Kulucka Club Hoşgeldiniz

Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ecdat yazısı
#1
ecdadımızın yazılarını kitaplarını okuyamamak


Ek Dosyalar Resimler
   
abulut07@hotmail.com
0532 3843682
Antalya
Ara
#2
Necip Fazıl çok sevdiğim bir şairdir.

Ali bey, ne yazık ki bu sözler Necip F. ait değil. Zaten kendisi hayat da iken harf devrimi yapıldı. Yani sağlığında, 100 değil 10 yıl önceki kitapları bile okumak mümkündü. Siz sanırım araştırmadan paylaşım yaptınız.

Ama hiç bir şey için geç değil siz belli ki kitap okumayı çok seviyorsunuz isterseniz kendi imkanlarınızlarınızla Osmanlı (Arap) alfabesini öğrenip ecdadımızın yazdığı kitapları okuyabilirsiniz.
la vie est breve.. gif_81_02.gif
#3
Harf devrimi yapılmasaydı ve biz Arap alfabesiyle devam mı etseydik, özlemini çektiğiniz şey bu mu? Kısa bir not paylaşmak istiyorum ve sizden Arap alfabesi kullanılırken ve Türk alfabesine geçildiğinde okuma yazma oranlarını araştırmanızı rica ediyorum.

Harf Devrimi:
Harf ya da Yazı Devrimi (1 Kasım 1928): Öğrenilmesi son derece güç olan Arap abecesinin okuryazar sayısının artmasını engellediğini, ayrıca Türkçe sesleri dile getirmede güçsüz kaldığını anlayan Atatürk'ün, 1926'dan başlayarak yaptırdığı araştırmalar sonucunda, Türkçe'nin yapısına en uygun abece olduğuna karar verilen Latin abecesi alınıp, yeniden düzenlenerek, 1 Kasım 1928'de çıkarılan Türk Harfleri Hakkında Kanun'la yürürlüğe kondu ve Atatürk'ün kendisinin de katıldığı yaygınlaştırma çalışmaları sonucunda, kısa süre içinde benimsendi. Yeni harflerin kabul edilmesinden sonra ülkede okuma yazma oranı hızla artmaya başladı. Böylece bu büyük kültür
inkılâbı, Atatürk'ün kararlılığı ve ileri görüşlülüğü sayesinde başarıldı.
Karşıyaka, İzmir

Beslediği Türler: Light Sussex
Kümesi: http://www.kuluckaclub.com/konu-light-su...kiran.html
Ara


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi