Facebook


Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SİYAH IRK
04-01-2012, 12:34 AM (Bu Mesaj 11-25-2012 07:10 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Aytaç Keçeci.)
Mesaj: #1
SİYAH IRK
   


Anavatanı İngiltere'dir. Orta büyüklükte olup, et kalitesi iyidir ve göğüs eti boldur. Tüyleri yeşil cilalı siyahtır. Yumurta verimi yıllık 60-70 adet olup, ortalama 75 gr'dır.
Kaynak : tarim.gov.tr
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-02-2013, 03:55 AM
Mesaj: #2
Cvp: SİYAH IRK
Pazarlarda veya civciv satan yerlerde Amerikan hindi diye satılan tür bu mu acaba? Şu anda petshoptan almış olduğum 6 adet siyah hindi ve bir tanıdığımdan almış olduğum yumurtalardan çıkan 1 tanesi beyaz 4 tanesi koyu gri renkte 5 adet yerli olmak üzere toplam 11 adet hindim var. Yerliler 1 mayıs çıkımlılar, siyahlar ise emin olmamakla birlikte muhtemelen yerlilerden yaklaşık 1 ay daha büyükler ancak boy olarak siyahlar yerlilerin yaklaşık 2 katı büyüklükteler. Benim bunlarla ilgili birkaç sorum olacak. Birincisi özellikle siyah hindiler başta olmak üzere erkekler henüz 4 aylık olmalarına rağmen diğer kümes hayvanlarına aşırı derecede saldırgan davranıyorlar. Şu ana kadar 2 tanesi 2,5 aylık 1 tanesi 1 aylık olmak üzere 3 tavuk yavrusunu öldürdüler, bunların dışında 2 tanesini de öldüresiye döverek yaraladılar. Üstelik hayvanların kaçması da bir işe yaramıyor, öldürene kadar peşlerinde koşup sürekli vuruyorlar. Tavukların dışında beyaz renkte diğerlerine göre birazcık ufak kalmış olan yerli hindimi de kan revan içinde bıraktılar. Hindiler dışında hint horozu ve hint tavukları besliyorum, inanır mısınız hint horozları bu hindilerin yanında oldukça mülayim kalıyor, üstelik hindiler henüz 4 aylıklar. Saldırganlıklarını durdurmak için bir öneriniz var mı acaba? Bir diğer sorum ise siyah hindiler ile yerliler arasında tercih yapmak istiyorum, acaba hangisini seçmeliyim sizce? Siyahlar yerlilere göre çok daha iri ve etli olacakları kuşkusuz ancak siyahların gurk olmama problemi olabilir mi diye endişeleniyorum. Sizin de bildiğiniz gibi hindi civcivleri oldukça hassas oluyorlar, bu durumda civcivleri kendim yetiştirmek yerine gurk hindi altında çıkararak hem zahmetinden kurtulmak hem de zaiyatı en aza indirmek istiyorum. Eğer siyah hindilerde gurk olmama durumu varsa onların yerine yerlileri elimde tutmak isterim. Siyahların gurk olma durumlarıyla ilgili bilgi verebilir misniz acaba?[/align]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-05-2013, 02:39 AM
Mesaj: #3
Cvp: SİYAH IRK
Bütün hayvanlar sınırsız alanda serbest dolaşıyor. Eğer herhangi bir grubu kapalı alana hapsedersem gelişmelerinin geri kalmasından korkuyorum o nedenle başka türlü bir çözüm bulmaya çalışıyorum. 2 gün önce yine hindiler yaklaşık 5-6 aylık neredeyse yumurtlamaya gelmiş beyaz renkli harika bir hint tavuğumun da kafasını paramparça ederek 2 gözünü de kör etmişler. Tahminlerime göre saldırma işini gündüz dışarıda gezerken değil de sabah kümesin kapısı henüz açılmamışken kapalı alanda sıkıştırarak yapıyorlar. Çözüm olarak da kümesi ikiye bölmeyi düşünüyorum, bu sayede kapana kıstırma imkanları olmaz en azından. Yeri gelmişken çok ilginç bir olay daha anlatayım; sizin de bildiğiniz gibi bahçede hayvanları yemleyince serçeler de hiç çekinmeden gelip tavuklarla birlikte yanyana yem yerler. Maalesef bu hindiler için geçerli değil. Zavallı serçeler tavuklardan alışmış olacaklar ki hiç korkmadan sokuluyorlar ancak gaddar hindiler tek gaga darbesiyle serçeyi oracıkta öldürüveriyor. Şu ana kadar benim gördüğüm 2 serçeyi öldürmüşler, nasıl hayvanlar olduklarını varın siz düşünün artık Smile
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-08-2013, 06:49 PM
Mesaj: #4
Cvp: SİYAH IRK
Ayrıca başka bir sorum daha olacak. Yetişkin hindilerde cinsiyet ayrımı yapabiliyorum ancak yavrularda emin olamıyorum. Benim 3-4 aylık hayvanlarda da aşağı yukarı tahmin edebiliyorum ama bazı hindilerde arada kalıyorum. Hindilerde küçük yaştan itibaren cinsiyet ayrımı nasıl yapılır veya en erken kaç aylık olunca kesin ayrım yapılabilir acaba?
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-10-2013, 02:57 AM
Mesaj: #5
Cvp: SİYAH IRK
Hindilerin erkekleri 3-4 haftalıkken bile kanatlarını yere indirip kuyruğunu havaya dikerek kabarma pozisyonu alır arada sırada. burdan anlayabilirsiniz erkeği.
Benimde 5 adet hindim vardı. bu hırçınlık olayı çok ilginç sizdeki. çünkü benim hindiler tam aksine tavuklardan ve ördeklerden dayak yemekten peyderpey 4 tensi hakkın rahmetine kavuştu şu an tek erkek hindim var. 3 aylık olmasına rağmen hala pısırık ve sünepe geziyor etrafta. bir daha hindi yetiştirmeyeceğime dair söz verdim kendime. Hem çok hassaslar hiç soğuğa gelemiyorlar. hem öyle her şeyi yemiyorlar illa fenni yem olacak yoksa burun kıvırıyor. hem de çok yiyor makine gibi.

Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-10-2013, 03:55 AM
Mesaj: #6
Cvp: SİYAH IRK
(08-10-2013 02:57 AM)Mustafa SARPKAYA Yazılan:  Hindilerin erkekleri 3-4 haftalıkken bile kanatlarını yere indirip kuyruğunu havaya dikerek kabarma pozisyonu alır arada sırada. burdan anlayabilirsiniz erkeği.
Benimde 5 adet hindim vardı. bu hırçınlık olayı çok ilginç sizdeki. çünkü benim hindiler tam aksine tavuklardan ve ördeklerden dayak yemekten peyderpey 4 tensi hakkın rahmetine kavuştu şu an tek erkek hindim var. 3 aylık olmasına rağmen hala pısırık ve sünepe geziyor etrafta. bir daha hindi yetiştirmeyeceğime dair söz verdim kendime. Hem çok hassaslar hiç soğuğa gelemiyorlar. hem öyle her şeyi yemiyorlar illa fenni yem olacak yoksa burun kıvırıyor. hem de çok yiyor makine gibi.

Mustafa Bey bu durumda eğer kabarıyorsa kesin erkektir diyebilir miyiz? Yani dişiler hiçbir zaman kabarmıyorlar mı, veya baskın olmayan erkeler de mutlaka kabarır mı? Ayrıca kabarma davranışlarının yanında tüy rengi vaya başka bir görsel farktan yararlanarak 3-4 aylık hindileri ayırt edebilir miyiz acaba? Genel olarak erkekler daha iri ve kaba yapılı oluyorlar ayrıca ibikleri biraz daha fazla uzamaya başlıyor ancak henüz yetişkin olmadıkları için tam olarak cinsiyet özellikleri ortaya çıkmamış arada kalan hindiler de var, onların ayrımını yapmakta zorlanıyorum. Neden bu kadar acele ediyorsunuz bırakın büyüsünler öyle ayırt edin diyebilirsiniz belki ama değil büyümelerini beklemek, erkekleri 2-3 ay daha kümeste tutmam durumunda diğer hayvanların özellikle de yavruların ve palazların muhtemelen sağ kalma şansları olmayacak, o nedenle erkekleri bir an önce belirleyip elden çıkarmak istiyorum.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-11-2013, 10:26 PM (Bu Mesaj 08-12-2013 08:35 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Aytaç Keçeci.)
Mesaj: #7
Cvp: SİYAH IRK
(08-10-2013 03:55 AM)Mustafa KISACIK Yazılan:  Mustafa Bey bu durumda eğer kabarıyorsa kesin erkektir diyebilir miyiz? Yani dişiler hiçbir zaman kabarmıyorlar mı, veya baskın olmayan erkeler de mutlaka kabarır mı? Ayrıca kabarma davranışlarının yanında tüy rengi vaya başka bir görsel farktan yararlanarak 3-4 aylık hindileri ayırt edebilir miyiz acaba? Genel olarak erkekler daha iri ve kaba yapılı oluyorlar ayrıca ibikleri biraz daha fazla uzamaya başlıyor ancak henüz yetişkin olmadıkları için tam olarak cinsiyet özellikleri ortaya çıkmamış arada kalan hindiler de var, onların ayrımını yapmakta zorlanıyorum. Neden bu kadar acele ediyorsunuz bırakın büyüsünler öyle ayırt edin diyebilirsiniz belki ama değil büyümelerini beklemek, erkekleri 2-3 ay daha kümeste tutmam durumunda diğer hayvanların özellikle de yavruların ve palazların muhtemelen sağ kalma şansları olmayacak, o nedenle erkekleri bir an önce belirleyip elden çıkarmak istiyorum.

Kesin böyledir diyebilmemeiz için epey bi incelemek ve gözetmek gerek. ben hayatımda bir kere hindi besledim ve sanırım bu son olacak. 5 adet hindi ile başladım serüvene şu an elimde kalan tek bir erkek mevcut. O kadar hassaslar ki buluttan nem kapıp ölüyorlar. Başka hayvanlarla aynı kümeste beslemeyi bırakın benim 600 m.kare bahçede bile hayvanlar bir bir öldü. Siz biran önce hindilerinizi ayırın. gerekirse kümesin içine tel çekin ayırın yine ayırın.
Benim son mohikan aşağıdakidir. Erkektir kendisi... 4 aylıktır...

   

Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | KuluckaClub | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm |

TEMA MADE BY AYTAÇ KEÇECİ KULUCKA CLUB ADMINISTRATOR


Kuluckaclub.com, alt portallarında ve diğer servis sayfalarında yer alan tüm bilgiler, resimler, dokümanlar, haritalar, video görüntüleri ve diğer kaynaklar bilgilendirme ve eğlence amaçlıdır. Sitemizde yer alan bu bilgiler, doğru, güncel ve tam olarak düşünülmemelidir. Hukuki yada tıbbi açıdan yada diğer uzmanlık gerektiren hizmetlerden biri tarafından verilen, danışmanlık yada tavsiye niteliğindeki bilgiler ile bir tutulmamalıdır.


MyBB © 2002-2016 MyBB