Konu Bilgileri
Konu: Marek hastalığı Yazar: Banu Semiha DOKUREL
Okunma: 11149 Yorum: 9
Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Banu Semiha DOKUREL 09-30-2012, Saat: 02:44 AM   
Selam Niran Hanım...Ben mümkü
nse marek hastalığı hakkında bilgi almak istiyorum..Bu hastalık neden ortaya çıkıyor..Tedavisi var mı...Aşılanmamış hayvanların yumurtaları olduğu için ortaya çıkar mı?.. Teşekkür ediyorum böyle bir hizmet verdiğiniz için cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum....
Ara
Aytaç Keçeci 09-30-2012, Saat: 02:54 AM   
Niran Hanım Daha Anlaşılır Bir Dilde Anlatacağından Eminim Ama Niran Hn. Yardımcı Olana Kadar İnternetten Araştırdığım Kadarıyla Biraz Bilgi Sahibi Olmuş Oluruz.

MAREK HASTALIĞI

Karaciğer, böbrek, dalak, gonadlar, pankreas, iris, akciğer, kas ve deride mononükleer lenfositlerin birikmesi ve üremesi sonu gelişen tümoral, bulaşıcı, öldürücü, lenfoproliferatif viral bir hastalığıdır.

Etken;
Herpetoviridae cinsinden Gama herpesvirus (marek hastalığı virüsü) zarflı bir DNA virüsüdür.
Serotip I- virülant ve onkojenik
Serotip II(tavuk) ve serotip III(hindi) – onkojenik değil

Bulaşma;
En önemli bulaşma yolu solunumdur. Kümese giren kişiler, diğer canlılar da (kemiriciler, kuşlar, böcekler vs) virüsün taşınmasında rol oynarlar.

Klinik Belirtiler;
Periferal sinirlerin etkilenmesi ile paraliz oluşur. Lokomotor sinirlerin etkilenmesi ile koordinasyon bozukluğu, sallantılı yürüyüşe neden olur, kanat sinirleri etkilenmesi ile kanat düşer, boyun sinirleri etkilenirse baş aşağıda tutulur, vagus etkilenimesiyle kursak genişler, sarkar, solunum güçlüğü gözlenir.
Son aşamalarda, yeşilimsi diyare, solgunluk, bik gibi belirtiler eşliğinde gittikçe zayıflar.
Balerin duruşu (bir bacağın öne diğerinin geriye uzatılması) marekte belirgindir.

Nekropsi;
İç organlarda, enfeksiyonun şiddetine ve seyrine göre, çeşitli büyüklükte lenfoid tümörlere rastlanır; yumurtalık, dalak, karaciğer, böbrek, testis, bağırsaklar, bezsel mide, kaslar, deri, Bursa fabricius, kalpte lokalize olmuşlardır. Siyatik sinirler ve plexus brachialis esmerleşmiş ve kalınlaşmıştır, gözlerde gri renk ve depigmentasyona rastlanır.

Laboratuvar tanı;
Virüs izolasyonu
Serolojik testler
Histopatolojik ve sitotoksik muayene

Sağaltım;(Tedavisi)
Sağaltımı yapılmamaktadır.

Koruma;
Civcivler yumurtadan çıkmadan önce kuluçkada iken aşılanmalıdır.
MAİL : aytackececi@kuluckaclub.com
Kümesi: http://www.kuluckaclub.com/forum-aytac-kececi
Ara
Banu Semiha DOKUREL 09-30-2012, Saat: 03:24 AM   
İnternetten ben ge araştırdım..Fakat Ölümcül mü?Tedavi edilebilir mi? Neler bu hastalığa sebep oluyor...Bu sorulara net bir yanıt bulamadım...
Ara
Aytaç Keçeci 09-30-2012, Saat: 03:27 AM   
(09-30-2012, Saat: 03:24 AM)Banu Semiha DOKUREL Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnternetten ben ge araştırdım..Fakat Ölümcül mü?Tedavi edilebilir mi? Neler bu hastalığa sebep oluyor...Bu sorulara net bir yanıt bulamadım...

Ölümcül ve Tedavisi Olmayan Bir Hastalık Olduğu Yazıyor... Hastalığın Sebebi, Mikrobiyal Etkenler Neler Onları Da Niran Hanım Aydınlatır Sanırım.
MAİL : aytackececi@kuluckaclub.com
Kümesi: http://www.kuluckaclub.com/forum-aytac-kececi
Ara
Niran ÇINAR 10-03-2012, Saat: 04:35 PM   
merhabalar banu hanım marek hastalığının tedavisi yok yumurtadan bulaşan bir hastalık anaçların ve çıkan yavruların acil olarak aşılanması gerekiyor anaçların aşısı farklı civcivlerin farklı ama bir hafta hükmü vardır ölüm oranı da % 2 yada 3 ü geçmez aşılamayı sizler zaten yapamazsınız kuluçkada özel aletlerle 24 saat geçmeden aşılama yapılır eğer sizde çıktıysa şu an hayvanlara geniş spektrumlu antibiotik vermek ve ortamın dezenfeksiyonunu çok iyi yapmaktır sizlere iyi çalışmalar diliyorum. Smile
Ara
Banu Semiha DOKUREL 10-03-2012, Saat: 11:24 PM   
Niran Hanım çok teşekkür ediyprum cevabınız için.. Hayırlı çalışmalar..
Ara
Aslı BAGCI 10-04-2012, Saat: 05:58 PM   
Banu hanım geçmiş olsun bende aynı dertlerden muzdaribim

teşekkürler Niran hanım , forum için büyük , güzellik yaptığınız
Banu Semiha DOKUREL 10-04-2012, Saat: 06:13 PM   
Aslı Bağcı internette araştırdım..Antibiyotik olarak vitaformu deneyeceğim.. Supervitle birlikte ..Bilmiyorum doğru mu yapıyorum.. Sönmüş kireçle kümesin her yerini boyadım.. Altlarına da attım.. Siz ne yaptınız? ne zamandan beri var..
Ara
Salih GÜNER 09-15-2013, Saat: 09:40 PM   
ben konyada veteriner sağlık teknisyeniyim. kanatlı kümesleriyle ilgileniyorum. marek aşısı sadece yumurta içine yapılmaz çıkımdan sonrada yapılır yalnız çıkar çıkmaz yapılması en makbul olanı. anaçlara tekrarlamaya gerek yok. ben şu ana kadar iki tür marekle karşılaştım 1 iç organ mareği 2 bacak mareği diye adlandırdığımız sinirsel marek. marek 50 60 günlüğün altında pek belli olmayan bir hastalıktır ve ölüm oranı pekte düşük değildir kitap üzerinde düşük görünsede hobiciler için kayıp büyük olabilir şöyle ki 50000'lik bi civcivhanede 1000 civciv çok afaki değildir ama 30 civcivin içinde 10 çoktur
facebook 4K kuluçka sayfasında elimden geldiği kadar yardımcı olabilirim ilaç aşı vitamin vs.
facebook 4K kuluçka
Ara
Selami AKBULUT 12-23-2015, Saat: 09:21 PM   
mrb size nasıl ulacagız peki benımde marek hastalıgıyla başım derte galıba salih güner
Ara

Marek hastalığı Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Hızlı Menü: