Konu Bilgileri
Konu: ani hastalık sabah bişey yok 2 saat sonra hasta Yazar: Eyüp DEMİREL
Okunma: 3336 Yorum: 9
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Eyüp DEMİREL 07-10-2013, Saat: 05:57 AM   
niran hanım acil bilgi verebilir misiniz...
benim tavuk ve civcivler ansızın hasta oluyor.zor nefes alıyorlar .başlarını yukarı kaldırıp nefes alıyorlar ve durum sabah kümese gidiyorum hiçbirşey yok öğlene dogru gidiyorum iki üç tanesi bu şekilde ve ölümle sonuçlanıyor.lütfen bana hastalık hakkında bilgi verir misiniz.tedaviyi nasıl yapmalıyım.şimdiden çok teşekkür ederimm.Sad
Ara
Hemid ÖZTURNA 11-30-2013, Saat: 01:47 AM   
(07-10-2013, Saat: 05:57 AM)Eyüp DEMİREL Adlı Kullanıcıdan Alıntı: niran hanım acil bilgi verebilir misiniz...
benim tavuk ve civcivler ansızın hasta oluyor.zor nefes alıyorlar .başlarını yukarı kaldırıp nefes alıyorlar ve durum sabah kümese gidiyorum hiçbirşey yok öğlene dogru gidiyorum iki üç tanesi bu şekilde ve ölümle sonuçlanıyor.lütfen bana hastalık hakkında bilgi verir misiniz.tedaviyi nasıl yapmalıyım.şimdiden çok teşekkür ederimm.Sad

1 AYI geçmiş 2. ayına geliyor bir yanıt gelmemiş!! inşallah anlattığınız vahim durumda kümesinde canli kalmıştır ! büyük geçmiş olsun.
Ahmet BULUT 11-30-2013, Saat: 06:14 AM   
Keşke siteyle kalsa konu kanatlı hastalıkları konuları ilaç satışından ibaret olmuş teşhis eden bırakın kanatlı severi
veterineri bile çok nadir

ilaç isimleri ise almış başını gidiyor
O bakımdan siz siz olun hasta etmeyin hayvanıSmile
Ara
Ahmet Ünsal CİVELİ 11-30-2013, Saat: 09:57 AM   
veterinerlerde işi ticarete dökmüş çogu veteriner tavuga bakmıyorSmile
bakanlarda iyi para alıyorSmile
Eren YILDIRIM 11-30-2013, Saat: 02:22 PM   
Veteriner hekimlikte kanatlı üzerine verilen eğitim bizim gibi süs hayvanı besleyen hobiciler için değil binlerce kanatlının bulunduğu ticari işletmeler için yani kitle hastalıkları ön planda.Çoğu hastalıgı bilmemeleri normal, teşhis koymakta çok zor çogu hastalık aynı belirtileri veriyor ve hastalıklar da ölümcül.

İlaclara gelecek olursak ilacların etken madderi çoğu hastalığın devası olarak yazılır ve gerçektende hastalıklara az veya çok etkileri vardır.Önemli olan hastalığın uygun döneminde uygun etken maddeli ilacı uygun dozda kullanmak.Örneğin solunum yolu hastalıklarının baslangıç sürecinde fark edilmesi ile direkt tedavi mümkündür ancak kronikleşmiş hastalıklarda ne yapsanız fayda etmez.İlacı yetersiz verirseniz veya prospektüsünde yazdığı gün kadar vermezseniz 1 gün verdim iyileşti 2.gün gerek yok vs.Tamam kurtuldum dersiniz ancak,Hastalık etkeninde ilaca karsı bağışıklık olusur ve sonraki aylarda aynı hastalığa aynı ilac etki etmez.

Tabi basarılabilirse hastalığı kümese hiç yaklastırmamak en iyisi.Ancak bu çok güç.
Ara
Ahmet ÖDÜBEK 11-30-2013, Saat: 08:44 PM   
Eren bey yazdığınız yorumun ilk paragrafına katılmıyorum, şöyle ki bizim veterinerlerimiz büyükbaş ve küçük baş hayvan veterineri daha çok bu yönde kendilerini geliştiriyorlar, kanatlı hayvan angarya gibi geliyor, yani benim tek tavuğum pek önemli değil ne de olsa bir tavuk, belki büyük işletmelerde bu şekildedir bir tavuğun iyileştirme maliyeti yüksek olacağından uğraşılmaz imha edilir ancak hobici kümesinde olan tek tavuğunu mecbur kalmadıkça veya elinde bir yedeği olmadığı zaman imha etmez bunu düşünmüyor çoğu veteriner. (Ben kendimden örnek vereyim kümeste bir hastalık var sa ve yedekte hayvanım var sa hemen hayvan sayısını azaltma yoluna giderim en dayanıklılarını seçer gerisini keserim, ancak 1 cinsten sadece bir çift hayvanım var sa mecbur iyileştirme yoluna giderim) Bu kanatlıda böyle ancak birinin bir köpeği, kedisi hastalandığında çözüm bulabiliyor nitekim ülkemizde kedi köpek sürü olarak beslenen hayvanlardan değil ancak elit kesimin beslediği canlılardan, bu gün değeri 1000 - 5000 TL olan kedi köpekler olduğu gibi aynı rakamlarda kanatlılar da var bunları da göz ardı etmemek lazım bence.

İlaç ve kullanım konusunda tamamen size katılıyorum gerektiği zaman gerektiği kadar ilaç kullanmadıktan sonra ilaçtan fayda beklemek boş bir umut, boşa zaman kaybetme ve boş yere maddi kayıp olacaktır.
-Gold Brahma
-Lıght Brahma
-Dark Brahma
-Isabel Brahma
-Lıght Sussex
-Denizli
-Hint (Asil)
-Hindi
-Keklik
-Güvercin
ahmetodubek@gmail.com
Ara
Mustafa SARPKAYA 11-30-2013, Saat: 09:46 PM   
Sitede Niran Hanım diye köşe var fakat ben daha Niran Hanımın bir tek mesajını bile görmedim. Bi ara dedim hüsnüzan edeyim herhalde burdan soru soranlara özel mesajla yanıt veriyodur diye. ama demekki öyle de değilmiş.
Eren YILDIRIM 11-30-2013, Saat: 09:47 PM   
Aslında asıl konu ticari amaclı bir hayvanın hastalandıgında tedavi için harcanan para ve zamanı telafi edip edemeyeceği.Ticari olarak yumurta-etlik kanatlıların değeri 10-20 tl direkt kesim diyorlar çünkü değeri yok.Süs tavukları yaygınlastıkca kanatlı üzerine bilgi sahibi hekim sayısıda artacaktır diyeceğim ancak süs tavugu sayısı arttıkca değer yine düşücek yine kanatlılar pek önemsenmeyecek.
Ara
Emre OZCICEKCI 11-30-2013, Saat: 10:36 PM   
Niran hanimin telefonu var, sorun varsa telefon edin sorun, siteye gelmiyor zamani yok, face mesajlara cevap veriyor kendisi, telefon edin ilac lazimsa onuda alabilirsiniz,
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Metin AYDIN 02-16-2014, Saat: 03:08 PM   
(07-10-2013, Saat: 05:57 AM)Eyüp DEMİREL Adlı Kullanıcıdan Alıntı: niran hanım acil bilgi verebilir misiniz...

Eyüp bey geçen sene (2013) aynı şekilde benim 38 tane tavuğum 1 gün ve 1 gecede öldü,
Hiç bir ilaç tesir etmedi 3-4 tane antibiyotik kullandım ama faydalı olmadı,hastalığında ismini bilmiyor veteriner hekimler.Sadece ağzı salyalanıyorsa kuş gribi olabilir diyorlar,ama hastalık kuş göçleri vaktinde başlıyor 11-12. aylarda hızlanıyor..
-Tedbir olarak: kümeste tasta olanları derhal farklı bir yere alıp ayrıca beslemek,
-Dışarı çıkarmadan bakmaya gayret etmek , çünkü açık alanda dolaşan tavuklar daha erken mikrop kapıp hastalanıyor (bu karantina dönemi için),
-kümes ve etrafında kullanılan elbiseleri orada bırakmak ,
- Sularını mutlaka günlük olara tamamen değiştirip su kapları dezenfekte edilmeli,
Üzücü ama yine de geçmiş olsun..
Köy tavuğu,
Brahma (Şalvarlı Smile )
Lohman

https://www.facebook.com/hobikulucka28
https://www.facebook.com/groups/1427647234190151/

El emeğiyle Hükmetmeyen, Elin emeğine Mahkum olur...(M.A)

ani hastalık sabah bişey yok 2 saat sonra hasta Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  tavugum hasta ne yapmalıyım Ali TUGAY 0 1,262 02-08-2014, Saat: 05:30 PM
Son Yorum: Ali TUGAY

Hızlı Menü: