Konu Bilgileri
Konu: SULTAN Yazar: Ahmet BULUT
Okunma: 10544 Yorum: 13
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ahmet BULUT 03-25-2012, Saat: 12:25 AM   
#1
   
   
Anavatanı : Türkiye
Renk : Beyaz
Ağırlık : Horoz 2 Kg. Tavuk 1.5 Kg.
Yıllık yumurta sayısı : 70 adet
Yumurta Rengi : Beyaz
Kuluçka süresi : 21 gün
Ara
Cevapla
Kadir YAVUZ 07-31-2012, Saat: 06:37 PM   
#2
geleceyin sultanı
   
bir çift kanat para deyil sevgidir
Ara
Cevapla
Kadir YAVUZ 07-31-2012, Saat: 07:50 PM   
#3
uzun zamandır beyaz sultan besliyorum hiç gurk olduklarını görmedim bazıları ispenç kırması sultan bakıyo onlar her sene gurk oluyo resimdeki siyahı seneye görücez bi fark varmı yokmu
bir çift kanat para deyil sevgidir
Ara
Cevapla
Emre OZCICEKCI 08-01-2012, Saat: 02:18 PM   
#4
sitemizin sultancisi Kadir kardesimiz yapdimi en iyisini yapar, beyazlardan sonra siyah uretimine gecdi, altin degerinde tavuk bunlar, Allah daha iyilerini nasip etsin sana Kadir.
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Cevapla
Kadir YAVUZ 08-02-2012, Saat: 01:44 PM   
#5
(08-02-2012, Saat: 03:57 AM)Serhat BEYAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(08-01-2012, Saat: 02:18 PM)Emre OZCICEKCI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sitemizin sultancisi Kadir kardesimiz yapdimi en iyisini yapar, beyazlardan sonra siyah uretimine gecdi, altin degerinde tavuk bunlar, Allah daha iyilerini nasip etsin sana Kadir.


Yok abi ya 40-50 tl damızlıkları, altın kadar yok Big Grin

ben hiç 40-50 tl ye orjinal damızlık sultan satan görmedim şuan parkhayvancılıktan aldığımız sultanlarda bile kırmalık var
bir çift kanat para deyil sevgidir
Ara
Cevapla
Emre OZCICEKCI 08-02-2012, Saat: 09:12 PM   
#6
(08-02-2012, Saat: 03:57 AM)Serhat BEYAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(08-01-2012, Saat: 02:18 PM)Emre OZCICEKCI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sitemizin sultancisi Kadir kardesimiz yapdimi en iyisini yapar, beyazlardan sonra siyah uretimine gecdi, altin degerinde tavuk bunlar, Allah daha iyilerini nasip etsin sana Kadir.


Yok abi ya 40-50 tl damızlıkları, altın kadar yok Big Grin

yabanci piyasalarda bu irk cok kiymetli, damizlik tavuklar 400 dolardan gidiyor, duzine yumurtasi 150 200 dolar onuda bekletirler uzun sure, cok asil bir hayvan ve bulunmasi asiri zor bir irk, yurtdisinda yasiyan kolleskiyoncular bizden daha cok kiymetini biliyor Sultanin, bizde olmayan safkanlar yabancilarin elinde mevcut, bir kadinla maillesdim, kadinin elinde 1 tane sultan horoz varmis yumurtadan cikan onuda mecburiyetten beyaz polish ile eslemis cikan yavrulardan horozu kullanip temizleme yapmis, simdi 400 dolar cekiyor tanesine,

sitesi burasi, hikayesini burada yazmis,
http://www.visitus2day.com/sultans.html

Sultanin clubude kurulmus Avustralya'da 5 tane clubu var, hey masallah biz memlekette 1 tane kuramadik adamlar 5 tane birden kurmus.

Crested Breeds Club of Australia (Sultan Chicken; Others)
C/O Post Office
Newbridge, Victoria 3551

Feather Clubs Association of Queensland (FCAQ0 (Chickens)
Anthony, Queensland 4310

South Australian Poultry Association (SAPA) (Sultan Chickens)
North Brighton, South Australia 5048

Tasmanian Rare Breeds Poultry Club (Chickens)
Sprent, Tasmania 7315

Poultry Stud Breeders & Exhibitors Victoria (PSBEV) (Chickens)
Victoria 3342
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Cevapla
Ahmet BULUT 08-09-2012, Saat: 03:14 PM   
#7
maşallah fiyatlar güzel birde hakkını bilen bizim yurdumuzda olsa
Ara
Cevapla
Emre OZCICEKCI 08-10-2012, Saat: 06:12 PM   
#8
Kadir var uzmani Sultanin, yillardir besliyor, temizlerine bakiyor, bu sene kumesi doldurucak, sonrada bana yumurta yolliyicak, TongueBig GrinSmile
'bir gün gelir herkes kendi yoluna gider,
 her şey nasıl başladıysa öyle biter'...
MAİL : emreozcicekci@hotmail.com
Ara
Cevapla
Kadir YAVUZ 08-10-2012, Saat: 11:42 PM   
#9
(08-10-2012, Saat: 06:12 PM)Emre OZCICEKCI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kadir var uzmani Sultanin, yillardir besliyor, temizlerine bakiyor, bu sene kumesi doldurucak, sonrada bana yumurta yolliyicak, TongueBig GrinSmile
yollarım abi sen iste yeter
bir çift kanat para deyil sevgidir
Ara
Cevapla
öner gülen 05-01-2018, Saat: 10:50 AM   
#10
SULTAN TAVUK IRKI ÖZELLİKLERİ:
 
1845-1850 yıllarında başta İngiltere olmak üzere avrupa ülkelerine çıkarılmıştır. Anavatanı Türkiye dir. Rengi , zerafeti ve güselliğinden dolayı ismini Osmanlı sultanlarından almaktadır. Daha sonra bu ırk Türkiye de yok olmuştur. 2000 li yıllarda bazı özel girişimciler sayesinde tekrar Avrupadan Türkiye ye getirilmiş ve üretilmeye başlanmıştır.
Sınıfı: Orta irilik , tüylü bacak sınıfındadır.
Renk: Ana rengi beyazdır. Son yıllarda mavi , siyah ve krem rengi geliştirme çalışmaları yapılmaktadır.
Kafa:Bol tüylü , geriye doğru taranmış izlenimi veren bir tüy yapısı vardır. Dişilerde tepe daha küçük ve topludur. İbik , göz ve çevresi kırmızıdır.
Sakal:Göz altlarından gaga altına ve boyuna kadar inen beyaz ve yok uzun tüyleri olmayan bir sakal yapısı vardır.
Kuyruk:Geriye doğru çok uzamayan, yüksek bir kuyruk yapısı vardır. Dişilerde kuyruk daha alçak ve düzdür.
Kanat:Uçlarına doğru keskin hatları olan kanatları vardır.
Bacaklar: Orta uzunlukta. tamamen tüylü. Orta eklemde kılıç diye tabir edilen keskin hatlara sahip tüy çıkıntıları vardır.
Ayaklar: 5 parmaklıdır.
Gaga:Üstü hafif kavisli bir gaga yapısı vardır.
İbik: horozları V şeklinde kırmızı bir ibiğe sahiptir.
Yumurta rengi:Beyaz ve küçük
Yumurta sayısı: Yılda 80 tane civarı
Sakin ve cana yakın bir yapısı vardır.
 
Not: Yurt içi ve yurt dışı sitelerden derlenmiştir. (06.04.2017 / ÖNER GÜLEN)
Bir gülümseme ile insanlığınızdan neyiniz eksilir? Belkide o gülümseme ile dünyamız değişir.(öner gülen)
Ara
Cevapla
öner gülen 05-01-2018, Saat: 10:54 AM   
#11
Sultan ırkı araştırdığım kaynakların neredeyse hepsinde (1-2 tanesi dışında) Osmanlı çıkışlı bir ırk olarak geçiyor. 1854 yılında Elizabeth Watts isimli bayan tarafından ilk defa İngiltere ye götürülüp orada yetiştirilmeye başlanıyor. Daha sonra 1867 yılında George O. Brown tarafından da ilk defa Amerika ya sokuluyor. Aradan geçen yıllarda bu ırkın nesli anavatanı olan Türkiye de tükeniyor. Buna farklı 2 tane gerekçe gösteriyorlar. Birincisi Osmanlı nın son zamanlarında olan savaşlar neticesinde tamamen nesli tükeniyor. İkinci neden olarak ta neslinin savaşlara kadar tükendiği bununda sarayda bu ırka verilen ceza olduğu geçiyor. Bu ırk daha sonra bazı girişimciler tarafından 2000 li yılların başında tekrar anavatanına getiriliyor. Sultan ırkı 1874 yılında ırk standartları APA (americab poultry association) tarafından belirlenerek literatüre bir ırk olarak ekleniyor. Bu kitapçıkta bütün özellikleri incelenerek nasıl olması gerektiği açıklanıyor. Ayrıca yarışmalar için bu ırkın puanlamaları ve olmaması gerekenleri (hataları) diskalifiye sebebi olarak belirlenip kayda alınıyor. İşte bu standartlar içerisinde maalesef yumurta rengi geçmiyor. Ama ırkın belirlenen özellikleri içerisinde diğer kaynaklarda beyaz - küçük yumurta olarak geçiyor. APA nın kayıtlarında geçmemesinin başlıca nedeni yarışmalar baz alındığından , sadece show ve görsel özellikleri baz alınıyor. Son 1-2 yıldır yurdumuza yine farklı kişilerden , farklı kanlarda sultanlar girmeye başladı. Bazı arkadaşlarımın da belirttiği gibi bu kanlarda en belirgin farklar bej , yada pembeyi andıran yumurta renkleri ile birlikte tavukların verimlerinde ki artışlar söz konusu. Bunun dışında benim kendi gözlemlerim de göğüs kafesindeki kavisin ortadan kalkması sonucu boynun ve vücudun daha dik duruyor olması , kafada göz altı ve etrafında tüysüz kırmızı etli bölgeler olması ve ibiklerdeki hatalar. Bunların sebebi olarak ta yurt dışında verim artırmak amacıyla özellikle başta habeşler ile yapılan çaprazlamalar neticesinde onların genetik özelliklerinin de bir alt kuşağa geçiyor olması olarak düşünüyorum. 1874 yılında literatüre giren ırk standartları içerisinde horozların ağırlığı ortalama 6 lbs (2724 gr) ve tavukların ağırlığı da 4 lbs (1816 gr) oalrak geçmektedir. Benim bu konu ile alakalı olarak ekleyeceğim en taze bilgilerim ve görüşlerimde bu şekilde arkadaşlar.. 30/01/2018 - ÖNER GÜLEN
Bir gülümseme ile insanlığınızdan neyiniz eksilir? Belkide o gülümseme ile dünyamız değişir.(öner gülen)
Ara
Cevapla
öner gülen 05-01-2018, Saat: 10:57 AM   
#12
SULTAN (AMERİCAN MÜKEMMELLİK STANDARDI – 1875 YILI)
Diskalifiye nedenleri : Gösteri kalemi ile uyuşmayan bozuklukları olan kuşlar; tüyleri beyaz dışında herhangi bir renk olanlar ; çarpık tepeliler ; büyük kırmızı suratlılar , sakal eksikliği ; bacak tüylerinin yada parmaklarda olması gereken tüylerin eksikliği ; sırtının eğri olması (düz olmaması) ; kuyruk formu hataları ; gagasının beyaz dışında başka bir renk olması ; bunların dışında görünüşü etkileyen her türlü şekil bozuklukları.
 
HOROZ
 
KAFA : Orta büyüklükte ve büyük tepeli ve tüy rengi beyaz olacak. Gagası kısa , kavisli , beyaz renk tonunda olacak ve üzerinde habeşlerde olduğu gibi 2 tane iri burun delikleri olacak. Gözler parlak ve canlı olacak. Yüz kalın sakal ile çevrili olacak ve tüy rengi beyaz olacak.
İBİK: Parlak kırmızı renginde ve iki küçük ucu vardır. Tepe tüylerinden dolayı görünmeyebilir.
TEPE VE SAKAL: Tepe , büyük ve boyun tüyleri gibi tüylerden oluşur. Gözlerinin üzerlerinden kemerlidir (gözleri kapatmaz). Tepe öne sarkmaz, arkaya doğru uzanan tepe kafanın arkasını ve boynun üst kısmını kaplar , yan cepheleri de kemerlidir(sağa-sola düşme, sarkma yapmaz). Tepenin tüy rengi beyazdır.  Sakal yüz ve boğazın etrafını komple sararak tepe tüyleri ile birleşir. Sakalında tüy rengi beyazdır.
KULAK LOBLARI VE ÇENE ALTI LOBU: Kulak lobları sakal ve tepe tüyleri tarafından gizlenmiştir , görünmezler. Rengi önemsizdir. Çene altı lobu parlak , küçük ve sanki büzülmüş gibi görünür.
BOYUN: Oldukça kısa , çok kemerli , sırta doğru iyi taşınmış ve ağır işlemeli , tüy rengi beyazdır.
SIRT: Oldukça geniş , düz ve kuyruğun önünden sarkık tüyleri vardır. Tüy rengi beyazdır.
GÖĞÜS VE VÜCUT: Göğüs , yuvarlak derin ve geriye doğru iyi iletilmiş pozisyonda. Vücut , kare , derin ve tamamlayıcı görünümde , tüyler beyaz ve vücut yapısı alçak (bodur).
KANATLAR: Oldukça büyük ve düşük görünümlü , tüy rengi beyazdır.
KUYRUK: Geniş , bol miktarda orak tüyü ve kuyruk tüyleri ile süslenmiş , beyaz tüy rengindedir.
BACAKLAR: Uylukları çok kısa ve sağlamdır , beyaz renkte uzun tüyleri ve akbaba tüyleri vardır. İncik, kısa ve koyu mavi rengindedir. Dışı kısa beyaz temiz tüyler ile kaplıdır. Ayak parmakları , 5 tanedir , orta ve dış parmaklar beyaz tüyler ile kaplıdır.
GÖRÜNÜM: Oldukça düşük (bodur) , tempolu ve canlıdırlar.
 
TAVUK
 
KAFA: Orta büyüklükte ve büyük tepeli ve tüy rengi beyaz olacak. Gagası kısa , kavisli , beyaz renk tonunda olacak ve üzerinde habeşlerde olduğu gibi 2 tane iri burun delikleri olacak. Gözler parlak kırmızı ve canlı olacak.
İBİK: Parlak kırmızı renginde ve iki küçük ucu vardır. Tamamı olmasa da neredeyse tamamına yakını tepe tüyleri arasında gizlenmiştir.
TEPE VE SAKAL: Tepe geniş , küresel uçlu tüylerle tam kaplı , geriye doğru kütlesel ve pürüzsüz olarak eğiktir , tüy rengi beyazdır. Sakal yüz ve boğazın etrafını komple sararak tepe tüyleri ile birleşir. Sakalında tüy rengi beyazdır.
KULAK LOBLARI VE ÇENE ALTI LOBU: Kulak lobları sakal ve tepe tüyleri tarafından gizlenmiştir , görünmezler. Rengi önemsizdir. Çene altı lobu parlak , küçük ve iki eşit yuvarlak gibi görünür.
BOYUN: Oldukça kısa , çok kemerli , sırta doğru iyi taşınmış ve ağır işlemeli , tüy rengi beyazdır.
SIRT: Oldukça geniş , düzdür. Tüy rengi beyazdır.
GÖĞÜS VE VÜCUT: Göğüs , tam derin ve belirgin. Vücut , kare , derin ve tamamlayıcı görünümde , tüyler beyaz ve vücut yapısı alçak (bodur).
KANATLAR: Büyük ve düşük görünümlü , tüy rengi beyazdır.
KUYRUK: Geniş ,oldukça dik , beyaz tüy rengindedir.
BACAKLAR: Uylukları çok kısa ve sağlamdır , beyaz renkte uzun tüyleri ve akbaba tüyleri vardır. İncik, kısa ve koyu mavi rengindedir. Dışı kısa beyaz temiz tüyler ile kaplıdır. Ayak parmakları , 5 tanedir , orta ve dış parmaklar beyaz tüyler ile kaplıdır.
TÜYLER : Çepeçevre tüm tüyler saf beyazdır.
GÖRÜNÜM: Oldukça düşük (bodur) , tempolu ve canlıdırlar.
SULTANLARDA PUANLAMA
Simetri                      …………………………………………………………       10 Puan
Ebat ve Ağırlık        …………………………………………………………             8 Puan
Kondisyon (Hal)     ………………………………………………………..               8 Puan
Kafa                           ………………………………………………………..        8 Puan
İbik                            ………………………………………………………..        5 Puan
Tepe ve Sakal          ………………………………………………………..             8 Puan
Kulak Lobları ve Çene lobu…………………………………………..                   9 Puan
Boyun                       ………………………………………………………..          6 Puan
Sırt                             ………………………………………………………..        4 Puan
Göğüs ve Vücut      ………………………………………………………..               7 Puan
Kanatlar                   ………………………………………………………..            8 Puan
Kuyruk                      ………………………………………………………..           9 Puan
Bacaklar                   ………………………………………………………..           10 Puan
                                                           TOPLAM …………………    100 Puan


Ek Dosyalar Resimler
       
Bir gülümseme ile insanlığınızdan neyiniz eksilir? Belkide o gülümseme ile dünyamız değişir.(öner gülen)
Ara
Cevapla
öner gülen 05-01-2018, Saat: 11:04 AM   
#13
SULTAN IRKI ÖZET BILGILER.: Kuyruk sırttan çıkış oranı 45 derece horozda olacak. Yeşil renkte bariz belli. Kuyruk şelale gibi birden yukarıya çıkıp dönülmeyecek kırmızı renkteki çizim gibi olmayacak. Ayaklar çok uzun olmayacak ve kılıç denen tüyler olacak. Şark renkteki gibi.ayak 5 parmak ve mor renk olacak. Ayrıca bacaklardaki tüylerde seyreklik olmayacak. Yanlardan ve çaprazdan baktığımızda büyünmüş gibi duracak tüy yapısı mavi renkteki gibi. Kafa daki tüyler taranmış gibi arkaya doğru bakacak. Fizanlarda olduğu gibi salkım saçak dağılmayacak. Ibik v ibik olacak ve uzunlukları aynı olacak iki ucunda. Kulak lobu . Ibik ve gaga altı kan kırmızı renginde olacak ve suratta fazla yer kaplamayacak. Daha çok tüy gözükecek kafada. Sakalda beyaz gaganın iki yanından başlayıp göğüsün kıvrım başlangıcına kadar yani boynun yarisina yakın bir yere geliyor olacak. Şu an siyah beyaz ve mavi kabul ediliyor APA da. Ama hangi renk olursa olsun farklı bir renkte tüy atmayacak. Benim ekleyeceklerim ve tecrübelerim de bunlar.... iyi akşamlar herkese.14.12.2017/ ÖNER GÜLEN


Ek Dosyalar Resimler
   
Bir gülümseme ile insanlığınızdan neyiniz eksilir? Belkide o gülümseme ile dünyamız değişir.(öner gülen)
Ara
Cevapla
öner gülen 05-01-2018, Saat: 11:05 AM   
#14
SULTAN IRKINDA DERSLERE DEVAM : 

 Bu foto üzerinde de bir anlatım daha yapayım. Yeşil çizgi. Bazı erkek sultanlarda sırtta şu an bu form var. Bu form hatalıdır. Düz ve geniş olacak. Ama bu formda v şekli sırtta da çıkıyor. Sarı çizgiler. Horozlar dışında Tavuğun kuyruk yapısının yaklaşık görünümüdür. Kırk derece bir açı ile sırttan ayrılır ve yalpaze görünümü ile dağılır. Mor olan çizgi olması gereken kanat yapısı. Kanat normal duruşunda iken bu çizgi şeklinde olması gerekiyor. Ayrıca mavi çizgide çizdiğim gibi bazı kanat formlarıda görmeye başladım. Kılıca paralel uzanıyor. yere doğru 135 derecelik bir açı yapıyor. Bu formda hatalıdır. SUltan larda kanat vücuda yapışık ve yeride çizgi kabul edersek neredeyse yere paralel konumda olur.


Ek Dosyalar Resimler
   
Bir gülümseme ile insanlığınızdan neyiniz eksilir? Belkide o gülümseme ile dünyamız değişir.(öner gülen)
Ara
Cevapla


SULTAN Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Hızlı Menü: