi su dolu balon gibi yumuşak. bu bir hastalıkmıdır nedir. eğer hastalıksa tedavisi hakkında bilgisi olan var mı? ya da ölümcül müdür bulaşıcı mıdır. Sebebi ne olabilir fikri olan varsa yardımcı olsun...

mustafa abi ben broiler yetiştiricisi olduğum için. böyle içi su dolu şişliklerle genellikle karşılaşıyorum. broilerlerde olan şişliğin sebebi bulundukları ortam kapalı olduğu için havalandırma yetersiz olursa bu şekilde içi su dolu şişlikler oluyor ve ölümle sonuçlanıyor. sizin havalandırma gibi bir sorununuz olamaz. başka bir sorun olabilir bir veterinere danışsanız iyi olur. geçmiş olsun
Ara
(04-02-2014, Saat: 03:54 PM)Tevfik ERCAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu tür şeyler genellikle uzun süreli antiboyotik kullanımından olur ama çok da anlayamadım işin doğrusu

Tavuklara yem ve sudan başka hiçbirşey vermiyorum. Sebep bu değildir. Yorum için teşekkürler.
(04-02-2014, Saat: 05:34 PM)Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(04-02-2014, Saat: 03:54 PM)Tevfik ERCAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu tür şeyler genellikle uzun süreli antiboyotik kullanımından olur ama çok da anlayamadım işin doğrusu

Tavuklara yem ve sudan başka hiçbirşey vermiyorum. Sebep bu değildir. Yorum için teşekkürler.

hayvanda hareketlerinde tuhaflık var mı abi ?
(04-02-2014, Saat: 05:31 PM)Ramazan YAMAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: mustafa abi ben broiler yetiştiricisi olduğum için. böyle içi su dolu şişliklerle genellikle karşılaşıyorum. broilerlerde olan şişliğin sebebi bulundukları ortam kapalı olduğu için havalandırma yetersiz olursa bu şekilde içi su dolu şişlikler oluyor ve ölümle sonuçlanıyor. sizin havalandırma gibi bir sorununuz olamaz. başka bir sorun olabilir bir veterinere danışsanız iyi olur. geçmiş olsun

Ramazan kardeşim sürekli şu resimdeki kümesin içerisinde duruyorlar 5 tavuk 1 horoz şeklinde. soldaki alan kapalı ama heryerinden hava alıyor ayrıca sağdaki alan hep açık arada geçiş var geçişte sürekli açık. diğer tavuklarda hiçbirşey yok. Ayrıca arada bir kapılarını açıp çimlik alana salıyorum. Ama neden oldu anlamadım. Çok şükür bugüne kadar hastalıktan ne civciv ne yetişkin kaybım olmadı. İnşallah bu da olmaz. Tavukta zaten herhangibir iştah kaybı durgunluk ya da hastalık namına bir belirti yok. sadece bu görüntü var o kadar.

Mustafa bey geçmiş olsun...
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

https://www.facebook.com/hobikulucka28
https://www.facebook.com/groups/1427647234190151/

El emeğiyle Hükmetmeyen, Elin emeğine Mahkum olur...(M.A)
(04-02-2014, Saat: 05:44 PM)Metin AYDIN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mustafa bey geçmiş olsun...

Teşekkür ederim Metin Bey...
Orada su birikilmiş zannedersiniz çünkü oranın aşırı derecede yağlanması nedeniyle biraz şiş ve yumuşak olur zaten bağırsaklara yakın bir bölge , hayvan tüy dökümüne girince kalsiyum eksikliği olduysa ve tüy çıkamadıysa öyle kalmıştır havalarda soğuksa kızarma olabiliyor, umarım umduğumuz gibidirde başka sorun değildir . Geçmiş olsun acil şifalar diliyorum.
Abi ilk yumurtadan sonra enfeksiyon kapmış olabilir, benim bi hayvanımda buna benzer bir şey olmuştu.
-Gold Brahma
-Lıght Brahma
-Dark Brahma
-Isabel Brahma
-Lıght Sussex
-Denizli
-Hint (Asil)
-Hindi
-Keklik
-Güvercin
ahmetodubek@gmail.com
Ara
(04-03-2014, Saat: 01:18 AM)Ahmet ÖDÜBEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Abi ilk yumurtadan sonra enfeksiyon kapmış olabilir, benim bi hayvanımda buna benzer bir şey olmuştu.

Buda benimki .

Ek Dosyalar Resimler

Ben de uzaktan bakınca normaldir diyordum ama elime alıp yoklayınca altını baktım ki hani ineğin meme kısmı olur ya şişkin aynı onun gibi aşağı doğru epey bi sarkık. Sindirim sisteminin bakteri ya da parazit kapması gibi bir şey olabilirmi acaba.

Bir de bu tavuğu kessem eti yenir mi bunun?

Ahmet senin o dediğin hayvan yaşıyor mu hala.

Bir de bi ar kadaş bunun o balon gibi olan yerini keselim bakalım dikeriz geri diyor. böyle bir ihtimal var mı? Kursak kesip dikme duydum da bu alanda da uygulanabilir mi acaba
Oncelık le gecmıs olsn abı buna benzer olayla karsılastm tuy dokukdu sıskınlıgı farkattık yumurta yapacak dusuncesı ıle mudahale etmedım bırkac gun sonra hayvan yavasladı kumesten cıkmadı yeme ıcme kesıldı sıslık tas gıbı oldu elle kontrolde sankı kocaman yumurta gıbıydı kestık ıcını kontrol ıcın yumurtalık sısmıs ıcınde sarısı beyazı tas gıbı olmus sıslık ates gıbı yanıyordu sebebını anlamadım ama kurtulus yoktu
KOCAELİ Körfez 5356702749
Ara
Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim.

Daha fazla dayanamadım ve tavuğu kestim. Hareketlerinde hiç bir yavaşlama belirtisi hiiç hastalık belirtisi yoktu ama şişlik gittikçe büyüyor ve morarıyor gibiydi. Ben de merak ettim bu nedir diye ve kestim. İnanın hayvandan koyun bağırsağı gibi bağırsak ve bir dünya yağ çıktı. Bağırsakları şişmişti. Nedeni ise malum bağırsak kurdu. İçleri 8-10 cm lik kurtlarla dolmuş bağırsağın. Şiştikçe şişmiş. Ve karın bölgesi Hemid beyin dediği gibi inanılmaz şekilde yağ bağlamış. Merak ettiğim bir konu var. acaba bu hayvanın dışkısından diğer hayvanlara da bir nebze bulaşmışmıdır. bu hastalık bulaşıcımıdır ne yapmak lazım bilenler cevaplarsa sevinirim. İşte bunlar da resimler.

Abi bir şey daha öğrendik eline sağlık,iç-dıs parazitler için kanarya besleyenler 1lt suya 1ml ilac gelecek sekilde ivermektin içerikli ilaclar kullanıyorlar büyük hayvanlarda deri altı kullanılan bu ilacların kanaryalara hiçbir zararı yokmus bende palazlara bir kac kez verdim hiç sorun olmadı.

İvermektin içerikli sıgırlarda deri altı kullanılan ilaclar piyasada 20-50-100ml olarak satılıyor 100lükleri 40 tl etiket fiyatı ile 25 tlden satılıyor 20 veya 50 lik olarak alırsanız size fazlasıyla yetecektir.Marka olarak Bayer-Baymec'i öneririm.

Not:Bu ilaclar kuvvetle muhtemel yumurtaya geçecektir ancak yumurtlamayan hayvanlarda kullanılabilir.
Ara
(04-20-2014, Saat: 11:20 AM)Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim.

Daha fazla dayanamadım ve tavuğu kestim. Hareketlerinde hiç bir yavaşlama belirtisi hiiç hastalık belirtisi yoktu ama şişlik gittikçe büyüyor ve morarıyor gibiydi. Ben de merak ettim bu nedir diye ve kestim. İnanın hayvandan koyun bağırsağı gibi bağırsak ve bir dünya yağ çıktı. Bağırsakları şişmişti. Nedeni ise malum bağırsak kurdu. İçleri 8-10 cm lik kurtlarla dolmuş bağırsağın. Şiştikçe şişmiş. Ve karın bölgesi Hemid beyin dediği gibi inanılmaz şekilde yağ bağlamış. Merak ettiğim bir konu var. acaba bu hayvanın dışkısından diğer hayvanlara da bir nebze bulaşmışmıdır. bu hastalık bulaşıcımıdır ne yapmak lazım bilenler cevaplarsa sevinirim. İşte bunlar da resimler.

Hay anasını ya, geçmiş olsun boşa kesmiş oldunuz, o kurtlar kist tabletiyle öldürülürdü, düzenli olarak kist tableti vermek gerek , yağlar kışın olur özellikle o taşlıkları sarpa sarar bu yağlar hiç birşey değil ben ne yağlar gördüm külçe külçe tabaklar dolausu. nediyelim ölüme çare yok oldu birkere buda ayrı tecrube olmuş oldu.

MUSTAFA BEY SİZ TAVUKLARINIZA kist uygulaması yapın iyi olur sorun yaşamayın .
Hayvanlarina Eren yazmis ivermectin icirmen gerekli, yumurtalarinida bir muddet makineye korsun, bundan sonra ara sira kabak cekirdegi vermeni tavsiye ederim, kabak cekirdegi midede kurt olusumunu onliyicekdir, sarmisak yagi o tur seyleride sularina katabilirsin, gecmis olsun Mustafa kardesim,
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Geçmiş olsun Mustafa Bey.Tavuklarda bağırsak paraziti yada diğer parazitler mutlaka olur diye düşünüyorum.çünki tavuk çok çeşitli şeyleri yiyebilen bir canlı...tabii hiç salınmadan denetim altında bakılanlar hariç..Acaba brahma cinsleri ilerki yaşlarında obezite sorunu mu yaşıyorlar.

O(Allah) ne güzel vekildir bize yeter.
Ara
Arkadaşlar ilaç tavsiyeleriniz önerileriniz ve yorumlarınız için teşekkür ederim. Ne yapalım kestik bir kere. Öğrenmiş olduk. İnanın o kımıldayan bağırsakları görünce ürktüm doğrusu. resmen içinden solucan gidiyor gibi hareket ediyordu bağırsaklar.

Eren kardeşim bu bahsettiğin ilaç ne kadar süreyle veriliyor. ve yumurtaları ne kadar süre yememek doğru olur. Bir de bu bağırsak parazitleri yumurtlamaya engel teşkil eder mi. bu tavukla aynı kümeste olan 3 tavuk var onlar da yaklaşık 2 haftadır neredeyse hiç yumurtlamadılar.
(04-20-2014, Saat: 04:22 PM)Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar ilaç tavsiyeleriniz önerileriniz ve yorumlarınız için teşekkür ederim. Ne yapalım kestik bir kere. Öğrenmiş olduk. İnanın o kımıldayan bağırsakları görünce ürktüm doğrusu. resmen içinden solucan gidiyor gibi hareket ediyordu bağırsaklar.

Eren kardeşim bu bahsettiğin ilaç ne kadar süreyle veriliyor. ve yumurtaları ne kadar süre yememek doğru olur. Bir de bu bağırsak parazitleri yumurtlamaya engel teşkil eder mi. bu tavukla aynı kümeste olan 3 tavuk var onlar da yaklaşık 2 haftadır neredeyse hiç yumurtlamadılar.

3-4 ayda bir vermek yeterli olacaktır özellikle yumurtaya ara verdikleri dönemlerde.İlacın yumurta kalıntısı hakkında net bişi söyleyemeyeğim ancak yediğimiz şeyleri irdelersek ilac kalıntıları hiçbişi kalacaktır yinede bir hafta 10 gün yumurtaları farklı şekilde değerlendirmek iyi olacaktır.

İlacı sabah susuzken koyarsınız bir gün aksama kadar içerler sorun olmaz.Tavukların bu ayda yumurtlamamalarının sebebi bence kesinlikle parazitler çoğu tavuk yumurtlamak için bu mevsimi beklerken sizin tavukların yumurtlamaması anormal olsa gerek.İlacı verdikten sonra birde vitamin kompleksi iyi olacaktır.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Sad TAVUKLARIMDA TIKSIRMA VAR A.Ümit GÜNENDİ 0 115 01-02-2017, Saat: 12:47 PM
Son Yorum: A.Ümit GÜNENDİ
  CRD olan tavuklarıma Epimycin aldım. Nurettin Özşahin 0 754 06-15-2016, Saat: 07:17 PM
Son Yorum: Nurettin Özşahin
  Bunun kanadında sorun mu var? Haydar AKYAVUZ 3 605 06-13-2016, Saat: 08:50 AM
Son Yorum: Burak ARAS
  Kuluklurda şişkinlik iltihap var önerisi olan varmı Mustafa ALKAN 8 1,254 06-12-2016, Saat: 02:46 AM
Son Yorum: SERKAN KAPLAN
  Bu ilaç nasıl kullanan varmı ( Clamoxyl oral toz- Amoksisilin 500 mg / g ) Alpay YILDIZ 8 1,318 03-11-2016, Saat: 01:07 AM
Son Yorum: Alpay YILDIZ
  Teracymin yoksa thiociline var Yusuf Türk 0 432 02-07-2016, Saat: 12:49 AM
Son Yorum: Yusuf Türk
  Bu civcive ne yapmam gerekiyor burak demirkapak 2 1,057 07-10-2015, Saat: 08:20 PM
Son Yorum: burak demirkapak
  BU NASIL BİR HASTALIK (KURUMA) MI NEDİR Mustafa ALKAN 4 1,709 05-27-2015, Saat: 05:15 PM
Son Yorum: Mustafa ALKAN
  bu hastalık hakkında bilgisi olan varmı Ahmet AYATA 0 894 04-29-2015, Saat: 11:15 AM
Son Yorum: Ahmet AYATA
  ben bu bitlerden nasıl kurtulucam arkadaşlar Can KATIRCI 11 3,887 04-10-2015, Saat: 11:11 PM
Son Yorum: Eren YILDIRIM

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi