Konu Bilgileri
Konu: İyi bir kuluçka makinası için gerekenler Yazar: Hüseyin GÜL
Okunma: 16317 Yorum: 18
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Hüseyin GÜL 06-18-2012, Saat: 12:57 PM   
Öncelikle çıkma bir buzdolabından 2 adet

30x2=60 lira

- - -- - - - - --- - - - - -- - - - -- - - - -- - - -- - - - -- - - --
Sonra dolabın sağını solunu onarmak için plastik levha dediğimiz dekota alacağız.

20x 2 =40 Lira
- - - - - - -- - - - - - -- - - - - - - - -- - - - - - - - -- - - -- - - - - -
Eğer dolabımızın lastiği sağlam değilse kauçuk conta yada buzdolabı lastiği

bu kauçuk contanın metresi 2.5 lira buzolabı lastiğininde tamamı 20 lira
kauçuk conta almış olursak 5x2 10 metre lazım oda 25 lira lastikte 20x2 =40 lira
- - - - - - -- - - - - - - - -- - - - -- - - - - - -- - - - - - -- - - - - - - -
Doalbımızın kapagının kasaya cuk diye oturması için gerdirmeli kilit

bundan aşa yukarı 4-6 adet oda 10-15 lira
- - - - - -- - - - - - -- - - -- - -- -- - -- - - -- -- -- - -- - -- -- - -- --
Sonra dolabımızı isteidğimiz yere görütmek için tekerli ayak

4x 2 ad= oda 5 er liradan 40 lira

TO BE CONTİNUED...
Dişlerinin arasında olmasına rağmen bazen kendi diline bile hâkim olamıyorsan, başkalarının söylediklerini önemsememelisin.
(B.Franklin)
Ara
Aytaç Keçeci 06-18-2012, Saat: 01:11 PM   
Kulucka Master'ı Ahmet Bulut Gelir Konuyu TO BE CONTİNUED... Wink
MAİL : aytackececi@kuluckaclub.com
Kümesi: http://www.kuluckaclub.com/forum-aytac-kececi
Ara
Kadir YAVUZ 06-18-2012, Saat: 01:19 PM   
buz dolabı çok pahalıymış hurdacıdan aldım ben önce 35 lira dedi çalışıyodu al dedim motorunu kablolarını sök senin olsun kabini ver bana dedim 7.5 liraya aldım
bir çift kanat para deyil sevgidir
Ara
Ahmet BULUT 06-18-2012, Saat: 01:23 PM   
çok kolay akıllıca çözümler gerekir görülenlerin uygulananların dışında çok alternatif var

siz devam edin ben kontrol ederim Big GrinBig GrinBig GrinBig Grin
Ara
Aytaç Keçeci 06-18-2012, Saat: 01:28 PM   
(06-18-2012, Saat: 01:23 PM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: siz devam edin ben kontrol ederim Big GrinBig GrinBig GrinBig Grin

WinkWinkWinkWinkWink
Ara
Ahmet BULUT 06-18-2012, Saat: 01:41 PM   
(06-18-2012, Saat: 01:19 PM)Kadir YAVUZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: buz dolabı çok pahalıymış hurdacıdan aldım ben önce 35 lira dedi çalışıyodu al dedim motorunu kablolarını sök senin olsun kabini ver bana dedim 7.5 liraya aldım

7,5 lirayıda ben olsam almazdım adamın yerindeSmile
Ara
Hüseyin GÜL 06-18-2012, Saat: 03:30 PM   
arkadaşlar konuya devam edemiyorum amaaSmile
Dişlerinin arasında olmasına rağmen bazen kendi diline bile hâkim olamıyorsan, başkalarının söylediklerini önemsememelisin.
(B.Franklin)
Ara
Hüseyin GÜL 06-18-2012, Saat: 05:47 PM   
makinalarımıza 4 adet sirküle fanı almalıyız

4 x 20 lira =80 lira
- - - -- - - - - - - -- - - - -- - - -- - -- - - - -- - - - - - -- - - -- - -
makinalarımıza 4 ad çember tüp rezistans almalıyız.

ama dikkat edelim bunun tek şerit halinde olanından olsun
ve 4x 35 lira 140 lira
- - - -- - - - - -- -- - - -- -- - -- -- - - - -- -- - - -- - -- - - - -- - - -
2 adet nem verme cihazı

150-200 lira ikisi

bu arada buda malzemeler ile meydana getireceğimiz makinanın planı

gelişim makinamız 360 tavuk alıyor çıkım makinasıda 150-170 tavuk
eğer istemiş olsaydım ben aynı boyuttaki makinayla 500 çıkım 250 gelişimde yapardım. hemde aynı masrafla. fakat edindiğim tecrübeler doğrultusunda makinayı tıklım tıklım doldurmamam gerektiğini anladım. bi yerde dur yolcu demeliyiz yani.
(B.Franklin)
Ara
Hüseyin DESTİ 06-18-2012, Saat: 08:13 PM   
tek makinanın şu anki masrafı 285 tl dogru toparladıysam ama termostat yok şu anda ayrıca çevirme motoru raf için malzeme felanda ilave edilecek .
Gold Laced Barnevelder
Papagan Club
Papagan Club Facebook

Bekçisi Aslan Olanın , Kendisi Kral Olur . . .
Aytaç Keçeci 06-18-2012, Saat: 08:39 PM   
(06-18-2012, Saat: 08:13 PM)Hüseyin DESTİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: tek makinanın şu anki masrafı 285 tl dogru toparladıysam ama termostat yok şu anda ayrıca çevirme motoru raf için malzeme felanda ilave edilecek .

Evet Yaa, Çok Masraflı Oldu Bu Böyle..
Ara
Ahmet BULUT 06-18-2012, Saat: 08:55 PM   
aytac tam senlik makinalar gurktan bunlara gecis atılımın kralı olur muthis çıkış olur
Big Grin huseyin kardes sen bize bakma sen devam et guzel calısmalar
Ara
Aytaç Keçeci 06-18-2012, Saat: 09:05 PM   
(06-18-2012, Saat: 08:55 PM)Ahmet BULUT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: aytac tam senlik makinalar gurktan bunlara gecis atılımın kralı olur muthis çıkış olur
Big Grin huseyin kardes sen bize bakma sen devam et guzel calısmalar

Yok Yaaa Smile Ben Uğraşamam Makineyle Wink Böyle İyi Wink
Ara
Hüseyin DESTİ 06-18-2012, Saat: 09:09 PM   
abi aytaçın dolap masrafıda yok odadaki mini buzdolabını kullancaz dimi hacı Big Grin
Gold Laced Barnevelder
Papagan Club
Papagan Club Facebook

Bekçisi Aslan Olanın , Kendisi Kral Olur . . .
Aytaç Keçeci 06-18-2012, Saat: 10:39 PM   
(06-18-2012, Saat: 09:09 PM)Hüseyin DESTİ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: abi aytaçın dolap masrafıda yok odadaki mini buzdolabını kullancaz dimi hacı Big Grin

Hacı Naptın Yaaa Smile Güzelim Saat Gibi Çalışan Yepyeni Beko Buzdolabımı Ne İçin Kullanıcak Big Grin Olmazzzzzzz TongueTongueTongue
Ara
Hüseyin GÜL 06-19-2012, Saat: 10:16 AM   
termostat olarak şu anda mürsle akıncı isimli arkadaşın sht sensörlerle yaptığı termostat higrostat bileşimli kontrol panellerini kullanacağım. o kendi imalatında sht 11 kullanıyor. zaten bu sanayi yapımı marka olan kuluçka makinalarıda sht ve ona benzer dijital sensörler kullanıyormuş. vgs ile konuştum evet biz sht 11 kullanıyoruz çünkü ölçme hassasiyeti diğer anolog sensörlere göre çok daha hassas analog sensörler +-1 derece ile ölçüm yaparken sht +-0,4 ile yapıyor. fakat benim mürsel beyden benim makinada kullanmasını istediğim sensör sht 25 tir ve 25-40 derece arasında +-0,2 maximum sapma ile ölçüm yapıyor. nemi konuşmaya bile gerek yok %70 nemde maximum %2 toleransla ölçüm yapıyor. mürsel beyin sht11 ile yaptıgı modüller 150 tl cvivarı ben kendisinden sht25 ile yapmasını istiycem oda bana tanesi 200 liraya gelir ki higrostat+termostat hemde piyasada en az sapma ile çalışan sensörle beraber 200 lira hiçte pahalı değil.

BUNA benzer bişey olacağı tahmin ediliyor
fiyatı da 200x2 400 lira
- - - - - - - -- - - - - -- - - -- - - - -- - - - - -- - - - -- - - -- - - - -
gelişim makinası için özel dizayn bir iskelet sistemi var bi abinin kendi tasarımı oda

benimki bunun raflısı ve maliyeti 20 lira civarı
20x1= 20
- - - - -- - - -- --- - - -- -- -- - - -- -- - -- - - - - - -- - - -- - - - - -
gelişim raflarına gelince o pahalı viyoller yerine kereste veya mdf den ypaılabilir.

benimki bunun 6 raflısındna olacak ve raflarım ortalama 60 yumurtadan 350-360 yumurta alacak(tavuk)
ama ben 2 cm kalınlıktaki keresteden değil 1 cm kalınlıktaki mdf dden yapacam. neden? eğilme bükülme olmasın ve daha hoş dursun diye.
- - - -- - - - -- - -- - - - - -- - - - -- - - -- - - - --- - - -- - - -- - - --
çevirtme aleti yine o abinin kendi çabalarıyla ortaya çıakrdığı bi sistem.
http://www.nevzatturken.net/cevirme.html bu sayfada çeşit çeşit çevirme sistemleri var. ben bu zamana kadar sol en alt kısımdakini kullandım.
maliyet 40-50 lira
50x1=50
- - -- - - - - - - - - -- - - -- - - - - -- - - - - -- - -- - - -- - - -- - -
makinayı kontrol etmek içinde panel olarak

işte bunun yukarısındaki panelden kullanıyoruz. oda abinin kendi yapımı
içerisine termostat higrostat yerleştirilebiliyo+ 3 düğme ile makinayı kontrol edebiliyoruz+ içerisinde trafo ilede 12 V isteyen motor gibi şeylerin enerji ihtiyacını karsılayabiliyoruz.
çok sağolsun kendisi bu kontrol paneli şahsen benim işimi çok kolaylaştırıyo.
fiyatıda pek hatırlamıyorum ama sana 20-25 lira olur gibi bişey söylemişti. ha bizde öyle diyelim.
20x2= 40 lira.
- - - -- - - - - - - - - - -- - --- - - -- - -- - - - - -- - - -- - - - -- - - -
çıkım makiansının rafları içinde gidip kuluçkacılardan hazır çıkım sepetleri almaya gerek olmadığını düşünüyorum. benim enişte plastikte çalışıyo. bana 30*35*18 cm lik sepet bulurmusun dedim oke dedi 5 çıkım sepeti.

bunlar görsel olarak örnek fakat bi buzdolabı için 30x35x18 cm lik bişe olması lazım. sakın tahtadan yapmayalım çıkım sepetini yokse temizlenmiyo.
çıkım sepetine ben fiyat yazmıyorumCool
fakat siz 5x5= 25 lira yazabilirsiniz.
- - - - -- - - - - -- - - - - -- - - -- - - - - -- - - - - - - --- - -- - - - -
gel gelelim bu sepetleri çıkım maskinasına naısl koycamıza...
bu sepetler elde ise tamı tamına 5 adet karşılıklı çekmece rayı alırız.

bunların dişisini makinaya erkeğini sepete bi şekilde monte ederiz işte sana sökmeli takmalı sürmeli çıkım makinası dikkat edelim dişisini makinaın yan duvarına monte ederken duvarla dişi arasına bi tkaım malzemeler koyup arasında 5 cm gibi bir boşluk olmasına dikkat edelim sirkülasyon açısından konusuyorum
fiyatına gelince 2-3 x5 =10-15 lira
- - - -- - - - - - -- - - - - -- - - - -- - - -- - - - - - -- - - -- - - - - -
sonra makinanın ön kapaklarına cam eklemeyi unuttuk heralde.

bunların 20*100 cmliğinden 2 adet almalıyız.
fiyat 15x2= 30 lira
- - - -- - - - -- - - - -- - - - -- - - - - - -- - - - - - - -- - - - - -- - - -
birde bu camları yerleştirdikten sonra görselliği bozmamak için

bunun camınını kıyılarındaki çerçevelerden koymamız laızm oda
10x2= 20 lira
- - -- - - -- - - - - - - -- - - - -- - - - -- - -- -- - - - -- - -- - - -- -
ve üst resimdeki makinanın görselliğine dikkat ederseniz çok güzel görünüyo. ve buna benzer olması için makinalarımıza birer boya atmalıyız.
onun hakkında bi bilgim yok fakat
15x2 =30 lira fyat biçiyorum. inşallah bu fiyata yakındır.
- - --- - - -- - - -- - - -- - - -- - - - -- - - - - - -- - - -- - - - - -- - -
ve son olarak ışıklandırmasıdır kablolarımızdır silikonlarımızıdır vs. vs.

15 lirada onlara fiyat biçiyorum
15x2= 30 lira ıvır zıvır.
- - - -- - - - - - - - -- - - - - - -- - - -- - - --

(B.Franklin)
Ara
Hüseyin GÜL 06-19-2012, Saat: 11:27 AM   
arkadaşlar 1200 lira yaptı. ne yaptı 360 gelişim 150 çıkımlık bi makina.
sakın tek makina için 500 müş 600 müş diye düşünmeyelim. bunların ikisini tek makina olarak kabul edelim.
bu arada mesela cimukayı örnek alalım. yaptıgımız makinanın bundan hiçbir farkı olmayacak ve sadece bu gelişim makinası http://www.kulucka.com/tr/hb350s.html
1800 lira artı
http://www.kulucka.com/tr/ct120h.html buda 120 tavukluk çıkım makinası
750 lira ama dikkat edin biizmki 150 yumurtalık. yani gelişimin 2 aşamada doldurabilirz. fakat burda gelişimi 3 ayrı aşamada doldurmalıyızki çıkım makinasının hacmini aşmayalım.
toplamda cimuka vs biz
2600-2700 vs 1200
(B.Franklin)
Ara
Ahmet BULUT 06-19-2012, Saat: 11:49 AM   
büyük ölçekli ve fabrikasyon makinalarda çimukadan şaşmam senin yapım çok güzel fakat maliyet hiçde öyle hemen yapılacak ve çabucak uğraşılacak bir olay değil o yüzden büyük ölçekli makina için ben şahsen yinede kendim bu konuda çok iyi olmama rağmen hiç uğraşmam direk hazır alırım ama küçük ebetlı yap gitsin
Ara
Hüseyin GÜL 06-19-2012, Saat: 12:10 PM   
demek istediğini anladım abi yani küçük makinayı kotnrol edebilirz fakat büyük makina mühendislik ister.
ama ben büyük makina(350 lik) yapacak kadar tecrübelendiğimi düşnüyorum.
(B.Franklin)
Ara
Kamil SAİM 03-19-2014, Saat: 07:59 PM   
hüseyin bey makinanın akibeti ne oldu son kareleri alabilir miyiz ? Smile

İyi bir kuluçka makinası için gerekenler Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Photo Amator Arduino ile Kulucka Makinasi İbrahim Selcuk 76 24,746 Dün, Saat: 03:24 AM
Son Yorum: BİLGİ MUTLU
  Amatörlükden kurtulalım. El yapımı tam otomatik kuluçka. Yıldırım SARI 14 1,358 05-26-2017, Saat: 10:25 AM
Son Yorum: Yıldırım SARI
  Arduino ile Kuluçka Makinası Ali Debre 1 344 05-12-2017, Saat: 08:11 PM
Son Yorum: İbrahim Selcuk
  The Gurk - Tam Otomatik Kuluçka Makinası Eray Yaşyerli 4 726 05-06-2017, Saat: 10:57 PM
Son Yorum: Eray Yaşyerli
Exclamation Deneme aşamasında olan kuluçka makinem EYÜP ÖZKAN 6 1,027 04-24-2017, Saat: 11:47 AM
Son Yorum: EYÜP ÖZKAN
  Saklama Kabından Kuluçka Makinam tarik aksoy 5 1,514 03-24-2017, Saat: 02:16 AM
Son Yorum: A.Ümit GÜNENDİ
  Kuluçka Makinası yaptım Nem artmıyor Berk Demirakı 8 2,705 12-28-2016, Saat: 11:18 PM
Son Yorum: ali altur
  EL YAPIMI KULUÇKA MAKİNEM Furkan POLAT 3 2,095 08-01-2016, Saat: 12:12 PM
Son Yorum: Kamil SAİM
  ahşap kuluçka sandığım özhan dönmez 1 1,265 07-17-2016, Saat: 06:36 PM
Son Yorum: Serkan TASCİ
  EMKO 3722 Cihaz kullananlar için, A.Ümit GÜNENDİ 9 4,620 06-21-2016, Saat: 07:27 AM
Son Yorum: Servet ÇOBAN

Hızlı Menü: