Konu Bilgileri
Konu: İştahsıslık,Durgunluk,Tüylerde kabarma,Yeşilimsİ dışkı,Kilo kaybı,Tutuk yürüme.. v.b. Yazar: Murat ÜRKMEZ
Okunma: 2709 Yorum: 1
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Murat ÜRKMEZ 06-06-2013, Saat: 04:49 PM   
Merhaba Niran Hanım,
Benim sorunum,
4-5 Aylık ve 8-9 aylık hayvanlarımda, ilk belirtiler olarak; tüylerde hafiften kabarıklık, halsizlik, yem yemeye karşı iştahsızlık, kilo kaybı, yeşilimsi dışkı, bazen ayaklarda tutulma, tutuk yürüme denge sorunu, diğer sürüden ayrılıp bir köşeye sinme ve düşünür gibi durması, ağır hareketler v.b..

Benim kümesimde hep bu sorun beni deli ediyor. 2 ayda bir, new castle ve bronşit canlı aşı uygulamasını yapıyorum. bundan 6 ay önce buff orpinton tavuklarımdan bir tanesinde bu olgular olmuştu. ayakları tutulmuş ve yürüyemiyordu. Ben oksitetrasiklin ve ampromed tedavisi uygulamıştım. direk yeme katarak, yem yemediği için, direk oral yoldan besleme şırıngası ile besleyerek 5 gün sonunda tamamen düzelmişti. Şimdide ara ara bu sorunla başım belada..
Şuan tedavide olan ayrı hastane kümesimde 3 atak-s tavuğum ve horozum aynı durumda ve 4 gündür eritromisin ve kalsiyum + D vit. takviyesi uyguluyorum. Bunun yanında B VitAmino ile destekliyorum. Ampromed uygulamasınıda 2 gün önce başladım. Bu sabah baktığımda olumlu düzelmeler gördüm. Ancak daha tam anlamıyla güçlü değiller. Malum kilo kaybı var hayvanlarda. Bir diğer sorum; ilaç antibiotik kullanımını nasıl yapmalıyıs? aynı suya antibiyotik ve multi vitamin konulabilrmi?
Yem olarak bunlara CP etlik piliç yemini veriyorum.
Ancak sabah diğer kümese gittiğimde taş gibi sağlam, dün hiç bir sorun göremediğim buff orpington horozumun halsiz öylece düşünerek durduğunu görünce morallerim sıfır oldu. Şimdide aynı tedaviyi onda uygulayacağım. Kıç kısmı tamemen bulaşık dışkı doluydu hiç böyle görmememiştim bu hayvanımı..

Niran hanım sizden doğru teşhis ile doğru tedavi uygulamasını öğrenmek istiyorum. Lütfen bana yardımcı olun, bu sorundan dolayı başım belada.
En kısa zamanda hayvanlarımın resimlerini videolarını dışkı resimlerini çekip burada paylaşacağım.

Şimdiden çok teşekkürediyorum iyi çalışmalar...
Murat ÜRKMEZ 06-08-2013, Saat: 12:13 PM   
Merhabalar Niran Hanım,
Emre Bey mesajınızı iletti. Gerçekten çk teşekkürederim.
Bu belanın ne olduğunu öğrenmek beni çok rahatlattı. Niran Hanım söylediğiniz ilaçlar bende mevcut. Hatta iç parazit için elimde levamisol etken maddesi olan Vilsan firmasının 500gr lık levamin var. Ayrıca praziquantel etken madddesi olan topkim firmasının 250mg lık tenikur tablette mevcut.
Öğrenmek istediğim;
Sularına koruyucu ve tedavi olarak hangi oranlarda levamin kullanabilirim.? yada direk şırınga ile ağızdan versem kaç mg verebilirim? bende hassas terazi mevcut. 0.01 hassasiyetinde.. Bir diğeride Coxmed elimde mevcut bundanda aynı şekilde oranlarını söyleyebilirmisiniz?
Ben 3 gündür ampromed sularına karıştırıp veriyordum. Hayvanlarda düzelme gözlemledim. Yeşil dışkıda azalma var ve yem yemeyede başladılar. Bir tek orpington horozum 1 gündür edaviye başladığım için yem yemiyor aynı semptomları gösteriyor. Sizin vereceğiniz bilgiler benim için çök önemli.

Birde bir şey sormak istiyorum; ben damızlıklarıma yem olarak, 300 gr. günlük taze ekmeği mikserde öğüttükten sonra, bunun içine 75 gr. Saf balık unu, 75 gram kadar mermer tozu koyuyorum. diğer 540 gram cp yumurta yemi, 10 gr. vit-min premiks ekliyorum. Bu balık unu yada ekmek hayvanlar için yanlış bir etki yapabilirmi?

Yardımlarınız şimdiden çok teşekkür ederim...

İştahsıslık,Durgunluk,Tüylerde kabarma,Yeşilimsİ dışkı,Kilo kaybı,Tutuk yürüme.. v.b. Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Hızlı Menü: