Kulucka Club
El yapımı tam otomatik kuluçka makinesi ve civcivlerim - Baskı Önizleme

+- Kulucka Club (http://www.kuluckaclub.com)
+-- Forum: KULUCKA CLUB FİKİR VE TASARIM MERKEZİ (http://www.kuluckaclub.com/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Forum: KULUÇKA SİSTEMLERİ (http://www.kuluckaclub.com/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Konu Başlığı: El yapımı tam otomatik kuluçka makinesi ve civcivlerim (/showthread.php?tid=6950)

El yapımı tam otomatik kuluçka makinesi ve civcivlerim - Gürhan ERDOĞAN - 05-31-2015

Gelişim makinemiz :
7 Adet 82 yumurtalık viyol ile 574 yumurtalık makine ye sahip olmuş oluyorum.

çalışma şeklimizi anlatayım sizlere :

Ben 3 güne bir civciv çıksın istedim ve viyolümü ona göre ayarladım.
Öncelikle " Neden 7 viyol kullandınız ? " sorusu ile başlayalım.
7 viyol kullandım çıkım süreleri 21 günden 3 gün ara ile çıkım almayı planladığımız için.

1. viyol 3 günlük olunca 2. viyole yumurta konulacak
2. viyol 3 günlük olunca 3. viyole yumurta konulacak
...
...
6. viyol 3 günlük olunca 7. viyole yumurta konulacak
7. viyol 3 günlük olunca 1. viyoldekiler çıkım makinesine aktarılacak ve yerine yumurta eklenecek.
1.Viyol deki civcivlerin çıkımı gerçekleşince 2. viyol çıkıma aktarılacak Wink

Bu şekilde döngü devam edecek.

Makinemi denemek için 2 gün yumurtasız çalıştırdım ve sistemimizin oturduğunu görmek için yumurtaları 10 gün baz alarak ortalama 1/3 oranda koydum . Eğer sistemimde bir aksaklık olacak olsaydı çok fazla civcivim ölmesin istedim.
Önemli olan civciv çıkartması değil , çıkarttıktan sonra yaşatmayı başarabilmektir.
Civciv büyütme kafeslerimi tamamladım , ortamı hazırladım ve yumurtaları sürdüm.
Çıkımlar gerçekleşti
1. Viyol 36 Atak yumurtası
2. Viyol 45 Atak yumurtası
3. Viyol 39 Atak yumurtası
4. Viyol 60 Australorp yumurtası
5. Viyol 75 Australorp 7 goldDevBrahma yumurtaları
6. Viyol 82 Atak yumurtası
7. Viyol 82 Australorp yumurtası

Çıkım Oranları
1. Viyol 36 Atak yumurtasından 30 Civciv , 1 oluşumu tamamlanmamış , 5 dölsüz yumurta
2. Viyol 45 Atak yumurtasından 41 Civciv , 2 gelişim tamamlanmamış , 2 Dölsüz yumurta
3. Viyol 39 Atak yumurtasından 36 Civciv , 3 Dölsüz yumurta
4. Viyol 60 Australorp yumurtasından 51 Civciv , 1 gelişim tamamlanmamış , 8 Dölsüz yumurta
5. Viyol bu gece çıkacaklar inşallah
diğerleri çıkım sürecindeler Smile

Gelişim Makinesinden bir resim atayım
http://i.hizliresim.com/1y6RGY.jpg
Çıkım Makinesinden de birkaç resim paylaşayım
http://i.hizliresim.com/0qR5vD.jpg
http://i.hizliresim.com/NqnQyN.jpg
http://i.hizliresim.com/4gjJd0.jpg

Son olarak da Videoları paylaşayım. Yorumlarınızı bekliyorum.
saygılarımla
Alıntı:Gelişim ve Çıkım Makinesi

Gelişim kafesindeki civcivler

Ayrıca eklemek isterim ki , isteyen olursa tanıtımını ve nasıl yapıldığını sizlere video ile anlatabilir vede paylaşabilirim.

RE: El yapımı tam otomatik kuluçka makinesi ve civcivlerim - Ahmet KUNT - 05-31-2015

Elimize sağlık. Çok guzel duruyor.
Benimde 15. Günüm bugun. Yakjnda 48 lik tek viyolü cıkıma alcam

Cvp: El yapımı tam otomatik kuluçka makinesi ve civcivlerim - Gürhan ERDOĞAN - 05-31-2015

(05-31-2015, Saat: 01:31 AM)Ahmet KUNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elimize sağlık. Çok guzel duruyor.

Teşekkür ederim Ahmet bey daha da iyi olacak inşallah . Sizin makine ne durumda ?
Yanlış hatırlamıyorsam saklama kabından yapmıştınız , hatta yer yetmemiş ve kabı kesmiştiniz Smile Sıkıntı yoktur umarım .
sizin çabalarınıza hayran kalmıştım , umarım herşey gönlünüzce olur .

RE: Cvp: El yapımı tam otomatik kuluçka makinesi ve civcivlerim - Ahmet KUNT - 05-31-2015

(05-31-2015, Saat: 01:38 AM)Gürhan ERDOĞAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(05-31-2015, Saat: 01:31 AM)Ahmet KUNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elimize sağlık. Çok guzel duruyor.

Teşekkür ederim Ahmet bey daha da iyi olacak inşallah . Sizin makine ne durumda ?
Yanlış hatırlamıyorsam saklama kabından yapmıştınız , hatta yer yetmemiş ve kabı kesmiştiniz Smile Sıkıntı yoktur umarım .
sizin çabalarınıza hayran kalmıştım , umarım herşey gönlünüzce olur .
Big Grin Big Grin Big Grin
Gürhan bey valla verdik fırına bekliyoz bakalım Smile tandır başında bekleyen maceracı'ya döndük Big Grin
Hevesle beklemedeyim. Konuya eklediğim videoyu izlediniz mi Big Grin

Cvp: El yapımı tam otomatik kuluçka makinesi ve civcivlerim - Metin AYDIN - 05-31-2015

Gürkan bey genel sonuç olarak başarılı sonuş Tebrikler, ama bu kadar uzun anlatmak yerine aşamalı dolum dediğimiz yöntem uygulanmış aslında farklı bir şey yok, ayrıca 21 günde çıkması gereken çıkımın süresini uzatarak enerji sarfiyatını artırmış olmuyormusunuz,

Cvp: El yapımı tam otomatik kuluçka makinesi ve civcivlerim - Mustafa SARPKAYA - 05-31-2015

parçalı yükleme sistemi sıkıntılı bir sistem. elinizde yumurtaların tamamı aynı anda yoksa mecbur oluyorsunuz ama böyle bir durum sözkonusu değilse hiç gerek yok. her yükleme çıkarma işleminde istemeden de olsa yumurtalarda sarsıyma olacak makine soğuyacak ve nem kaybolacak hele ki içeride çıkıma yakın yumurtalar daha çok etkilenecek. neticede makineyi ne kadar az açarsak o kadar iyi. bu sistemle siz en fazla 3 günde bir makineyi açacaksınız. Makineniz büyük yeriniz bol parça yüklemeye hiç gerek yok tabi elde 540 yumurta aynı anda varsa....

Cvp: El yapımı tam otomatik kuluçka makinesi ve civcivlerim - Mustafa ALKAN - 06-01-2015

Sizinki ticari galiba o zaman kümesleriniz de baya büyük hobi çoktan aşmış hayırlı olsun bende 108 lik makina yapacağım ama 108 yumurta koymam zor viyoller öyle diye baharda erkenden 2 tur kullanacağım bitti ne kümes var nede yer o kadar için club te pek ticari takılan arkadaş ta yok herhalde 2-3 arkadaş var böyle büyük çaplı uğraşan ancak onlar yorumlar bu sistemi herhalde

Cvp: El yapımı tam otomatik kuluçka makinesi ve civcivlerim - Metin AYDIN - 06-01-2015

(05-31-2015, Saat: 04:52 PM)Mustafa SARPKAYA Adlı Kullanıcıdan Alıntı: parçalı yükleme sistemi sıkıntılı bir sistem. elinizde yumurtaların tamamı aynı anda yoksa mecbur oluyorsunuz ama böyle bir durum sözkonusu değilse hiç gerek yok. her yükleme çıkarma işleminde istemeden de olsa yumurtalarda sarsıyma olacak makine soğuyacak ve nem kaybolacak hele ki içeride çıkıma yakın yumurtalar daha çok etkilenecek. neticede makineyi ne kadar az açarsak o kadar iyi. bu sistemle siz en fazla 3 günde bir makineyi açacaksınız. Makineniz büyük yeriniz bol parça yüklemeye hiç gerek yok tabi elde 540 yumurta aynı anda varsa....

Mustafa bey zaten elinde yumurta olsa da yukarıda bahsedilen (anladığım) 7 viyol ve 3er gün aralıkla 21 günde dolum yapılacak yani 1. viyol çıkımdayken 7. viyol dolum için konulacak ve bu şekilde dolum yapmayı planlıyor 1 günlük yumurtayı 18. gün dolum yapacak haliyle Gürhan bey makinede sıkıntı çıkarsa buradan kurtarabileceğini bahsetmiş ama yumurtanın doluma girmeden önceki süresi uzadıkçada kendiliğinden kırmızı alarm veriyor zaten,tabiki taze umureta temin ederse bu sıkıntı kalkmış olur!.. Makinenin dolum amaçlı da olsa açılıp kapanması helede çıkım alınmaya başlandığı sürede risk payını fazlalaştırır, (anlatılandan anladığımı yorumladım.)

Cvp: El yapımı tam otomatik kuluçka makinesi ve civcivlerim - Servet ÇOBAN - 06-02-2015

Ben çok beğendim.iki makine de tam kapasite de çalışıyor fabrika gibi hiç boş durmuyor.3 günde bir yükleme 3 günde bir çıkım.Çıkım makinesinin kapasitesi nedir Gürhan bey. Bir de bu kadar civcivi napıyorsunuz australorp atak karışımı nasıl birşey oluyor yetişkin resimleri var mı elinizde?

Cvp: El yapımı tam otomatik kuluçka makinesi ve civcivlerim - Gürhan ERDOĞAN - 06-02-2015

(05-31-2015, Saat: 03:19 PM)Metin AYDIN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gürkan bey genel sonuç olarak başarılı sonuş Tebrikler, ama bu kadar uzun anlatmak yerine aşamalı dolum dediğimiz yöntem uygulanmış aslında farklı bir şey yok, ayrıca 21 günde çıkması gereken çıkımın süresini uzatarak enerji sarfiyatını artırmış olmuyormusunuz,

18 günü dolduran yumurtalar viyol ile beraber makineden çıkartılıyor.
8. viyolun olduğunu eklemeyi unutmuşum. 8. viyol dışarıdan yumurtalar ile dolduruluyor , makineyi açıp 18. günü dolduran yumurtaları viyolu ile çıkartıp yerine yumurtaların hazır tutulduğu yedek (8.viyol) ekleniyor.
Bu sayede makinenin kapısı 10 saniye gibi kısa bir süre açık kalmış oluyor.
5 saniye de viyolün makineden çıkarttıktan sonra kapağını kapatıyoruz , viyolu uygun yere indirdikten sonra diğer viyolu makinenin yanına getirince kapıyı açıp içine tekrar koyuyoruz. Bu kadar kısa bir sürenin yumurtalara etki edeceğini düşünmüyorum.

(06-02-2015, Saat: 01:00 AM)Servet ÇOBAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben çok beğendim.iki makine de tam kapasite de çalışıyor fabrika gibi hiç boş durmuyor.3 günde bir yükleme 3 günde bir çıkım.Çıkım makinesinin kapasitesi nedir Gürhan bey. Bir de bu kadar civcivi napıyorsunuz australorp atak karışımı nasıl birşey oluyor yetişkin resimleri var mı elinizde?
Teşekkür ederim Servet bey , çıkım makinemiz gördüğünüz gibi su dolabından yaptık , kaçlık olduğunu net olarak söyleyemem ama içine koyduğum 180 yumurtayı biliyorum Smile
Tabi Australorp ve Atak ırk karışımı civcivlerimin resimlerini paylaşayım
Anne Atak Baba Australorp
Özellikleri
Görünümleri australorp ırk gibi siyah , bacaklarının da %80 i siyah. Edindiğim bilgilere göre
Australorp ırk civcivlerin çıkımında bacaklarında beyazlıklar görünebilir , bunlar 4 hafta ile 6 hafta arasında tamamen siyaha dönüşebilirmiş.
şimdi sadece beklemek kalıyor. Üretmiş olduğum karışımın gelişimini gözlemleyeceğim belki çok güzel bir ırk olacaklardır Smile

[attachment=21710]
[attachment=21711]
[attachment=21712]