Konu Bilgileri
Konu: [ Saklama Kabından El Yapımı Kuluçka Makinesi ]-Sabit Konu Yazar: Mustafa SARPKAYA
Okunma: 94998 Yorum: 49
Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mustafa SARPKAYA 03-12-2014, Saat: 11:17 PM   
EL YAPIMI KULUÇKA MAKİNESİ

Gerekli Olan Malzemeler
KAP:
Farklı ölçülerde çeşitli seçenekler sunulabilir. Bu iş için en çok kullanılan ürünler plastik saklama kapları veya motoru sökülmüş buzdolabıdır.

ISITMAYI SAĞLAMAK İÇİN
Genellikle lamba veya rezistans kullanılır. Yapılacak makinenin ölçüsüne göre watt değeri ayarlanır.

HAVA SİRKÜLASYONU İÇİN
Bilgisayralarda kullanılan 12 voltluk fanlar veya 220 voltuklfanlar kullanılır.

NEMLENDİRME İÇİN:
İsteyen nem nozülü kullanabilir fakat el yapımı makinelerde çoğunlukla kap içerisine koyulmuş su ile nem sağlanır.

ISI DEĞERİNİ STABİL TUTMAK İÇİN:
Termostat kullanılır. Gazlı termostat ve Dijital termostat olmak üzere iki çeşittir. Daha hassas olduğu için genellikle dijital olanı tercih edilir.

ISI YALITIMI İÇİN:
Dış cephe yalıtımlarında kullanılan ısı yalıtım straforundan kullanılır. Yapıştırmak için Şeffaf silikon kullanılmalıdır.

FAZLASI:
Materyaller arası bağlantıyı sağlamak için yeterli miktarda kablo, Vida, somun, pul, edinilmeli ayrıca gerekli yerlere delik açmak ve montaj için matkap, tornavida vs. gibi teçhizatın bulunması gereklidir.

Ortalama Fiyatları
Termostat: Kaliteli iş yapacak termostatlar piyasada 50 TL ile 100 TL arası değişir.
Örnek Emko3710: 70TL
Yalnızca ısı olayının yanısıra çevirme motoru bağlanan ve nem ölçen termostatlarda vardır. Özellik arttıkça fiyatta artar.

Saklama Kabı: 40lt saklama kabı ortalama 20 TL dir. Litre veya kalite arttıkça fiyat artar.

Ampul: Genellikle 1-1,5 TL dir. Her ampule bir duy kullanılacağı için bu da hesaba katılmalı. Duylar imal edildiği maddeye göre değişir. 1 TL den 5 TL ye kadar çeşidi vardır.

Fan: Fanların fiyatları standat 10 TL dir. Yapılan kabın büyüklüğüne göre 1 ya da 2 adet koyulur.

Strafor: 1 tabakası 7,5 tl. 2 tabaka alınsa yeterlidir.

Kablo: İnce kablonun metresi 0,50 krş. Kalın olan ise 1 TL dir.

Adaptör: Eğer 12v fan kullanıyorsak buna bir adaptör almalıyız. 10-15 TL

Çevirme Motoru: Çevirmeyi otomatik yapmayı düşünüyorsak buna özel yapılmış motorlar var 15-20 TL

Motor Mili: 10-15 TL

Gelişim viyolü: 10-30 TL

Çıkım Sepeti: 10-40 TL

Şu halde hiç atık malzeme kullanmadan tamamen satın alarak yapmaya kalkışsak Malzemelerin ederi en ucuza 190 TL ye malolmaktadır. Bu fiyata 40 tavuk yumurtası kapasiteli tam otomatik bir makinayı yapabilirsiniz.
Not:Fiyatlar kullanılan malzemeye ve yaşanan yöreye göre farklılıklar gösterebilir.

Montaj
Görüldüğü gibi bir çok seçenek mevcut. Kullanıcı kendi isteğine göre istediği malzemeden yapabilir. Burada saklama kabından yapılan lamba ile ısıtması sağlanan bir makine bir makine yaptığımızı varsayalım.
1-Öncelikle Makinemizin ana gövdesini oluşturacak olan saklama kabını alıyoruz ve saklama kabının kapak kısmına lambalar kabın içinde kalacak şekilde duylarımız yerleştiriyoruz. Dört köşeye toplamda 4 adet duy yeterli olacaktır. Duyları yerleştirirken tabiki kablo ile duyları birbirine bağlamayı unutmuyoruz. Bağlantı şekli paralel bağlantı olmalıdır. Daha sonra kablonun termostata gidecek olan ucunu kapağa açtığımız küçük bir delikten dışarı çıkarıyoruz.

2-Daha sonra lambalardan gelen kabloyu termostatımızın lamba gidecek olan çıkışına bağlıyoruz. Güç çıkışına ise ucunda fiş olan bir kablo bağlayacağız.

3-Termostatımızı derli toplu görünmesi ve tehlike saçmaması için bir kutu içerisine monte edebiliriz.

4- sıra fanları monte etmeye geldi, makinemizin gövdesine yada kapağına monte edebiliriz. Hava sirkülasyonunun en iyi sağlayacağını düşündüğünüz ve makine içerisindeki diğer materyallere engel olmayacak bir yere montelenmeli. Gereği durumunda karşılıklı iki fan koyulabilir.

Mustafa SARPKAYA 03-12-2014, Saat: 11:31 PM   
5-sırada Yumurta gelişim viyolünü makinemizin gövdesine monte etme var. İster kendimiz ahşaptan yapabiliriz istersek te hazır kullanabiliriz. Resimde görüldüğü üzere viyolü tam ortadan makinenin gövdesine orta kısmıa monte ediyoruz. Elle çevirme yapacaksak direk vida ile monte edebiliriz. Motor kullanacaksak motor milini tam ortadan geçirerek karşı tarafa çıkarmalıyız.

Bu sistemle eğer çevirmeyi motor kullanmadan elle yapacaksak sistem şu şekilde işleyecek. Alttaki resimdeki gibi...

6-Resimde görüldüğü şekilde hava deliklerini açıyoruz. Herbiri kurşun kalem kalınlığında.

7-Makine içerisine dijital bir nem ölçer ve termometre koyuyoruz. içerideki nem ölçümü ve ısı takibi için. Ayrıca nem dengelemesi için istenildiği taktirde nem bacası da yapılabilir ama olmasa da olur. bunun yerine delik aç-kapa yöntemi ile de nem dengelenebilir. Ayrıca en son makine içerisine boş kalan yerler kap içerisinde su koyuyoruz nem sağlaması için. Su yüzeyi arttıkça nem de artar. Buna dikkat edilmeli.

8-Isı yalıtımı için makinemizin etrafını strafor ile kaplamalıyız. Yapıştırma için slikon kullanmalıyız.

Makineniz hayırlı uğurlu olsun. Bu konu El yapımı makine Forumunda sabit kalacak. Eksikler tamamlanacak. Konu ile ilgili görüşleri olan arkadaşlar lütfen bana Özel Mesaj ile ulaşsınlar.

Not: Malum El yapımı makine yapımında birden fazla seçenek var. Burada saklama kabından lamba ile ısınan bir model tasarlamaya çalıştık.Makinenin fikir babası Ahmet BULUT kardeşimize teşekkür ediyoruz. Farklı bir model tasarlayıp Mesela Buzdolabından, Ahşaptan, farklı sistemlerle ısınan başka modeller tasarlayıp forum altında yeni konu açabilirsiniz. Birlikte konuya şekil verip sabitleriz.
Yemliha KORKMAZ 03-13-2014, Saat: 01:21 AM   
İste budur allah bin kez razi olsun..
www.yemlihakorkmaz.com

Ve: "Eğer gerçekçiyseniz bu vaad ne zaman olacak?" diyorlar.
De ki: "Size vaad edilen öyle bir gündür ki, ondan ne bir an geri kalabilirsiniz, ne de ileri geçebilirsiniz." (SEBE/29-30)
Ara
Yusuf KILINÇ 03-13-2014, Saat: 02:18 AM   
Mustafa bey tebrikler, çok iyi bir anlatım olmuş herşey yeterince şeffaf ve sade elinize sağlık.
Mustafa SARPKAYA 03-13-2014, Saat: 03:29 AM   
(03-13-2014, Saat: 01:21 AM)Yemliha KORKMAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İste budur allah bin kez razi olsun..

Cümlemizden inşallah...

(03-13-2014, Saat: 02:18 AM)Yusuf KILINÇ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mustafa bey tebrikler, çok iyi bir anlatım olmuş herşey yeterince şeffaf ve sade elinize sağlık.

Konuya dair hiçbir fikri olmayanlar dahi faydalanabilsin diye kabaca anlatmaya çalıştım. Yardımcı olabildiysem ne mutlu..
Salih AKTOP 03-13-2014, Saat: 06:44 AM   
Yenı mak yapacak yada yapmayı dusunen arkadaslara cok guzel bı ornek olmus emegınıze saglık
KOCAELİ Körfez 5356702749
Ara
Soner YAYLA 03-13-2014, Saat: 10:21 AM   
mustafa bey emeğinize sağlık çok güzel sade ve anlaşılır teşekkürler
VARLIĞINDAN UTANDIĞIM BİR GÜMÜŞHANELİ YOKTUR.
                                                             M.OLTAN SUNGURLU
                            GÜMÜŞHANELİ
Ara
Hemid ÖZTURNA 03-13-2014, Saat: 10:32 AM   
Elinize Parmaklarınıza sağlık iyi iş çıkarmışsınız, Teşekkürler kolaygelsin.
Kamil SAİM 03-13-2014, Saat: 02:04 PM   
harika olmuş abi .senden ricam sitenin logosunu fotoğraflara basman konu aralarına da link atman konu çalınmasına birazcık engel olur..
Rasim Efekan ALTUN 03-13-2014, Saat: 03:54 PM   
Abilerim ben bu saklama kabında duylar için açacağım delikleri neyle delmeliyim? Siz nasıl yaptınız?
Ara
Kamil SAİM 03-13-2014, Saat: 04:36 PM   
(03-13-2014, Saat: 03:54 PM)Rasim Efekan ALTUN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Abilerim ben bu saklama kabında duylar için açacağım delikleri neyle delmeliyim? Siz nasıl yaptınız?
matkap.. maket bıçağı
Yusuf KILINÇ 03-13-2014, Saat: 04:58 PM   
Ben maket bıçağı kullanım, çokta iyi oluyor.
Yemliha KORKMAZ 03-13-2014, Saat: 05:15 PM   
Nem ölçer ve Termometre nasıl kullanılıyor orayı anlamadım.

Nem ölçer içine mi, yoksa dışına mı koyuluyor ?

Bu resimi anlamadım yani hocam

www.yemlihakorkmaz.com

De ki: "Size vaad edilen öyle bir gündür ki, ondan ne bir an geri kalabilirsiniz, ne de ileri geçebilirsiniz." (SEBE/29-30)
Ara
Mustafa SARPKAYA 03-13-2014, Saat: 05:33 PM   
(03-13-2014, Saat: 05:15 PM)Yemliha KORKMAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Nem ölçer ve Termometre nasıl kullanılıyor orayı anlamadım.

Nem ölçer içine mi, yoksa dışına mı koyuluyor ?

Bu resimi anlamadım yani hocam

Bazı nemölçerler probu daili bazılarınınki dışarıdadır kablo şeklinde. Resimdeki nemölçer dahili olandır o yüzden aleti tamamen makinenin içine koyarsın ve ekranından takip edersin.

Aşağıdaki resimde görülen ise kabloludur. Aleti dışarıya koyup kabloyu içeriye sarkıtırsın. Nemölçerler ya da ölçüm yapan probları mümkün olduğunca yumurtalara yakın olsun ki yumurta etrafındaki ısı ve nemi ölçebilsin.

Rasim Efekan ALTUN 03-13-2014, Saat: 05:57 PM   
Matkapla delmeyi denedim de daha yarısına gelmeden ilk deliğin kabın kapak çatladı azıcık. Slikonla yapıştırırım sıkıntı olmaz da bu delik açma olayını bakıyorum herkesin çok düzgün nasıl düzgün yapıyorsunuz?
Ara
Yemliha KORKMAZ 03-13-2014, Saat: 06:23 PM   
Lamba yanıyor, ısı suyu buhara çeviriyor, bu şekilde buhar oluyor bizde makinaya bakarak su koyacağız.

Doğru anladıysam bu zahmetli bir iş değil mi hergün kontrol edilmesi gerekir.

Bunun otomatik olması için ne yapılabilir ?
www.yemlihakorkmaz.com

Ara
Rasim Efekan ALTUN 03-13-2014, Saat: 06:48 PM   
Nem nozülü alabilirsiniz.
Ara
Yemliha KORKMAZ 03-13-2014, Saat: 11:48 PM   
Tesekkur ederim
www.yemlihakorkmaz.com

Ara
Can YILDIZ 03-14-2014, Saat: 01:09 AM   
Konu süper olmuşda keşke ben makineyi bitirmeden yani 1 hafta önce açılsaydı Smile
Ara
Mustafa SARPKAYA 03-14-2014, Saat: 02:24 AM   
(03-13-2014, Saat: 05:57 PM)Rasim Efekan ALTUN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Matkapla delmeyi denedim de daha yarısına gelmeden ilk deliğin kabın kapak çatladı azıcık. Slikonla yapıştırırım sıkıntı olmaz da bu delik açma olayını bakıyorum herkesin çok düzgün nasıl düzgün yapıyorsunuz?

Tanıdık mobilyacı varsa onlarda bilgisayar masalarının kablo yerlerine delik açtıkları matkap uçlarından var boy boy. rica edin istediğin boyda deliversinler. eğer yoksa deleceğiniz yeri bi şablonla yuvarlak çizin pensenin ucuna iğneyi sıkıştırın ocakta iğneyi ısıtıp ısıtıp plastiği yavaş yavaş ısıyla kesebilirsiniz.

(03-14-2014, Saat: 01:09 AM)Can YILDIZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konu süper olmuşda keşke ben makineyi bitirmeden yani 1 hafta önce açılsaydı Smile

Kısmet Smile

(03-13-2014, Saat: 06:23 PM)Yemliha KORKMAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Lamba yanıyor, ısı suyu buhara çeviriyor, bu şekilde buhar oluyor bizde makinaya bakarak su koyacağız.

Doğru anladıysam bu zahmetli bir iş değil mi hergün kontrol edilmesi gerekir.

Bunun otomatik olması için ne yapılabilir ?

sistem aynen dediğin gibi çalışıyor ama öyle her gün kontrol edilmesi gerekmiyor. benim makine tam bir aydır çalışıyor 4 kere su takviyesi yaptım o kadar.

ayrıca makine çaılıştıktan sonra zaten ister istemez hep yanındayız Smile ben evdeyken yarım saatte bir keyfine gidip seyrediyorum Smile

[ Saklama Kabından El Yapımı Kuluçka Makinesi ]-Sabit Konu Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Photo Amator Arduino ile Kulucka Makinasi İbrahim Selcuk 76 24,742 Dün, Saat: 03:24 AM
Son Yorum: BİLGİ MUTLU
  Amatörlükden kurtulalım. El yapımı tam otomatik kuluçka. Yıldırım SARI 14 1,357 05-26-2017, Saat: 10:25 AM
Son Yorum: Yıldırım SARI
  Arduino ile Kuluçka Makinası Ali Debre 1 344 05-12-2017, Saat: 08:11 PM
Son Yorum: İbrahim Selcuk
  The Gurk - Tam Otomatik Kuluçka Makinası Eray Yaşyerli 4 726 05-06-2017, Saat: 10:57 PM
Son Yorum: Eray Yaşyerli
Exclamation Deneme aşamasında olan kuluçka makinem EYÜP ÖZKAN 6 1,027 04-24-2017, Saat: 11:47 AM
Son Yorum: EYÜP ÖZKAN
  Saklama Kabından Kuluçka Makinam tarik aksoy 5 1,513 03-24-2017, Saat: 02:16 AM
Son Yorum: A.Ümit GÜNENDİ
  Kuluçka Makinası yaptım Nem artmıyor Berk Demirakı 8 2,704 12-28-2016, Saat: 11:18 PM
Son Yorum: ali altur
  EL YAPIMI KULUÇKA MAKİNEM Furkan POLAT 3 2,094 08-01-2016, Saat: 12:12 PM
Son Yorum: Kamil SAİM
  ahşap kuluçka sandığım özhan dönmez 1 1,265 07-17-2016, Saat: 06:36 PM
Son Yorum: Serkan TASCİ
  İlk kuluçka makinesi Furkan POLAT 8 3,311 06-08-2016, Saat: 02:11 AM
Son Yorum: Furkan POLAT

Hızlı Menü: