Kulucka Club
İdeal Kuluçka Değerleri - Baskı Önizleme

+- Kulucka Club (http://www.kuluckaclub.com)
+-- Forum: KULUCKA CLUB FİKİR VE TASARIM MERKEZİ (http://www.kuluckaclub.com/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Forum: KULUÇKA SİSTEMLERİ (http://www.kuluckaclub.com/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Konu Başlığı: İdeal Kuluçka Değerleri (/showthread.php?tid=7697)İdeal Kuluçka Değerleri - A.Ümit GÜNENDİ - 05-21-2016

Tanıştığım bir arkadaş, zamanında 300.000 - 400.000 bin kapasiteli bir kuluçka hanenin müdürlüğünü yapmış. Mümkün olduğu kadar tecrübelerini anlattı, kuluçka konusunda hem bilgi verdi hemde örnek web sitesi gösterdi. Buradaki bilgiler bu şekilde toplanmış ve tavsiye edilen bilgilerdir. Bu kısımda paylaşacağım bilgileri daha önce, forumda konu açan bir arkadaşın yazılarına ek olarak eklemiştim.

Fakat ayrı bir başlık açıp tekrar paylaşım yapmayı, böylece daha kolay ulaşılabileceğini düşündüğümden tekrar paylaşıyorum.


Bilgiler Alıntıdır.

Kuluçka Makinelerinde Tekli Yükleme Sistemi


Makine içindeki tüm yumurtaların aynı yaşta ve dolayısıyla aynı embriyonik gelişim döneminde olduğu inkübasyon metodudur. Her yüklemede makinenin tümü dolar ve her transferde tamamı boşalır. Bu inkübasyon yöntemi aynı zamanda ‘Hepsi içeri, hepsi dışarı’ olarak da bilinmektedir.
Bu sistemin alternatifi olan inkübasyon metodu ise, makinelerin sürekli çalıştığı ve yumurtaların haftada bir veya iki defa yüklendiği ÇOKLU YÜKLEME metodudur.
Tekli yükleme sisteminin başlıca faydaları,
Ayda bir defa makineler tamamıyla boşalır ki bu uygun temizlik ve dezenfeksiyona olanak tanır.
İnkübasyon şartları embriyonik gelişimin her evresinde yumurtanın ihtiyaçlarını çok daha uygun şekilde karşılamaya olanak verir.

AMAÇ:

Unutulmaması gereken en önemli konu, her makine farklı iç-çevresel koşullara sahip olduğu için ortak ve tek bir inkübasyon programından söz etmek mümkün değildir. Her ne kadar bu anlamda üretici firmalar tarafından inkübasyon programı verilse de, kuluçkahane müdürü kendi kuluçkahanesi için, kendi şartlarını göz önünde tutarak en uygun inkübasyon programını geliştirmelidir.

Örnek İnkübasyon programıSICAKLIK

Tekli yüklemelerde inkübasyon sıcaklığı 37,9°C den (100,3°F) yüksek başlayıp inkübasyon süresince azalarak, inkübasyon sonunda 37°C altında bir sıcaklıkta kapanır.
Kullanılan ısı programı, makinelerin ısı kontrol özelliklerine bağlı olsa da, amaç yumurta sıcaklığını kılavuz niteliğinde verilen ısı programını uygun şekilde sürdürmektir.
Genelde tekli yükleme inkübasyon programlarında, sıcaklık 37,8-38 °C (100-100,5°F) ile başlar ve inkübasyonun ikinci haftasında 37,5 °C ye düşer. İnkübasyonun ortasından itibaren embriyonun ürettiği metabolik ısıyı karşılayabilmek amacıyla sıcaklık değeri 37,5 °C’nin altına iner. Tekli yüklemede sıcaklık değeri kademeli olarak düşerek inkübasyonun sonunda 36,2 -37,2 °C değerlerine çekilmektedir.
Genel bir kural olarak, büyük yumurtalar küçük yumurtalara göre inkübasyonun başlangıcında daha yüksek sıcaklık, inkübasyon sonunda ise düşük sıcaklık istemektedirler.
NEM
Tüm kanatlılar transfer zamanına kadar yumurta ağırlığının %11-13 nü kaybederler. Dolayısıyla makinelerdeki nem değeri ayarlaması yapılırken bu gerçek dikkate alınmalıdır.
İnkübasyon öncesi belirlenen en az 3 tepsinin tartılması ile bulunan yumurta ağırlığı ve aynı tepsilerin transfer esnasında tekrar tartılması ile bulunan nem kaybı dikkate alınarak makinelerin nem ayarları yapılmalıdır.
Bununla birlikte nem değerleri %50 ile başlayıp inkübasyonun sonunda %70 e ulaşmaktadır. Yumurtların tartılması şartıyla, inkübasyonun başlangıcında yüksek, sonunda düşük nem değeri uygulamasının daha iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir.
Makinelerde kullanılan nemlendirme sistemleri makine içinde bölgesel soğukluk yaratacağı için makine içinde sıcaklık dalgalanmalarına sebep olur. Dolayısıyla nem programı yapılırken mümkün olduğunca nemlendiricilerin az çalıştırılacağı program tercih edilmelidir.

HAVALANDIRMA

Gelişen embriyonun ihtiyacı olan oksijeni sağlamak ve ürettiği karbondioksiti ortamdan uzaklaştırmak için olduğu gibi, inkübasyonun yarısından itibaren soğutma sistemine yardımcı olması açısından da havalandırma önem taşımaktadır.
Tekli yükleme sisteminde ilk 10 günlük havalandırma ihtiyacı neredeyse sıfırdır. Dolayısıyla makine tamamen kapalı tutulabilir ve karbondioksit seviyesi embriyoya zararlı herhangi bir etki olmadan %1’e ulaşabilir.
İlk 12 gün havalandırma yapmadan makineyi kapalı tutmak makine içindeki nemi artırır ve ısıtma ve nemlendirme ihtiyacını en aza indirerek daha istikrarlı bir ortam sağlar.
Eğer makineler tamamen hava geçirmez ise, makine içinde nemlenmenin olduğu durumlarda havalandırmayı çok az açmak gerekebilir.
İnkübasyonun 12. Gününden itibaren biriken karbondioksiti dışarı atmak ve yeterli oksijen sağlamak amacıyla havalandırmalar açılmalıdır. Yapılan havalandırmanın derecesini belirlerken karbondioksit seviyesi %0,6 in altında ve eğer mümkünse %0,30-0.40 olacak şekilde ayarlanmalıdır. Buna ek olarak su soğutma ve nemlendiriciler mümkünse minimum düzeyde çalıştırılmalıdır.
Zorlamasız havalandırma ve su soğutma sayesinde makinelerin etkili soğuması yapılamıyorsa, fanların çalıştırılıp içeriye hava üfleyerek (zorlamalı havalandırma) içeriyi soğutması etkili bir yöntem olabilir. Bununla birlikte zorlamalı havalandırmayı kullanmamak, çok zorunlu olmamak koşulu ile en iyisidir.

ÇEVİRME

Yumurtalar en azından inkübasyonun ilk 18 günü her saat bir defa çevrilmelidir. 18. Günden sonra çevirme işlemine devam edilip edilmemesi, yumurta sıcaklığına ve yumurtalar üzerindeki hava hareketine bağlıdır. Bazı inkübatör çeşitlerinde 18. Günden sonra da yumurtaların yatay tutulması yumurtalar arasındaki boşluğu artıracağından dolayı daha iyi havalandırma imkânı sağlayacak ve bu da makine içinde daha üniform yumurta sıcaklığına olanak tanıyacaktır.


Cvp: İdeal Kuluçka Değerleri - İbrahim Selcuk - 05-22-2016

Ümit bey,

Bu çok yararlı oldu. Özellikle burda ön ısıtma yapıldığını görmem çok işime yaradı. Zira bende ilk seferde ısı yükselmesi olmuştu. Fakat ikinci seferde bende buna benzer bir metod uyguladım ve dölsüz değerimde (ISIDAN kaynaklı ilk gün embriyo ölümü) ciddi düşüş oldu.

Çok Teşekkürler.


Cvp: İdeal Kuluçka Değerleri - Servet ÇOBAN - 05-22-2016

İlk 10 günlük oksijen ihtiyacının düşük olması doğru, son yaptığım kuluçkada fana dimmer bağlayarak devirini azalttım hava deliklerini de azalttım hava giriş çıkışları da yavaşladı verim çok yüksek oldu ilk 10 gün makinenin içerisinde bir sürü fan çalıştırıp fırtınalar kopartmaya gerek yok sıcaklık ve nem tutsun yetiyor.


Cvp: İdeal Kuluçka Değerleri - Ali karataş - 05-22-2016

Guzel bir paylaşım olmus teşekkür ederim benimde bugun onuncu gun tabloyu dikkate alcam inşallah.bende on isitma yapmadim daha onceden makinayi test etmistim yumurtalari yukledim ve calistirdim inşallah sikinti olmaz.nemide buhar makinasi olmasina rağmen iki tane yarimlik kavonozu ampullere yaklastirarak ayarladim soguk buhar cok az devreye giriyor. Birde umit bey bu onuncu gunden itibaren % li manuel havalandirmaya bir açıklık getirirseniz cok memnun olurum.


Cvp: İdeal Kuluçka Değerleri - A.Ümit GÜNENDİ - 05-23-2016

(05-22-2016, Saat: 11:12 PM)Ali karataş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Guzel bir paylaşım olmus teşekkür ederim benimde bugun onuncu gun tabloyu dikkate alcam inşallah.bende on isitma yapmadim daha onceden makinayi test etmistim yumurtalari yukledim ve calistirdim inşallah sikinti olmaz.nemide buhar makinasi olmasina rağmen iki tane yarimlik kavonozu ampullere yaklastirarak ayarladim soguk buhar cok az devreye giriyor. Birde umit bey bu onuncu gunden itibaren % li manuel havalandirmaya bir açıklık getirirseniz cok memnun olurum.

Buna şöyle bir açıklama getirilebilirim, 10 güne kadar havalandırmalar kapalı, 11 nci gün makinedeki normal havalandırma delikleri açılıyor, tablodaki % manuel havalandırma değerlerini, makinelerimizdeki mevcut deliklerin büyük bir olasılıkla karşılayacağını düşünüyorum. Sadece 21 ve 22 nci günde ben havalandırma deliklerinin 1 veya 2 tanesine küçük fan bağlayarak içeriye çekilen hava miktarını çoğaltıyorum (arabalardaki Turbo durumu), çıkım esnasında daha çok oksijene ihtiyaç olduğu için. Paylaştığım tablonun söylemek istediği bu,


Cvp: İdeal Kuluçka Değerleri - Erhan Öztürk - 09-27-2016

Cok saolun süper paylaşım olmuş.
70 yumurta bastım 19 tanesinde oluşum baslamadi.
2 taneside erken ölüm oldu.
Yeni makina yapacam resmen ufkum açıldı.
Fanlara anahtar bağlayacam. 10 gün fanlar kapalı kalacak enerji tasarafffu da olacaktır.
ön ısıtma yapacağım.
Cok saolun.


Cvp: İdeal Kuluçka Değerleri - Ekrem Lokman - 06-16-2017

A.Ümit Günendi bey, sizin bu paylaşımınıza geçen sene bir şekilde ulaşmıştım, süper bilgi paylaşımı olmuş. Paylaştığınız ısı değerleri tablosunu aynen uyguluyorum ve çok çok güzel neticelere ulaştım.
Kuluçka makinası olan tüm arkadaşlara bu ısı değerleri tablosuna uymalarını tavsiye edrim. Başarı oranını çok yükseltiyor


Cvp: İdeal Kuluçka Değerleri - Nihat ÇAMLIBEL - 09-02-2017

Bu tabloyu bıldırcına nasıl uygulayacağız? 15'e kadar ve son 3 gün farklı değil mi?