Konu Bilgileri
Konu: Newcastle AŞISI ( 2014 AŞI KAMPANYASI ) Yazar: Emre OZCICEKCI
Okunma: 47741 Yorum: 66
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ahmet BULUT 05-02-2014, Saat: 12:34 PM   
(05-02-2014, Saat: 11:35 AM)Uğur DEMİR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: s.a.

bu aşı ve ilaç olayı bana biraz ters nedense organik tavuk yetiştiriciliğinde bu tür ilaçların kullanılması bana yanlış gibi geliyor bu tamamiyle benim görüşüm, şimdiye kadar çok şükür bir hastalıkla karşılaşmadım. benim merak ettiğim bu tür ilaç ve aşılar hayvanlarda kalıtsal etki bırakıyormu? hayvanların organikliğini bozuyormu? yanlış anlaşılmasın lütfen bilmediğimden soruyorum.

organik kim besliyor acaba önce onu bulmak lazım
Ara
Mustafa SARPKAYA 05-02-2014, Saat: 12:49 PM   

bu aşı ve ilaç olayı bana biraz ters nedense organik tavuk yetiştiriciliğinde bu tür ilaçların kullanılması bana yanlış gibi geliyor bu tamamiyle benim görüşüm, şimdiye kadar çok şükür bir hastalıkla karşılaşmadım. benim merak ettiğim bu tür ilaç ve aşılar hayvanlarda kalıtsal etki bırakıyormu? hayvanların organikliğini bozuyormu? yanlış anlaşılmasın lütfen bilmediğimden soruyorum.

Uğur bey bu konu ilaç konusu değil, aşı konusunda ise önce aşının ne olduğunu bilmek gerek. Aşı ilaç değildir, bilindiği üzere bir bulaşıcı hastalığın mikrobunun bir miktarının hayvana önceden verilerek daha sonra gelecek saldırılara karşı vücutta bir savunma mekanızması oluşturmaktır. Bunda hormonsal ya da gdo lu herhangi bir etki yok. İlaç konusuna gelince kanatlı hayvanlara verdiğimiz ilaçlar zaten belirli ilaçlar bunlarda kalıcı madde bırakanlar zaten biliniyor. ve o süre içerisinde yumurtası ve etinden faydalanılmaması lazım. sürekli kalıntı bırakan ilaç varmıdır. illaki vardır. ama eğer ilacı kullanmayacaksak hayvan ölecek ya da ağır darbe alacaksa ilacı kullanmak daha mantıklı değil mi. Her ne olursa olsun kendi bahçemizden yediğimiz tavuk ve yumurtanın marketten alınandan daha organik olduğu da su götürmez bir gerçek.

Siz tavuklarınıza aşı yapın. bu güne kadar hastalık görmemiş olmanız bundan sonra görmeyeceğiniz anlamına gelmez. Alimallah bir gelirse iyi gelir. siler süpürür. demedi demeyin. kolay gelsin.
Uğur DEMİR 05-02-2014, Saat: 01:43 PM   
(05-02-2014, Saat: 12:49 PM)Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Uğur bey bu konu ilaç konusu değil, aşı konusunda ise önce aşının ne olduğunu bilmek gerek. Aşı ilaç değildir, bilindiği üzere bir bulaşıcı hastalığın mikrobunun bir miktarının hayvana önceden verilerek daha sonra gelecek saldırılara karşı vücutta bir savunma mekanızması oluşturmaktır. Bunda hormonsal ya da gdo lu herhangi bir etki yok. İlaç konusuna gelince kanatlı hayvanlara verdiğimiz ilaçlar zaten belirli ilaçlar bunlarda kalıcı madde bırakanlar zaten biliniyor. ve o süre içerisinde yumurtası ve etinden faydalanılmaması lazım. sürekli kalıntı bırakan ilaç varmıdır. illaki vardır. ama eğer ilacı kullanmayacaksak hayvan ölecek ya da ağır darbe alacaksa ilacı kullanmak daha mantıklı değil mi. Her ne olursa olsun kendi bahçemizden yediğimiz tavuk ve yumurtanın marketten alınandan daha organik olduğu da su götürmez bir gerçek.

Siz tavuklarınıza aşı yapın. bu güne kadar hastalık görmemiş olmanız bundan sonra görmeyeceğiniz anlamına gelmez. Alimallah bir gelirse iyi gelir. siler süpürür. demedi demeyin. kolay gelsin.

sağolun mustafa bey bu konu benim kafamı çok karıştırıyordu aslında yapmak istiyorum ama bilgisizlik insanı çok tembel yapıyor. ben aşı olayını en kısa zamanda yapayım.
Ara
Alp Ergun 07-17-2014, Saat: 04:00 PM   
Öncelikle Merhaba,
Uzun zamandır forumu takip eden biri olarak en sonunda aranıza katılmaya karar verdim. Hobi tavukçuluğunda 2. senem yani bu işin başlangıç aşamasındayım diyebilirim. Tabii, tecrübesiz biri olarak aşısız kanatlı büyütmenin bedelini ağır ödedim.(İstanbul-Şile) 30 adet tavuğum (hepsi hibrit fakat çok güzellerdi) ve 4 adet hindim Newcastle hastalığına yenik düştü. Crying Bu tecrübeyi yaşayan biri olarak kesinlikle hayvanların aşılanması gerektiği kanaatindeyim. Bu hastalığın kümeste etkisi de çok değişken olduğunu, bazı kümeslerde ufak CRD belirtileriyle atlatıldığı gibi bazı kümeslerde 100% e varan kayıplara yol açmakta olduğunu öğrenmiş oldum.Şimdi yeniden civciv alıp her şeye sıfırdan başlayacağım fakat aşı tedariği konusunda sıkıntı yaşıyorum. Yine forumun en tecrübesizlerinden biri olarak eğer soruyu yanlış bir başlık altında soruyorsam affınıza sığınıyorum. Bu aşıları İstanbul'da soğuk zincir kargo ile tedarik edebileceğim bir yer var mıdır? (Pendik'te bulunan yer dışında) Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler
İsmail Hakkı ÖZDİLEK 08-06-2014, Saat: 03:16 AM   
Alp bey Pendikte Niran hanım var aşıları ondan temin edebilirsin çünkü ben Kırklarelinde oturuyorumki İstanbul Pendik'e nerden bakarsanız en az 300 km mesafe ancak veteriner hanım aşıları aynı gün kargoya buz kalıpları içersinde göndereceğini söyledi ve sorun olmaz dedi ben ilk aşıyı bulunduğun ildeki bir veterinerden temin ettin ama aşı satan tek veteriner olduğu için 10 TL'lik aşıya 60 TL fiyatla satıyor.Buyüzden bende Niran Hanımdan alacağım.Niran Hanım telefondada çok yardımcı oluyor daha önce bir kaç ilaç almıştım kendisinden ama bizim burada da bu aşı işi büyük sorun uygulaması pek zor değil ama gelgelelim temini ve bizim için en doğru aşı programı ney onu seçmek zor
Ara
Abdullah GÖKPINAR 08-06-2014, Saat: 11:00 AM   
Uzaklık önemli ama işini düzgün yapan insanları bulduktan sonra uzaklık daha geri planda kalıyor.İl dışında ilaç-aşı vb alınacağı zaman en önemlisi bulunduğumuz yere hergün kargo geliyormu yada şube varmı?Eğer kargo hergün geliyor yada şube varsa aşı buz kalıpları içinde bozulmadan ulaşabilir bizlere.Bu konuda İstanbul'da Niran hanım var onun dışında isterseniz şehirdışından gönderebilecek kişilerin iletişim bilgilerini verebilirim herkese.
Ara
Aytaç Ataç 02-05-2015, Saat: 09:09 PM   
2015 kampanyası yok mu acaba? bende yararlanmak istiyorum.
Ara

Newcastle AŞISI ( 2014 AŞI KAMPANYASI ) Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ası burak demirkapak 2 1,227 05-13-2016, Saat: 01:07 PM
Son Yorum: Mustafa ALKAN
  SÜS TAVUKLARI AŞI PROGRAMI‏ Ahmet BULUT 19 14,049 04-26-2016, Saat: 03:22 PM
Son Yorum: Abdullah GÖKPINAR
  Newcastle(yalancı veba) aşısı ve türleri İsmail MENGİR 3 1,505 03-29-2016, Saat: 12:41 PM
Son Yorum: İsmail MENGİR
  Newcastle aşısı göze damlatma yöntemi İsmail MENGİR 2 1,476 03-26-2015, Saat: 12:59 PM
  4'lü İnaktif Karma Aşı kullanımı hakkında.. Gokhan DİLBAZ 2 2,291 03-24-2015, Saat: 02:29 AM
Son Yorum: Caner ÇIRIKKA
  DİKKAT DİKKAT!!! AŞI İSTEYEN ARKADAŞLARIMIZ VAR MI? İsmail MENGİR 5 3,381 03-16-2015, Saat: 02:57 AM
Son Yorum: Şaban KAYA
  Newcastle aşısı uygulama şekli İsmail MENGİR 0 920 03-09-2015, Saat: 06:05 PM
  Aşı Tabancası Burhan ÖZDEMİR 5 12,777 02-06-2015, Saat: 08:29 PM
Son Yorum: Huseyin KILIÇ
  tavuk çiftliklerinden aşı almanın sakıncası varmı Mustafa ALKAN 3 1,974 01-06-2015, Saat: 07:15 PM
Son Yorum: Huseyin KILIÇ
  TOPLU AŞI ALIMI Abdullah GÖKPINAR 8 3,399 11-03-2014, Saat: 01:44 PM
Son Yorum: Abdullah GÖKPINAR

Hızlı Menü: