Kulucka Club Hoşgeldiniz

Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ Saklama Kabından El Yapımı Kuluçka Makinesi ]-Sabit Konu
(03-14-2014, Saat: 02:24 AM)Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-13-2014, Saat: 05:57 PM)Rasim Efekan ALTUN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Matkapla delmeyi denedim de daha yarısına gelmeden ilk deliğin kabın kapak çatladı azıcık. Slikonla yapıştırırım sıkıntı olmaz da bu delik açma olayını bakıyorum herkesin çok düzgün nasıl düzgün yapıyorsunuz?

Tanıdık mobilyacı varsa onlarda bilgisayar masalarının kablo yerlerine delik açtıkları matkap uçlarından var boy boy. rica edin istediğin boyda deliversinler. eğer yoksa deleceğiniz yeri bi şablonla yuvarlak çizin pensenin ucuna iğneyi sıkıştırın ocakta iğneyi ısıtıp ısıtıp plastiği yavaş yavaş ısıyla kesebilirsiniz.

(03-14-2014, Saat: 01:09 AM)Can YILDIZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konu süper olmuşda keşke ben makineyi bitirmeden yani 1 hafta önce açılsaydı Smile

Kısmet Smile

(03-13-2014, Saat: 06:23 PM)Yemliha KORKMAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Lamba yanıyor, ısı suyu buhara çeviriyor, bu şekilde buhar oluyor bizde makinaya bakarak su koyacağız.

Doğru anladıysam bu zahmetli bir iş değil mi hergün kontrol edilmesi gerekir.

Bunun otomatik olması için ne yapılabilir ?

sistem aynen dediğin gibi çalışıyor ama öyle her gün kontrol edilmesi gerekmiyor. benim makine tam bir aydır çalışıyor 4 kere su takviyesi yaptım o kadar.

ayrıca makine çaılıştıktan sonra zaten ister istemez hep yanındayız Smile ben evdeyken yarım saatte bir keyfine gidip seyrediyorum Smile

Ağbi bu saklama kabına düzgünce delik açmak için hangi alet ve ekipmanı kullanabilirim. matkap kullansam matkapta normal bildiğimiz uç kullansam delik düzgün olurmu?
Ara
Peki manuel olunca yumurtaları kaç saate bir çevirmek gerekiyor?
Ara
Selamlar ağbiler. 70 litre saklama kabından otomatik çevirmeli bi makine yaptım. makineye bıldırcın viyolünü yerleştirdim,çevirme sistemini denemek için 30 yumurta koydum ve çevirme motorunu çalıştırdım. yumurtaların yarısı yere düştü, yarısı üst üste bindi. yani viyolün deliklerinden kurtulup hareket etti yumurtalar.
Bunun üzerine tespit yapmaya çalıştım fakat tecrübem olmadığı için pek tespit yapamadım.
1) Yumurtalar fazla büyüktü viyolün deliklerine büyük geldiler desek, hayır değil. gayet normal boyutta yumurtalar.
2) Motor ve çevirme sistemi fazla hızlı ve sarsıntılı çalışıyor desek. hayır çok yavaş ve sarsıntısız çalışıyor.
3) Eğimi 45 dereceden fazla yaptık desek, hayır yanlışlık yok. viyolün dönen toplam uzunluğu 38 cm. merkeden ucuna olan uzunluğu 19 cm. bu viyolün 45 derece yapabilmesi için kaç cm eğilmesi lazım 13 cm. bundada bi yanlışlık yok.

Tecrübeli ağbilerden cevap bekliyorum yanlışlık nerdedir sizce?

9VD65r.jpg
Ara
(03-13-2014, Saat: 05:33 PM)Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-13-2014, Saat: 05:15 PM)Yemliha KORKMAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Nem ölçer ve Termometre nasıl kullanılıyor orayı anlamadım.

Nem ölçer içine mi, yoksa dışına mı koyuluyor ?

Bu resimi anlamadım yani hocam

attachment.php?aid=15808

Bazı nemölçerler probu daili bazılarınınki dışarıdadır kablo şeklinde. Resimdeki nemölçer dahili olandır o yüzden aleti tamamen makinenin içine koyarsın ve ekranından takip edersin.

Aşağıdaki resimde görülen ise kabloludur. Aleti dışarıya koyup kabloyu içeriye sarkıtırsın. Nemölçerler ya da ölçüm yapan probları mümkün olduğunca yumurtalara yakın olsun ki yumurta etrafındaki ısı ve nemi ölçebilsin.

Ağbi ben bunun aynısının 2 ampullüsünü yaptım. 2 adet 60 watt ampul kullanıyorum. izalasyonu yapmadan denemek için çalıştırdım. sıcaklık 32.5 dereceyi geçmiyor.sanırım izalasyon olmadığı için böyle oldu. şimdi sizinki gibi pembe izalasyon malzemelerinden alacam fakat o izalasyon malzemelerini kaba neyle tutturacağımı bilmiyorum. yapıştırıcıylamı ? vidayla mı? tutturmam gerek?biraz bilgi verirseniz sevinirim? Bu arada deneme yaptığım oda 20 derecede. izalasyon olmasa bile 37.5 i görmeliydi diye düşünüyorum. hava deliğide 4 adet kurşun kalemden daha ince.
Ara
Sağa sıla ampul ampul koysam ustune fan koysam olmaz mı
Ara
nem bacası sadece kapaktan ibaret mi detaylı fotoğrafını yayınlayacak olan var mı
Ara
(11-02-2015, Saat: 01:00 PM)sedatgoren Adlı Kullanıcıdan Alıntı: nem bacası sadece kapaktan ibaret mi detaylı fotoğrafını yayınlayacak olan var mı

Evet sadece kapaktan ibaret. Yani bir nevi aç-kapa havalandırması. deliğin büyüklüğünü ayarlama amaçlı.

Nem bacası şart değil. ona benzer aynı işlevi görecek birşeyler düşünebilirsiniz...
(08-27-2015, Saat: 09:16 PM)Semih YALIN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sağa sıla ampul ampul koysam ustune fan koysam olmaz mı

olabilir çeşitli şekillerde deneyebilirsiniz. biz bu şekilde yaptık ve güzel sonuç aldık. burada önemli olan içerideki ısıyı ve nemi kabin içerisine eşit miktarda dağıtabilmek.
Fan hangi yöne üflüyor ?

Fanı adaptöre nasıl bağlarız ve adaptöre bağladığımızda kaç voltta çalışacak ?
Ara
Açıklayıcı ve basit bir proje olmuş teşekkürler. Bütçesi düşük bir ürün ortaya çıkmış. Üstüne 150 - 200 koyup otomatik makinede alınabilir.
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Saklama Kabından Kuluçka Makinam tarik aksoy 5 96 Dün, Saat: 02:16 AM
Son Yorum: A.Ümit GÜNENDİ
Photo Amator Arduino ile Kulucka Makinasi İbrahim Selcuk 67 14,504 01-14-2017, Saat: 01:15 AM
Son Yorum: ali altur
  Kuluçka Makinası yaptım Nem artmıyor Berk Demirakı 8 1,247 12-28-2016, Saat: 11:18 PM
Son Yorum: ali altur
  EL YAPIMI KULUÇKA MAKİNEM Furkan POLAT 3 1,463 08-01-2016, Saat: 12:12 PM
Son Yorum: Kamil SAİM
  ahşap kuluçka sandığım özhan dönmez 1 857 07-17-2016, Saat: 06:36 PM
Son Yorum: Serkan TASCİ
  İlk kuluçka makinesi Furkan POLAT 8 2,144 06-08-2016, Saat: 02:11 AM
Son Yorum: Furkan POLAT
  hedıyelık kulucka SERKAN KAPLAN 2 1,032 06-03-2016, Saat: 02:26 AM
Son Yorum: SERKAN KAPLAN
  kulucka ıcı kullanılacak malzeme secımı yardım SERKAN KAPLAN 4 1,280 05-19-2016, Saat: 05:46 PM
Son Yorum: SERKAN KAPLAN
Question yeni yaptığım kuluçka sistemi soner adalı 17 3,165 05-17-2016, Saat: 02:56 AM
Son Yorum: soner adalı
  Buzdolabından Yaptığım Kuluçka Makinasının Yapım Aşaması (Yardım) Ramazan İşcan 6 1,727 04-24-2016, Saat: 09:05 AM
Son Yorum: İbrahim Selcuk

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
12 Ziyaretçi