Konu Bilgileri
Konu: yumurtayı kırıpta çıkamayan civciv Yazar: Ali KIRKBAŞ
Okunma: 24163 Yorum: 38
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ali KIRKBAŞ 03-18-2014, Saat: 12:47 AM   
arkadaşlar merhaba bu civciv yumurtayı ilk kıranlardan fakat akşama kadar çıkamamış. geldiğimde eve canlıydı ışık tutunca ciyaklıyordu fakat sonra ölmüş. sebebi nedir.

Ek Dosyalar Resimler

Kamil SAİM 03-18-2014, Saat: 01:14 AM   
kapağı açtıysanız o arada kurumuştur. yoksa nemin kör kaldığı noktada kalmıştır yumurta yapışırsa yere ondanda oluyor.
İsmail Hakkı ÖZDİLEK 03-18-2014, Saat: 01:24 AM   
Evet Kamil'in dediği gibi tam yumurt kabuğunun en yumuşak olduğu anda kapağı açar yahut nemin düşmesine neden olursak o zaman kabuk tamamen civcivin üzerine yapışıyor.Bence o anda ne yapsan fayda etmez belki biraz en azından kafasını çıkarcak kadar kabuğu kırmak yardım olur ama fazlasıda civcive zarar verir.
Ara
Hemid ÖZTURNA 03-18-2014, Saat: 01:24 AM   
Akşama'kadar boşa beklemişsiniz, kurumuş yumurta kabuğundan kendi çıkması imkansız onu yavaşça kırmanız rahata kavuşturmanız gerekirdi,
akşamakadar gelişip iyice sıkışıp ölmüştür geçmiş olsun.
Ahmet BULUT 03-18-2014, Saat: 02:06 AM   
Nem diyoruzda bazen yan yana yumurta biri cillop gibi hopbadanak çıkarken biri bu şekilde kalabiliyor
Başka nedenleride vardır illaki
Tavuğun altında bu şekil kalan oluyormu gurk uzmanlarına bu sorumAngel
Ara
A.Ümit GÜNENDİ 03-18-2014, Saat: 03:15 AM   
Buna benzer bir olayı çıkım esnasında bende yaşadım, kapağı açmak gibi bir hata yaptım. Daha sonra gördüm ki zar, çıkmak üzere olan civcivin üzerine yapışmıştı, çıkamıyordu. Elle müdahale etmek istemedim, ölmesinin kaçınılmaz olduğu kesin gibiydi. Ocakta su ısıttım takriben 40 derece falan, suyu püskürtme ile yumurta zarına sıktım, kapağı kapatıp nemi bir süre yüksek tuttum, yapışan zar yumuşadı ve zardan kurtulup çıkım gerçekleşti.
Çok kötü bir tecrübe oldu bana, benim kapağı açmamdan dolayı ölecekti, suçlusu bendim yani.
Bu olaydan sonra artık, çıkım esnasında bir daha kapağı açmamaya özen gösteriyorum.
Ara
Soner YAYLA 03-18-2014, Saat: 10:21 AM   
(03-18-2014, Saat: 02:06 AM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Nem diyoruzda bazen yan yana yumurta biri cillop gibi hopbadanak çıkarken biri bu şekilde kalabiliyor

ahmet bey benim tavuğum bu ocak ayında 8 tane civciv çıkardı son yumurta çıkmamıştı özellikle baktım neden çıkmadı diye tavuk çıkan civcivlerin karnını doyurmak için üstünden kalkmıştı yumurtanın, civciv hava kesesine kadar çıkmıştı ama sanırım yeteri kadar nem olmadığı için kabuğu delememiş oracıkta ölmüş
VARLIĞINDAN UTANDIĞIM BİR GÜMÜŞHANELİ YOKTUR.
                                                             M.OLTAN SUNGURLU
                            GÜMÜŞHANELİ
Ara
Mustafa SARPKAYA 03-18-2014, Saat: 10:43 AM   
(03-18-2014, Saat: 02:06 AM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Nem diyoruzda bazen yan yana yumurta biri cillop gibi hopbadanak çıkarken biri bu şekilde kalabiliyor

Ahmet kardeşim gurk uzmani değilim ama gurk ile çok çıkım aldım. Hiç görmedim böyle kalan. Bir tek ördekte gördüm 19 yumurtanın 18 i çıkmıştı. annede çıkanlarla beraber kalkınca sonuncu yumurtayı deldiği halde çıkamamıştı. ama delik bu kadar büyük değildi tabi...

ben makinada bunun gibi olan bir yavruyu elimle çıkarmıştım hala yaşıyor. hatta 1 hafta göbek bağı kıçında dolaştı sonra düştü.
Ali KIRKBAŞ 03-19-2014, Saat: 01:55 PM   
arkadaşlar aynı durumda olan bir tane daha yumurta vardı 22. gün sonunda çıkamayınca müdahele ettim elimle çıkarttım dün akşam.
sabah ayaklandı diğerlerinin olduğu kutuya aldım önüne yem su lor peyniri yumurta kaynatması vitaminli su verdim bakalım akibeti ne olucak. üzerinde yapışık zar gibi bir şey var onuda akşam gidince çıkartıcam.

Ek Dosyalar Resimler

Kamil SAİM 03-19-2014, Saat: 02:30 PM   
ılık suyla o kabukları temizleyin fön makinasıyla kurutup kafese koyabilirsiniz ben geçen öyle yaptım birini Smile
Mustafa SARPKAYA 03-19-2014, Saat: 04:16 PM   
bulundukları yer en az 4-5 gün 30 dereceden aşağı düşmesin. hatta ilk iki gün 32-33 derece de olabilir. Tüyler iyice kuruyana kadar yani. o zar da yapışırsa zor sökülür. Kamilin dediği gibi yaparsanız iyi olur. direk zarı çekerseniz taze tüylerle birlikte gelebilir aman dikkat...
Ali KIRKBAŞ 03-19-2014, Saat: 05:22 PM   
(03-19-2014, Saat: 04:16 PM)Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bulundukları yer en az 4-5 gün 30 dereceden aşağı düşmesin. hatta ilk iki gün 32-33 derece de olabilir. Tüyler iyice kuruyana kadar yani. o zar da yapışırsa zor sökülür. Kamilin dediği gibi yaparsanız iyi olur. direk zarı çekerseniz taze tüylerle birlikte gelebilir aman dikkat...

bulundukları kutu termostatlı şu an 33 te kapatıyor 32 de açıyor

tüylere gelince akşam banyo yaptırcam yaşarsa ben eve gidene kadar. birde denge problemi var sanırım kanadı açamadığından diye düşünüyorum
Ali KIRKBAŞ 03-20-2014, Saat: 03:30 PM   
akşam banyodan sonra kurutup diğerlerinin yanına bıraktım bu sabah yem yiyip didniyornu inşAllah kurtulur
M.Münir TOPRAK 03-30-2014, Saat: 09:48 PM   
arkadaşlar benim edindigim tecrübeleri sizlere aktarayım.
gelişim safhasında makinaya yumurtalar yüklenip 37.5-37.7 derecede start verildigi zaman tavuk için nem %45-50 arasında olmalı.yüzde %55 i kesinlikle geçmemeli.idaali %45 .yumurtalar gelişim safhasındayken civciv gelişirken yumurtanın yüzde
14 oranında agırlık kaybetmesi lazım.nem yüksekse bu agırlık kaybı fazla olmuyor ayrıca yumurta akı koyulaşıyor.gelişim safhasında ise nemi %65 lere almalıyız son 3 günde yumurta kabugunu yumuşatır.sıcaklıgıda 37-37.2
dereceye düşürmeliyiz.
gelelim işin püf noktasına çogumuzun yaptıgı hataya yumurtalar çatlayıp civcivler çıkmaya başlayınca çogumuz çıkan civcivler yumurtalara zarar vermesin diye biraz kuruyan civcivleri hemen almak istiyoruz.buda nem kaçınca yumurta kabukları sertleşmeye başlıyor.koyulaşan yumurta beyazı
jöle gibi civcive yapışıp çıkmasını engelliyor.
işin doğrusu bana göre yumurtalar çıkmaya başlayınca en az 10-12 saat hiç ellemiyelim hatta 24 saat beklemekte bir zarar vermez.çıkımda en fazla kapagı 3 kez açarım.köy yumurtalarında çıkım sonucum %90-95 dır
Ara
Mustafa SARPKAYA 03-31-2014, Saat: 08:47 PM   
Münir bey verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Bu dediğinize göre parça yükleme yapmamammız gerekiyor. Çünkü önce yüklenen yumurtalar çıkıma alındığında nem yükseltildiğinde gelişimdekiler etkileniyor. ben bu yüzden çok oluşmuş-ölmüş zaiyat verdim. makinayı yakın zamanda kapatacağım ve hemen akabinde bir çıkım makinesi yapacağım. Çünkü parça yüklemeyi mecburen yapıyorum 42 kapasiteli makine var ve 42 yumurtayı da aynı anda bulamıyoruz maalesef...
M.Münir TOPRAK 03-31-2014, Saat: 09:51 PM   
(03-31-2014, Saat: 08:47 PM)Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Münir bey verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Bu dediğinize göre parça yükleme yapmamammız gerekiyor. Çünkü önce yüklenen yumurtalar çıkıma alındığında nem yükseltildiğinde gelişimdekiler etkileniyor. ben bu yüzden çok oluşmuş-ölmüş zaiyat verdim. makinayı yakın zamanda kapatacağım ve hemen akabinde bir çıkım makinesi yapacağım. Çünkü parça yüklemeyi mecburen yapıyorum 42 kapasiteli makine var ve 42 yumurtayı da aynı anda bulamıyoruz maalesef...
bende teşekkür ederim mustafa bey
her ne kadar makinam kombine olsada ben toplu yükleme toplu çıkım taraftarıyım.2.parti çıkımlarda oran %80lere kadar düşüyor.
Ara
Hemid ÖZTURNA 03-31-2014, Saat: 10:01 PM   

YOK KARDEŞİM tavuk bu işi kendi yapıyor , birnebze biz nasıl el atıyorsak oda aynısını yapıyor bize iş birakmıyor bizim yaptığımız tüm emekler annenin sorumluluğunda , yumurtayı veriyorsun hiç bir sorun olmazdan sana sapa sağlam taş gibi civciv çıkarıyor, Napsak bir kurk tavuk filosumu üretsek bir 10 tane iyi kurk olan tavuk olsa al sana 150 lik çimuka Big Grin
Kamil SAİM 03-31-2014, Saat: 11:22 PM   
(03-31-2014, Saat: 09:51 PM)M.Münir TOPRAK Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-31-2014, Saat: 08:47 PM)Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Münir bey verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Bu dediğinize göre parça yükleme yapmamammız gerekiyor. Çünkü önce yüklenen yumurtalar çıkıma alındığında nem yükseltildiğinde gelişimdekiler etkileniyor. ben bu yüzden çok oluşmuş-ölmüş zaiyat verdim. makinayı yakın zamanda kapatacağım ve hemen akabinde bir çıkım makinesi yapacağım. Çünkü parça yüklemeyi mecburen yapıyorum 42 kapasiteli makine var ve 42 yumurtayı da aynı anda bulamıyoruz maalesef...
her ne kadar makinam kombine olsada ben toplu yükleme toplu çıkım taraftarıyım.2.parti çıkımlarda oran %80lere kadar düşüyor.

abi ben bu sefer tek parça yüklemiştim 20 adet var hepsini bir çıkıma aldım dün geceden çıkan olmuş sabah aldım onları işe gideceğim için mecbur alıyorum çatlak vardı sabahtan çıkmaya yakın taa akşama kadar çıkamamış gelince yine müdahale ettim nemlendirip yumurtayı kabuktan ayırdım civcivin üzerindeki yapışkanlı şeyleri sıcak suyla elimi nemlendirip temizledim yumurtaların da üzerine sıcak su fısfıs yaptım iki saat sonra 3 tane daha çıkım oldu.şu an hala makinadalar dokunmadım. diğer çatlak yumurtalar hala bekliyor 22. gun bitmek üzere..
Ahmet BULUT 03-31-2014, Saat: 11:24 PM   
Çok tavuğum gurk oldu
Şuan bile var hem australorp gem light sussex ancak hiç birine yumurta verip civciv çıkarması için bir ortam yok o bakımdan gurk olanları geçene kadar kafeslere alıyorum müsait bir zamanımda gurk odası yapmayı düşünüyorum o zaman o civciv çıkartma ve peşlerinden gezdirme olayını görürüz inşallah
Ara
Hemid ÖZTURNA 03-31-2014, Saat: 11:46 PM   
(03-31-2014, Saat: 11:22 PM)Kamil SAİM Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-31-2014, Saat: 09:51 PM)M.Münir TOPRAK Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

abi ben bu sefer tek parça yüklemiştim 20 adet var hepsini bir çıkıma aldım dün geceden çıkan olmuş sabah aldım onları işe gideceğim için mecbur alıyorum çatlak vardı sabahtan çıkmaya yakın taa akşama kadar çıkamamış gelince yine müdahale ettim nemlendirip yumurtayı kabuktan ayırdım civcivin üzerindeki yapışkanlı şeyleri sıcak suyla elimi nemlendirip temizledim yumurtaların da üzerine sıcak su fısfıs yaptım iki saat sonra 3 tane daha çıkım oldu.şu an hala makinadalar dokunmadım. diğer çatlak yumurtalar hala bekliyor 22. gun bitmek üzere..

çatlak yumurtalar okadar uzun süre beklemez bence onlar ölmüştür. son durum nedir acaba?

yumurtayı kırıpta çıkamayan civciv Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ÇIKIMDA CİVCİV İLE YUMURTANIN BERABER DURMASI SERKAN KARÇALAR 4 994 04-19-2016, Saat: 07:37 PM
Son Yorum: Ali karataş
  Rhode Island Red (R.I.R.) 2016 Yeni Çıkımlar + Yeni Civciv Büyütme Kafesim Uğur DEMİR 8 1,442 04-14-2016, Saat: 02:15 AM
Son Yorum: İbrahim Selcuk
  2015 Yılı 2. Çıkımlar ..: RIR :.. (Rhode Island Red) İkiz Civciv Mucizesi :) Uğur DEMİR 16 6,795 05-02-2015, Saat: 11:39 PM
Son Yorum: Metin AKALP
  göbeğini çekmeyen civciv ne yapılır Ali KIRKBAŞ 3 1,421 06-14-2014, Saat: 10:55 PM
Son Yorum: Ali KIRKBAŞ
Thumbs Up Civciv Embriyo gelişim ve Çıkım şeması Metin AYDIN 0 1,389 02-18-2014, Saat: 07:43 PM
Son Yorum: Metin AYDIN
  bıldırcın ve civciv çıkımım İsmail ARIK 0 733 11-20-2013, Saat: 08:22 PM
Son Yorum: İsmail ARIK
  Kuluçka Makinelerinde Civciv Çıkımını Azaltan Sebepler Ahmet BULUT 0 1,420 04-23-2012, Saat: 12:40 PM
Son Yorum: Ahmet BULUT

Hızlı Menü: