Konu Bilgileri
Konu: Vira bismillah Yazar: Yasin ÖKSÜZ
Okunma: 14799 Yorum: 36
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Yasin ÖKSÜZ 03-08-2014, Saat: 03:31 AM   
Bende başladım makine yapımına.Makinesiz olmuyor;istediğiniz zaman kuluçka yapamıyoruz ,zamanını tutturamıyoruz.Olmuyor makinesiz!!Vira bismillah dedik başladık.Hayırlısı; başarabilirsek ne mutlu bize.***
Bir cihaz aldım; bakalım ne diyeceksiniz.İyimi yaptım kötümü?Eforstar HT-24-C .Higrostat-termostat-çevirme bir arada.

Ek Dosyalar Resimler

''İlim şehri ben isem, Ali kapısıdır; Ali den geçmeden bana varılmaz''.
Hz.Muhammet(sav)
Cem VERENSOY 03-08-2014, Saat: 04:08 AM   
Hayırlı olsun Yasin Bey, inşallah % 100 verim alabileceğiniz güzel bir makine olur. Şimdiden tebrik ederim.
Ara
Kamil SAİM 03-08-2014, Saat: 11:59 AM   
Makina Sağlam Geriside gelir inş. Hayırlı olsun. aşama aşama resim bekliyoruz.
Salih AKTOP 03-10-2014, Saat: 03:58 PM   
Hayırlu olsun yasın bey allah tamamına erdırsın neyden yapoacaksınız
KOCAELİ Körfez 5356702749
Ara
Yasin ÖKSÜZ 03-28-2014, Saat: 04:34 PM   
Termostat-higrostat:Eforstar HT-24 C *
Isıtıcı rezistant:100 wat *
Nem nozulü *
12 v güç kaynağı *
25 watt ampul+seramik duy*
Yumurta çevirme motoru *
Yumurta viyolü(el yapımı,yapılacak)
PVC pencere(kapı için)*
0.70 1 e 2 alüminyum plaka(makinenin iç kaplaması için)*
6 mm kontraplak (makinenin dış kaplaması için)*
2 adet tüp köpük(ısı yalıtımı için)*
4 adet stoplu teker*
5 m 3 lü kablo*
4 adet 12mm paslanmaz metal delik(temiz hava delikleri için,yapılacak)
Başka, eksik malzeme kaldımı?
Hz.Muhammet(sav)
Kamil SAİM 03-28-2014, Saat: 04:41 PM   
(03-28-2014, Saat: 04:34 PM)Yasin ÖKSÜZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Termostat-higrostat:Eforstar HT-24 C *
Isıtıcı rezistant:100 wat *
Nem nozulü *
12 v güç kaynağı *
25 watt ampul+seramik duy*
Yumurta çevirme motoru *
Yumurta viyolü(el yapımı,yapılacak)
PVC pencere(kapı için)*
0.70 1 e 2 alüminyum plaka(makinenin iç kaplaması için)*
6 mm kontraplak (makinenin dış kaplaması için)*
2 adet tüp köpük(ısı yalıtımı için)*
4 adet stoplu teker*
5 m 3 lü kablo*
4 adet 12mm paslanmaz metal delik(temiz hava delikleri için,yapılacak)
Başka, eksik malzeme kaldımı?

eksik yok gibi bi yapmaya başlayın inş bakalım ölçüleri ne yapacaksınız. birde kontraplak ile levha arasına strafor kullanın derim köpük eşit yayılacak mı o var ? artı ısıtmayı ampulle mi rezistansla mı yapacaksınız ?

rezistansla yapacaksanız yedek bulundurun derim yada ısıtıcı çıkışına birde boş duy koyun onunla sağlasın herhangi bir arıza da ısıtmayı.
Yasin ÖKSÜZ 03-28-2014, Saat: 05:02 PM   
eksik yok gibi bi yapmaya başlayın inş bakalım ölçüleri ne yapacaksınız. birde kontraplak ile levha arasına strafor kullanın derim köpük eşit yayılacak mı o var ? artı ısıtmayı ampulle mi rezistansla mı yapacaksınız ?

rezistansla yapacaksanız yedek bulundurun derim yada ısıtıcı çıkışına birde boş duy koyun onunla sağlasın herhangi bir arıza da ısıtmayı.

Ölçüleri 72*55*50 olarak planladım.Köpüğü kalıp yardımıyla sıkacağım için dağılımda sorun olmayacak inşaallah.Rezistans ve ampul ile yapmayı düşünüyorum.Dediğiniz gibi biri arıza yaparsa diğeri idare etsin diye.Ayrıca fazla duy ve ampul da var olacak.
Şu anda işlerim çok yoğun, anca pazartesi başlayabilirim imalata.Zaten adım adım herşeyi yayınlayacağım burada.Beraber yapacağız nasipseSmileBazı püf noktaları o zaman daha iyi belirleyebiliriz.

Çevirme işini hazırmı alsam diye düşünüyorum; birazda pahalı geliyor ama.Ne yapsam diye düşünüyorum.
Hz.Muhammet(sav)
İsmail ARIK 03-28-2014, Saat: 07:28 PM   
Çevirme en ucuzu bence 48 yumurtalık 50 tl http://www.kuluckam.com da htc ile de iyi uyum sağlıyor
Ara
Can YILDIZ 03-28-2014, Saat: 11:30 PM   
İsmail bey o çevirme aparatının fiyatını göremedim sitede belirtilmemiş
Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

Ernesto Che Guavera
Ara
İsmail ARIK 03-29-2014, Saat: 08:22 AM   
ben aldım 50 tl idi eğer son bir zam gelmemişse ben alalı 1 ay oldu ve htc 24 ile kullanıyorum 2 adet
Ara
Yasin ÖKSÜZ 03-31-2014, Saat: 03:08 AM   
    aluminyum iç kaplama sacı     pvc kapı,ebatları     nem nozulü     ampuller ve seramik duylar     12 volt güç kaynağı     Bir pano ısıtıcı buldum,iş görürmü?

Arkadaş bir termostat getirdi amaçalışıp çalışmadığını bilmiyorum.Diğer parçaları da yavaş yavaş topluyorumSmile

Ek Dosyalar Resimler

Hz.Muhammet(sav)
Kamil SAİM 03-31-2014, Saat: 11:57 AM   
pano ısıtıcı güzel bişey e benziyor . o yaprakları dönüyor mu ?

yoksa fan ın önüne koyup ısıtıyı hızlı dağıtabilirsiniz ..

termostat marka nedir ?
Mustafa SARPKAYA 03-31-2014, Saat: 08:58 PM   
Güzel olacağa benziyor hayırlı olsun.
İçeride metal aksam kullanmanız termostat kapattıktan sonra ısının yükselmeye devam etmesine neden olursa dimmer kullanmanız gerekebilir.

Kolay gelsin.
Yasin ÖKSÜZ 04-01-2014, Saat: 02:06 AM   
(03-31-2014, Saat: 11:57 AM)Kamil SAİM Adlı Kullanıcıdan Alıntı: pano ısıtıcı güzel bişey e benziyor . o yaprakları dönüyor mu ?

yoksa fan ın önüne koyup ısıtıyı hızlı dağıtabilirsiniz ..

termostat marka nedir ?
Yaprakları sabit,dönmüyor,termostat eforstar ht-24 c.İlk resimdeki,diğerini bir arkadaş verdi, ne olduğunu ,çalışıp çalışmadığını bilmiyorum.Onuda deneyip görecez.

Dün makine için bir fan ayarladım.Gerçi biraz fazla üflüyor gibi geldi bana.Birde ; nem nozülü 24 volt muş, ona adaptör ayarladım.Resimlerini çekemedim; bu sıralar boş vaktim kısıtlı.Dünya işleri bitmiyor!!!Bugün resimleri çeker atarım.Bayağı uğraşması var bu makine işinin.Herhalde iyi birşey yaparız.Birde makinenin ölçüleri yük:85, gen:50, derinlikte 45-50 olur .Havalandırma delikleri kaç mm,kaç tane olur acaba?

(03-31-2014, Saat: 08:58 PM)Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel olacağa benziyor hayırlı olsun.
İçeride metal aksam kullanmanız termostat kapattıktan sonra ısının yükselmeye devam etmesine neden olursa dimmer kullanmanız gerekebilir.

Kolay gelsin.
Plastik mi kullanmak gerek??Alüminyum temiz olur diye aldımHuhDimmer ney ,ne işe yarıyor??
Hz.Muhammet(sav)
Mustafa SARPKAYA 04-01-2014, Saat: 02:47 AM   
Dimmer ben hiç kullanmadım bugüne kadar ama forumda kullanan arkadaşlar vardı. Ahmet bulut bey bu konuda bilgi sahibidir belki bilgi verebilir.

o ısının istenmeyen şekilde artmasını engellediğini biliyorum o kadar. detayını bilmiyorum...
İsmail ARIK 04-01-2014, Saat: 12:52 PM   
Dimmer elektriğin voltajını düşürüp rezistanslı ısıtıcıların daha az voltaj vererek daha az ısınma ve ısı artışını bir nebze olsun azaltmak için kullanılır. Örnek evlerde lambalara takıp ışığın şiddetini ayarlamak için kullanılır.
Ara
Halil ŞAHİN 04-01-2014, Saat: 02:29 PM   
Merhaba Yasin Bey kolay gelsin..
Ürün özelliklerinde oransal ısı kontrolü yaptığı yazıyor zaten.. Ben kullanmadım ama dımmer bu işi yapıyor.Böylelikle ani olarak ısı yükselmelmesine engel oluyor...
Örnek olarak 100 w. lık bir ampül bağlanız devreye sabitlediğiniz ısı ile kabin içerisindeki ısı farkı fazla ise ampül 100 w olarak devreye giriyor ilerleyen zaman da ısı çok az düştüğünde 25w ampul varmış gibi daha kısık ısı vererek çalışıyor böylelikle ani ısı değiimi olmuyor..
sizin takacağınız resistensta aynı bu şekilde çalışacaktır diye düşünüyorum..
Ara
Erdal ERSÖZ 04-01-2014, Saat: 09:51 PM   
hayırlı olsun inşallah %100 verim sağlar
Yasin ÖKSÜZ 05-01-2014, Saat: 10:16 AM   
Uzun bir zaman oldu, ama sonunda bayağı yol katettimSmileMakinenin ana ölçüleri G:54_D:50_Y:93 cm.Gövde;dışardan 6mm kontraplak, içerisine 2.5 cm köpükbastım,iç yüzeyide alüminyum sac(0.8 mm) ile kapladım.Kapağıda pvc pencere kanadından yaptım. İki adet 54 adetlik viyol 108 adetlik kapasite.Çevirmeyi contrum yapamadım(tamamen duygusal)Tek motordan sökülebilir sepetli yaptım.Havalandırma için üst arka kısıma 2 adet,alt yanlara ve arkaya 1 er adet 12 mm delik açtım.Fan için de elima geçirebildiğim türbün bir fan kullandım.Resimlerden daha iyi anlaşılır.Isıtmada 4 adet 75 w lık ampul ve 100 w lık ısıtıcı kullandım.Bütün elektirik aksamınıda makinenin üstüne taşıdım.Eksiklik ve hataları yazarsanız sevinirimSmile

Ek Dosyalar Resimler

Hz.Muhammet(sav)
Mustafa SARPKAYA 05-01-2014, Saat: 11:15 AM   
Makineniz şık olmuş ve epeyce emek sarfedilmiş. emeğin kötüsü olmaz umarım %100 çıkım alırsınız.

Dört adet 75 lik ampul bile bana biraz fazla geldi sanki ama bir de ısıtıcı koymuşsunuz. Hiç deneme yaptınız mı kaç dakikada 37.7 ye ulaşıyor diye. kaç saniye açıyor kaç saniye kapatıyor anahtar. ısı yükselmesi oluyor mu? Bunları tetkik ettiniz mi?

Vira bismillah Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  sezona hadi Bismillah Salih AKTOP 7 3,138 02-06-2015, Saat: 03:10 PM
Son Yorum: Salih AKTOP
Lightbulb AB58'in yapımına başlıyorum. (Vira Bismillah) Mustafa SARPKAYA 104 54,317 03-03-2014, Saat: 12:01 PM
Son Yorum: Kamil SAİM

Hızlı Menü: